www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Send - Returm


vaxe
 Share

Recommended Posts

hmmm... sa imi dau si eu cu parerea, desi nu sunt convins ca amintirile din facultate mai sunt asa proaspete...

 

In principiu, ar trebui sa faci un sumator (mixer), cum sunt cele cu amplificatoare operationale (opamp - este un circuit integrat), care fie inserat intre preamp si etajul de putere. Pe o ramura va prelua semnalul de la preamp, pe cealalta semnalul de linie de la cd-player sau ce folosesti tu pt "negativ"...

Daca nu vrei sa umbli in burta amplificatorului, teoretic ai putea pune sumatorul si la intrarea in preamp, numai ca trebuie sa atenuezi serios semnalul de pe "line-in", sa ajunga la un nivel comparabil cu cel de la chitara. Faza interesanta la varianta a doua e ca o sa auzi si negativul cu overdrive,,, :))

 

parerea mea... :)

Edited by smar2
Link to comment
Share on other sites

Nu iti poate spune nimeni "lipeste firul X de pinul Y". Amplificatorul in cauza e pe lampi? Vrei buffer pentru send/return? Pe lampi? Loop in serie sau paralel? Vrei loop-uri separate pt. fiecare canal? Sunt multe variabile la mijloc.

Raspunsul, dupa cum sper c-ai inteles, e ca se poate. Dar vrei s-o faci tu? Ce experienta ai in electronica?

Link to comment
Share on other sites

Nu iti poate spune nimeni "lipeste firul X de pinul Y". Amplificatorul in cauza e pe lampi? Vrei buffer pentru send/return? Pe lampi? Loop in serie sau paralel? Vrei loop-uri separate pt. fiecare canal? Sunt multe variabile la mijloc.

Raspunsul, dupa cum sper c-ai inteles, e ca se poate. Dar vrei s-o faci tu? Ce experienta ai in electronica?

 

In primul rand :) ai mai indepartat putin ceata ...

Deci: ampul este marshall mg 15 cdr. Vreau o bucla unde sa pot adauga si alte efecte la cele existente (reverb si distors)si sa sune si bine. Despre loop in serie sau paralel nu stiu ce sa spun .. m-ar ajuta sa stiu ce inseamna fiecare in parte atat ca sound cat si ca versatilitate dpdv functional. "loop-uri separate pt. fiecare canal ?" - vreau o singura bucla pentru ambele canale.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

http://www.runoffgroove.com/articles.html

 

Splitter-Blend - Dual parallel buffered effect loops with blend control. Schematic and perfboard/PCB layouts.

http://www.runoffgroove.com/splitter-blend.html

 

Deci doua loop-uri seriale puse in paralel .

 

daca se monteaza intre preamp si etaj final trebuie sa suporte amplitudinea semnalului mare din acest punct .

 

Acest lucru inseamna ca trebuie sa se alimenteze cisrcuitul la 30V ( +/- 15V sursa de tensiune simetrica fata de masa )

Nu cred ca alimentat cu doar 9 voloti cum este in schema se poate pune intre preamp si final .Dar trebuie incercat si Integrayele rezista la 30V dar !!! trebuie sa pui condensatoarele cu tebiune limita de 50V !! ca sa nu se distruga.

 

Statiile de obicei au si intrare de [ -10dB ] , schema este descrisa in :Fetzer Valve .

 

Fetzer Valve - A closer look at the FET booster based on a vintage Fender 12AX7 input stage. Schematics, PCB/perfboard layouts, JFET tester schematic, and online calculator.

ca as folosesti overdrive din preampul statiei ar trebui sa ai sau intrare "aux" sau inca un canal "clean"

 

Schema este proiectata ca sa fie folosita ca si unitate externa inaintea preampului . Dar cu modificarea conseurilor in cea ce priveste tensiunea limita se poate folosi si la max 30 alimentare , fapt ce-i mareste plaja de lucru in amplitudine .* sa nu limiteze semnalul mare din preamul amplifiului,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.