www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut! Sper ca nu mam logat degeaba pe acest forum care zic eu este unul perfect pentru unele probleme ale mele pe care le am si cred ca sunt inconjurat de profesionisti. Sincer am cantat doar odata la chitara electrica dar am una electroacustica sa stiu bine sa cant la ea... am invatat melodii ca: i'm yours, Cancion del mariaci, putin din nothing else maters ... 21 guns greend day.. si mai multe.. in fine. dar as vrea sa ma apuc de chitara Electrica. PROBLEMA ESTE CA: nu stiu ce chitara sa imi iau si de unde sa imi iau... eu as vrea un epiphone special II Les Paul imi plac modelele Lp dar Va rog mult!! datimi o idee de un site cu aceasta chitara (sau cu o chitara pana in 600 de lei.. pt ca atat am vazut ca,,,, costa special II si atat am momentan...) eu am gasit pe ThOmann dar nu stiu exact.. pt ca am auzit discutii de genul:" sunt mare.. cantaret si am vazut eu cum se aduc si in ce stare sunt chitarile acelea si de asta sunt destul de ieftine" Uitati linkul: http://www.thomann.d...ecial_black.htm eu mias lua la pachet si un amplificator.. + ca am si garantia returnarii banilor in 30 de zile.. si garantie 3 ani si am vazut ca scrie pe spatele chitarii Made In Indonesia.. cea ce ma incurajeaza sa o cumpar.. .

Iar am mai gasit pe Guitarshop.ro uitati linkul: http://guitarshop.ro...al-ii_p743.html dar aici nu imi dau prea mari informatii si nici poze amanuntite si reale cu chitara.

Sincer nu stiu ce sa fac de unde sa iau.. si ce sa iau.. datimi si mie va rog niste idei si spunetimi de unde sa imi cumpar chitara electrica? Epiphone special II les paul sau Poate altfel de chitara?

Va MULTUMESC Anticipat! SI Va Respect!

 

În primul rând, îmi pare rău că nu ştii să scrii.

 

Acum, referitor la subiect, că e thomann, că e guitarshop, e acelaşi produs. Nu trebuie să-ţi arate poze sau alte nebunii. Nici pe thomann, nu îţi arată cu produsul care îţi vine ţie. Multe magazine au Epiphone pe stoc. Care-mi vin in minte acum: Soundcreation, MCMusic, Guitarshop, Esound.

Uită-te şi la Mica Publicitate. Găseşti la preţuri mult mai mici chitare bune.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Guest vladpx

Salutare tuturor! sunt nou in acest domeniu, un greenhorn desavarsit, iar ca si chitara am o Hora W12204( http://magazinulraps...-w12204-6c-hora)

. As vrea sa stiu daca este o chitara buna pt un incepator ca mine si daca imi vine mai usor sa invat sa cant cu ea decat cu altele.

Edited by vladpx
Link to comment
Share on other sites

Guest alexino472

În primul rând, îmi pare rău că nu ştii să scrii.

 

Acum, referitor la subiect, că e thomann, că e guitarshop, e acelaşi produs. Nu trebuie să-ţi arate poze sau alte nebunii. Nici pe thomann, nu îţi arată cu produsul care îţi vine ţie. Multe magazine au Epiphone pe stoc. Care-mi vin in minte acum: Soundcreation, MCMusic, Guitarshop, Esound.

Uită-te şi la Mica Publicitate. Găseşti la preţuri mult mai mici chitare bune.

Chiar asta intentionez... sa imi dai alte alternative... de chitari.. ca de ex Un jackson..., Dean , Squier Cred ca tu stii mai bine :)
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! sunt nou in acest domeniu, un greenhorn desavarsit, iar ca si chitara am o Hora W12204( http://magazinulraps...-w12204-6c-hora)

. As vrea sa stiu daca este o chitara buna pt un incepator ca mine si daca imi vine mai usor sa invat sa cant cu ea decat cu altele.

Dupa parerea mea ti-ai ales o chitara neprietenoasa cu incepatorii.

Link to comment
Share on other sites

Lag T66 e o chitara super meserieeeeeeeeee. ce-i drept eu vreau un T200 electro-acustic. Sunt un pic scumpicele dar m-au impresionat la cum suna.

 

@alexino : mergi la magazin si probeaza chitara pe care vrei sa o cumperi : Daca iti place Les Paul, les paul 2 e o chitara decenta pentru incepatori. Daca zici ca stii bine sa canti la acustica s-ar putea sa ai pretentii mai mari de la o chitara asa ca poate mai strangi niste banuti. E putin mai mult de investit pentru un ton bun la chitara electrica. La acustica am una de 3-400 ron dar suna f bine si sunt maestru fata de electrica :))

Link to comment
Share on other sites

Chiar asta intentionez... sa imi dai alte alternative... de chitari.. ca de ex Un jackson..., Dean , Squier Cred ca tu stii mai bine :)

 

Daca nu tii neaparat la forma de LP (ca vad ca ai pomenit si de Squier pe.acolo), ai putea incerca eventual un Squier Bullet Strat HSS. Mie mi se pare foarte ok ca prima chitara electrica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stacheldraht

Salutare, ca mai toti de aici am o intrebare legata de 2 chitare. Incerc sa imi schimb Hora pe care o am cu un double six mai calumea. Sunt dispus sa dau ceva peste 1000 RON,insa nu vreau sa ajung la 2000. Dilema mea este legata de materialul de constructie si as dori o a doua/o alta opinie pana ajung sa le testez, nu de alta,insa showroom-urile nu le expun chiar pe acestea decat probabil la cerere.

Modelele intre care sunt prins sunt: Crafter D8-12 NT http://www.esound.ro/Crafter-D-8-12-N-12-strings-guitar,-Dreadnaught,-Solid-Sitka-Spr,p-6898.html si Lag Tramontane T200D12 http://www.esound.ro/Lag-Tramontane-T200D12-Dreadnought---Chitara-acustica-double-six,p-12960.html

iar ceea ce ma intereseaza la aceste doua modele este solid top-ul,insa dupa cum spuneam Lag-ul are top din cedru rosu, iar Crafter-ul din pin de sitka.

Din ce am vazut crafter-ul apare intr-un singur video pe youtube si sunetul e destul de placut, ceva mai sec,insa de aceea va cer opinia deoarece as vrea sa vad daca a apucat cineva sa incerce macar una din ele :)

 

Toate bune si multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salutare, ca mai toti de aici am o intrebare legata de 2 chitare. Incerc sa imi schimb Hora pe care o am cu un double six mai calumea. Sunt dispus sa dau ceva peste 1000 RON,insa nu vreau sa ajung la 2000. Dilema mea este legata de materialul de constructie si as dori o a doua/o alta opinie pana ajung sa le testez, nu de alta,insa showroom-urile nu le expun chiar pe acestea decat probabil la cerere.

Modelele intre care sunt prins sunt: Crafter D8-12 NT http://www.esound.ro...Spr,p-6898.html si Lag Tramontane T200D12 http://www.esound.ro...ix,p-12960.html

iar ceea ce ma intereseaza la aceste doua modele este solid top-ul,insa dupa cum spuneam Lag-ul are top din cedru rosu, iar Crafter-ul din pin de sitka.

Din ce am vazut crafter-ul apare intr-un singur video pe youtube si sunetul e destul de placut, ceva mai sec,insa de aceea va cer opinia deoarece as vrea sa vad daca a apucat cineva sa incerce macar una din ele :)

 

Toate bune si multumesc anticipat!

http://www.esound.ro...ar,p-10430.html

Eu zic ca asta este o alegere mai buna...

Edited by Geo Raileanu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest alexino472

Salutare! am 2 chitari.. pe care as vrea sa le aleg.. dar nu stiu care... Ibanez GRX40 si Epiphone Special 2 Les Paul. Datimi si mie parere Va rog ... tin sa spun ca sunt incepator in chitara electrica... Multumesc! anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salutare! am 2 chitari.. pe care as vrea sa le aleg.. dar nu stiu care... Ibanez GRX40 si Epiphone Special 2 Les Paul. Datimi si mie parere Va rog ... tin sa spun ca sunt incepator in chitara electrica... Multumesc! anticipat!

 

Simplu. O alegi pe cea care îţi place mai mult cum arată. ;)

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Guest Panda16

Salutare,am un buget de 1.400 ron si as vrea sa iau o chitara les paul,pana acuma am avut un flame si un amp no-name si aveau un sunet cam oribil,eu ma gandeam sa iau un vintagev100 afd paradise da avand in vedere ca amp-ul nu e asa de bun ar trebui sa iau si chitara si amp?sau ajunge sa o conectez la amplitube?Cateva sugestii?gen:chitara-amp sau doar chitara.a da si cam ce sound as vrea:slash,page.asemanator nu 100%.

Edited by Panda16
Link to comment
Share on other sites

Chitara nu prea contează, amplificatorul e cel care "suna oribil". Poţi să o conectezi la amplitube, dar acolo contează mai mult cu ce faci monitorizarea.

Cu 1400 de lei ai multe variante. Procesor, PC, amplificator. Depinde care ţi-ar plăcea. Pentru varianta cu PC, ţi-ar fi utilă o interfaţă audio.

Link to comment
Share on other sites

Guest Panda16

Ma gandeam de ex. sa iau o chitara la 800 lei si un amp peavey la 600.ampu asta:http://mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/peavey-vypyr-15-amplificator-chit-fg03584392.html..chitara inca nu stiu

Edited by Panda16
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam de ex. sa iau o chitara la 800 lei si un amp peavey la 600.ampu asta:http://mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/peavey-vypyr-15-amplificator-chit-fg03584392.html..chitara inca nu stiu

 

Ai putea să iei ceva cu diff mai mare şi să păstrezi chitara. În toată treaba asta, e cea mai puţin importantă componentă.

http://www.guitarshop.ro/amplificator-chitara-fender-mustang-ii-40w_p1325.html

http://mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/peavey-vypyr-30-amplificator-ch-fg03584312.html

 

Acum depinde şi la ce vei folosi sculele şi ce rezultat îţi doreşti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Panda16

Omu' cauta semi-hollow guitars si tu ii zici de squier affinity =)) ... Pe mine ma tenteaza de ceva timp Epiphone Dot. Am cantat pe el si pe sheraton si sunt chitare ok ... Stagg poate ca mai bine nu, Ibanez nu imi place personal. Este si un Vintage semihollow in genul lui Epi Dot. Cel mai bine e sa probezi si daca nu, Doamne ajuta. Mie mi s-a parut ok Epiphone-ul, are cheite Grover. Varul meu are un Ibanez semihollow dar imi spunea ca nu prea ramane acordata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Panda16

Offtopic:Hmm ai dreptate pe aici prin satu mare nu avem unde proba...nu au numai tot felul de no name brands care au sunet oribil si se dezacordeaza in 5 minute

Ontopic:Epiphone Wildkat Royal mi se pare o chitara foarte buna la ce am vazut pe youtube,mai ales pentru rockabilly,bluez,jazz,,indy si chiar si pentru rock, ii si din mahogany,eu personal as alege Epiphone-ul.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Vreau si eu o parere despre aceste doua chitare :

http://guitarshop.ro/chitara-acustica-epiphone-dr-100_p860.html (Epiphone DR-100)

http://guitarshop.ro/chitara-acustica-epiphone-aj-100_p2260.html (Epiphone AJ-100)

Vreau, va rog, pareri doar despre aceste 2 modele si care sunt diferentele (in afara de forma). Buget maxim 450 lei, deci altceva mai bun presupun ca nu imi pot lua :)

Link to comment
Share on other sites

Ambele modele trebuie inspectate cel putin vizual inainte de proba propriu-zisa si eventual cumparare. Mici defecte de finisare si constructie sunt inerente la modelele ieftine. De obicei se observa lipituri stangace la imbinarea corp-gat sau la tastiera-gat, precum si taste nepilite pe margini sau batute prost (tastele zgarie palma; crapaturi acoperite de lac pe marginea tastierei in zona tastelor mai ales la tastele superioare).

Daca nu te deranjeaza sa cumperi o chitara la mana a doua, poti sa incerci un Fender CD-60. Pretul se invarte in jurul valorii de 400 lei. Calitatea constructiei si finisajelor e rezonabila.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Corect este sa cumperi o chitara second hand cat mai ieftina dar in stare functionala .

 

O chitara care se vinde pe aici ca nu are ton , nu are firma , nu are ..alte aspecte de ordin mai mult psihologic ...

 

Co o asemenea chitara inveti sa canti si incetisor inveti si desp[re ce este vorba ..vezi ce nu te multumeste afli ce ai vrea de fapt ...

 

Fara sa faci practic nu intelegi multe probleme importante ...

 

Dupa toate acestea poti sa te orientezi atat la calitate cat si la Brand-uri rasunatoare ..ca sa-ti satisfaci si "image" -ul despre pozitia virtuala in societatea chitaristico artistica ..

 

O chitara la maxim 200 -250 Ron ...este foarte OK ..daca stii sa canti poti tine concerte oriunde cu orice chitara daca este reglata corespunzator ,

Doar acum ar intervenii problema calitatii unui instrument ...sa tina acordajul timp de 2 ore pe o scena ...

 

Am vazut chirtara ce avea pretul "redus" de 3000 Euro ce la capatul concertului era buna de arc ptr Wilhelm Tell ..

 

Deci nu ai garantie daca dai 3000 Euro sa ai si un instrument de calitate ...etc ..dar acest lucru nu-l poti invata numai daca incerci si dai de probleme .personal

..

Este mai bine sa inveti pe 200 RON decat pe 3000 Euro ca acea chitara nu este buna ptr concert ci doar ca sa exersezi acasa ..

 

Nu vreau sa amintesc firma acelei chitare cu pretul de 3000 Euro .. dar doresc ca fiecare sa invete cum sa nu arunce banii pe prostii .

 

Nu poti sa inveti numai pe pielea ta pe banii tai ...mai ales pe banii tai castigati de tine ...caci pana ii da babacul nu simti inca valoarea banului ...

 

De obicei primele serii de promovare ale chitarelor ale unor "firme ' mai noi sunt OK ,,mai tarziu incep sa faca economii si materialul folosit poate nu este chiar OK ..dar acest lucru trebuie verificat incercat ..fara exoperienta nu ai cum sa vezi greselile si neajunsuril eunui instrument ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Helo. Vin si eu cu o intrebare, dar am sa va rog sa-mi permiteti sa va spun toata povestea pentru a-mi putea da un sfat cat mai la obiect.

 

Am o chitara de imprumut (Ibanez RG350DX) de un an si jumatate cu ajutorul careia am si invatat cate ceva. Am mai deschis subiectul asta pe aici, dar intre timp mi-am mai schimbat intentiile. Proprietarul nu ma preseaza, dar trebuie sa i-o inapoiez la un moment dat. Mai demult va intrebam de cateva variante, dar majoritatea mi-ati spus ca nu sunt vizibil mai bune decat ceea ce am deja, asa ca am lasat-o moarta pentru moment.

Intre timp m-am lasat de high gain distort si am inceput sa ma chinui sa obtin tonuri cat mai curate la volum scazut. Practic m-am indragostit de blues. Invariabil, in cautarile mele am dat de Les Paul iar dupa cateva luni de documentare m-am fixat pe un model Gibson Standard. Cam greu cu bugetul dar intr-un final l-am alocat (undeva pe la 1500 euro pentru chitara plus 1000 euro pentru amp). Adica Les Paul Standard 2012 (imi place grif-ul mai subtire) si un Marshall JMD1.

 

Dar inainte sa scap de bani as vrea sa mai incerc o chestie. Multa lume prefera Strat-urile, asa ca am luat si eu un Squire in mana si nu mi s-a parut rau, dar nu are tonul asa plin cum mi-as dori. Vroiam sa va rog sa-mi recomandati niste modele de Stratocaster care s-ar potrivi ca si concurenti pentru Les Paul pentru a le testa. Adaugati si un amplificator va rog.

Merci fain.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa iti spun de LP Standard recente, sunt cu chambered body si in opinia mea pierd mult din tonul clasic de Les Paul. Ai putea sa vii sa probezi chitara pe care am pus-o eu la vanzare, este in stare foarte foarte buna si este si sub plafonul de pret pe care il ai tu, dar este cu grif mai gros tip 50's. Mie mi se pare foarte ok asa cum este, am cantat si pe gaturi tip 60's si nu prea m-au incantat, mai ales ca ton mi s-au parut ca suna "subtire".

 

http://forums.rgc.ro/topic/78563-gibson-les-paul-traditional-ebony-2011/page__fromsearch__1

 

Stratocaster bun in pretul ala ar fi ceva din seria American Vintage, ori 57, ori 62, in functie de ce tip de tastiera preferi.

 

Amplificatorul ala de la Marshall nu stiu daca e cea mai buna alegere, eu in locul tau as lua ceva din seria JVM, preferabil un 410 care mi se pare extrem de versatil si este full lampa, fara porcarii digitale prin el. Les Paul Standard 2012 este foarte putin probabil sa gasesti in bugetul alocat si nu cred nici ca merita luat, in ultimul timp Gibson au ales niste solutii constructive ceva mai departe de reteta clasica (chambered body, tastiera din diferite lemne etc).

 

Daca vrei sa probezi Les Paul Traditional si niste Fender poti sa treci pe la mine, probatul e gratis, plecatul acasa cu chitara in schimb costa ...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de oferta. Chiar mi-ar placea sa-mi arati cum suna sculele tale. Sa vedem cum gasim timp intr-o zi.

Cat priveste parerile tip chambered-not chambered, s-au scris multe sute de pagini pe tema asta. Dupa ce am ascultat mai multe modele am decis ca nu sunt de partea traditionalistilor si ca versiunile noi suna bine. Practic parerile sunt impartite cam in doua deci nu prea gresesti nici asa nici asa.

Cat priveste amplificatorul, despre JMD1 am citit numai review-uri bune. Spre deosebire de seria digitala MG care e mult mai slaba. Cat priveste JVM-ul, trebuie sa-l tii la volum destul de mare ca sa se auda bine, iar pe mine ma intereseaza si volumul mai mic. M-am mai uitat si la DSL-uri dar nici acestea nu se aud cum mi-ar placea. M-am documentat mai mult pe marca asta pentru ca am citit ca Les Paul-ul pur si simplu suna cel mai bine pe Marshall. De fapt m-am mai uitat si la Orange, dar Marshall mi-a placut mai mult.

Link to comment
Share on other sites

L avolum mic suna intr-adevar amplificatoarele cu preamplificare digitala, dar cand incepi sa dai mai tare diferentele intre amplificatoare devin din ce in ce mai evidente. La fel si diferentle dintre chitari, poate la volum de camera nu vei sesiza prea bine diferenta intre un Les Paul chmabered si unul nonchambered, dar la volum de scena este mai mult decat evident. Cele chambered au o frecventa de medii si medii inalte care mie nu imi place, mie se pare ca tonul nu mai este acela de Les Paul ci tinde mai degraba spre Gretsch Pro Jet. Am avut ambele chitari si te rog sa ma crezi ca stiu ce spun. Forma si materialele folosite sunt aproximativ la fel, dar tonul difera radical tocmai din cazua faptului ca Gretsch au fost chambered de la bun inceput (si electronica este faorte diferita).

 

Imi pare rau ca Les Paul chambered nu am acasa, dar am 2 nonchambered, ambele suna foarte bine, dar diferit unul fata de celalalt.

 

In legatura cu amplificatorul te sfatuiesc sa iei legatura cu importatorul Marshall din Romania si sa le probezi pe ambele. Mie JMD nu mi s-a parut ca suna prea bine, in schimb JVM mi se pare de departe cea mai versatila serie pe care Marshall a produs-o vreodata, mai ales in configuratia cu 4 canale. La volum mic nu suna rau, chiar tonul e ok, in schimb cum ridici masterul peste jumatate incepe magia. Nu sunt mare fan Marshall, prefer tonurile americane (Soldano, Mesa Boogie, Diesel), dar JVM este un aplificator extrem de versatil, pe care poti canta de la indie, blues si classic rock pana la metale si shredding.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Va cer si eu sfatul si m-am gandit sa nu deschid un topic nou.

 

Acum am un Epiphone Les Paul Special II si ma gandesc sa imi iau o chitara ceva mai buna.

Invat la chitara cam de 4-5 ani ( e greu de spus exact pentru ca am facut o pauza destul de mare, si oricum de fapt conteaza numarul de ore mai mult decat anii, in fine ); as zice ca nu mai sunt incepator dar nici nu ma pot numi cu adevarat chitarist, inca. :)

 

Ce ma intereseaza in mod deosebit de la noua chitara este sa am sustain cat mai mare si sa aiba un sunet mai bun decat epi-ul, lemn cat mai bun; deasemenea prefer formele clasice ( fie Strat fie tot Les Paul cum am acum, dar si altele, atat timp cat nu sunt prea... ascutite :) )

Dozele as prefera sa fie active (emg-uri, sd-uri, sau altceva... )

 

Ce as putea gasi sub 2000 ron? Nu ma feresc de second hand, ba chiar asta am in vedere, in ideea de a gasi o chitara mai buna in banii astia... Asta ar fi bugetul maxim, dar depinde de ce aflu de la voi, poate ma multumesc si cu mai putin... ramane de vazut cat sunt dispus sa dau si pe ce

 

Macar in mare, ce sa aleg? EPI, Jackson, Ibanez... altceva? Vreun model Gibson Les Paul oare s-ar incadra in pret ( Gibson, nu Epiphone )

 

Numai bine,

Adrian

Edited by adrian_mirea
Link to comment
Share on other sites

Buna !

Sfatuiti-ma va rog in alegerea unei chitare pt. fiica mea.Vrea din tot sufletul sa invete sa cante la chitara.Eu nu am deloc cunostinte in domeniu.Fata are 9 ani si 1.3 m inaltime dar creste vazand cu ochii.M-am mai documentat si eu (pana sa gasesc acest forum),si am inteles ca pt. acesta varsta i-ar trebui o chitara marimea3/4.

Pe un site am citit ca Squier Sq-105 este o chitara buna la un pret accesibil si m-am gandit ca ar fi o alegere excelenta.Problema si totodata nelamurirea mea este daca acesta chitara are dimensiunile optime pt. un copil de 9 ani.

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor. In primul rand vreau sa-mi cer scuze pentru primul meu post care probabil va suna putin aiurea datorita lipsei de cunostinte. Nu am cantat niciodata la chitara, insa sunt foarte dornic sa invat. Sunt constient totusi ca s-ar putea ca entuziasmul sa dispara asa ca nu doresc sa investesc foarte mult la inceput.

 

Doresc sa achizitionez o chitara acustica cat mai ieftina. Daca initial as fi dat maxim 50 de lei pe una second-hand din piata (cum mi-a recomandat tata), acum sunt dispus sa dau 450-650 RON pe ea. Am inteles din ce am citit ca merita sa dai un pic mai mult. Practic caut o chitara care sa aiba cel mai bun raport calitate-pret.

 

Am vazut Hora standard in jur de 250 RON sau Epiphone AJ-220S la 570 RON. Pentru un incepator ce chitara recomandati? Mi-e cam greu sa ma exprim in cuvinte asa ca am sa va arat video-ul care m-a facut sa-mi doresc sa invat sa cant la chitara.

E una din melodiile mele preferate, ever, va fi prima melodie pe care voi incerca sa o invat :). M-ar interesa o chitara care sa poata scoate sunetele acelea joase. Sau defapt toate chitarele pot scoate sunete joase daca nu sunt stranse foarte tare corzile? Va trebui totusi sa optez pentru una electro-acustica ca si cea folosita in video?

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.