www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provocare Pentru Colegul Matei, Posesor De Procesor


Recommended Posts

draga @cosu

 

ce trebuie sa setez sau unde ca sa pot asculta muzica in IE caci tot trebuie sa schimb pe Firefox , iar in Firefox nu pot uploada fisiere ( ???) asta dupa ultimele upgradari .Am reinstalat XP ca era varza si de atuncea vin upgradarile fest si habar nu am ce vine , ceva de protectie dar si WMM s-a upgradat asa ca de atuncea nu functioneaza , nu recunoaste semnatura de fisier venite de pe rgc.ro .....illegal operation of plugin ..sau asa ceva zice ...dar pluginul nu are nimic .doar nu este cel adecvat ...m-am bagat la Addons ..etc si n-am mai gasit driverele de Quicktime inainte cu acestea ascultam posturile de pe rgc.ro ...in Firefox a ramas Quicktime si "canta" rgc , dar nu functioneaza playerul de pe AcidPlanet asa ca ...back to IE ca sa asacult si tot asa ma plimb intre browserele de internet ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Se numeste Cicognani Brutus. Este un amplificator pe lampi de 4/11w (asta prima versiune care a fost facuta manual. A 2a versiune este doar de 11w.). Este in clasa A, single ended, Are 2 canale, 5 sunete: Clean, Crunch, Sexy, Lead 1 si Lead 2. Effects Loop in serie, 4x12ax7 si 1xEL34 si are autobias pt.: 5881, 6l6GC, EL34, 6CA7, KT66, 6550, KT88.

 

P1010229-1.jpg

 

Daca vrei sa vezi cum suna, cauta pe youtube: Cicognani Brutus.

 

Pt. mai multe informatii: http://www.donatobegotti.com/products/brutus.asp

 

Suna destul de fain. Ai idee cat costa si de unde se poate procura?

Link to comment
Share on other sites

Suna destul de fain. Ai idee cat costa si de unde se poate procura?

 

Pretul, depinde ... un Brutus nou costa in jur de 650 euro daca nu ma insel (ma refer la noua versiune, cea de 11w). Brutus Live nou (de 28w) costa vreo 750-800 (nici aici nu sunt 100% sigur). Pe al meu l-am luat la mana a doua. Este prima versiue (cea facuta manual, si cu switch de 4/11w) si am dat 500 euro. Se poate procura in Italia. Nu sunt sigur ca FBT au dealeri si inafara Italiei.

 

Oricum, daca nu ma insel si combo-urile Lone Star pot fi folosite la 5w (problema e ca astea costa peste 1500 euro :)). Ah, si mai este si un combo Cornford (nu mai stiu exact modelul) de 5w. Si unul Laney Lionheart ... sunt destule ... :).

Link to comment
Share on other sites

Fara a ma da mare cunoscator, mi se pare a fi ceva digital, si nu foarte potrivit pentu live (vezi ca inceputul il faci gresit in piesa :)

Ma bag si eu cu o improvizatie, tot la capitolul analog/digital. Ce ziceti c-am folosit ?

 

seamana nitel cu drive1 al meu la gain mic, asa ca as zice un canal de "Crunch" cu gain mic pe un amp tube sau hibrid ss+tube in preamp; desigur poate fi vorba si de un clean putin fortat de lampa.

Link to comment
Share on other sites

Haideti Domnul Karpi spuneti ce mai face Vintageul!!!!!!!

am pus un sample chiar aici in acest topic pe la pagina 3 parca ,cu amplif GABRIEL de la jamsession de la Gong , ca si Buffer si preamp +ecou am folosit Korg Pandora pe Valve 10% ,, si chitara Willkinson "Vintage" .I-mi place bratul de la vibrator , nu are nici un pic de joc si pot sa cant cu vibratorul .

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Cui v-ar place sa i-o trageti? lui Angelina Jolie sau unei copii a acesteia facuta din silicon(care o "simuleaza perfect")? :P

 

:) :) :D:)

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti...o frecati pe uscat.

 

Nu dau 40000 de euro pe un echipament care suna la fel sau putin mai bine decat ce folosesc acum!

LA fiecare concert pe care-l am, ma conving din ce in ce mai mult de asta. Si cu asta basta !

 

Fiecare are necesitatile lui...am spus de atatea ori ca nu contest calitatea echipamentului traditional. Insa mie nu-mi trebuie...si sunt multi care au voie sa aleaga ce e bine pentru ei. Si pentru asta trebuie sa existe argumente de ambele parti.

Live...cu soundul meu rup orice echipament pe lampa...GARANTAT ! Numai daca vine un Vai sau Petrucci si altii care au ce trebuie si pe cine trebuie la sonorizare...atunci stau cuminte si ma minunez.

 

Pana acum in Romania nu am auzit sound de chitara bun pe echipament analog. Cel putin, nu la trupele care canta pretentios. Ori standardele mele sunt prea ridicate...

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Doar Boss GT-PRO cu comanda MIDI Roland FC 300, stereo,direct in linie. Pentru cei din Bucuresti...pot sa probeze ce am scris mai sus azi...de la ora 21 in Piata Revolutiei. Concert Phoenix !

 

Folosesc un amp pe lampi doar pentru monitor. GT PRO are 3 iesiri independente care pot fi configurate diferit. Ampul e atacat din "main out" cu setarea power stack... Oricum nu e amplificat...poate sa sune oricum.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Doar Boss GT-PRO cu comanda MIDI Roland FC 300, stereo,direct in linie. Pentru cei din Bucuresti...pot sa probeze ce am scris mai sus azi...de la ora 21 in Piata Revolutiei. Concert Phoenix !

 

Folosesc un amp pe lampi doar pentru monitor. GT PRO are 3 iesiri independente care pot fi configurate diferit. Ampul e atacat din "main out" cu setarea power stack... Oricum nu e amplificat...poate sa sune oricum.

 

Aveti si sunetist al trupei?

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu...si asta e un aspect ce determina alegerea mea. Poate vin vremuri mai bune si baietii stau mai mult in Romania...atunci repetam mai mult, lucram mai mult si sigur o sa avem si staff ul nostru tehnic. Ocazie cu care o sa investesc si eu in echipament scump...se va justifica ... Adica sunt sigur ca ce aud pe scena aude si publicul.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest ungramdelampa
Mai baieti...o frecati pe uscat.

 

Nu dau 40000 de euro pe un echipament care suna la fel sau putin mai bine decat ce folosesc acum!

LA fiecare concert pe care-l am, ma conving din ce in ce mai mult de asta. Si cu asta basta !

 

Fiecare are necesitatile lui...am spus de atatea ori ca nu contest calitatea echipamentului traditional. Insa mie nu-mi trebuie...si sunt multi care au voie sa aleaga ce e bine pentru ei. Si pentru asta trebuie sa existe argumente de ambele parti.

Live...cu soundul meu rup orice echipament pe lampa...GARANTAT ! Numai daca vine un Vai sau Petrucci si altii care au ce trebuie si pe cine trebuie la sonorizare...atunci stau cuminte si ma minunez.

 

Pana acum in Romania nu am auzit sound de chitara bun pe echipament analog. Cel putin, nu la trupele care canta pretentios. Ori standardele mele sunt prea ridicate...

 

 

De mult timp urmaresc discutiile de pe acest forum dar niciodata nu am simtit nevoia de a interveni. PANA ACUM. In viata mea nu am auzit lucruri mai false si mai corupte ca in posturile lui gramsteen. Domnule gramsteen, daca nu ati auzit un sunet mai bun, inseamna ca nu stiti sa ascultati sau nu ascultati altceva inafara de propriile piese. Cat despre standardele dvs, imi pare rau sa va dezamagesc, dar nu sunt asa de inalte precum credeti. V-as sugera sa nu va mai folositi autoritatea pt. a face reclama produselor care le folositi pt. ca este un lucru imoral. Daca credeti ca sunetul dvs rupe orice echipament pe lampa, si, cum ati zis, ati cantat si pe asa ceva, inseamna ca nu sunteti in stare sa microfonati corect un amplificator. Ignoranta nu este o scuza.

Link to comment
Share on other sites

Pasarica fara nume...

 

Ca orice artist , am voie sa-mi spun parerea sincera. Daca nu ma respecti (stii cum ma cheama si totusi mi te adresezi cu "gramsteen" e problema ta, nu a mea...deci, nu-mi pasa).

 

Nu e treaba mea sa microfonez un amplificator...si daca tu te pricepi, te angajez . Insa trebuie sa-mi cari si sculele si tot ce tine de echipamentul meu.

 

 

Atata timp cat iti ascunzi identitatea inseamna ca esti las si un nimeni si nimic in multimea vida. Eu imi asum tot ce spun pe internet. Concluziile la care am ajuns m-au indemnat sa folosesc ce folosesc. Esti posesor de "brand" producator de ampuri pe lampa? Nu inteleg de ce esti inversunat impotriva posturilor mele.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

De mult timp urmaresc discutiile de pe acest forum dar niciodata nu am simtit nevoia de a interveni. PANA ACUM. In viata mea nu am auzit lucruri mai false si mai corupte ca in posturile lui gramsteen. Domnule gramsteen, daca nu ati auzit un sunet mai bun, inseamna ca nu stiti sa ascultati sau nu ascultati altceva inafara de propriile piese. Cat despre standardele dvs, imi pare rau sa va dezamagesc, dar nu sunt asa de inalte precum credeti. V-as sugera sa nu va mai folositi autoritatea pt. a face reclama produselor care le folositi pt. ca este un lucru imoral. Daca credeti ca sunetul dvs rupe orice echipament pe lampa, si, cum ati zis, ati cantat si pe asa ceva, inseamna ca nu sunteti in stare sa microfonati corect un amplificator. Ignoranta nu este o scuza.

 

in primu rand nu mi se pare corect acest post. eu am impresia ca in spatele acestui post se afla un user cunoscut dar care nu are curaj sa raspunda cu id-ul lui.. in fine, e doar parerea mea. si daca nu e asa, tot nu mi se pare normal ca primul post sa fie asa agresiv.

nici eu nu sunt de acord cu afirmatiie lui gramsteen si mie personal nu imi place tonul lui, dar asta e o chestie de gust pt ca am auzit tonuri care mi-au placut venind din procesor. personal, din ce am reusit sa ascult pana acum in diferite ocazii, cel mai bun mi se pare cel al lui nicu patoi. acum nu stiu ce foloseste dansul.. nici nu ma intereseaza, ideea e ca suna f f bine. un alt sound (de scena mai mica, de club) care m-a impresionat este cel al lui cristi de la no.13 si sculele pe care am vazut eu ca presteaza nu sunt extraordinar de scumpe, destui de pe forum si le-ar putea permite.

Link to comment
Share on other sites

Guest Les7
De mult timp urmaresc discutiile de pe acest forum dar niciodata nu am simtit nevoia de a interveni. PANA ACUM. In viata mea nu am auzit lucruri mai false si mai corupte ca in posturile lui gramsteen. Domnule gramsteen, daca nu ati auzit un sunet mai bun, inseamna ca nu stiti sa ascultati sau nu ascultati altceva inafara de propriile piese. Cat despre standardele dvs, imi pare rau sa va dezamagesc, dar nu sunt asa de inalte precum credeti. V-as sugera sa nu va mai folositi autoritatea pt. a face reclama produselor care le folositi pt. ca este un lucru imoral. Daca credeti ca sunetul dvs rupe orice echipament pe lampa, si, cum ati zis, ati cantat si pe asa ceva, inseamna ca nu sunteti in stare sa microfonati corect un amplificator. Ignoranta nu este o scuza.

 

:) ma intreb cine este acest GRAMdelampa :)

 

ca sa fiu ontopic (cat de cat); eu folosesc un POD Pro, dar asta ptr ca inca nu-mi permit un amp k lumea, cu distors cu c*i ptr ce vreau sa cant eu, si in acelasi timp sa am si un amp cu un clean de vox sau fender; si in plus am vecini (si stau in chirie, ceea ce e si mai naspa); si nu am inca o trupa stabila, deci orice amp full tubes mi-ar fi inutil, desi le apreciez calitatea de "full tube" ...totusi mi-as dori chestii de genu Engl Poweball, sau un Diezel sau un H&K Triamp, dar 100W ptr un ap. e...cam mult (zic io :))

 

cat despre tot felu de argumente pro si contra ampuri sau procesoare, well cred ca depinde de mai multzi factori nu numai de simpla placere a unui chitarist de a avea "beculetze" sau "lumini" de lampa

 

Peace :D

 

LE: damn, mi-au luat-o altzii inainte :P

 

@guitarsarpe: take a wild guess, cine e in spatele nickului "ungramdelampa"

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
De mult timp urmaresc discutiile de pe acest forum dar niciodata nu am simtit nevoia de a interveni. PANA ACUM. In viata mea nu am auzit lucruri mai false si mai corupte ca in posturile lui gramsteen. Domnule gramsteen, daca nu ati auzit un sunet mai bun, inseamna ca nu stiti sa ascultati sau nu ascultati altceva inafara de propriile piese. Cat despre standardele dvs, imi pare rau sa va dezamagesc, dar nu sunt asa de inalte precum credeti. V-as sugera sa nu va mai folositi autoritatea pt. a face reclama produselor care le folositi pt. ca este un lucru imoral. Daca credeti ca sunetul dvs rupe orice echipament pe lampa, si, cum ati zis, ati cantat si pe asa ceva, inseamna ca nu sunteti in stare sa microfonati corect un amplificator. Ignoranta nu este o scuza.

 

Bine ca ati venit si "intervenit":)

 

Probabil ca nu sunteti de prea mult timp pe forum. Am vazut lucruri mult mai false decat ce e mentionat mai sus. Am vazut inclusiv oameni care stiu absolut "totul". Oameni care fara sa probeze un lucru stiu automat ca "alt lucru" e mult mai bun.

Deci asta era cu microfonarea? Ce mi-a scapat lucrul asta!

Link to comment
Share on other sites

Peace...acest cuvant nu inseamna nimic pe RGC....eu l-am folosit de multe ori si am declansat razboi. Sa fie si invidia in spatele unor posturi contra mea?...Hai sa spunem lucrurilor pe nume...ce atata, ne invartim in jurul cozii. Cand zici pe RGC cuvantul procesor, e ca si cand i-ai lovi pe toti posesorii de analog - lampa, in bot. Nu asta e intentia (cel putin a mea).

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

A...si sa raspund la intrebarea despre ce foloseste Nicu Covaci. Marshall JCM 900 si din cand in cand Boss GT 8 cu cateva tonuri "bibilite" de el cu ajutorul meu. Mai are un London City mai batran ca mine si un amp facut de d-nul Panaitescu. Oricum...cu chitara lui, orice suna foarte bine. Singurul impediment e ca prefera un volum mare la monitor si de aici si microfoniile omniprezente la concertele noastre.

Link to comment
Share on other sites

Guest Les7
Peace...acest cuvant nu inseamna nimic pe RGC....eu l-am folosit de multe ori si am declansat razboi. Sa fie si invidia in spatele unor posturi contra mea?...Hai sa spunem lucrurilor pe nume...ce atata, ne invartim in jurul cozii. Cand zici pe RGC cuvantul procesor, e ca si cand i-ai lovi pe toti posesorii de analog - lampa, in bot. Nu asta e intentia (cel putin a mea).

 

daca pace=razboi.... naspa situatzie :) oricum nu asta era intentzia

 

anyway, @gramsteen, inca o intrebare legata de echipamentul lui Nicu Covaci. Ce chitara foloseste?

Am vazut-o in poze foarte vechi alb-negru, cred ca inca din perioada comunista (sper sa nu ma insel) si inca o mai are, pare o copie de Les Paul Custom, neagra cu binding pe corp (si pe fatza si pe spate parca), pe grif si pe headstock, dar din cate imi aduc aminte nu scria Gibson pe ea, si nici n-am recunoscut logo-ul...deci de chitara ii?

 

thanks (amu nu mai folosesc "peace" :))

Link to comment
Share on other sites

Tot respectul pt mr. Gram...si fara jigniri si contre ..omul doar a explicat avantajene unui procesor...normal ca suna mai bine analog.Daca infig customul meu lp 58 in jcm 800 sau in fender 65 deluxe(amp care vreau sa-l iau in curand pt partea mai bluesy)rup in doua orice procesor...DAR un astfel de echipament costa mult,greu de carat,suna bine loud si cind mai iei in calcul nepriceperea sunetistului care invirte de butoane si la nunti si la concerte rock... parca putin ii dau dreptate

:) RGC

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.