www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vecini


Guest JeeFo
 Share

Recommended Posts

Guest JeeFo

voua cat de des va vin vecinii la usa? :)

le-a mai trecut cheful sa vina cu trecera timpului? :)

 

mie mi-au venit cel mai mult de vreo 3 ori intr-o saptamana..si m-au amenintat cu politia daca mai cant dupa 10 seara :D:))

(normal ca am mai cantat..nu degeaba au mai venit)

 

vad ca cu timpul s-au mai potolit..nu prea m-au mai vizitat :D

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

vecinu meu asculta ac/dc si van halen, din pacate si george michael cateodata... si mai are niste chestii psichedelic, mm seamana cu deep purple la orga.. da' nush.... (si el si fiul sau mic). cand se enerveaza (avem si un vecin care canta la acordeon, mi-a spus proprietara ca se cearta mereu cu cate cineva de pe scara) da atat de tare combina/calc ce-o avea el acolo inca ma acopera si pe mine... practic mi se zguduie usa de la intrare... :)

 

asa ca n-am probleme

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest mishuk

He heeee ce tare topicu`!!!!

Vecinii.....mie chiar in clipa asta imi bate baba de la 3 in calorifer (si nu e decat... 7.55- nici nu s-a intunecat afara).Eu de felul meu cant folk....si in general pe acustica.....dar baba ce-mi spune acu vreo 3 ani cand s-a mutat.... Ca ea nu suporta....galagia aia de muzica....de unde rezulta ca folk= galagie!!!!

In general sunt o fire intelegatoare...dar cateodata-mi crapa si mie pepenii si-i mai bag asa de-o mangaiere putin.....children of bodom!!!! Sa-si aduca aminte ca la 81 de ani.....numai tine mult si o sa o vada pe domnisoara cu gluga si coasa!!!!

In general e bine......cu vecinii....imi lasa sfaturi la administratie cand plateste mama intretinerea....unu chiar mi-a recomandat sa....schimb solista!!!!ca restu....s-u obisnuit!!!!

salutari si numai bine!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Pff ... nu vreau sa par un incult fara cap dar vecinii mei (in afara de unu) asculta manele la refuz toata ziua :)

Si un tembel a venit la mine odata ca "de ce ascult muzica satanica?" (erau scorpions :)) ... si tipul a inceput sa urle la mine. I-am pus frumos mana dupa cap i-am aplicat un bostan in figura si a fost pt ultima oara cand l-am vazut la mine pe etaj. Recomand metoda celor peste 1.86 celor mai mici le recomand un upercut sau un cot in ureche. Garantez un somnic pufos :)

P.S. Is curios daca asi asculta black sau death sau deala dure ce ar zice vecinii :lo:

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e de bun simt sa faci de asa natura incat sa nu mai vina vecinii la tine la usa. Cum tie nu ti-ar conveni sa iti duduie peretii cu manele sau alte genuri care nu iti plac asa poate nici ei n-au chef de zdanganeli la 12 noaptea. Poate unii lucreaza sau efectiv vor doar linisite. In fine, trebuie sa ai niste limite ale bunului simt.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e de bun simt sa faci de asa natura incat sa nu mai vina vecinii la tine la usa. Cum tie nu ti-ar conveni sa iti duduie peretii cu manele sau alte genuri care nu iti plac asa poate nici ei n-au chef de zdanganeli la 12 noaptea. Poate unii lucreaza sau efectiv vor doar linisite. In fine, trebuie sa ai niste limite ale bunului simt.

 

Total de acord, dar sa iti antifonezi camera, ca doar nu facem exceptii cand vine vorba de ton.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Cred ca e de bun simt sa faci de asa natura incat sa nu mai vina vecinii la tine la usa. Cum tie nu ti-ar conveni sa iti duduie peretii cu manele sau alte genuri care nu iti plac asa poate nici ei n-au chef de zdanganeli la 12 noaptea. Poate unii lucreaza sau efectiv vor doar linisite. In fine, trebuie sa ai niste limite ale bunului simt.

Daca te referi la mine sa sti ca eu la 10 maxim 11 is in pat la lectura :) si dimineatza cand ma trezesc ma duc la sala cand nu fac scoala deci ...

Iar manelele lor tin cateodata si pana la 12, 1 noaptea

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Stand la bloc...si eu am astfel de probleme...incerc cat se poate sa respect niste ore cat de cat decente.Desi uneori n-ai ce-i face cand vii acasa pe la 3 cu metalu-n sange :):) .

Rock on! :)

Link to comment
Share on other sites

e bine de stiut: nush daca s-a modificat legea cu tulburarea, acu' vreo doi ani stiam ca intre 22,00-08,00 si 14,00-16,00 ar fi programul de liniste si in rest nu tre sa depasesti 50db. (nu se specifica daca la sursa, sau dupa perete, adica la vecinu')... oricum e ceva legat de db, ca si la discoteci. daca mai stie cineva amanunte ar fi bine de mentionat in caz ca apare politia la usa, macar sa stim legea... s-ar putea sa trebuiasca sa-i trimitem dupa decibelmetru!!!

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la mine sa sti ca eu la 10 maxim 11 is in pat la lectura :) si dimineatza cand ma trezesc ma duc la sala cand nu fac scoala deci ...

Iar manelele lor tin cateodata si pana la 12, 1 noaptea

 

 

Ehehe eu am stat in rahova o vreme. Ma trezeam in manele la 2 noaptea de-mi juca chitara pe perete. E bine sa incercam noi sa ii ignoram.

 

Nu ma refeream la tine. Vorbeam asa in genereal ca e bine sa ne pastram limitele cat putem.

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
La mine nu vine niciodata nici un vecin, indiferent la ce ora as canta.

Avantajul de a sta la casa... ;)

 

in doua luni cam asa..o sa simt si eu cum e sa dai la maxim la orice ora ;)...si o sa-mi fac un ministudio in beci..care..normal nu era inclus in proiectul casei..dar..el era deja facut... :):) ..si...i-am gasit intrebuintare :D:)

 

He heeee ce tare topicu`!!!!

Vecinii.....mie chiar in clipa asta imi bate baba de la 3 in calorifer (si nu e decat... 7.55- nici nu s-a intunecat afara).Eu de felul meu cant folk....si in general pe acustica.....dar baba ce-mi spune acu vreo 3 ani cand s-a mutat.... Ca ea nu suporta....galagia aia de muzica....de unde rezulta ca folk= galagie!!!!

In general sunt o fire intelegatoare...dar cateodata-mi crapa si mie pepenii si-i mai bag asa de-o mangaiere putin.....children of bodom!!!! Sa-si aduca aminte ca la 81 de ani.....numai tine mult si o sa o vada pe domnisoara cu gluga si coasa!!!!

In general e bine......cu vecinii....imi lasa sfaturi la administratie cand plateste mama intretinerea....unu chiar mi-a recomandat sa....schimb solista!!!!ca restu....s-u obisnuit!!!!

salutari si numai bine!!!!!

 

e naspa sa bati in calorifer...:D)...se aude si la cel de la 2 si la cel de la 4..invinovateste degeaba pe inca cineva :D)

Link to comment
Share on other sites

Pff ... nu vreau sa par un incult fara cap dar vecinii mei (in afara de unu) asculta manele la refuz toata ziua :)

Si un tembel a venit la mine odata ca "de ce ascult muzica satanica?" (erau scorpions :) ) ... si tipul a inceput sa urle la mine. I-am pus frumos mana dupa cap i-am aplicat un bostan in figura si a fost pt ultima oara cand l-am vazut la mine pe etaj. Recomand metoda celor peste 1.86 celor mai mici le recomand un upercut sau un cot in ureche. Garantez un somnic pufos :D

P.S. Is curios daca asi asculta black sau death sau deala dure ce ar zice vecinii :lo:

 

buna metoda sa il faci sa nu mai vina la usa la tine :)

Link to comment
Share on other sites

la mine nu o venit niciodata un vecin sa bata la usa

in schimb intro seara nu aveam chef sa cant doar asa 1 minut 2 sa ma prostesc un pic inainte sa ma culc si bate in zid vecinu de dincolo

am dat mai tare si am tinuto asa vreo 10 minute numai de-al dracului

si altii bateau in teava de la calorifer, vreo saptamana mo fu*** cu teava aia pana m-am enervat si am luat 2 surubelnite si atata am batut eu teava asa constant si cu batai rapide sa vada si ei cat de stresant e

de atunci nu mai bate nici in teava

Link to comment
Share on other sites

eu nu am avut aproape niciodata vreo problema cu vecinii de la zdranganit, culmea ca de vreo 3 luni asa am inceput sa cant cate o ora o ora jumate de fiecare data la volum mediu spre mare. decat o singura data cand aveam si amp dadeam si tot dadeam si pana la urma am scos castile, si dupa 10 secunde ma trezesc ca bate cineva in tavan de jos sau ceva de genu, era 11-12 noaptea

 

eu pe bune cred ca am vecini surzi... sau si ei sunt cu rocku :)

Link to comment
Share on other sites

La mine nu au venit niciodata vecinii sa bata la usa ca ii deranjez cu cantatul. Din cand in cand ma mai opresc ei pe strada si imi marturisesc ca au observat ca am ajuns acasa de la faculta. Oricum, sunetul nu ajunge prea departe...cu geamul inchis ajunge cam pana pe la al 3-lea, al 4-lea vecin.

Link to comment
Share on other sites

La mine nu au venit niciodata vecinii sa bata la usa ca ii deranjez cu cantatul. Din cand in cand ma mai opresc ei pe strada si imi marturisesc ca au observat ca am ajuns acasa de la faculta. Oricum, sunetul nu ajunge prea departe...cu geamul inchis ajunge cam pana pe la al 3-lea, al 4-lea vecin.

Ah..era sa uit...si eu stau la casa.. :)

 

PS: Nu stiu pe ce am apasat, pe ce nu, dar a aparut de doua ori postul meu...

Edited by GrP
Link to comment
Share on other sites

Pff ... nu vreau sa par un incult fara cap dar vecinii mei (in afara de unu) asculta manele la refuz toata ziua :)

Si un tembel a venit la mine odata ca "de ce ascult muzica satanica?" (erau scorpions :) ) ... si tipul a inceput sa urle la mine. I-am pus frumos mana dupa cap i-am aplicat un bostan in figura si a fost pt ultima oara cand l-am vazut la mine pe etaj. Recomand metoda celor peste 1.86 celor mai mici le recomand un upercut sau un cot in ureche. Garantez un somnic pufos :)

P.S. Is curios daca asi asculta black sau death sau deala dure ce ar zice vecinii :lo:

 

Depinde cine aplica si, mai ales, cui aplica....Nu e o reteta valabila intotdeauna si se poate intoarce inzecit. Am vazut cazuri...Mai bine, volumul jos la ore tarzii. Ideea e sa ne respectam unii pe altii si , oricum, bataia nu e o solutie. Sau, ma rog, este, dar ultima...

Link to comment
Share on other sites

Io in general sunt un tip foarte tacut.

De obicei cant cu electrica unplugged sau pun castile. Nu prea cant pe amp decat foarte rar.

 

Cel mai des bag pedala in placa de sunet si cant pe computer care iese tot pe casti ca la computer folosesc doar casti.

 

Problema e ca aveam niste vecini care puneau manele de nu trebuia sa urlu in casa cand vorbeam cu cineva chiar si cu geamurile inchise.

Drept urmare mi-am adus niste boxe si le-am pus Six Feet Under. Cum auzeam o manea cum dadeam si eu drumu la Six Feet Under.

 

Intr-o saptamana s-au potolit toti cocalarii. Deja sunt doi ani de zile de cand nu se mai aud manele la mine de la nici un bloc din cartier.

 

Tin minte o faza tare cand un cocalar voia sa se puna cu mine. Adica el daduse drumu la manele si imediat am dat si eu Six Fet Under si Sepultura si restu. Tipu o dat si mai tare la menele si o iesit la geam. Imediat apare o alta vecina la geam si il roaga sa opreasca manelele spunandu-i ca ea moare daca mai aude Satanistii aia. LOL! Adica toata lumea se indrepta spre manelisti sa termine pentru ca daca ei terminau nu incepeam eu.

 

Cum am mai spus de doi ani de zile e o liniste superba la mine in cartier, mai ales Duminica.

 

Six feet Under, Sepultura si restu au facut o treaba super.

 

Foarte tare frate! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest psiho_pat

Eu m-am trezit la ora 1 de zi cu vecina de jos la usa, care bineinteles sa plans de zgomot. Culmea, trebuia sa pregatesc ceva pentru repetitie, si faceam un mic studiu la calc cu volumul boxelor de calc la mediu, atat cat sa aud eu, Incepuse sa imi zica ce trebuie sa fac eu la mine in casa, discutia era ceva de genul

Ea - auzi dmle, da de ce nu te duci tu in alta camera sa canti, ca eu tocmai lucram la ceva foarte important (cu un ton al vocii pus pe scandal)

Eu - doamna care este problema? (calm)

Ea - pai de ce faci atata zgomot? (mai calma decat prima fraza)

Eu - imi exersez partitura, lucrez, nu fac zgomot, volumul e prea mic pentru mine, nu stiu cum ati auzit dumneavoastra!!?

Ea - pai am auzit si de alte dati. (prea straniu, poate se adunase alte dati si acum io fi venit curajul sa imi bata in usa)

Eu - este ora 1 ziua si nu o sa ma opresc din ce faceam, la fel cum aveti dvstra de lucrat la ceva, am si eu de studiat.

Ea- dar totusi cred ca ar trebui sa da-ti un pic mai incet (aici cu modestie si calm, tare ciudat schimbarea de comportament)

Eu - doamna este o limita de zgomot si de ora, cand o sa depasesc acestea atunci sa veniti la mine la usa, pana atunci la revedere.

I-am inchis usa in nas si atat a fost. n-am mai auzit-o de atunci.

 

ps: niciodata nu am cantat dupa ora 21. daca nu incalc legea sincer mi se pare absurd sa mai discuti cu persoane de genu = pierdere de timp, puteam sa invat juma de cantec :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest versATiL

hehee yo stau la curte n-am nici o treba cu vecinii.... mai am si termopane... cant la orice ora cat de tare vreau.. n-am nici o treaba. parintii.. la fel.. tata e cu orga de mic si canta foarte tare si el deci toata lumea e obijnuita :))

Link to comment
Share on other sites

eu am adus odata la bloc ampul pe care l tin la casa,am zis sa bag si eu niste rifuri sa moara dusmanii de suparare , dupa 5 minute vine un baiat de pe scara la mine la usa

-ce faci vecine?

-bine,zic eu,bag ceva la electrica

-aaa,credeam ca tai ceva cu drujba ca aveam si eu nevoie la tara

 

nu i mai deranjez niciodata

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.