www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose


teckus
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny I

mi se pare ca sistemul ala zero rezistance este facup pe rulmentzi in loc de cutzite... asa e?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mehigh

si eu am la fel.un s470. daca vreau sa imi schimb floydu...merge un floyd, ex: http://floydrose.com/original.html ,http://floydrose.com/speedloader.html , etc. va rog ajutati=ma ca am mari probleme cu suruburile ce tzine floydu...:) :) si daca are cineva floyd de vanzare...sau unde gasesc bune(chiar second)

 

ce probleme mai exact? don't scare me, tocmai mi-am luat un s520

Link to comment
Share on other sites

eu am inteles ca floydu e mai sensibil cand vrei sa schimbi acordajul. Am cautat pe site-uri dar n-am inteles nimic (engleza e de vina :) ) . Poate s-a mai vorbit pe vre-un topic dar vreau sa stiu exact cum se porcedeaza cand vrei sa schimbi acordajul(de ex. din standard in drop c)?

 

1. Dai jos placa de pe spatele chitarii(aia care acopera arcurile),

2. Desfaci menghinele si aliniezi suruburilre de acordaj fin la jumate,

3. Lasi corzile(sau le ridici) cu un ton sau un semiton(depinde cum vrei sa fie acordata),

4. Strangi arcurile de pe spate-daca slabesti corzile(ex. o acordezi in D), si dai drumul la arcuri daca intinzi de corzi(ex. o acordezi in F sau F#),

post-321-1149282862_thumb.jpg

5. Acordezi din nou chitara(cum vrei in D sau F sau F#),

6. Reglezi iarasi arcurile pana puntea este paralela cu corpul chitarii, asa:

post-321-1149283211_thumb.jpg

- daca puntea arata asa:

post-321-1149283654_thumb.jpg

strangi arcurile asa:

post-321-1149283881_thumb.jpg

- daca puntea arata asa:

post-321-1149283748_thumb.jpg

slabesti arcurile asa:

post-321-1149283915_thumb.jpg

7. Repeti punctele 5 si 6 pana ai chitara acordata cum vrei tu si puntea este ca in figura de la punctul 6.

8. Strangi menghinele,

9 Mai faci un acordaj fin din reglajele fine de pe punte.

 

Desi pare complicat nu este deloc asa. Treaba asta nu-ti ia mai mult de 5-10 min

 

Aceasi procedura se face si cand schimbi corzile, daca e cazul, adica pui corzi mai groase sau mai subtiri decat alea care au fost inainte.

 

Supraindicatie :) Inarmeaza-te cu rabdare :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest Firebrand

ms mult vin cu o noua problema...coarda D are ceva...de fiecare data cand o lovesc suna aiurea...ca si cand ar lovi chestia aia metalica de la tasta.habar n-am ce are. o lovesc si suna aiure dar numa coarda goala

daca ma plimb pe coarda n-are nmk cand e coarda goala. Stie cineva ce are?

Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

ms mult vin cu o noua problema...coarda D are ceva...de fiecare data cand o lovesc suna aiurea...ca si cand ar lovi chestia aia metalica de la tasta.habar n-am ce are. o lovesc si suna aiure dar numa coarda goala

daca ma plimb pe coarda n-are nmk cand e coarda goala. Stie cineva ce are?

 

se poate ca coarda sta intr-o parte unde ai prins-o la in floyd.incearca sa o pui din nou...sau poate sus la ''menghina'' de la grij...vezi si tu...scoate-o si pune-o din nou

 

ce probleme mai exact? don't scare me, tocmai mi-am luat un s520

 

probleme mari:( eu am s470 si avem acelasi floyd...) era in concert si imi place sa folosesc maneta mult la solo....( steve vai :) :) si mi s-o rupt un surub ce tine floydu...dar mi-am facut la comanda 2-a surubuti...arata putin mai urat...dar na..tine acoradat...eu ce sa zic..sper sa nu ai si tu probleme ca mine...eu vreau sa mi-l schimb dar nush daca se potriveste alt model de floyd...daca ma poate ajuta careva....pls :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

O precizare:

FLOYD ROSE e firma care face asa ceva

De obicei la chitari scrie Licentza Floyd Rose sau Tremolo.

Asa arata un floyd rose...ultima aparitie (are deja 2ani)

Si e chitara Floyd Rose:

post-1203-1149591530_thumb.jpg

 

inteleg...dar unde gasesc un Foyd Rose pt un Ibanez s470 ?si la ce pret(sa-l am in mana)...chiar second hand sa fie...numai complet sa fie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

si totusi fac mai usor bendul pe acustica mea reghin decat pe asta. se vede cu ochiul cum se misca puntea dupa coarda. am mai strans si din suruburi, degeaba. arcurile astea difera, adica exista arcuri mai tari si arcuri mai moi? ma gandesc sa schimb arcurile.

Daca ai doua arcuri instalate, mai pune unul, si regleaza floydul din nou. De asemenea, daca ai trei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

Daca ai doua arcuri instalate, mai pune unul, si regleaza floydul din nou. De asemenea, daca ai trei.

 

 

acum depinde... sunt modelele astea de floyd rose System Point Zero(sau cum se numesc) care-s pe S470.na...la alea nu poti sa le mai pui inca un arc.

Link to comment
Share on other sites

ms mult vin cu o noua problema...coarda D are ceva...de fiecare data cand o lovesc suna aiurea...ca si cand ar lovi chestia aia metalica de la tasta.habar n-am ce are. o lovesc si suna aiure dar numa coarda goala

daca ma plimb pe coarda n-are nmk cand e coarda goala. Stie cineva ce are?

s-ar putea sa-ti vibreze unul din arcurile de pe spate (si reactioneaza numai la o anumita frecventa); iti dai seama usor: scoti capacul din spate, dai pe coarda si-o sa vezi :)

 

acum depinde... sunt modelele astea de floyd rose System Point Zero(sau cum se numesc) care-s pe S470.na...la alea nu poti sa le mai pui inca un arc.

la ala n-ai nevoie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

La ce tensiune stau arcurile din spate, mira-m-as sa vibreze vreunu cand dai tu pe Re. mai degraba vezi pe la nut, sau pe headstock (mie de ex imi bazaiau corzile dupa headstock, cand mai puneam o pana intre ele...), verifica cheitele si nu in ultimu rand... verifica daca nu cumva e prost pus primu fret (si chiar se loveste coarda de el putin).

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

ms mult vin cu o noua problema...coarda D are ceva...de fiecare data cand o lovesc suna aiurea...ca si cand ar lovi chestia aia metalica de la tasta.habar n-am ce are. o lovesc si suna aiure dar numa coarda goala

daca ma plimb pe coarda n-are nmk cand e coarda goala. Stie cineva ce are?

 

Ma nu stiu exact cum se cheama fenomenul in termeni de specialitate, dar: verifica daca nu s-a desprins matisajul de pe firul de baza. Adica apuca coarda cu 2 degete si trage in lungul ei vezi daca aluneca invelisul ala subtire pe firul din mijloc. E foate probabil sa fie de asta. Eu am patit-o cu un Mi gros :)

 

Spor !!!

 

1. Dai jos placa de pe spatele chitarii(aia care acopera arcurile),

2. Desfaci menghinele si aliniezi suruburilre de acordaj fin la jumate,

3. Lasi corzile(sau le ridici) cu un ton sau un semiton(depinde cum vrei sa fie acordata),

4. Strangi arcurile de pe spate-daca slabesti corzile(ex. o acordezi in D), si dai drumul la arcuri daca intinzi de corzi(ex. o acordezi in F sau F#),

post-321-1149282862_thumb.jpg

5. Acordezi din nou chitara(cum vrei in D sau F sau F#),

6. Reglezi iarasi arcurile pana puntea este paralela cu corpul chitarii, asa:

post-321-1149283211_thumb.jpg

- daca puntea arata asa:

post-321-1149283654_thumb.jpg

strangi arcurile asa:

post-321-1149283881_thumb.jpg

- daca puntea arata asa:

post-321-1149283748_thumb.jpg

slabesti arcurile asa:

post-321-1149283915_thumb.jpg

7. Repeti punctele 5 si 6 pana ai chitara acordata cum vrei tu si puntea este ca in figura de la punctul 6.

8. Strangi menghinele,

9 Mai faci un acordaj fin din reglajele fine de pe punte.

 

Desi pare complicat nu este deloc asa. Treaba asta nu-ti ia mai mult de 5-10 min

 

Aceasi procedura se face si cand schimbi corzile, daca e cazul, adica pui corzi mai groase sau mai subtiri decat alea care au fost inainte.

 

Supraindicatie :) Inarmeaza-te cu rabdare :)

 

 

 

O singura obiectie: Floydul e echilibrat pe de o parte de corzi pe de alta parte de arcuri. Deci, daca slabesti corzile evident ca trebuie sa SLABESTI si arcurile pentru ca daca le strangi floydul o sa se duca si mai pe spate si invers, adica exact pe dos de cum ai zis tu. :(

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca m-am grabit cand am scris, dar @iliescu are dreptate.

La postul meu de mai sus punctul 4. va fi asa:

 

4. Slabesti arcurile de pe spate - daca slabesti corzile(ex. o acordezi in D), si strangi arcurile daca intinzi de corzi(ex. o acordezi in F sau F#)

 

Scuze de greseala care am facut-o.

Mersi @iliescu

 

Rog moderatorul de servici sa corecteze postul meu

Link to comment
Share on other sites

Se poate inclina pridge'ul astfel incat sa INTINDA corzile ridicand nota?.. sau poate doar micsora lungimea corzii caoborand nota respectiva?... Nu inteleg si de aceea va intreb. Va multumesc :)

 

Bridge'ul.. ** :)

Link to comment
Share on other sites

Se poate inclina pridge'ul astfel incat sa INTINDA corzile ridicand nota?.. sau poate doar micsora lungimea corzii caoborand nota respectiva?... Nu inteleg si de aceea va intreb. Va multumesc :)

 

Bridge'ul.. ** :)

 

da. nu la toate tipurile de vibratoare, dar da, se poate.

si daca nu se poate, fa bend :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Primele modele de Floyd, numite "non-recessed" nu erau construite decat sa "coboare". Abia dupa cativa ani au aparut modelele "recessed", care acum au mai mare succes pe piata. Exista inca chitaristi care folosesc exclusiv modele "non-recessed" (ex. Van Halen)

Link to comment
Share on other sites

Se poate inclina pridge'ul astfel incat sa INTINDA corzile ridicand nota?.. sau poate doar micsora lungimea corzii caoborand nota respectiva?... Nu inteleg si de aceea va intreb. Va multumesc :)

 

Bridge'ul.. ** :)

 

Bridge-urile tip "Floyd Rose" pot si sa "ridice nota" si sa "coboare nota"(exeptie: Floyd-urile "non-recessed").

O punte "vintage", reglata corect, poate numai sa "coboare" nota.

 

Nu din marirea sau scurtarea lungimii corzi se obtine "ridicarea" sau "coborarea" notei(lungimea corzii nu se modifica), acestea se obtin din modificarea tensiunii in coarda.

 

later edit:

Am postat in acelasi timp cu @Sheriff :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Bridge-urile tip "Floyd Rose" pot si sa "ridice nota" si sa "coboare nota"(exeptie: Floyd-urile "non-recessed").

O punte "vintage", reglata corect, poate numai sa "coboare" nota.

 

Nu din marirea sau scurtarea lungimii corzi se obtine "ridicarea" sau "coborarea" notei(lungimea corzii nu se modifica), acestea se obtin din modificarea tensiunii in coarda.

 

O punte vintage poate fi reglata astfel incat sa fie "floating", si sa poata sa si urce si coboare nota, dar daca nu pui corzile cum trebuie pe chei (sau ai chei blocabile) nu va sta acordata prea mult timp. Se recomanda de asemenea, folosirea unui tremsetter in cazul asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu o problema. Am un Ibanez JS 100 si incep sa am probleme cu dezacordajul. La inceput a mers bine fara probleme, iar peste ceva timp au inceput sa se rupa corzile repede.. imi cadeau Mi, Sol, La, Re-uri... oricum am schimbat la corzi ceva... Si vreau sa spun ca nu folosesc maneta ca maniacu, folosesc normal ba mai usor ba mai tare, in mod regulat. Pe urma au inceput sa rugineasca corzile. Le-am schimbat pe toate cu un set nou de 09. Am acordat-o din cheite dupa un tuner. A doua zi am mai acordat-o usor ce mai se dezacordase si dupa aceea am strans menghina si am acordat din acordajul fin. Urmatoarea data cand am venit chitara erea dezacordata. Am destrans am mai reglat usor.. am reglat si din arcuri putin sa fie perfect paralel cu body-ul chitarii.. si cand trageam de maneta mai tare corzile se ridicau, iar cand lasam din maneta corziile coborau (asta fara menghina stransa). Si cu menghina stransa se dezacordeaza peste ceva timp... Ma gandesc ca trebuie sa fie ceva de la arcuri :):)

Edited by Spidey
Link to comment
Share on other sites

1st of all JS100 nu are electronica activa deci nici filtre high pass (adica mai pe romaneshte "trece sus")...

 

2nd si on topic: Este normal ca dupa ce schimbi corzile sa treaca o periaoada pana acxestea se stabilizeaza (si nu numai acestea, chiar si gatul (griful), arcurile etc... mai ales daca ai schimbat diametrul). De asemenea este normal ca dupa un timp sa observi ca trebuie sa reacordezi... asta se datoreaza si conditiilor de temperatura, umiditate, etc, mai aluneca si coarda... Anyway acordajul fin trebuie si acela folosit la ceva ca doar de-aia exista si a fost inventat. Stabilitatea perfecta a acordajului nu s-a inventat inca. NU exagera cu strransul menghinelor pentru ca vei sfarsi prin a le rupe.

Link to comment
Share on other sites

@Ciprian, din cate imi dau eu seama din imaginea pusa de tine, ala nu-i floyd, ii vintage tremolo.

Poti incerca sa scoti un arc si sa pui celelalte trei in felul urmator:

post-321-1161608340_thumb.jpg

 

Ai doua modalitati: ce-i cu galben si ce-i cu rosu.

 

 

 

later edit:

Si cum sunt la tine ii ok, doar ca trebuie sa "tragi" mai tare de maneta tremolo-ului

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.