www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul Videoclip Oficial Phenomenon


Guest PhenomenOn
 Share

Recommended Posts

si inca o chestie...eu am ferma convingere ca de mult timp singurul motiv pentru postarea unui clip sau a unei melodii pe rgc este faptul ca siteul in sine este indexat de google si ai referinte la o eventuare cautare google... :)

 

Posibil sa ai dreptate. Dar cred ca mai repede se acceseaza dupa site-ul si multe altele care au si tag-urile necesare si sunt INDEXATE GOOGLE.

Edited by tatal
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ Metabog: :) tot respectul meu. Nu ai jicnit pe nimeni si cred sincer ca ai incercat sa ajuti cu niste sfaturi. Raspunsul a fost bataie de joc :)

 

Tatal face in mod cert o defavoare imaginii trupei :)

 

Mult respect pentru Andrei pentru riff-ul din piesa si pentru modul in care canta. Din pacate, chitara e singurul punct forte al piesei si se pierde repede sub un text fara nici un sens. Vocea e impresionanta pentru varsta solistului, insa luata ca atare inca suna fortat. Dupa primele 2 secunde deja e clar ca este un adolescent care isi impinge vocea mult peste limita unde ea suna bine. Potential este la greu, dar directia este dupa parerea mea complet gresita. Solistul ar trebui incurajat si antrenat sa isi gaseasca "vocea" lui proprie.

 

Inca o remarca si un sfat catre Andrei: solo-urile suna foarte bine, dar unele pasaje ar putea fi cantate putin mai "curat" (suna ca si cand ar fi fost inregistrate in doar cateva take-uri). Trebuie doar mai multa rabdare in studio :D

 

Multa bafta in continuare, chiar sunt curios cum o sa se dezvolte trupa asta in urmatorii ani.

Link to comment
Share on other sites

Guest uuuuuuu
Mult respect pentru Andrei pentru riff-ul din piesa si pentru modul in care canta. Din pacate, chitara e singurul punct forte al piesei si se pierde repede sub un text fara nici un sens. Vocea e impresionanta pentru varsta solistului, insa luata ca atare inca suna fortat. Dupa primele 2 secunde deja e clar ca este un adolescent care isi impinge vocea mult peste limita unde ea suna bine. Potential este la greu, dar directia este dupa parerea mea complet gresita. Solistul ar trebui incurajat si antrenat sa isi gaseasca "vocea" lui proprie.

 

În sfârșit, cineva care a explicat bine. Ar mai fi ceva, dacã îmi permiteți sã adaug. S-a pus întrebarea ”ce pãrere aveți de videoclipul Phenomenon?” și s-a rãspuns. Cu critici, cu încurajãri, cu de toate. Dar rãspunsurile sunt ceea ce considerã fiecare despre videoclip. Și de la cine? Tocmai de la publicul român, nu de la fani. Dacã se va continua sã nu se accepte pãrerile și opiniile, nu se va ajunge nicãieri. Practic aici se ignorã ”vocea” publicului, mã gândesc cum ar reacționa dacã în concert ar fi huiduiți. Revizuiți-vã comportamentul vis-a-vis de criticile obiective.

Pãrerea mea.

Edited by uuuuuuu
Link to comment
Share on other sites

În sfârșit, cineva care a explicat bine. Ar mai fi ceva, dacã îmi permiteți sã adaug. S-a pus întrebarea ”ce pãrere aveți de videoclipul Phenomenon?” și s-a rãspuns. Cu critici, cu încurajãri, cu de toate. Dar rãspunsurile sunt ceea ce considerã fiecare despre videoclip. Și de la cine? Tocmai de la publicul român, nu de la fani. Dacã se va continua sã nu se accepte pãrerile și opiniile, nu se va ajunge nicãieri. Practic aici se ignorã ”vocea” publicului, mã gândesc cum ar reacționa dacã în concert ar fi huiduiți. Revizuiți-vã comportamentul vis-a-vis de criticile obiective.

Pãrerea mea.

 

+1 :)

 

Vad ca ati dat "Ratings disabled" la clip. A fost ceva in neregula? :)

Link to comment
Share on other sites

Instrumentalu e ok -se vede influenta trupelor pe care le ascultati,vocalul mai trebuie lucrat,parerea mea.

Overall e foarte bine pentru varsta membrilor.

Imi place ca exista ambitie.Peste cativa ani puteti ajunge mari.Astept sa aud si viitoarele piese.Multa bafta in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
Instrumentalu e ok -se vede influenta trupelor pe care le ascultati,vocalul mai trebuie lucrat,parerea mea.

Overall e foarte bine pentru varsta membrilor.

Imi place ca exista ambitie.Peste cativa ani puteti ajunge mari.Astept sa aud si viitoarele piese.Multa bafta in continuare.

 

multumim

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa rectific ptr invidiosi de la 7500 cat am numarat eu aprox pe lista de piese ( nu am afisat toate pisele , nu am apasat pe "Wiev All ") la 14722 ( scrie in datele paginii)

 

Sunt practic mai multe vizionari daca aduni de pe cifrele de la fiecare piesa .

 

Nu stiu cum se actualizeaza cifrele dar intotdeauna suma scrisa in pagina userului este mai mica decat suma adunata "manual" de la fiecare piesa in parte .

 

 

De vina pare-se ca-i

"@ tatal "

 

hahaha

 

o fi cumparat "youtube"?

 

Nu mai tot repetati aiurea cu nu-i bun vocalu , este extraordinar .

 

Problema ( ca sa critic si eu un pic ) este in conceptia de sunet al celui care a inregistrat /mixat .Dar nu vreau sa minimalizez munca echipei de studio, este o lucrare buna ii lipsesc unele "smecherii" de mixaj . doar atat.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Problema ( ca sa critic si eu un pic ) este in conceptia de sunet al celui care a inregistrat /mixat .Dar nu vreau sa minimalizez munca echipei de studio, este o lucrare buna ii lipsesc unele "smecherii" de mixaj . doar atat.

Hai zi,ce "smecherii" de mixaj lipsesc?

Link to comment
Share on other sites

Ce nu mi place este ca toata lumea are ceva de criticat asupra trupei.Eu ii apreciez ca au fost in stare sa faca acest prim pas si sunt convins ca in viitor o sa fie mult mai bine cotati.Nu vreau sa fiu rau da nu se poate compara o trupa gen Blaxy Girls cu trupa acestor baieti.

 

Asa ca,puneti-va pe treaba ignorati critica ofensiva,da-ti putina atentie criticii constructive,bucurativa de laude si in primul rand capu' sus.

 

Mult Succes.

Link to comment
Share on other sites

Hai zi,ce "smecherii" de mixaj lipsesc?

 

Nu se spune . hehe

 

de ex 1:39 pauza ??? aici trebuia un reverb sau un echo sa sa -i faca "release"-ul ca lumea , dupa mine lipseste un "splash"

ca sa-i dea definitie .( rezolvarirle pot fi multiple )

 

Pauza ce urmeaza trebuie sa contrasteze cu ???? deci lipseste definitia si energia din accentul de oprire .

 

dupa care ar urma LINISTE

 

Dupa pauza iar ar trebui contrast , o explozie ca sa se auda ca a fost liniste ? ce simt eu ca ar mai trebui eventual un fill-in o singura lovitura de snare sau "open -hh" ( se aude foarte in spate HH ). in schimb nota/accent de la chit bas ,( o nota/accent/ cu chitara bas singura ? daca era ceva figura de "slap" mai mergea ) sau se taie aceasta nota sau se ajuta cu un cinel "splash" ,"snare" etc)

 

, dupa oprire 1:44

 

Urmeaza partea a carui intrare "s-a ptegatit" , si suna plat lasat fara energie !

 

Vocea principala lasata fara energie pe centru.Se putea incerca compresor +reverb , vocile de backing mai in spate si miscate L si R 25 % .si tot cu un pic de reverb ca sa dai spatialitate .Sa sune cum suna la 0:55 unde este super !!

 

Apoi mai urmeaza in cateva locuri probleme din acestea de nivel /contrast atat ca si volum/energie cat si timbral .

 

Dupa 2:22 dupa soloul de chitara aceiasi problema putin mai nuantata situatia dar in mare la fel , se termina o parte de solo si ar trebui sa urmeaze "explozia" vocii principale care i-si recapata energia mai incolo dar ar fi necesar pe intrari sa aiba definitie si energie maxima .

 

Aceste aspecte de mixaj dau impresia de:"e ceva cu vocea ",in mijlocul partilor suna bine dar la intrari "imbinari" ar fi de perfectat.

 

In rest este dpa gustul trupei /sonorizatorului in cea ce priveste sonoritatea generala , 90% suna bine totul cu micile probleme amintie .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.