www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Old Reghin


picnic
 Share

Recommended Posts

Corpul ma pune pe ginduri. este identic cu corpul BASSULUI meu de acasa. Oare Reghin foloseau un singur corp pentru doua instrumente diferite ? Ce fain... sa iti fi cumparat doua gituri chitara/bass si sa le fi schimbat dupa cum aveai chef.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca eram in locul tau o slefuiam pana ajungeam cam intre cum arata in poza de pe prima pagina (negrul ala ars) si asta cum a ajuns acuma.... :)

 

asta e chiar burst....nu sunburst ci heatburst

 

daca tot ai adus-o pana aici slefuieste-o bine bine (baga smirghel mai mare si dupaia fin) si da un bait misto,gatul il poti lasa natur (il dai cu lac,sau cu un ulei)....eu m-as baga la un efect fade de 2 culori daca as avea bait misto (gen sunburst ca la fender) sau.....

Link to comment
Share on other sites

sincer cred ca cel mai rapid si prost in acelasi timp mod de a da jos vopseaua este arsul... de aia arata asa si va trebui sa mai dai in ea cu smirghel pana o sa iasa la fata cam cat ai fi dat de la inceput pana la lemn ...adica tot n-ai scapat de smirghleuit

acuma serios... nu mai scoate cu arzatorul vopseaua . una la mana risti sa arzi lemnul si doi la mana e posibil cand dai la spaclu sa faci niste urme adanci tare si iar e nasol.

daca-mi permiti ti-as sugera sa modifici forma headstockului .

spor la treaba si asteptam poze nerabdatori

Link to comment
Share on other sites

Guest valvE

ce chit ai de gand sa folosesti? intreb pentru ca o sa-mi trebuiasca si mie, si nu stiu exact ce sa folosesc.

Edited by valvE
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate.Ai sa umpli gaurile astfel incat la final sa arate ca un les paul normal,sau va ramane cu pickguard?

Va fi ceva intre: adica dozele le montez cu rame si pickguard-ul ramane mai mic doar pentru pot-uri si jack.

Deci spatiul dintre cele doua doze va fi umplut.

Link to comment
Share on other sites

Va fi ceva intre: adica dozele le montez cu rame si pickguard-ul ramane mai mic doar pentru pot-uri si jack.

Deci spatiul dintre cele doua doze va fi umplut.

Si cum o sa pui rame? Cavitatile vad ca sunt decupate dreptunghiular, n-au colturile acelea de la un les paul normal, in care intra suruburile ramei.

Link to comment
Share on other sites

ce culoare o vei face?

ar fi o idee sa vopsesti chitara cu pickuardul pus astfel incat sa para "mai dintr-o bucata",dar cu siguranta tu stii mult mai bine ce trebuie facut.

Vreau sa incerc sunburst din trei: galben, rosu si negru (sau maro inchis) + lac lucios.

Asta inseamna ceva straturi de vopsea, si smirgheluire fina dupa fiecare strat.

Sa speram ca si iese ce mi-am propus.

Link to comment
Share on other sites

Guest pitica.bai

WoW MAN! Ar trebui sa iti deschizi un atelier cu reparatii sau renovari pentru chitare, caci te pricepi: :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.