www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann Superstrat Custom


dkmg
 Share

Recommended Posts

Nu mai poate omu sa faca un review ca sariti pe el... BV MA! CANT-O... nu pot sa zic ca ma omor 100% dupa cum arata si da, EU PERSONAL as fi fost mai atent la detalii cand imi tremura mana la 1000E... dar daca tie-ti place, rupe-o... nu mai baga p'astia in seama... vb numa despre avioane... inafara de cativa p'aci care ti-au dat niste pareri mai pertinente, dupa mine, restul ar trebui sa invete sa cante inainte sa-si dea cu parerea despre nush ce kitara... ah si inca ceva... cred ca daca ar fi aratat ca un les paul, ar fi placut mult mai multor carcotashi d'aici :))...

 

Keep on rockin DKMG si da-i in kitara aia pana o sa faca de 10 ori mai multi bani decat ai bagat tu in ea :)

Link to comment
Share on other sites

Se face prea mult caz, dupa parerea mea..

Omul a dat un ban si se pare ca in momentul de fata este multumit de serviciul prestat. Only time will tell...

Aceste discutii pro si contra Grossman sunt cel putin ridicole si nu fac altceva decat sa polarizeze. Cui bono?, stau si ma intreb...

Personal nu-l cunosc pe Grosu si nici mana pe o chitara de-a lui n-am pus - in afara de aia a lui Manu Savu - pe care Manu si a asa nu o canta, probabil ca are el motivele lui. Uneori tb sa recunosc, atitudinea Grosului e usor agresiva, dar acest lucru este probabil si o reflexie a atitudinii celor din jur.

Lasati omul in pace. Daca are chestii de calitate, va supravietui. Daca o freaca... nu.

Ce atata caz?

Ceea ce ar fi de maxim prost gust ar fi sa fie "taiat" aici pe forum de catre X si Y (cu sprijinul responsabililor de pe forum) din cauza faptului ca produsul lui face concurenta vreunui brand reprezentat de arhi- si binecunoscutii nostri comercianti pe forum. Asta chiar ar fi de kakao.

Oare asa sa fie?...

Cu stima si :)

 

Sa stii ca MC Music nu se va mai ocupa cu Stagg,singurul brand din Romania care putea sa fie intr-un fel concurenta la Grosmann Custom,doar la un oret de 10 ori mai mic :)

Link to comment
Share on other sites

Eu,sincer, il inteleg (de proprietarul chitarei vorbesc) a vrut o chitara custom asa cum a crezut el ca trebuie sa fie.

SImplu era un Ibanez Jem si gata.

Dar daca vrei unicat...platesti frate! :)

 

Indiferent ca e Grosman sau alta firma. E ceva normal.

 

Pentru un Custom (nu conteaza cine o face) e destul de ieftina :D

 

Tot lemn baga in ea(de care vrei tu), tot doze active EMG sau Dimarzio pasive...asta in cazul in care nu tii la firma,da ai ceva extrem (depinde cat de extrem esti tu in cerinte).

 

Eu in locul lui nu ma limitam doar la caracteristicile trecute mai sus :)

 

Bagam si ceva cu reactie! hahaha

 

lansator de rachete, suport de pahar sau cu ushitza in spate sa bagi o sticlutza de rachiu (inedit...ceva unicat) :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
Sa stii ca MC Music nu se va mai ocupa cu Stagg,singurul brand din Romania care putea sa fie intr-un fel concurenta la Grosmann Custom,doar la un oret de 10 ori mai mic :)

acum spui eu caut sa iau un bass de acolo si a mai ramas ala mov cu 5 corzi si nu vrea bassistul sa il ia ca e mov :-l altele nu mai aduc?tot modelul ala si cu 4 corzi daca se poate daca nu nu e problema cu 5 =))

 

 

 

si cat despre grosmann ce aveti cu el omul isi face treaba imi palce cum lucreaza are curaj si altele cu timpul capata experienta si la peste 600 chitare facute nu cred ca nu are experienta asta e face concurenta mc si gs si cei care cunosc pe acolo si prin culise chestii promoveaza mc si gs incercand sa il ingroape pe grosu asta e...

 

am vazut cand a fost facuta chitara ta foarte tare imi place sa o canti sanatos ; ) (icoana dupa mess nu confuz asta cred ca inseamna aici)

 

mai aveti putin si incepeti sa il ingropati pe dani http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=18661&st=60 ca nu o sa se ami cumpere tocuri din gs si mc

 

trezirea lume asta e romania nu ajunge nimeni pe o scena uriasa cu 50k de spectatorii la coada sa intre sa te vada pe tine asa ca ne facem singuri painea chitara pedal boardul si gigimarga de ce nu v-ati luat de efectele lui si de andrei tone ?mai bine taceti incetati cu asta grosmann=prost si lasati omul sa faca ce vrea nu trebuie sa cumpere de acolo ca ii spui u , vrea custom custom isi face si griff din mahon se fabrica undeva chitare standard cu griff mahon? nu prea am vazut stiu doar de maple cu diferite tastiere altceva nush

 

 

p.s. da sigur ce am scris in cur va doare pe voi

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

bai supermane :) hai ca-ti dau cadou o sacosha de puncte si de virgulitze: :)

 

dar oare a facut grosu cel mare 600 de chitare pana acum?

 

ady...daca se poate si scrumiera, loc de pus tzigara, stergator de bocanci si feon sa-ti usuci parul cand te incalzesti:))

 

intr-adevar se puteau face chestii "ochioase' pe chitara dar poate: 1)nu a vrut omul

2)ajungea si mai scump:(

 

si totushi...un mic efort nu se poate face pt a trage un mic demo cu jucaria in discutzie?nu ceva profi...cat de cat sa ne dam seama:)

 

oricum ramane ceva ce nu ne putem da seama din demo...si anume cum se simte chitara la mana:)este totushi important sa fie comoda si ushoara:)

 

 

 

bueeeeyyy...ce ai cu mine:)eu nu cer 1000 de euroi pe un pedalier :D ...deseori le fac moca :P

 

ai dreptate...fiecare ishi face loc pe unde apuca:)insa nu e foarte ok sa te compari cu firmele vestite:)

 

noroace :)

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

da, se pare ca iar se interpreteaza ceea ce zic, chiar nu mai trebuie sa postez in locurile unde scrie Grosmann?

Hei,felicitari Grosmann pentru acctivitate si restul,nu am nimic cu nimeni,imi spun parerea doar :)

 

Ideea e ca omu face ce i se cere si apoi la urma trage linie si zice un pret( e logic si normal)

Chitara e 35mil (parca) daca omu a vrut pe ea lemn de cucuta si doze bobinate la rotisor,Grosmann sunt sigur ca o face si pe asta, dar sa te astepti la un pret pe masura :)

 

Pentru cine nu s-a prins chiar am facut reclama.

 

Fuck,chiar trebuie sa evit topicurile Grosmann,ca omu ala ma uraste degeaba :)

 

Ma repet pe intzelesul tuturor: Grosmann a facut o chitara Custom super ieftina,fatza de orice alta firma! E CUSTOM FRATILOR NU SERIE,NU KIT DE PE THOMANN!

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa faca ca cei de la BC Rich...chitarile (nu custom) handmade-adica nu faci ce vrea muschiul tau-incep de la 4000$ in functie de ce vrei pe ea se mai adauga.

Bine,nu de la 4000$ sa inceapa Grosmann ca inca nu se compara cu firma BC Rich, dar de la 1000$ tot putea sa inceapa.

Deci ma repet,e o chitara super ieftina pentru un CUSTOM.

 

Da tu daca ti-ai face o chitara custom...la BC RIch de exemplu,unde nu te lasa sa umbli la forma,logo,etc...ce doze alegi?nu cele de pe piatza? lemnul...nu tot mahon? sau floyd-ul...nu tot de la Floyd Rose?

Omu poate asa a vrut sa arate...daca forma era de P**A atunci toata lumea zicea...da...am mai vazut doar un bas cu forma asta :)

post-1203-1211954078_thumb.jpg

 

Nu am vazut chitara si nu am vazut nici cum lucreaza,asa ca nu incercati sa ma invartiti in amanunte,eu mi-am zis parerea.

Fiecare are dreptatea lui.

 

Am citit si eu caracteristicile...daca omu a cerut asa...e putin cam neinformat:

"corp alder

grif mahogany neck-through"

 

CHitara asta iti cade in cap fara prea mult stres...depinde cu i-a plasat suruburile acuma.

Iar de clei sau altele...pai i-o faceam guler la faza asta,sau refuzam si ceream alta tot Custom,deci e el babalau nu Grosmann.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

ma repet si eu, CE E CUSTOM LA CHITARA ASTA?

 

LE: vezi ca sunt poze cu chitara asta in procesul de fabricatie pe forumul dl. g

 

LE1: daca mi-as face o chitara custom nu as face-o la bc rich... poate la fender :).. si nu as pune doze de pe piata, ar fi custom body paint, lemnul ales in consecinta, electronicele la fel si multe altele pe care nu stau sa le enumar aici. Daca pentru voi custom inseamna facut manual, asta spune multe si discutia noastra n-are nici un sens pentru ca nu sunteti documentati.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

da,pentru ca ai o experienta in domeniu si stii ce vrei.(stiu ca nu ti-ai face la BC Rich ca acolo mi-as face eu :) )

Dar daca te duci la o fabrica si zici...vreau o chitara custom...iar ca si caracteristici: ,,sa fie tare frate!"

Ce vrei mai mult? :)

 

Stiu ce vrei sa zici...legat de custom si de manual...dar hai sa lasam asa(nu e destul ca din cauza mea Grosmann a scos de la vanzare dozele B.L) chiar nu vreau sa se lase de facut chitari :)

Ma uraste omu ala degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Granata
Nu mai poate omu sa faca un review ca sariti pe el... BV MA! CANT-O... nu pot sa zic ca ma omor 100% dupa cum arata si da, EU PERSONAL as fi fost mai atent la detalii cand imi tremura mana la 1000E... dar daca tie-ti place, rupe-o... nu mai baga p'astia in seama... vb numa despre avioane... inafara de cativa p'aci care ti-au dat niste pareri mai pertinente, dupa mine, restul ar trebui sa invete sa cante inainte sa-si dea cu parerea despre nush ce kitara... ah si inca ceva... cred ca daca ar fi aratat ca un les paul, ar fi placut mult mai multor carcotashi d'aici :) )...

 

Keep on rockin DKMG si da-i in kitara aia pana o sa faca de 10 ori mai multi bani decat ai bagat tu in ea :)

Sunt de acord cu tine. Am impresia ca e prea multa frustrare pe acest forum, altfel nu-mi explic carcoteala asta continua.

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

exista o chitara a carei denumire lui DKMG din pacate nu ii trecuse pe la urechi in momentul comenzii la grosmann (si spun asta nu cu ironie, ci cu sincera parere de rau)....e cea mai versatila si mai custom custom custom custom chitara, pe care toti artistii buni din ultimii 50 de ani o considera cum o consider si eu, si se cheama FENDER AMERICAN STANDARD STRATOCASTER....si cu restul de bani pana la 1000 euro isi comanda la Panaitescu, la Andrei Tone sau la Overdrive un amp pe lampi de nu se mai despartea de ele toata vietisoara lui...asta e, cred ca din pacate sunt mai putin de 30 la numar in romania, oamenii care stiu sa aleaga o chitara, dupa cum suna si caracteristici etc....si sunt chitaristi renumiti de la trupe renumite din romania, care nu se regasesc in acesti sa zicem generos 30 de oameni...e opinia mea si nu dau nume, pentru ca intentia mea e nu de a jigni, ci de a trage un semnal de alarma privitor la faptul ca noi, baietii facem misto de fufele proaste care merg la shopping, dar si noi suntem la fel ca ele....suntem mari chitaristi si mergem la magazin si cumparam chitara cea mai shiny, glossy, trendy, glam, kinky etc...nu mai lasati instinctele de reproducere sa aleaga chitara pe care o cumparati...daca suntem mai evoluati decat animalele, nu cautam sa fim cocosul cu cele mai stralucitoare pene, ci ne dorim sa cautam ceva care sa sune bine, sa incante auzul oamenilor care ne platesc noua bilete de intrare la concerte, nu cumparam chestii care starnesc atentia si admiratia supusa a membrilor mai noi si mai nepriceputi ai "breslei din care facem parte :)

sper inca o data sa nu fiu prea acid si sa nu am un aer de superioritate, nu ii consider prosti pe cei care nu stiu sa aleaga o chitara, dar incerc (pe cat posibil) sa ii trezesc la timp, cat sa nu devina noi victime ale unor perfide strategii de marketing care ne invaluie pana la sufocare...

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
exista o chitara a carei denumire lui DKMG din pacate nu ii trecuse pe la urechi in momentul comenzii la grosmann (si spun asta nu cu ironie, ci cu sincera parere de rau)....e cea mai versatila si mai custom custom custom custom chitara, pe care toti artistii buni din ultimii 50 de ani o considera cum o consider si eu, si se cheama FENDER AMERICAN STANDARD STRATOCASTER....si cu restul de bani pana la 1000 euro isi comanda la Panaitescu, la Andrei Tone sau la Overdrive un amp pe lampi de nu se mai despartea de ele toata vietisoara lui...asta e, cred ca din pacate sunt mai putin de 30 la numar in romania, oamenii care stiu sa aleaga o chitara, dupa cum suna si caracteristici etc....si sunt chitaristi renumiti de la trupe renumite din romania, care nu se regasesc in acesti sa zicem generos 30 de oameni...e opinia mea si nu dau nume, pentru ca intentia mea e nu de a jigni, ci de a trage un semnal de alarma privitor la faptul ca noi, baietii facem misto de fufele proaste care merg la shopping, dar si noi suntem la fel ca ele....suntem mari chitaristi si mergem la magazin si cumparam chitara cea mai shiny, glossy, trendy, glam, kinky etc...nu mai lasati instinctele de reproducere sa aleaga chitara pe care o cumparati...daca suntem mai evoluati decat animalele, nu cautam sa fim cocosul cu cele mai stralucitoare pene, ci ne dorim sa cautam ceva care sa sune bine, sa incante auzul oamenilor care ne platesc noua bilete de intrare la concerte, nu cumparam chestii care starnesc atentia si admiratia supusa a membrilor mai noi si mai nepriceputi ai "breslei din care facem parte :)

sper inca o data sa nu fiu prea acid si sa nu am un aer de superioritate, nu ii consider prosti pe cei care nu stiu sa aleaga o chitara, dar incerc (pe cat posibil) sa ii trezesc la timp, cat sa nu devina noi victime ale unor perfide strategii de marketing care ne invaluie pana la sufocare...

2 chestii

1.un fender american strat costa 1000 de E...LA CE REST DE BANI TE REFERI TU? iar un amp pe lampi la panaitescu,overdrive sau tone costa cel putin 200-300-400 E

2.mai putin de 30 de american strats in tare? you got to be kiddin' me

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

2. Cred ca se referea la numarul persoanelor care se pricep cu adevarat sa aleaga un instrument. Mie personal mi se pare o generalizare copilareasca.

 

1. Depinde modalitatea de cumparare, nou sau second-hand, tara de origine. Teoretic, ce-a spus el nu e imposibil.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Brainwasher Vlad
Eu,sincer, il inteleg (de proprietarul chitarei vorbesc) a vrut o chitara custom asa cum a crezut el ca trebuie sa fie.

SImplu era un Ibanez Jem si gata.

Dar daca vrei unicat...platesti frate! :)

 

Indiferent ca e Grosman sau alta firma. E ceva normal.

 

Pentru un Custom (nu conteaza cine o face) e destul de ieftina :D

 

Tot lemn baga in ea(de care vrei tu), tot doze active EMG sau Dimarzio pasive...asta in cazul in care nu tii la firma,da ai ceva extrem (depinde cat de extrem esti tu in cerinte).

 

Eu in locul lui nu ma limitam doar la caracteristicile trecute mai sus :)

 

Bagam si ceva cu reactie! hahaha

 

lansator de rachete, suport de pahar sau cu ushitza in spate sa bagi o sticlutza de rachiu (inedit...ceva unicat) :)

 

 

Intradevar Jem urile costa 1000 de euro...Taica......unde ai vazut ibanez JEM original la doar 1000E sa ne zici si noua sa luam...... poate doar alea facute in turcia sau pakistan sau alte tari dastea in care nu se fabrica.......sau in Romania cum ar fi acest custom :P

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad
ce e custom la chitara asta? doza prinsa stramb? corpul taiat parca la traforaj? cleiul care curge de mama focului? dozele care se gasesc pe toate drumurile? get a life.

 

 

use ur brain for a sec'.......orice custom are ceva care deja exista ( daca nu pe piata cel putin in progres)....k doar nu calatoresti in timp k sa iei ceva ce nimeni nu va avea 200 de ani de acum in colo....pe langa asta.....te rog spunemi si mie nr chitarilor CONSTRUITE de tine si nr de doze proiectate de tine si fabricate incat sa numesti tu ceva CUSTOM MADE dupa creierul tau.......asa ca chestie .....pe langa asta CUSTOM= sa faci asa cum vrei u .....el si-a facut acest custom pt ca nu a gasit toate specificatiile care le dorea intr'o chitara.....si s-a gandit sa o faca la Grosu........sincer nici eu nu am vazut specificatiile care le-a cerut el la o alta chitara

 

 

P.S. 99% din intrumentistii din aceasta lume au componente deja existente in CUSTOMURILE lor

 

de aceea knd ne uitam la " X- ulescu Guitar Custom " si vedem doze SD sau DiMarzio sau nush de care.......neck throught si altele........asa k felix...please.......U GET A LIFE

 

pustiu..bravo de chitara..sa o stapanesti fericit.e bestiala

Link to comment
Share on other sites

Ma roade si pe mine o intrebare.

Oare daca iti cumperi tu o chitara X ca iti place tie si vrei neaparat forma aia de body, tipu ala de neck etc.

Din momentul in care creierul tau aber...hotaraste ca vrei sa iti schimbi dozele cu niste SD'uri sau niste EMG 81/60 dupa care constati ca nu iti

place finishul chitarii si o duci la un lutier (fie grosu) ca sa iti schimbe culoarea si eventual sa iti arunce p'acolo si o grafica dupa cum vrea p**a ta.

Dupa care vrei sa elimini pot'ul de ton de exemplu si sa il inlocuiesti cu un switch pentru doze in 3 pozitii, eliminand astfel si vechiul switch,

acoperind "gaurica" lasata in urma de acesta si dat cu vopsea peste ...

Oare nu tot custom se numeste?

Link to comment
Share on other sites

use ur brain for a sec'.......orice custom are ceva care deja exista ( daca nu pe piata cel putin in progres)....k doar nu calatoresti in timp k sa iei ceva ce nimeni nu va avea 200 de ani de acum in colo....pe langa asta.....te rog spunemi si mie nr chitarilor CONSTRUITE de tine si nr de doze proiectate de tine si fabricate incat sa numesti tu ceva CUSTOM MADE dupa creierul tau.......asa ca chestie .....pe langa asta CUSTOM= sa faci asa cum vrei u .....el si-a facut acest custom pt ca nu a gasit toate specificatiile care le dorea intr'o chitara.....si s-a gandit sa o faca la Grosu........sincer nici eu nu am vazut specificatiile care le-a cerut el la o alta chitara

 

 

P.S. 99% din intrumentistii din aceasta lume au componente deja existente in CUSTOMURILE lor

 

de aceea knd ne uitam la " X- ulescu Guitar Custom " si vedem doze SD sau DiMarzio sau nush de care.......neck throught si altele........asa k felix...please.......U GET A LIFE

 

pustiu..bravo de chitara..sa o stapanesti fericit.e bestiala

 

bah da tu cine plm esti de te dai cu parerea? dozele sd si dimarzio n-au nimic special, chitari mai bune ca rahatul ala de chitara se gasesc pe toate drumurile. Eu nu construiesc chitari ci CANT la chitara, mai prost decat tine, stai linistit. Cand o sa cresc mare o sa imi iau si eu o chitara custom de la G si o sa ma **** pe ea in concert. Esti fericit acum?

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau ca ma bag, si probabil imi iau ban degeaba, dar am tot vrut sa zic...

 

inteleg ca felix este mare vedeta mare, tot respectul pentru ce au adus el si sahara muzicii romanesti si forumului

 

dar nu inteleg de ce ii place sa ii ia pe toti de sus, sa isi etaleze statusul de vedeta in majoritatea posturilor, si sa ii intrebe pe toti "ba, cine ###### mea te crezi, ai facut tu ce-am facut eu, bla bla bla bla"

 

nu mi se pare, ca om, ca are dreptul sa se (scuzati-ma) beseasca in capul tuturor, chiar daca este el mare chitarist (si da, felix, am ascultat cum canti, si da, canti foarte bine, in caz ca vroiai sa ma intrebi si pe mine asta)

 

desigur ca si brainwasher l-a provocat, dar daca este el atat de mare om, ar fi bine si civilizat sa nu se mai "coboare la nivelul nostru" ca sa isi verse nervii in tastatura

 

din nou, imi cer scuze si va doresc o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Poate ca Felix greseste nefiind diplomat deloc si nu vreau sa-i iau apararea. Realitatea este insa ca orice nivel ai avea simti nevoia sa discuti cu un coleg, si iata a aparut RGC-ul si e foarte frustrant cand vezi nivelul discutiilor. Orice drum, oricat de lung, incepe cu primul pas, toti am trecut pe acolo si nimeni nu s-a nascut invatat, dar eu cred ca atunci cand faceam primii pasi nu ma credeam mare chitarist sa dau 'sfaturi valoroase' altora. Aici fiecare sa sfaturi oricui, unii sunt la inceput si dau sfaturi, altii nu mai sunt de mult la inceput dar sau sfaturi conform unor interese comerciale ale lor sau pe baza prieteniilor cu un vanzator sau altul. Si mai exista o categorie, aceea de incepatori care au bun simt, stau in banca lor, studiaza, nu sunt foarte activi aici DAR CITESC informatia de pe forum fara sa poata discerne informatiile corecte de cele marsave. Cred ca asta e tot ceea ce il scoate pe Felix din sarite.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Mai 1000 E pt. o chitara buna nu e chiar mult, chiar daca e facuta la mester. Eu am chitara de serie de 1000 E si pe zi ce trece incep sa ma tot gindesc daca a meritat banii care i-am dat pe ea, si nu pt ca e proasta. M-ar fi aranjat cu ceva daca ar fi sarit vreo doi sa-mi zica ..."wau ce chitara faina ti-ai tras ...?" ha ha..

Eu zic sa lasam omul in pace...Oricum s-a spus un mare adevar aici..cel mai mare handicap al instrumentului aluia e ca valoarea lui de piata a scazut la sfert , chiar in momentul in care ai inceput sa-i numeri lui Grosu bancnote. Si iti spun si de ce: va fi greu sa convingi pe cineva ca, chitara aia chiar suna, chiar daca e nemaipomenita , pt. ca vezi si tu cum functioneaza mentalul ... :):)

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.