www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann Superstrat Custom


dkmg
 Share

Recommended Posts

Grosmann Custom: made anu asta by mr. Grosu

cumparat nou cu 3600 Ron(cu tot cu TVA-u d 6 mil :) )

caracteristici:

corp alder

grif mahogany neck-through

24 freturi jumbo dunlop

doze Seymour Duncan:

neck: SH-1 '59

mijloc: STK-S4 stack plus

bridge: SH-5

floyd rose Schaller low-profile(mai scund :) )

finish negru

inlayuri shark tooth

Motivul pt. care am vrut o chitara custom a fost faptul ca am dorit sa fie un instrument versatil, cu care sa pot trece prin toate genurile(de la folk la blues pana la metal), lucru greu de obtinut de la o chitara standard.

Chitara suna grozav,are sustain bun,tremoloul nu dezacordeaza poti sa tragi cat vrei de el,finisajul este flawless, iar griful este foarte comod(facut dupa dimensiunile wizard I de la ibanez)

 

parti rele: dupa cateva saptamani de utilizare s-a desprins firul conectat la knobul de volum,dar s-a rezolvat repede cu un pistol de lipit. In rest nu am nicio problema referitoare la chitara.

 

impresie generala: o chitara de nota 10,sincer n-am ce sa-i reprosez(inafara de faza cu cablul,knobul de volum nu era bine strans,dar tinand cont k a fost o reparatie de 2 minute..) recomand oricui dispune de ceva bani si vrea o chitara versatila, adaptata perfect cerintelor lui, sa apeleze la dl. Grosu.

poze cu instrumentul in lucru se gasesc pe forumul lui(forum.grosmann.ro),atasez si eu cateva:

DSC00240.jpg

DSC00239.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Interesant de notat ca la o chitara de 3600 lei, adica aproximativ 1000 euro, lipiturile cedeaza dupa cateva saptamani de folosire... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

O fi Superstrat, si Custom pe deasupra, dar e cam scumpa...chiar si pentru caracteristicile postate de tine.

Bafta la vanzare!

Link to comment
Share on other sites

Guest space
Bun. :)

 

Chitara & Co. > Recenzii de scule > Chitare

 

Nu stiu de ce am senzatia ca omul de abia si-a luat-o :) .

 

Oups, aveam impresia ca e la mica publicitate...My bad :)

Link to comment
Share on other sites

Motivul pt. care am vrut o chitara custom a fost faptul ca am dorit sa fie un instrument versatil, cu care sa pot trece prin toate genurile(de la folk la blues pana la metal), lucru greu de obtinut de la o chitara standard.

 

N-ai sa canti tu folk sau blues cu lopata aia niciodata iar daca stii sa canti, cu un fender sau un gibson poti sa suni perfect. Nice tzeapa :))

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Mda.. n-am chef s-o dau in topicuri interminabile de genu fender/gibson vs. noname, dar, pe bune acuma, eu va respect experienta si recunosc ca nu mi-au trecut nu stiu cate chitari prin mana, dar sunt foarte multumit de chitara asta si se descurca chiar foarte bine si in comparatie cu altele (n-am avut pana acum ocazia sa o compar cu nume mari sau cu chitari din categoria ei de pret, dar cand o sa am o sa va impartasesc opinia obiectiv)si imi pare foarte potrivita pt mine in general. Eu am vrut o chitara dupa specificatiile mele si clar nam avut banii sa apelez la nume mari pt asta, dar rezultatul mi-a placut si imi pare rau ca unii isi dau cu parerea in necunostiinta de cauza si fara sa fi incercat vreun grosmann custom, doar sustinandu-si cu incapatanare niste idei, care e drept, sunt rezultatul unei experiente, mai mica sau mai mare, dupa caz, dar nu sunt infailibile. just my 2 cents...

 

N-ai sa canti tu folk sau blues cu lopata aia niciodata iar daca stii sa canti, cu un fender sau un gibson poti sa suni perfect. Nice tzeapa :) )

imi pare rau sa te dezamagesc, dar chiar am cantat folk si blues pe ea si suna foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi pare rau sa te dezamagesc dar am cantat pe multe chitari, am probat multe grosmann deci cam stiu ce spun. Partea proasta e ca ai dat pe chestia aia cat dadeai pe un fender american sau un gibson les paul studio care iti garantez ca suna de 10 ori mai bine si calitativ nu se compara cu ce ai tu. O sa iti dai seama pe parcurs de chestia asta.

 

Uite cateva linkuri care spun multe:

 

link1

link2

link3

 

Asa ca permite-mi sa am rezerve in ceea ce priveste calitatea acestei chitari.

 

Mult succes

Link to comment
Share on other sites

...eu va respect experienta si recunosc ca nu mi-au trecut nu stiu cate chitari prin mana, dar sunt foarte multumit de chitara asta si se descurca chiar foarte bine si in comparatie cu altele ....si imi pare foarte potrivita pt mine in general.........dar rezultatul mi-a placut si imi pare rau ca unii isi dau cu parerea in necunostiinta de cauza....

 

ceea ce spui este de foarte mult bun simt...iar daca tie iti place asta-i singurul lucru important...in rest, nu te mai chinui sa argumentezi de ce-ti place...prin zona din principiu nenea Grosmann nu poate sa faca chestii bune :)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa opinez si eu ceva...

 

Recunosc - suma a reusit sa ma uimeasca :) . Fara indoiala, Cristi Grosu e un lutier scump. Scump rau.

Nu o sa mai spun la la acesti bani puteai merge pe Fender amercan strat, gibson, Jackson soloist s.a. Imoptant e ca tu sa fii mutumit si chitara sa valoreze acei bani.

 

Adica : tastele sa tina nene, sa fie de cea mai buna calitate, tremoloul sa fie cel descris de tine, lemnul de asemenea.

 

Sincer, la banii acestia asteptam si un "paint-job" ceva mai custom. Chitara este o copie Ibanez.

 

Ma intreb :

1. Cam cate chitari ti-au trecut prin mana si cam ce experinta muzicala ai.

2. Cam cu cat ai reusi sa o vinzi, daca, intr-o zi, sa zicem, vrei sa treci pe chitara acustica...

 

Sa o canti fericit si multumit! :)

Link to comment
Share on other sites

Ma intreb :

1. Cam cate chitari ti-au trecut prin mana si cam ce experinta muzicala ai.

2. Cam cu cat ai reusi sa o vinzi, daca, intr-o zi, sa zicem, vrei sa treci pe chitara acustica...

Sa o canti fericit si multumit! :)

 

1.Dupa cum am zis,experienta mea nu e foarte vasta, n-am incercat prea multe chitari,dar sunt in stare sa imi dau seama macar comparand direct daca ceva suna bine sau nu. Insa, oameni cu ceva vechime in domeniu mi-au spus ca este o chitara foarte buna.

2.Am trecut la electrica dupa 2 ani si ceva de acustica si deocamdata nu prea ma gandesc la vanzare, s-ar putea chiar sa nu o vand niciodata pentru ca e prima mea electrica si are valoare sentimentala..

mersi!

 

felix: ai tot dreptul sa ai rezervarile tale, sunt curios totusi ce le determina. Nu uita ca totusi este vorba de o chitara custom, nu de una standard ( referindu-ma la linkul cu chitara la care i s-au tocit tastele, lucru care se poate intampla si la nume mai mari in categoria de pret). In legatura cu celelalte 2 linkuri, stiu povestea inca de cand a aparut, mult inainte de a-mi comanda instrumentul, dar nu prea vad legatura cu chitarile si calitatea lor..

:)

Link to comment
Share on other sites

Grosmann Custom: made anu asta by mr. Grosu

 

cumparat nou cu 3600 Ron(cu tot cu TVA-u d 6 mil :) ) 36000000 lei ..1000 Eu ? HAHAHAHaaaa....aaa

 

caracteristici: sa vedem care-s acelea vestite caracteristici de versatilitate ?

 

corp alder........................................................Surf Music

grif mahogany neck-through .............................ptr Folk

24 freturi jumbo dunlop.....................................WorldMusic

doze Seymour Duncan:.....................................un pic de Salsa

neck: SH-1 '59..................................................Sarba

mijloc: STK-S4 stack plus..................................aceasta componenta "custom" ptr Tango daca era cu minus ptr Polca

bridge: SH-5.....................................................Canconete Venetiene

floyd rose Schaller low-profile(mai scund :) ) ......ptr blues

finish negru.......................................................Muzica ptr Funerarii

inlayuri shark tooth............................................probabil partea de "metal"

 

 

Motivul pt. care am vrut o chitara custom a fost faptul ca am dorit sa fie un instrument versatil, cu care sa pot trece prin toate genurile(de la folk la blues pana la metal), lucru greu de obtinut de la o chitara standard.

Chitara suna grozav,are sustain bun,tremoloul nu dezacordeaza poti sa tragi cat vrei de el,finisajul este flawless, iar griful este foarte comod(facut dupa dimensiunile wizard I de la ibanez)

 

parti rele: dupa cateva saptamani de utilizare s-a desprins firul conectat la knobul de volum,dar s-a rezolvat repede cu un pistol de lipit. In rest nu am nicio problema referitoare la chitara.

 

impresie generala: o chitara de nota 10,sincer n-am ce sa-i reprosez(inafara de faza cu cablul,knobul de volum nu era bine strans,dar tinand cont k a fost o reparatie de 2 minute..) recomand oricui dispune de ceva bani si vrea o chitara versatila, adaptata perfect cerintelor lui, sa apeleze la dl. Grosu.

poze cu instrumentul in lucru se gasesc pe forumul lui(forum.grosmann.ro),atasez si eu cateva:

 

faza cablu si potmetru intra la "Scratch" , Hip Hop si Dance ..adica tot la versatilitate

 

O fi OK.... DAR........ la acest pret se poate cumpara o chitara buna .

 

ca tu habar n-ai ce ai cumparat si de ce asta se vede , DAR asa si trebuie ...sa musti de cateva ori pana inveti ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

daca asa trebuie sa arate o chitara de 1000E...Poate a pus dl. Grosu un 0 in plus, ca mai mult de 100E n-as da pe ea.

Crede-ma ca daca cautai cu atentie gaseai o chitara la acelasi pret, versatila si cum vrei tu(bine, fara sharktooth inlays si corp alder in acelasi timp :) )

Partea proasta e ca nu pacalesti pe nimeni daca incerci s-o vinzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Bai, nu exagerati ... numai Floyd-ul si dozele sunt in jur de 450 de euro.

Cu timpul proprietarul se va convinge singur de calitatea superstratului :)

 

normal ca am exagerat, partea aia am zis-o la misto, dar 1000E? sa fim seriosi....

Cat despre ultima propozitie, sunt convins....

Link to comment
Share on other sites

normal ca am exagerat, partea aia am zis-o la misto, dar 1000E? sa fim seriosi....

Cat despre ultima propozitie, sunt convins....

 

 

din ce e fretboardul? wenge? daca da am vazut chitara ta in constructie...si da la fel am facut si eu o socoteala grosiera pe loc si numa hardware-ul era jumate. Daca voi judecati chitara numai din prisma paintjobului si a formei atunci ce sa zic...Intradevar proprietarul e f entuziasmat de ea si poate ca voua vi se pare exagerat, dar daca pt el e chitara visurilor sale, custom si alea alea, ce aveti voi cu el? Omu e fericit...cati aveti customu viselor voastre? Judecati si din prisma asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
din ce e fretboardul? wenge? daca da am vazut chitara ta in constructie...si da la fel am facut si eu o socoteala grosiera pe loc si numa hardware-ul era jumate.

 

Doar pentru ca dozele in magazin costa 830 lei toate trei, asta nu inseamna ca cel care fabrica chitarile le cumpara la pretul asta.

 

Intradevar proprietarul e f entuziasmat de ea si poate ca voua vi se pare exagerat, dar daca pt el e chitara visurilor sale, custom si alea alea, ce aveti voi cu el? Omu e fericit...cati aveti customu viselor voastre? Judecati si din prisma asta...

 

Da, sunt de foarte de acord ca o chitara custom sa coste mult mai mult decat una produsa de un brand cunoscut. Atat timp cat chitara se remarca fata de cea de serie in mod special prin calitatea lucraturii (ma refer la componente net superioare, vopsire originala, nu acoperire cu un strat mat de o singura culoare si lista poate continua) si este clar ca nu putem vorbi de asa ceva in cazul asta. Chitara nu se remarca prin absolut nimic fata de o chitara produsa pe banda cu niste after-marketuri pe ea (doze, etc). Am o vaga banuiala ca daca tragi linia si calculezi cat ar fi costat upgradarea vreunui ibanez/jackson etc. (voi le stiti pe astea :) ) s-ar putea sa nu treaca de cei 1000 de euroi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Granata

Daca omul e multunit de chitara, cred ca criticile sunt de prisos.Dar asa suntem noi oamenii, daca putem sa fim rai, de ce n-am fi? Sa-ti stapanesti sanatos chitara.

Link to comment
Share on other sites

Doar pentru ca dozele in magazin costa 830 lei toate trei, asta nu inseamna ca cel care fabrica chitarile le cumpara la pretul asta.

 

 

 

Da, sunt de foarte de acord ca o chitara custom sa coste mult mai mult decat una produsa de un brand cunoscut. Atat timp cat chitara se remarca fata de cea de serie in mod special prin calitatea lucraturii (ma refer la componente net superioare, vopsire originala, nu acoperire cu un strat mat de o singura culoare si lista poate continua) si este clar ca nu putem vorbi de asa ceva in cazul asta. Chitara nu se remarca prin absolut nimic fata de o chitara produsa pe banda cu niste after-marketuri pe ea (doze, etc). Am o vaga banuiala ca daca tragi linia si calculezi cat ar fi costat upgradarea vreunui ibanez/jackson etc. (voi le stiti pe astea :) ) s-ar putea sa nu treaca de cei 1000 de euroi.

 

asa este ....preturile pieselor de schimb au aceleasi preturi exorbitatne , mai ales pe la noi , ca si aceasta "custom" CHINA Powerstrat ..este perfect identica cu Keiper Powerstrat ( Deutche-Kina ). poate are vibratorul din material mai bun , in rest ????

 

Piesesle de schimb se considera ca se strica si trebuie schimbate doar rar la unele cazuri de accident , asa ca platesti .

 

La bani astia putea sa-si cumpere 6 chitare de diferite tipuri , pe alese la fel de calitative ca si cea CUSTOM ..si aveai mai multe posibilitati tonale etc etc...

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Daca e cineva curios sa vada poze cu chitara in productie.... link

 

Ma intreb ce rost are acel neck through body, daca e intrerupt de cavitatea pt Floyd Rose... In rest... sa fie el fericit

Link to comment
Share on other sites

Ma intreb ce rost are acel neck through body, daca e intrerupt de cavitatea pt Floyd Rose... In rest... sa fie el fericit

 

Pai sunt multe chitare cu corp-grif dintr-o bucata si au floyd. Jackson, ESP, Ibanez...

 

 

 

Totusi stiti ce lipseste chitarii? Daca ar fi avut nu s-ar fi mai inflamat nimeni (inclusiv eu)...Asa cum am spus mai sus, pt un custom ii trebuia alt finish, o culoare mai acatarii, ceva mai viu., altfel oricine o vede va spune, o copie oarecare de ibanez...

 

DKMG, sa o stapanesti sanatos si sa scoti untul din ea (apropo am un Jackson tocmai model DKMG :) )

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor pt urari si incurajari. fiecare este indreptatit la preferintele lui in legatura cu un instrument. chitara eu am vrut-o neagra pt simplu fapt ca ma intereseaza mult mai mult sunetul si playabilitatea decat aspectul, cu care de altfel sunt foarte multumit. :) rock on!

Edited by dkmg
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Pai sunt multe chitare cu corp-grif dintr-o bucata si au floyd. Jackson, ESP, Ibanez...

 

Clar. Asta nu inseamna ca are mare sens treaba, nu? Plusul de sustain si de culoare tonala ce l-ai avea de la neck through body se duce pe PL fiind absorbit de arcurile lui nenea floyd. De asemenea, corzile nu reusesc (din acelasi motiv invocat mai nainte) sa "suga" tot din lemn.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.