www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Winamp Pe Lampi


finics
 Share

Recommended Posts

Pentru cei care sunteti in cautarea tonului perfect pentru care lampile inseamna totul, sariti de luati frumusete de skin de winamp pe lampi, o sa va imbunatateasca calitatea auditiilor la fel cum un amp pe lampi va face minuni cu tehnica voastra. Inca nu m-am documentat dar s-ar putea sa fie din mahon sau ash cu probabilitate mare catre foarte mare sa fie chambered :)Winamp full tube

Link to comment
Share on other sites

prea tare skinu :)

 

dar sa stii ca am avut un amplif pe lampi audio si mi-era mai mare dragul sa ascult hendrix live, early hooker stuff si mi se parea ca ii dadea cu totul alta nuanta albumului " a night with petrucci si jordan rudess"

 

(asta ca nu m-am putut abtine sa nu fiu carcotasi si sa mai ridic in slavi lampile :) )

 

ps2 : lampi el 84 sau el 34 n-au astia de la winamp? :)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care sunteti in cautarea tonului perfect pentru care lampile inseamna totul, sariti de luati frumusete de skin de winamp pe lampi, o sa va imbunatateasca calitatea auditiilor la fel cum un amp pe lampi va face minuni cu tehnica voastra. Inca nu m-am documentat dar s-ar putea sa fie din mahon sau ash cu probabilitate mare catre foarte mare sa fie chambered :)Winamp full tube

thank you kind sir :) :)

Link to comment
Share on other sites

Mitologia cu "lampile " ptr audutie este o prostie cat casa .

 

Numai in regim de overdrive difera "lampa" de semiconductor .

 

Cum nu asculta nimeni muziica distorsionata ci dimpotriva cat mai curata cu distorsiuni de sub 0,01% aceasta diferenta de functionare NU APARE !!!

Statiile HiFi de audiitie a un headroom enorm pentru mizica cu "power crest" de peste 10dB .Muzica simfonica poate sa aiba dinamica de 100dB si power crest de 25-30dB .

Deci nu se ajunge in overdrive cu scule calitative deci nu-i nevoie de lampa.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ce prostie...mai stiu astia ce sa mai faca?

Imi pun si eu niste lampi desenate pe statie si zic ca am Amp cu 20 de lampi :)

SI ma gandesc eu cum sa se auda...cu C***E sau caldutz, e deajuns un gand,fara sa ma chinui sa mai invart la butoane.

 

Noroc ca s-a inventat sectiunea "Desertul nuclear" ca ...nu mai intram pe forumul asta...

Nu mai e ce era odata...cand aveam discutii serioase,cu argumente si contraziceri..."certuri"din care in final rezulta ceva bun de ambele parti...acu fiecare parca e la concurs...sa faca posturi si topicuri.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Mitologia este sustinuta , alimentata cu buna stiinta (si rea credinta cu nesimtire ) din motive si interese financiare a unor escroci. Simplu nu ?

 

Cand habar nu ai o iei de buna si atat.

 

 

Chestia cu cine ce crede ? Eu cred ca e mai bine cu lampa , daca pana si Wnamp are mai nou lampa inseamna ca e pe bune.

Si mai cred pentru ca si Gigel a spus ca "Da! Lampa e lampa" si a mai spus su bunica despre radioul ei cu o singura lampa ce "dadea" cea mai buna muzica , ehe .

 

Daca er ao gluma bagau o lampa de petrol in winamp.

 

Lampa este extraordinara in unele aplicatii dar nici pe departe nu in sculele HiFi .

 

Maine poimaine o sa apara statii cu tuburi CRT ca sa le vanda la fraieri caci altundeva nu mai e nevoie de ele .dar cred sunt deja la concurenta serioasa cu "plasmele" alta pacaleala .Dupa aia o sa urmeze display-uri HD Ready pe 720p ca sa ai definitie cand setezi GT8 si GT 10 sau 11 cu esantionarea de 44,1KHz .Si tot asa fraiereala nu are margini.

Asa ca este foarte simpatica treaba cu "Winamp pe tuburi" , cati bani o fi primit ??????????

Link to comment
Share on other sites

Lampa este extraordinara in unele aplicatii dar nici pe departe nu in sculele HiFi .

Nu sunt de acord cu afirmația aceasta. (Deºi pânã de curând nu credeam în superioritatea tuburilor electronice asupra semiconductorilor.)

De altfel oricine are un aplificator de chitarã cu lãmpi ºi conecteazã (pe canalul "clean") un player de CD-uri, la redarea unui CD bine înregistrat (ºi mã refer la CD-uri standard, nu la acele CD-uri audiofile cu ratã de eºantionare crescutã) va simți cã se aude mai bine decât pe stația HiFi pe care o are acasã (chiar dacã aceasta din urmã are boxele dimensionate mult mai potrivit pentru domeniul de frecvențe audio HiFi).

 

Producãtorii de elitã de echipamente audio HiFi folosesc tuburi electronice pentru produsele lor high-end, ºi asta pentru cã deocamdatã electronii se miºcã mai bine prin vid decât prin semiconductori. Dar probabil cã pânã la urmã cercetãrile (fundametale -- de fizicã, chimie, ºi respectiv aplicate -- de electronicã) vor schimba acest lucru.

Iar WinAmp (revenind concret la topic) a preluat grafic ideea acestei superioritãți a lãmpii, ºi nu este deloc o noutate în domeniul calculatoarelor: existã plãci de bazã având adaptorul de sunet bazat pe tub electronic, iar -- dincolo de aspectul inedit al lãmpii tronând lângã procesor (dar avem aici a asociere interesantã: regele digitalului alãturi de regina analogicului) -- audiofilii spun cã prezența lãmpii chiar se justificã.

 

Dar, pânã la urmã, -- apropo de "contradictoriu" ºi de "political correctness" --, fiecare cu urechile ºi "între-urechile" propri.

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Daca asculti un CD printr-un amp de chitara (fie si pe lampi) se aude mai bine decat printr-un sistem full range? WHAT?!

Mai e un mare om de stiinta care o arde cu electronii in vid vs. siliciu:

Acu' in America nu stiu cum e, dar in Romania stiam ca se face fizica in gimnaziu.

Intr-adevar finics a facut o gluma si voi repede ati reinceput polemica.

Link to comment
Share on other sites

Daca asculti un CD printr-un amp de chitara (fie si pe lampi) se aude mai bine decat printr-un sistem full range? WHAT?!

 

Pe ansamblu nu se aude mai bine, cã doar un sistem audio HiFi stereo este optimizat pentru audiție muzicalã, însã se aude altfel, dar un altfel care dã de gândit. (Nu mi-am propus sã definesc/descriu acest "altfel", dar e aproape ºocant.)

 

În rest, cum spuneam mai devreme, fiecare cu urechile ºi "între-urechile" propri.

Link to comment
Share on other sites

Si OTV e "altfel" si "socant" si "da de gandit", chiar imi starneste un intreg discurs interior despre mizeria umanitatii, dar in nici un caz nu inseamna ca OTV e bun.

De asta nu-mi plac mie afirmatiile bazate pe o experienta subiectiva. Par inocente, nu? Dar pe asta isi bazeaza mari firme intreaga strategie de marketing, pe ignoranta, cum a spus si karpi. Pentru ca, tanar artist fiind, pe cine ai sa crezi, pe Dumble cu toata reputatia si somptuozitatea sa sau pe sarmanii fizicieni? Si, let's face it, cui ii place fizica?! Science is sexy numai in filmele americane.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Pe ansamblu nu se aude mai bine, cã doar un sistem audio HiFi stereo este optimizat pentru audiție muzicalã, însã se aude altfel, dar un altfel care dã de gândit. (Nu mi-am propus sã definesc/descriu acest "altfel", dar e aproape ºocant.)

 

În rest, cum spuneam mai devreme, fiecare cu urechile ºi "între-urechile" propri.

 

Lasa glumele , hahaha. Vrei sa mor de ras ?

 

Nici pa statiile de chitara nu se justifica "lampa" , dar se vinde bine ,valul de nostalgie si mitologia alimentata e OK.

 

Caracteristicile JFET si MOSFET sunt 99% identice cu cele ale tuburilor." Dar" scapi de condensatoarele scumpe si de tensiunile mari .Daca nu te deranjeaza lipsa unor armonice aproape insesizabile scapi si de traful de iesire => statie mai usoara si mmai ieftina.

 

Ati vazut in filmele SciFi cine erau presedinti ai SUA ? sau macar sefii politiei? He?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Lasa glumele , hahaha. Vrei sa mor de ras ?

 

Nici pa statiile de chitara nu se justifica "lampa" , dar se vinde bine ,valul de nostalgie si mitologia alimentata e OK.

 

Caracteristicile JFET si MOSFET sunt 99% identice cu cele ale tuburilor." Dar" scapi de condensatoarele scumpe si de tensiunile mari .Daca nu te deranjeaza lipsa unor armonice aproape insesizabile scapi si de traful de iesire => statie mai usoara si mmai ieftina.

 

Ati vazut in filmele SciFi cine erau presedinti ai SUA ? sau macar sefii politiei? He?

Da' probabil ca poti scapa de multe chestii, dar nu neaparat in bine... Sincer, nu ma asteptam sa citesc asa ceva de la @Karpi.

Nu ma pricep deloc la MOSFET,BUFET sau electronica, dar cred ca aud si simt destul de bine sunetele unei chitari. Diferente dpmdv (si sunt tot mai clare in conditii de trupa) ar fi dupa cum urmeaza: dinamica-->prezenta-->calitate sunet; in rest probabil ca sunt 99% identice cum zici.

Prima diferenta cred ca nu deranjaza prea mult (multi poate chiar se bucura fiind probabil mai virtuosi decat in realitate); a doua deranjaza live cand nu te auzi; iar a treia cred ca ne deranjaza pe cei mai multi, lucru de unde cred ca pleaca in mare parte goana dupa lampi.

Daca crezi cumva ca spun povesti, poti daca vrei sa ma testezi cu ce sample'uri vrei: tranzistor vs lampa; cu conditia sa nu adaugi alte efecte sau mixuri pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest westsound

Revin putin mai sus! Adica sa imi cumpar o statie de ghitara cu lampi sa ascult muzica pe ea pt ca suna "altfel" ? Cum spunea un coleg, "altfel" e si OTV. Mirceab, bafta cu "intre-urechile" si numai bine in viata iar daca ai ramas fara cuvinte cum scriai mai sus e prea bine, tacerea se poate confunda cu intelepciunea insa daca cumva iti mai fata mintea o aberatie ca cea de mai sus mai bine o scrii in jurnal.

Link to comment
Share on other sites

Revin putin mai sus! Adica sa imi cumpar o statie de ghitara cu lampi sa ascult muzica pe ea pt ca suna "altfel" ? Cum spunea un coleg, "altfel" e si OTV. Mirceab, bafta cu "intre-urechile" si numai bine in viata iar daca ai ramas fara cuvinte cum scriai mai sus e prea bine, tacerea se poate confunda cu intelepciunea insa daca cumva iti mai fata mintea o aberatie ca cea de mai sus mai bine o scrii in jurnal.

 

O iei prea in serios pe bune :)

P.s. se scrie Chitara, nu Ghitara... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest scimitar

lampa vs tranzistor/mosfet

 

1.se zice din batrani ca lampa iti reda mai bine sinusoida decat tranzistoru, chiar daca si tranzistoru se descurca si el ff bine. si de aici sunte mai "cald " de la lampa

1b. din 1=> o alta propietate a lampii ( si de alfel concluzie): aceea ca reda sunetu mai Natural

 

Aceasta este teoria

2. practic

-se ia o chitara. se canta un pic ce amplificatoare normale aveti prin casa. eventual cu preamplificator normal ( cu tranzistori)

-se ia aceeasi chitara. se canda un pic cu amplificare cu lampi.

daca se poate, pe acelasi difuzor.

parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere posturile tale elocvente, mostre ale triumfului materiei asupra spiritului, ale biruintei omului nou asupra valorilor decadente ale burgheziei, iti recomand cu fervoare sa consulti dictionarul explicativ al limbii romane (poti accesa varianta online http://dexonline.ro ) inainte sa ne dai sfaturi si, de ce nu, inainte sa postezi. Nu face minuni, dar iti mai explica una alta. Uite cine a ajuns sa ne dea lectii de limba romana. Mda.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest westsound

Sa sfarsesc intr-o absurda, agresiva si ilogica discutie forumista e ultimul lucru pe care mi-l doresc. Am facut o remarca vis a vis de afirmatia lui Mirceab care incercand sa sustina un fenomen fals a trantit niste ineptii de s-a zguduit si cerul si matematica si logica generala. Am gresit insa sa intervin, acum dupa ce am recitit posturile cu atentie mi-am dat seama ca toate argumentele le-a postat deja Karpi.

Va urez mai multa muzica decat lampi, by the way din tot cei care au postat pe acest topic doar karpi canta? Probabil doar el are lampi, cate una pe fiecare coarda.

 

P.S. Chaos AD, inainte sa arunci cate un rahatel mai pune mana pe un DEX.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.