www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul Videoclip Oficial Phenomenon


Guest PhenomenOn
 Share

Recommended Posts

Bravos!

 

Uite niste copii, care au ceva in ei, care canta, si o fac chiar binisor, de ce sa nu zicem, chiar bine pentru cat efort au depus sa ajunga aici.

Felicitari parintilor vostrii care va sustin in ceea ce faceti (f important), si voua la fel ca investiti in acea minune numita muzica.

In primul si in primul rand conteaza muzica, nu conteaza cum o faceti (ei bine, conteaza normal), conteaza ca o faceti, conteaza ca va zbateti, studiati,

compuneti, cantati live. Din pacate rock-ul in tara noastra nu este tocmai cel mai ascultat si apreciat gen, si tocmai pentru asta aveti un mare + de

respect din partea mea.

Bravo inca odata, si tot asa mai departe!

 

Si sincer acum, citind tot thread-ul, omul cat traieste invata si evolueaza,... dar din pacate... eh, stiti voi.

 

Zile frumoase :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest DoomShadow
Am eliminat doua posturi cu limbaj mai mult decat licentios. Daca postatorii vor sa posteze civilizat sunt invitati sa o faca, daca nu, nu.

 

Era cenzurat !

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

eu cred ca e prea mult tam-tam pentru nimic....sunt la inceput de drum...e primul lor videoclip..primele lor piese...ar trebui sa-i incurajati...poate ca uni dintre voi aveti dreptate in toate posturile alea "rautacioase"...dar ar trebui sa le explicat mai frumos ...tot ce aveti de spus ... nu cu injuraturi..sau alte chestii....pt ca asa...nu o sa ajungeti niciodata , nicaieri :) .

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare absolut laudabila toata treaba. Exista suficiente critici de adus, dar ma surprinde ca multi dintre cei care au criticat au facut-o complet pe linga.

 

Trupa asta nu e facuta in nici un caz ca sa alimenteze foamea de bani a unor parinti (intimplator sint exact la polul opus), nu mi se pare nici comerciala, nici puerila, nici cu target de copii mici, nimic din toate astea.

E pur si simplu o trupa a unor copii care au chef de cintat, parinti care le pot sustine aceasta dorinta, talent (poate unii dintre ei mai mult decit ceilalti) Ce e rau in asta?

 

Terminati cu exemplele cu Jackson 5 sau Hanson. Cind o sa se compare Iris cu ACDC sau Holograf cu Bon Jovi mai discutam si de aceasta comparatie...

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
Mie mi se pare absolut laudabila toata treaba. Exista suficiente critici de adus, dar ma surprinde ca multi dintre cei care au criticat au facut-o complet pe linga.

 

Trupa asta nu e facuta in nici un caz ca sa alimenteze foamea de bani a unor parinti (intimplator sint exact la polul opus), nu mi se pare nici comerciala, nici puerila, nici cu target de copii mici, nimic din toate astea.

E pur si simplu o trupa a unor copii care au chef de cintat, parinti care le pot sustine aceasta dorinta, talent (poate unii dintre ei mai mult decit ceilalti) Ce e rau in asta?

 

Terminati cu exemplele cu Jackson 5 sau Hanson. Cind o sa se compare Iris cu ACDC sau Holograf cu Bon Jovi mai discutam si de aceasta comparatie...

 

Ai drepate .

 

Eu ii cunosc pe toti membrii trupei PhenomenOn...

Ei canta din placere , nu pentru bani sau altceva...

Poate ca nu stiti cat s-au chinuit pt acest videoclip...poate nu va dati seama ce inseamna sa filmati pe 40 de grade...

Link to comment
Share on other sites

Ai drepate .

 

Eu ii cunosc pe toti membrii trupei PhenomenOn...

Ei canta din placere , nu pentru bani sau altceva...

Poate ca nu stiti cat s-au chinuit pt acest videoclip...poate nu va dati seama ce inseamna sa filmati pe 40 de grade...

Poate nu stiu ei ce inseamna sa-ti antifonezi SINGUR o sala de repetitii la 40 de grade, sa dai varul jos, sa pui materialele pe pereti si pe tavan, nu sa-i zici lu tati sa-ti dea totul mura-n gura. Saracii, au filmat la 40 de grade , saracutii, oare nu i-au durut capul de la aer conditionat ?

 

@dass: Ba uite ca e total corect sa-i compar cu jackson 5 . Au tot ce le trebuie, conditii excelente sa se dezvolte, instrumente, profesori, indrumare !!! Nu au niciun motiv sa nu scoata ceva de calitate superioara si desi sunt copii , jackson 5 tot copii erau. Una e sa te nasti cu talent, si alta e sa-ti formezi prin forta bruta un "talent".

In fine, eu ma retrag de pe threadul asta !

O seara buna ! Mi se face greata.

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Bine ca am lamurit un aspect important, si anume ca Phenomenon sint naspa din cauza

ca au avut mijloace :) Andrei, ce noroc ai tu cu Gibsonul ala, practic cinta singur :)

 

Saracu' nea' Brucan, ce optimist a fost...

La ce conditii au, puteau sa scoata ceva mult mai calitativ! In afara de solistica , restu nu trece de "hmpf. .. cute ..." (sau macar de nivelul de amator).

Hai totusi sa dau o critica constructiva.

Piesa este constituita doar de un riff facut din 2 bare, un refren repetat la infinit si un solo cat 3 sferturi din piesa.

Ignorati-ma de acu' inainte :)

Link to comment
Share on other sites

La ce conditii au, puteau sa scoata ceva mult mai calitativ! In afara de solistica , restu nu trece de "hmpf. .. cute ..." (sau macar de nivelul de amator).

Hai totusi sa dau o critica constructiva.

Piesa este constituita doar de un riff facut din 2 bare, un refren repetat la infinit si un solo cat 3 sferturi din piesa.

Ignorati-ma de acu' inainte :)

 

Omule am priceput mesajul. E ok. L-ai spus. Stai linistit.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare simpla , cate intre forumisti la varsta lui Andrei stiau sa canta la fel ca el?

Corrado

 

Nu a zis nimeni nimic de cat de buni sunt. Toata lumea nu a avut decat laude pentru ei, si eu sunt total de acord. Critica nu vine la adresa instrumentistilor, critica vine la adresa trupei, si la adresa faptului ca isi cenzureaza comment-urile pe youtube, si ca nu stiu sa primeasca critica constructiva, si aleg in schimb sa se bucure cu review-uri gen "las' ca-i bine", pentru ca este un fel de "family business", iar la nivelul asta nu ar trebui sa existe critica prea puternica, mai ales pentru ca sunt copii, dar daca vrei sa intri in industrie si daca vrei sa dai muzica la lume, trebuie sa fii pregatit sa fii injurat de o majoritate de prostime dar sa si primesti critica constructiva. Altfel e ca atunci cand la scoala generala, la ceremonia de deschidere canta vreo pushtanca si e total pe langa dar toata lumea aplauda din politete sau pentru ca o cunosc personal. In industria muzicala nu exista asa ceva, iar publicul nu te cunoaste si nu te iarta. Daca nu esti pregatit sa faci fata injuraturilor, copil sau nu, nu trebuie sa te bagi.

 

Cand lumea te critica si video-ul are 3.5 stele, e clar ca ceva nu a iesit perfect, iar critica nu o sa te ajute decat sa gasesti ce lipseste. Daca tu doar cenzurezi si spui ca "nu-i adevarat, e marfa", atunci good luck. Adevarul clar este ca versurile nu sunt bune, iar conceptul nu este original, si sunt sigur ca o mare parte din oamenii care zic ca e super nu ar baga melodiile astea intr-un playlist de zi cu zi unde s-ar afla in competitie cu Metallica sau Deep Purple sau Dream Theater sau ce asculta omul respectiv. Solutia e simpla: asculta ce zice lumea, ca nu te injura degeaba, si repara greselile. That said, intotdeauna va fi un grup caruia nu-i va place, si nu trebuie sa te schimbi dupa ce zice lumea ca ar trebui sa fie formatia, dar in cazurile astea in general apare un grup inrait de fani, si pentru fanii aia ar trebui sa faci muzica, si pentru tine. Dar in cazul asta critica vine omogen.

 

Lumea a ajuns la concluzia, dintr-un motiv pe care nu pot sa mi-l imaginez, ca rock-ul mainstream ar trebui sa fie simplist si doar "fun". Toate formatiile rock mainstream din trecut, Led Zeppelin, Deep Purple, The Doors, Megadeth, Pink Floyd, Uriah Heep, etc au avut ceva de spus, un mesaj, sau o atmosfera anume. Nici una dintre ele nu a avut versuri care sunt acolo doar ca sa fie, chiar si in piesele cele mai simple.

 

Despre asta este rock-ul, nu despre urmarea unui tipar, "ritm 4/4, riff de AC/DC, voce de Ian Gillian si clape de Uriah Heep, si iese roack". Daca ar fi niste versuri misto sunt sigur ca lumea ar aprecia mult mai mult formatia, chiar daca sunt scrise de un adult.

 

Eu sper ca ma asculta cineva, dar nu mai am vreo speranta sa transmit vreun mesaj avand in vedere ca ultima oara cand am incercat sa va fac un review m-ati luat cu "ba prostule" pe youtube si cand v-am spus ca e o opinie din partea cuiva care organizeaza o trupa v-ati dus pe un video de-al meu din dormitor (ignorand orice legat de trupa) si ati fost ceva gen "mda, trupa...". Mie mi se pare lipsa de tact ca un muzician sa se comporte astfel spre altul (iar eu ma indoiesc ca cel cu care am vorbit este unul dintre copii). Adevarul este ca nu o sa imi clintiti opinia din loc dar nici nu va obliga cineva sa o ascultati, iar eu nu am avut nici o intentie sa va insult personal sau sa imi bat joc de voi, nu am vrut decat sa va transmit niste critica, iar faptul ca ati reactionat atat de puternic imi spune ca v-ati saturat pana peste cap de comentariile idioate, dar mi-a lasat un gust amar dupa ce eu m-am bucurat ca exista astfel de eforturi in Romania. Este chiar atat de greu sa aiba loc o discutie pasnica?

 

Prea multa drama, si numai din cauza internetului. Sunt sigur ca o sa faceti ce alegeri trebuie sa faceti si asteptam niste muzica noua.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Nu a zis nimeni nimic de cat de buni sunt. Toata lumea nu a avut decat laude pentru ei, si eu sunt total de acord. Critica nu vine la adresa instrumentistilor, critica vine la adresa trupei, si la adresa faptului ca isi cenzureaza comment-urile pe youtube, si ca nu stiu sa primeasca critica constructiva, si aleg in schimb sa se bucure cu review-uri gen "las' ca-i bine", pentru ca este un fel de "family business", iar la nivelul asta nu ar trebui sa existe critica prea puternica, mai ales pentru ca sunt copii, dar daca vrei sa intri in industrie si daca vrei sa dai muzica la lume, trebuie sa fii pregatit sa fii injurat de o majoritate de prostime dar sa si primesti critica constructiva. Altfel e ca atunci cand la scoala generala, la ceremonia de deschidere canta vreo pushtanca si e total pe langa dar toata lumea aplauda din politete sau pentru ca o cunosc personal. In industria muzicala nu exista asa ceva, iar publicul nu te cunoaste si nu te iarta. Daca nu esti pregatit sa faci fata injuraturilor, copil sau nu, nu trebuie sa te bagi.

 

Cand lumea te critica si video-ul are 3.5 stele, e clar ca ceva nu a iesit perfect, iar critica nu o sa te ajute decat sa gasesti ce lipseste. Daca tu doar cenzurezi si spui ca "nu-i adevarat, e marfa", atunci good luck. Adevarul clar este ca versurile nu sunt bune, iar conceptul nu este original, si sunt sigur ca o mare parte din oamenii care zic ca e super nu ar baga melodiile astea intr-un playlist de zi cu zi unde s-ar afla in competitie cu Metallica sau Deep Purple sau Dream Theater sau ce asculta omul respectiv. Solutia e simpla: asculta ce zice lumea, ca nu te injura degeaba, si repara greselile. That said, intotdeauna va fi un grup caruia nu-i va place, si nu trebuie sa te schimbi dupa ce zice lumea ca ar trebui sa fie formatia, dar in cazurile astea in general apare un grup inrait de fani, si pentru fanii aia ar trebui sa faci muzica, si pentru tine. Dar in cazul asta critica vine omogen.

 

Lumea a ajuns la concluzia, dintr-un motiv pe care nu pot sa mi-l imaginez, ca rock-ul mainstream ar trebui sa fie simplist si doar "fun". Toate formatiile rock mainstream din trecut, Led Zeppelin, Deep Purple, The Doors, Megadeth, Pink Floyd, Uriah Heep, etc au avut ceva de spus, un mesaj, sau o atmosfera anume. Nici una dintre ele nu a avut versuri care sunt acolo doar ca sa fie, chiar si in piesele cele mai simple.

 

Despre asta este rock-ul, nu despre urmarea unui tipar, "ritm 4/4, riff de AC/DC, voce de Ian Gillian si clape de Uriah Heep, si iese roack". Daca ar fi niste versuri misto sunt sigur ca lumea ar aprecia mult mai mult formatia, chiar daca sunt scrise de un adult.

 

Eu sper ca ma asculta cineva, dar nu mai am vreo speranta sa transmit vreun mesaj avand in vedere ca ultima oara cand am incercat sa va fac un review m-ati luat cu "ba prostule" pe youtube si cand v-am spus ca e o opinie din partea cuiva care organizeaza o trupa v-ati dus pe un video de-al meu din dormitor (ignorand orice legat de trupa) si ati fost ceva gen "mda, trupa...". Mie mi se pare lipsa de tact ca un muzician sa se comporte astfel spre altul (iar eu ma indoiesc ca cel cu care am vorbit este unul dintre copii). Adevarul este ca nu o sa imi clintiti opinia din loc dar nici nu va obliga cineva sa o ascultati, iar eu nu am avut nici o intentie sa va insult personal sau sa imi bat joc de voi, nu am vrut decat sa va transmit niste critica, iar faptul ca ati reactionat atat de puternic imi spune ca v-ati saturat pana peste cap de comentariile idioate, dar mi-a lasat un gust amar dupa ce eu m-am bucurat ca exista astfel de eforturi in Romania. Este chiar atat de greu sa aiba loc o discutie pasnica?

 

Prea multa drama, si numai din cauza internetului. Sunt sigur ca o sa faceti ce alegeri trebuie sa faceti si asteptam niste muzica noua.

Mai organizatorule tu ori nu intelegi ori ai probleme. EU am sters de acolo, maximum 5+1 posturi (in care care erau cuvinte epitete grele si chiar injurii+ postul tau). Eu consider ca aceste cuvinte nu trebuie vazute de clapar (care are 11 ani), basist (care are 12 ani), tobar (care are 13 ani) chiar si Andrei (care de ieri are 15 ani) si muncesc din greu total dezinteresati si dedicati pentru o cauza. Daca citesti cu atentie acolo sunt multe posturi in care apar tot feluri de comentarii, justificate sau nu. Si lumea nu injura inutil????:))))). Vad ca nu te linistesti si ca sa rezolvi problema mai bine ma dai in judecata. Eu sunt transparent o sa-ti trimit datele (daca doresti) sa nu bajbaie avocatul.Apropo de banii care sunt bagati in acest proiect. Sa stiti ca acest videoclip nu m-a costat nimic, regizorul a facut-o pentru baieti dupa ce a fost la un concert si singura pretentie a fost sa aleaga el piesa.

Edited by tatal
Link to comment
Share on other sites

Mai organizatorule tu ori nu intelegi ori ai probleme. EU am sters de acolo, maximum 5+1 posturi (in care care erau cuvinte epitete grele si chiar injurii+ postul tau). Eu consider ca aceste cuvinte nu trebuie vazute de clapar (care are 11 ani), basist (care are 12 ani), tobar (care are 13 ani) chiar si Andrei (care de ieri are 15 ani) si muncesc din greu total dezinteresati si dedicati pentru o cauza. Daca citesti cu atentie acolo sunt multe posturi in care apar tot feluri de comentarii, justificate sau nu. Si lumea nu injura inutil????:))))). Vad ca nu te linistesti si ca sa rezolvi problema mai bine ma dai in judecata. Eu sunt transparent o sa-ti trimit datele (daca doresti) sa nu bajbaie avocatul.Apropo de banii care sunt bagati in acest proiect. Sa stiti ca acest videoclip nu m-a costat nimic, regizorul a facut-o pentru baieti dupa ce a fost la un concert si singura pretentie a fost sa aleaga el piesa.

 

:) Internetz court.

Link to comment
Share on other sites

Mai organizatorule tu ori nu intelegi ori ai probleme. EU am sters de acolo, maximum 5+1 posturi (in care care erau cuvinte epitete grele si chiar injurii+ postul tau). Eu consider ca aceste cuvinte nu trebuie vazute de clapar (care are 11 ani), basist (care are 12 ani), tobar (care are 13 ani) chiar si Andrei (care de ieri are 15 ani) si muncesc din greu total dezinteresati si dedicati pentru o cauza. Daca citesti cu atentie acolo sunt multe posturi in care apar tot feluri de comentarii, justificate sau nu. Si lumea nu injura inutil????:))))). Vad ca nu te linistesti si ca sa rezolvi problema mai bine ma dai in judecata. Eu sunt transparent o sa-ti trimit datele (daca doresti) sa nu bajbaie avocatul.Apropo de banii care sunt bagati in acest proiect. Sa stiti ca acest videoclip nu m-a costat nimic, regizorul a facut-o pentru baieti dupa ce a fost la un concert si singura pretentie a fost sa aleaga el piesa.

 

Userul are dreptul sa sterga ce nu i-se pare OK , si nu trebuie sa se justifice in nici un fel .

youtube.com nu-i forum unde dezbati aiurea de toate .( daca vrei sa ramai in zona bunului simt )

 

Cand vrei sa ajuti pe cineva trimiti mesaj personal si :

 

Nu folosesti succesul sau munca altuia ptr a iesi in evidenta cu "observatii" destepte pe seit-ul/pagina acestora ( pe youtube au peste 7000 de vizionari ) .Nu se face.

( daca ai fi cel mai recunoscut critic muzical din lumea muzici rock e altceva dar asa ca si membru rgc.ro e bine sa ramai la "cafenea")

 

Cand ai pagina ta , cu muzica ta dar simti ca nu poti transmite doar prin muzica cea ce vrei umpli blogul personal cu sfaturi destepte.

Sau te faci cantautor si prin textele tale raspandesti desteptaciunea ..hehe

 

asa ca Phenomenon ramaneti la :

 

"....Faceti loc i-mi stati in cale !!!!!! ,,"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Lumea a ajuns la concluzia, dintr-un motiv pe care nu pot sa mi-l imaginez, ca rock-ul mainstream ar trebui sa fie simplist si doar "fun". Toate formatiile rock mainstream din trecut, Led Zeppelin, Deep Purple, The Doors, Megadeth, Pink Floyd, Uriah Heep, etc au avut ceva de spus, un mesaj, sau o atmosfera anume. Nici una dintre ele nu a avut versuri care sunt acolo doar ca sa fie, chiar si in piesele cele mai simple.

 

... si totusi , ca o paranteza , "HOLY DIVER" cred ca are cele ,ai proaste versuri din istoria rockului :))) - si e o super piesa

 

oricum mi se pare foarte greu sa faci versuri in lb romana , pt ca limba e foarte consonanta si deloc melodioasa , Daca versurile erau in engleza pun pariu ca puteau zice cine stie ce tampenii acolo si daca aveau un "hook" bun de refren era toata treaba brici .

 

Uite mie personal dupa ce am ascultat piesa de vreo 3 ori , mi-a ramas in cap " baga riffu si mai tare ... " deci are "hook " , punct ochit punct lovit

Faci versuri cine stie ce destepte o dai in "FLEASCARA" !... il si vad pe Paunescu : "CANTA ANDREI , CANTA MA BAIETE !!"

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

multumesc mult Karpi, Alex Strat , Jack Daniel si Corrado

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009

copiii 99.9 la suta nu au nici o vina. de vina e doar taticu care e si putin razbunator. nu dau detalii dar stim cazuri concrete. felicitari pt efort si pt video dar va garantez ca in 2-5 ani max copii astia nu vor mai fi impreuna. e un produs care nu ii defineste si desi sunt talentati se forteaza sa para f rock. nu esti rock daca te dai rock. evident ca mi-o veti lua in nume de rau. treaba voastra.

 

ps. metabog are mare dreptate in ceea ce zice. hai cenzurati si asta. :)

Edited by andrei009
Link to comment
Share on other sites

copiii 99.9 la suta nu au nici o vina. de vina e doar taticu care e si putin razbunator. nu dau detalii dar stim cazuri concrete. felicitari pt efort si pt video dar va garantez ca in 2-5 ani max copii astia nu vor mai fi impreuna. e un produs care nu ii defineste si desi sunt talentati se forteaza sa para f rock. nu esti rock daca te dai rock. evident ca mi-o veti lua in nume de rau. treaba voastra.

 

ps. metabog are mare dreptate in ceea ce zice. hai cenzurati si asta. :)

Tu nu ai nici o identitate. Vad ca ai senzatia ca stii multe. Esti pe langa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
copiii 99.9 la suta nu au nici o vina. de vina e doar taticu care e si putin razbunator. nu dau detalii dar stim cazuri concrete. felicitari pt efort si pt video dar va garantez ca in 2-5 ani max copii astia nu vor mai fi impreuna. e un produs care nu ii defineste si desi sunt talentati se forteaza sa para f rock. nu esti rock daca te dai rock. evident ca mi-o veti lua in nume de rau. treaba voastra.

 

ps. metabog are mare dreptate in ceea ce zice. hai cenzurati si asta. :)

 

Ce cazuri??? Nu vorbi daca nu stii , normal ca ti-o luam in nume de rau daca vorbesti aiurea. Taicamiu ne doar sustine, sa numai bati campii. Poate citeste cineva si ti-o ia in serios

Link to comment
Share on other sites

copiii 99.9 la suta nu au nici o vina. de vina e doar taticu care e si putin razbunator. nu dau detalii dar stim cazuri concrete. felicitari pt efort si pt video dar va garantez ca in 2-5 ani max copii astia nu vor mai fi impreuna. e un produs care nu ii defineste si desi sunt talentati se forteaza sa para f rock. nu esti rock daca te dai rock. evident ca mi-o veti lua in nume de rau. treaba voastra.

 

ps. metabog are mare dreptate in ceea ce zice. hai cenzurati si asta. :)

 

domle,nici eu nu ma dau in vant dupa piesa in sine,dar nu inteleg la ce buna atata inversunare.vine copilu,mandru de realizarea sa si posteaza piesa.Apoi ne facem probleme ca de unde are gibson,ca o fi fost sau nu cald in sala de repetitie ??!...daca te uiti pe MTV la porcaria aia de my super sweet sixteen si injuri printre dinti,atunci nu vad rostul in a comenta realizarea copiilor.Dintr-un motiv sau altul nu ne scandalizam cand altii mai in varsta si chiar mai cunoscuti o dau in bara...Vorba unui prieten:"domle..si ce daca am avut o copilarie fericita?s-o refuz doar ca sa arat cat sunt de TRU?"...

 

@metabog: daniel,eu am ascultat realizarile tale si te felicit sincer pentru ele! dar cred ca in cazul acesta persisti fara vreun rezultat concret. :)

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

si inca o chestie...eu am ferma convingere ca de mult timp singurul motiv pentru postarea unui clip sau a unei melodii pe rgc este faptul ca siteul in sine este indexat de google si ai referinte la o eventuare cautare google... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.