www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann Sto Ml


Sto
 Share

Recommended Posts

Scuze ca m-am rastit asa, primisem un telefon inainte si m-am enervat.

 

Nu-i vorba despre asta, bre.

Tu ai vrut mufa si butonul in pozitiile lor initiale? Sau a fost ideea domnului Grosu?

Si daca a iesit aiurea, de ce nu a facut modificarile de rigoare asa cum ar fi trebuit?

Sa pui o bucata de plastic peste o gaura nu pare a fi chiar o solutie profesionala.

 

Ufff...

 

Nu, nu am vrut mufa si butonul in pozitiile initiale, a fost in totalitate ideea domnului Grosu. Pe modelul de chitara Sakis V asa sunt puse, si din cate am inteles nu sunt probleme cu ea. Nu a facut modificarile de rigoare asa cum ar fi trebuit (adica sa arate ca noua) pentru ca ar fi trebuit trimisa la revopsit si asta ar fi costat prea mult (nu stiu sigur daca din buzunarul meu sau al lui d-lui Grosu), pe de o parte, pe de cealalta aveam nevoie de chitara sa ajunga cat mai repede pt. ca am vrut sa cant pe ea la un concert, si a ajuns prin curierat rapid exact in ziua concertului.

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu am vrut mufa si butonul in pozitiile initiale, a fost in totalitate ideea domnului Grosu. Pe modelul de chitara Sakis V asa sunt puse, si din cate am inteles nu sunt probleme cu ea. Nu a facut modificarile de rigoare asa cum ar fi trebuit (adica sa arate ca noua) pentru ca ar fi trebuit trimisa la revopsit si asta ar fi costat prea mult (nu stiu sigur daca din buzunarul meu sau al lui d-lui Grosu), pe de o parte, pe de cealalta aveam nevoie de chitara sa ajunga cat mai repede pt. ca am vrut sa cant pe ea la un concert, si a ajuns prin curierat rapid exact in ziua concertului.

Ce sa zic? Nasol cu graba asta. Ar fi trebuit sa copiati Dean-ul, nu modelul Sakis. Ala e un soi de V si probabil atarna altfel.

Daca as fi fost in locul tau nu acceptam solutia aia de compromis. Sper sa o repari candva asa cum trebuie.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa il lasati pe om in pace sa se bucure de chitara. Chiar as fi fericit ca dupa cativa ani de studiu, Sto sa faca istorie CU CHITARA ASTA si atunci toata lumea o sa isi puna dop de plastic...hahaha.., pe principiul "daca guitar hero-ul acela il are, inseamna ca e un lucru bun si si eu trebuie sa il am", asa se intampla de obicei.

 

Nimeni nu se intreaba daca Monkey Grip-ul din JEM, degetarul din Vigier-ul lui Bumblefoot, killswitch-ul din Les Paul-ul lui Buckethead , etc sunt frumoase, bune, s.a.m.d. Probabil 90% din cei care le-au vazut inainte ca ele sa devina celebre au considerat ca sunt "urate", inutile.

 

Indiferent cat costa o chitara, daca cel care o cumpara este fericit, nimic altceva nu mai conteaza. Am vazut chitari custom foarte scumpe cu niste forme/culori pe care, mie personal, nu mi le-ar trebui nici daca le-as primi pe gratis. Si daca e pana acolo, daca esti cu adevarat "into guitar playing" aspectul chitarii este cel mai nesemnificativ lucru. Doar pe colectionari ii intereseaza in asa masura incat sa faca mare tam-tam din asta.

 

Felicitari Sto. :) Faptul ca tu esti multumit de chitara este cel mai important lucru. Si chiar este o chitara foarte faina, atat ca si contructie, hardware cat si ca si finish!

Link to comment
Share on other sites

@Doctor X: Nu am vrut o clona Dean, am vrut sa fie undeva intre Dean si Washburn, ziceam asa, ca fapt divers. Cu siguranta candva o sa o repar asa cum trebuie... desi Karpi a exprimat o idee destul de interesanta intr-un post anterior... ceva cu un soi de Killswitch pus acolo. Sunt tentat sa incerc sa gasesc o solutie creativa la problema asta in loc sa bag un dop de mahon in gaura aia si sa o finisez ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Cine stie, poate o sa ii ofere caracter. :) (La un moment dat m-am gandit sa-i pun un capac gen cum is alea pt. baterii la doze active si sa-mi tin penele acolo. :) )

 

@zzz: Sa fac istorie. :) Sigur. Ce sa zic, sa dea Dumnezeu!

Link to comment
Share on other sites

Îi urez din tot sufletul sã facã istorie cu chitara asta sau cu oricare alta.

 

Nici nu se pune problema sã nu vreau eu sã fie omul mulțumit.

 

 

Existã nu doar un forum de constructori de chitãri pe internet, pe unde stau atât profesioniști cât și amatori. Sunt curios ce pãrere ar avea ei de acest preț (-case) pentru o lucrare (din poze pare o lucrare chiar foarte bunã) dar cu defectele respective dupã finisare.

 

 

Pãrerea mea este cã ar trebui fãrã niciun fel de discuție sã înlocuiascã corpul cu unul identic fãrã defecte. Pentru cã este o chitarã NOUÃ cu defecte cauzate exclusiv de designul si manopera constructorului, nu de modificãri dorite de client.

 

În același timp, dacã tu așa o vrei, e perfect în regulã - repet, din imagini chitara pare bunã. Doar ca nu o sã mã facã pe mine personal sã apelez la Domnul Grosu.

 

Comentariile de genul:

"Si daca e pana acolo, daca esti cu adevarat "into guitar playing" aspectul chitarii este cel mai nesemnificativ lucru. "

 

...

 

zzz, dacã tu vroiai vintage stratocaster și te trezeai cu mâner de jem pe o chitarã deja cumparatã?

 

Și eu am vãzut tot felul de chitãri, bune, rele, urâte sau nu. Dar nu a trebuit sã dau bani pe ele.

 

În mod clar, dacã cumperi o chitarã custom cu desen pe ea ești preocupat și de imaginea chitãrii și e firesc.

Link to comment
Share on other sites

Sto, nu intereseaza pe nimeni prin ce cinti tu, sau ce Custom Shop ai... majoritatea nici nu observa ca ai alta chitara (ma refer la public). Conteaza sunetul, adica ce aud aia care te asculta. O chitara de 1300 de euro nu-si are rostul daca o bagi printr-un POD. Poti scoate acelasi sunet cu o chitara mai ieftina. Nu'sh ce e atit de complicat, sau de ce s-au simtit "expertii" ofensati...

 

Auzi, "hater"... ce ti-e si cu vedetele astea...

Link to comment
Share on other sites

Sto, nu intereseaza pe nimeni prin ce cinti tu, sau ce Custom Shop ai... majoritatea nici nu observa ca ai alta chitara (ma refer la public). Conteaza sunetul, adica ce aud aia care te asculta. O chitara de 1300 de euro nu-si are rostul daca o bagi printr-un POD. Poti scoate acelasi sunet cu o chitara mai ieftina. Nu'sh ce e atit de complicat, sau de ce s-au simtit "expertii" ofensati...

 

Auzi, "hater"... ce ti-e si cu vedetele astea...

 

Corect .Ai facut o observatie inteligenta.

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur mult pt Sto pentru ca si eu as vrea sa am o chitara as cum o doresc eu.

 

Deja am facut si planul/schita trebuie doar ca intr-o zi sa am si banii sa o fac.

 

In sensul asta ii inteleg perfect pe cei care isi fac un custom. Sunt unele lucruri pe care le vrei asa cum nu se gasesc niciunde in magazin.

 

Spre exemplu eu vreau un corp de Ibanez RG gros de 8 cm (poate chiar 10), din mahon cu top de artar la care sa fie atasat un grif original de Ibanez JEM.

 

Griful oricum il cumpar dar nu stiu de unde as face rost de un asmenea corp. Tot la un lutier ajung sau poate la un tamplar care are un CNC. Nu stiu daca se poate taia perfect si cu altceva.

 

Scuze de offtopic. Asta era doar ca sa ii ajut putin pe ceilalti sa inteleaga ca unele lucruri le vrei altfel si nu le gasesti in magazin asa cum le vrei.

 

Fii atent ^^ Watch Out ^^^despre ce este vorba.

 

Citat din review-ul "customer"-ului:

 

- Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

 

E o chitara buna, exact ce mi-am dorit eu. Singurul motiv pentru care am ales sa-mi fac un custom e ca nu am gasit nicaieri o chitara cu specificatiile astea, si cu toate astea o sa ii acord doar nota 9 din cauza defectelor din fabricatie mentionate mai sus.

Ce fel de "custom" este acesta la 1300 Euro pe care-l iei acasa cu defecte ?

Link to comment
Share on other sites

Nu-i vorba despre asta, bre.

Tu ai vrut mufa si butonul in pozitiile lor initiale? Sau a fost ideea domnului Grosu?

Si daca a iesit aiurea, de ce nu a facut modificarile de rigoare asa cum ar fi trebuit?

Sa pui o bucata de plastic peste o gaura nu pare a fi chiar o solutie profesionala.

 

Ufff...

Daca chitara era un model Strat nu era asa multe critici. :)
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu am nici macar cea mai mica intentie sa-mi fac un custom in Romanica. Am pus deja ochii pe un atelier din strainatate specializat in copii Ibanez de inalta calitate. Ei practic profita de faptul ca ibanez nu are Custom Shop.

 

Pui te rog un link ca sa trag si eu un ochi pe acolo :)  PS: Scuze de offtopic  :)

Link to comment
Share on other sites

Sto, nu intereseaza pe nimeni prin ce cinti tu, sau ce Custom Shop ai... majoritatea nici nu observa ca ai alta chitara (ma refer la public). Conteaza sunetul, adica ce aud aia care te asculta. O chitara de 1300 de euro nu-si are rostul daca o bagi printr-un POD. Poti scoate acelasi sunet cu o chitara mai ieftina.

 

Daca asa de putin iti pasa pe ce cant eu, de ce te-ai mai obosit sa postezi pe threadul asta? Probabil ca majoritatea nici nu observa ca am alta chitara, dar chitara e pentru mine, nu pentru ei, si eu o sa stiu ca nu e alta chitara. Nu, nu poti scoate acelasi sunet cu alta chitara (fie ea mai ieftina sau nu).

 

DA aveti dreptate cu atat mai mult cu cat dupa cum spunea si Sto el nu a vrut butoanele si cuiele de curea in acea pozitie. [...]

 

Sincer am dorit sa il sustin pe Sto pana la capat dar nu pot contrazice acest argument. Tot respectu domnu karpi!

 

Apreciez intentia :) , dar faptele sunt fapte, si vorbele sunt vorbe.

Orice ar zice oricine, adevarul este ca da, intr-adevar chitara asta are unele defecte. Nu o sa inventez scuze ca sa iau apararea nimanui. Da, am dat multi bani pe ea, si nu stau acasa pe un morman mare de $$$. A meritat oare? Chitara suna si arata asa cum am vrut, si pentru mine e suficient.

 

Va doresc la toti un custom. :)

Link to comment
Share on other sites

@Doctor X: Nu am vrut o clona Dean, am vrut sa fie undeva intre Dean si Washburn, ziceam asa, ca fapt divers. Cu siguranta candva o sa o repar asa cum trebuie... desi Karpi a exprimat o idee destul de interesanta intr-un post anterior... ceva cu un soi de Killswitch pus acolo. Sunt tentat sa incerc sa gasesc o solutie creativa la problema asta in loc sa bag un dop de mahon in gaura aia si sa o finisez ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Cine stie, poate o sa ii ofere caracter. :) (La un moment dat m-am gandit sa-i pun un capac gen cum is alea pt. baterii la doze active si sa-mi tin penele acolo. :) )

 

@zzz: Sa fac istorie. :) Sigur. Ce sa zic, sa dea Dumnezeu!

 

FTW dude! :D killz rule

mm_005.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca chitara era un model Strat nu era asa multe critici. :)

La cate 'jde mii de Strat-uri is pe piata, care mai de care mai misto, nu cred ca se chinuie nimeni sa-si faca un custom Strat in rromanica. :)

 

@Sto: ma, daca tu esti atat de multumit, noi chiar nu mai avem ce sa spunem decat "sa o canti cum stii tu mai bine!".

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cu atenționarea de rigoare cã Ed Roman nu este privit foarte bine de cãtre constructorii de chitãri... e un om al marketingului.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eh,este cam scump,pt un custom cu defecte.

Am ascultat piesele de pe myspace,si vreau sa comentez ceva in legatura cu sunetul.Nu suna ceva mai special...este un sunet gros,fain,cu mult gain.Asta poti sa scoti si dintr-un procesor mai oarecare care are un cab sim si effect bun si o chitara cu un humbucker.

 

Daca asa de putin iti pasa pe ce cant eu, de ce te-ai mai obosit sa postezi pe threadul asta? Probabil ca majoritatea nici nu observa ca am alta chitara, dar chitara e pentru mine, nu pentru ei, si eu o sa stiu ca nu e alta chitara. Nu, nu poti scoate acelasi sunet cu alta chitara (fie ea mai ieftina sau nu).

 

pai poti :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.