www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose


teckus
 Share

Recommended Posts

  • 9 months later...
Primele modele de Floyd, numite "non-recessed" nu erau construite decat sa "coboare". Abia dupa cativa ani au aparut modelele "recessed", care acum au mai mare succes pe piata. Exista inca chitaristi care folosesc exclusiv modele "non-recessed" (ex. Van Halen)

 

 

am si eu o nelamurire.chitarele cu recessed floyd rose ( gen Kramer s211) au Floyd rose original sau ce inseamna de fapt recessed ca in dictionar n-am gasit o explicatie clara.multumesc.alex

Link to comment
Share on other sites

am si eu o nelamurire.chitarele cu recessed floyd rose ( gen Kramer s211) au Floyd rose original sau ce inseamna de fapt recessed ca in dictionar n-am gasit o explicatie clara.multumesc.alex

 

inseamna ca poti varia "pitch-ul " notei atat in sus cat si in jos,adica poti trage de maneta si invers fata de sensul traditional la un stratocaster vintage sa zicem

Link to comment
Share on other sites

 

Mersi de raspuns, dar Tremol-No nu prea arata ca in acea poza.

 

Bineinteles exista pe net, dar orice intrebare de pe acest forum de tipul "de unde...?" cred ca se refera in RO fara taxe de transport.

 

ala poti sa ti-l faci si singur

 

intradevar, solutiile simple sunt usor de trecut cu vederea. ar trebui sa ma ambitionez.

Edited by vlad_cozma
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

deblochezi locking-nut-ul , mai slabesti din cheite si apoi reglezi iar din fine tuning.

Fine tuning-ul are o plaja, sa zicem +/- 15% fata de nota reglata din cheite. Daca din cheite ai acordat cu -20% fata de nota dorita evident ca nu vei putea obtine nota corecta din fine-tuning.

Multumesc mult de sfaturi! Am cam facut asta.. dar poate nu cu destula staruinta :). Chestia e ca de fiecare data dupa ce strang locking nut-urile, notele corzilor se duc in sus. Da sa vedem... mai incerc diseara :).

 

Daca nu si nu... pana la urma blochez floyd-ul si gata :D.. o sa folosesc floyd-ul mai putin si doar pt. slabit corzile, nu si pt intins si asta e. :)

Edited by Victor Gus.
Link to comment
Share on other sites

se mai intampla sa iti urce notele dupa ce blochezi nut-ul. probabil nu e pus drept. calculezi cam cat urca sa stii sa compensezi din finetuners. pt asta sunt, si trebuie setate la jumatatea drumului, sa ai loc si de urcat si de coborat nota.

 

dar totusi, e plin netul de informatii, inclusiv video. ti-e lene sa cauti. altii au invatat totul fara video, fara tutoriale etc. mai nou vreti totul mura-n gura...fara suparare

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

daca nu si nu te duci la Comanel si ti-l face el si te uiti cum face sa inveti si tu ;)

Pai cred ca o sa fac asta :). Cine e Comanel? :D Si cum dau de el? :P

 

se mai intampla sa iti urce notele dupa ce blochezi nut-ul. probabil nu e pus drept. calculezi cam cat urca sa stii sa compensezi din finetuners. pt asta sunt, si trebuie setate la jumatatea drumului, sa ai loc si de urcat si de coborat nota.

 

dar totusi, e plin netul de informatii, inclusiv video. ti-e lene sa cauti. altii au invatat totul fara video, fara tutoriale etc. mai nou vreti totul mura-n gura...fara suparare

 

 

Multumesc de sfaturi! Da, este adevarat, e plin netu si citesc pe forumuri si bloguri si caut pe youtube filmulete de vreo 4 zile. Oricum, am inceput sa-i mai dezleg misterele.

 

Domle, nu ma supar :). N-am asteptat chiar mura-n gura. Nu mi-e lene. Am citit tot topicul asta (toate cele 4 pagini). Ma mai informez si sa vedem ce iese ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ati redeschis discutia, de unde cumpar blocajul de mai sus (respectiv mai jos)?

 

post-7878-1286350445_thumb.jpg

 

Daca cineva ar avea LOGICA vede ca acel surub nu este o rezolvare completa .

 

Cand este problema sa acordezi o chitara cu vibrator ?

 

cand tragi de o coarda cealalta coboara ....NU????????

 

Deci in poza surubul nu impiedica vibratorul sa coboare cand creste tensiunea corzilor din orice motiv .

 

Asa ca la acordaj cand pui corzi noi sau trebuie sa intinzi o coarda este aceiasi problema ca si fara surub...

 

Doua pene din lemn usor "fortate" in cele doua parti ale blocului de sustain

si ai ce mai buna rezolvare .

 

Singurul "avantaj " al acelui surub doar pe o parte ar fi ca daca se rupe o coarda nu se lasa "total" acordajul .

Am vazut la unii ca au pus o pana si au tensionat arcurile la "maxim" in acest fel este rigida treaba nu reactioneaza la usoare tensionari ...dar este foarte greu sa faci bombdive din cauza arcurilor foarte tensionate...ba chiar am vazut ca la una din chitare setata astfel ca cam smulgeau pivotii !!!!!???? dar putea sa fie de la setari experimentale anterioare .. sau materialul lemnos slab ...etc.In orice caz in cazul corpurilor din tei sau alt lemn cu densitate mai mica trebuie luat in considerare fortele la care rezista lemnul din jurul pivotilor.

 

Din aceasta cauz cred ca cel mai OK doua pene ,cate una pe fiecare parte ai si sustain mai bun si tensiunea se canalizeaza prin penele din lemn ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Gata fratilor... am descoperit America :D. Am reusit sa-i dau de cap. Rabdarea si atentia sunt solutiile pt. a acorda un Floyd Rose. M-au ajutat mult si sfaturile voastre si va multumesc inca o data.

 

Nici acum nu e tunata perfect, ca abia azi dimineata am avut timp sa mai incerc s-o acrodez. Cand eram pe punctul sa-i mai desfac o data lock nut-ul ca sa ii dau retusul final, s-a facut ora de plecat la serviciu. Oricum, e o chestiune de inca o incercare pana sa fie acordata perfect ;).

Edited by Victor Gus.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Gata fratilor... am descoperit America :D. Am reusit sa-i dau de cap. Rabdarea si atentia sunt solutiile pt. a acorda un Floyd Rose. M-au ajutat mult si sfaturile voastre si va multumesc inca o data.

 

Nici acum nu e tunata perfect, ca abia azi dimineata am avut timp sa mai incerc s-o acrodez. Cand eram pe punctul sa-i mai desfac o data lock nut-ul ca sa ii dau retusul final, s-a facut ora de plecat la serviciu. Oricum, e o chestiune de inca o incercare pana sa fie acordata perfect ;).

Est einteresant , si ce ma rog ai acordat la Floyd Rose ?

Al meu nu trebuie acordat doar corectata pozitia din arcuri daca schimb grosimea corzilor .

 

Este ceva scump ,un Floyd R din asta ce se acordeaza ? Ce poti sa canti la un Floyd R acordat ( sau neacordat)?Muzica experimentala banuiesc ..ptr filme politise franceze.

Poti sa iei model pe Frank Zappa cantand la bicicleta.Nu stiu daca era acordata bicicleta dar canta la ea.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Aveti niste sfaturi pt un flutter effect mai lung xD? Stiu 3 moduri de a face flutter.1.Dai peste maneta in pozitie normala 2.Tot in pozitie normala,ti maneta ca si cum ai ridica-o,dar o lasi inapoi. 3.Dai maneta in dreapta,si dai peste ea. 2 si 3 tin mai mult :]] dar,in cazul meu nu-i de-ajuns.Mai ales cand ma uit la tipul asta ma intreb daca fac ceva gresit.

2:10 http://www.youtube.com/watch?v=AJMvVGa65c4

 

E vreo setare optima pentru asta xD?

Link to comment
Share on other sites

am si eu o nelamurire.chitarele cu recessed floyd rose ( gen Kramer s211) au Floyd rose original sau ce inseamna de fapt recessed ca in dictionar n-am gasit o explicatie clara.multumesc.alex

GOOGLE ......What is recessed floyd....YAHOO AnSWER.....>

 

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110116081909AA4seLC

 

....apoi...>

 

http://www.vintagekramer.com/parts6.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.