www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Corzile sunt consumabile. În general, când îţi iei o chitara nouă, primul lucru pe care îl faci este să schimbi corzile şi să-i faci un setup. Nu ai de unde să ştii de cât timp sunt corzile montate pe ea şi în ce condiţii a fost ţinută. Este normal să-ţi oxideze corzile. Pentru a le întreţine cât mai bine se recomandă să le ştergi cu o cârpă moale după fiecare cântare.

În orice caz, oricât le-ai şterge, după un timp tot trebuie să le înlocuieşti. Ca şi chitarist de dormitor cu buzunare mici, apreciez la aproximativ 3-4 luni perioada maximă pentru un set de corzi Ernie Ball Slinky. După perioada asta încep să sune aiurea rau.

 

De asemenea, îţi oxidează şi tastele. Iarăşi, e ceva normal. Grăsimea şi transpiraţia de pe degete reacţionează cu metalul. Se curăţă şi astea dacă te deranjează.

Link to comment
Share on other sites

Guest Proteus

Buna ziua! Sunt incepator in tainele chitarii, cant de aproximativ 2 luni. Am cantat 3-4 ore pe zi, fara pauza. Ma descurc f bine la progresia de acorduri, ritm, stiu notele pe griff etc. Mentionez ca detin o chitara clasica Tenson ( corzi de nailon). E loiala , dar simt ca deja este putin depasita in materie de sound din moment ce am progresat destul de multicel , zic eu.

Prin urmare, vreau sa achizitionez o noua chitara ( acustica) . Detin o suma de 500-550 ron ( maxim 600). Dupa lungi cautari si in urma sfaturilor ( tot a unor chitaristi amatori), am ajuns la 2 chitari: Fender CD 60 si Yamaha F310, ambele invartindu-se in jur de 550 ron.

Doresc sa stiu pe care o pot alege si de ce respectiva. Sunt deschis oricaror sfaturi , idei. Daca sunt alte chitari bune in intervalul de pret 500-550 sunt bucuros sa le aflu.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua! Sunt incepator in tainele chitarii, cant de aproximativ 2 luni. Am cantat 3-4 ore pe zi, fara pauza. Ma descurc f bine la progresia de acorduri, ritm, stiu notele pe griff etc. Mentionez ca detin o chitara clasica Tenson ( corzi de nailon). E loiala , dar simt ca deja este putin depasita in materie de sound din moment ce am progresat destul de multicel , zic eu.

Prin urmare, vreau sa achizitionez o noua chitara ( acustica) . Detin o suma de 500-550 ron ( maxim 600). Dupa lungi cautari si in urma sfaturilor ( tot a unor chitaristi amatori), am ajuns la 2 chitari: Fender CD 60 si Yamaha F310, ambele invartindu-se in jur de 550 ron.

Doresc sa stiu pe care o pot alege si de ce respectiva. Sunt deschis oricaror sfaturi , idei. Daca sunt alte chitari bune in intervalul de pret 500-550 sunt bucuros sa le aflu.

Multumesc anticipat!

eu iti recomand un Epiphone AJ 100 natural. e cam 420 si depaseste si Yamaha si Fender-ul ala la calitatea sunetului si la actiunea corzilor.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, mai am totusi o intrebare, nu ma pricep la calitatea unei chitari cand o cumpar asa ca vreau sa stiu ce magazin este ok ? sau la ce sa ma uit la fata locului ca sa imi dau seama daca chitara merita cumparata ?P

 

Pai in primul rand o acordezi si canti la ea si vezi de iti place... Apoi te uiti pe chitara si cauti zgarieturi , crapaturi , orice nu ar fi la locului lui.. Vezi daca totul este intact ... Apoi te uiti la gat , deci ti chitara in aer , o ti orizontal , si te uiti tu cu ochiu daca e cat de cat drept... Nu trebuie sa fie perfect drept , dar nici sa fie indoit foarte tare.. Apoi te uiti la taste , banuiesc ca stii ce sunt alea taste , adica chestile alea de fier de pe gat , te uiti sa nu fie uzate ..

 

Cam asta iti pot spune din experienta propie...

Link to comment
Share on other sites

Acordor este pe calculator prin microfon(fie ca ai laptop incorporat sau unul de la casti ) - foloseste programul Ap tuner : http://ap-tuner.ro.m...ratuita-windows

 

Cat despre husa mai ales daca este din burete/material subtire nu protejeaza chitara de lovituri ci doar de praf.

 

Sa incerci si o aria Aw 15 sau ceva de genu vezi cum ti se pare. (MARE ATENTIE DE OBICEI CA SI LA PIATA , COMERCIANTUL INCEARCA SA-TI INDESE PE GAT CHITARILE CU MICI DEFECTE SAU cele ramase care au fost respinse ). In sensu ca poate vrea sa o vanda pe aia expusa sau una care are mici dinguri ,am mai vazut cazuri nu vorbesc din imaginatie.

 

 

In orice caz sunt pe net tutoriale cum sa-ti alegi o chitara, la ce sa te uiti ( atat in romana cat si in engleza) daca esti cu adevarat interesat de achizitie stai si studiezi 1-2 zile si pe urma mergi si faci o proba vezi daca observi ceva din informatiile acumulate.

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Laminat :) cam ca la hora seria ECO eu nu as recomanda in schimb as recomanda asta http://www.mcmusic.r...ra-clasica.html am experienta pe ea si se canta chiar bine + ca are si acel truss rod care este indispensabil (parerea mea cel putin)

 

 

Bine ai facut sa o folosesti sanatos

 

de cand ii toata seria eco la hora laminata ?

Link to comment
Share on other sites

Well, am cumparat un Dimavery 303 Aw la 303 ron

 

Imi place cum suna si e pe gustul meu, pareri si experiente cu ea ?

 

Daca iti place cum suna si crezi ca ti se potriveste atunci e perfecta!

 

Personal nu am avut multe experiente cu Dimavery, am cantat doar o electrica de tip telecaster si avea sunetul cam sec, iar constructia era putin neglijata..Nu mi-a lasat o impresie foarte buna,insa era doar un exemplar!

 

Sa o stapanesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

ibanez v74ece sau takamine eg320c? luand desigur in considerare diferenta mare de bani... vreau ceva sa sune bine, atat normal cat si amplificat, si sa aiba actiune joasa

Link to comment
Share on other sites

Guest karamele

Voi ce ati alege intre

 

Epiphone Les Paul Custom

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=751

 

si

 

 

Epiphone Les Paul Plustop Pro/FX w/Floyd Rose

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1315

 

O sa fie prima mea electrica. Ma incanta ideea unui floyd (chiar daca nu stiu sa-l folosesc deocamdata) dar am vazut ca e greu de intretinut o chitara cu floyd.

Va rog sa-mi dati cateva argumente pro si contra.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mustang 2 e un amplificator bun de studiu si cam atat. Clean bun, efecte decente, dar high gain nu prea grozave. Tribute Plus vine cu case pentru ca asa il vinde Epiphone din fabrica. Ai grija daca o cumperi sa il ceri, sunt obligati sa ti-l dea. Case-ul arata chiar bine si pare bine facut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce amp mi-ai recomanda? Buget aprox 1000 ron si ramane Tribute plus.

 

Poti lua eventual in calcul si varianta achizitionarii unui procesor de efecte, si sa canti legat la niste boxe, ceva. Un exemplu concret nu-ti pot da, si eu sunt in cautari. Insa Fender Mustang nu l-as prea recomanda decat daca vrei sa te axezi pe chesti clean. La distoarse, merge binisor pana la un anumit punct, dupa care... epic fail. Mai ales ca (,) chitara pe care vrei sa o cumperi tu nu e una dintre cele mai ieftine (as zice eu). Am un Fender Mustang I si deja "tuseste" pe high gain (culmea, cu o chitara mult mai ieftina decat Epiphone-ul de mai sus), desi l-am butonat de i-a venit rau, nu am reusit sa gasesc ceva care sa ma dea pe spate...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

"tuseste" pe high gain

 

Tradu.

 

Ma refeream la faptul ca se aude foarte infundat pe high gain, taie foarte mult din inalte, inclusiv pe doza de bridge si cu potul de ton dat la maxim. Nici inregistrand pe USB nu am reusit sa scot rezultate satisfacatoare in materie de tonuri heavy. Scuze pentru inexactitate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.