www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provocare Pentru Colegul Matei, Posesor De Procesor


Recommended Posts

Ilustrul coleg de forum Matei s-a luat de mine in topicul despre GT-10 zicind ca nu stiu sa apreciez ce poate face un procesor, pentru ca un procesor setat de un om priceput suna foarte bine. Eu nu zic ca s-ar insela, dar il rog sa isi si sustina afirmatiile. Am luat de pe net, mai precis de pe proguitar.de o inregistrare de amp cruda, doar un microfon in fata, direct in computer, si fara prelucrari ulterioare. Am ales un model Soldano SLO100, ca tot vorbeau colegii Felix si Gramsteen de el. Il rog pe colegul Matei sa-si seteze procesorul cum stie el mai bine si sa reproduca soundul. Inregistrarea banuiesc ca e un mizilic pentru un procesor, ca bagi direct firul in computer si folosesti Sound Recorder :) Nimic mai simplu! :)

Uite si partea audio:

SoldanoSLO100ODPaulaHeavy.mp3

Eu nu prea pot face diferente de sunet, dealtfel cint doar in dormitor cu Zoom-ul meu antic, la casti, ca altfel am nervi cu nevasta-mea ca trezesc copiii :). Dar ii rog pe colegii forumisti mai experimentati sa isi dea cu parerea asupra calitatii. Si daca cumva nu reuseste procesorul sa sune la fel, nu astept altceva decit niste simple scuze.

Va rog, domnu Matei

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ilustrul coleg de forum Matei s-a luat de mine in topicul despre GT-10 zicind ca nu stiu sa apreciez ce poate face un procesor, pentru ca un procesor setat de un om priceput suna foarte bine. Eu nu zic ca s-ar insela, dar il rog sa isi si sustina afirmatiile. Am luat de pe net, mai precis de pe proguitar.de o inregistrare de amp cruda, doar un microfon in fata, direct in computer, si fara prelucrari ulterioare. Am ales un model Soldano SLO100, ca tot vorbeau colegii Felix si Gramsteen de el. Il rog pe colegul Matei sa-si seteze procesorul cum stie el mai bine si sa reproduca soundul. Inregistrarea banuiesc ca e un mizilic pentru un procesor, ca bagi direct firul in computer si folosesti Sound Recorder :) Nimic mai simplu! :)

Uite si partea audio:

SoldanoSLO100ODPaulaHeavy.mp3

Eu nu prea pot face diferente de sunet, dealtfel cint doar in dormitor cu Zoom-ul meu antic, la casti, ca altfel am nervi cu nevasta-mea ca trezesc copiii :). Dar ii rog pe colegii forumisti mai experimentati sa isi dea cu parerea asupra calitatii. Si daca cumva nu reuseste procesorul sa sune la fel, nu astept altceva decit niste simple scuze.

Va rog, domnu Matei

Nu raspund la asemena provocari facute in bascalie.

Link to comment
Share on other sites

Nu raspund la asemena provocari facute in bascalie.

 

Cum adica in bascalie? Sint cit se poate de serios.

 

 

Si am facut topicul fiind sigur ca nici un procesor din lumea asta nu suna asa. Ti-o spun ca posesor de procesor. Daca reusesti soundul asta nu mai scriu niciodata nimic pe forum, iar ultimul post va fi unul de cenusa in cap si scuze pentru ca am hulit procesoarele.

 

 

Sau cumva ti-a mincat pisica limba?

Link to comment
Share on other sites

Maestre Matei, dupa cum observi, nici colegului Gramsteen nu i se pare nimic deosebit. Daca nu poti face nici macar ceva atit de simplu, ma astept sa nu mai intervii pe forum cu "sfaturi", pentru ca nu esti in masura sa le dai. Corecteaza-ma daca gresesc.

Repet. Nu raspund la acest topic facut la misto. Cu cat insisti cu atat te vei afunda si mai mult in noroiul in care zaci.

Link to comment
Share on other sites

BOSS GT 10

 

Un mic sample cu ceea ce Boss spun ca ar simula mesa boogie rectifier...plus delay stereo ...si la final am agatat usor coarda sa vedem cat de compresat e sunetul...daca era f compresat si fara dinamica acel sunet ar fi trebuit sa se auda ca si cand ar fi legato sau panat efectiv. Enjoy !

 

Sunt doar la inceput de butonare. Daca am timp o sa pun sample si cu alte tonuri ce urmeaza sa le editez. Deci tonul asta nu e din presetele implementate.

 

 

Sunt sigur ca nu sesizati o antifaza la delay...deci mai am de lucru...insa voi scoate exact ce vreau din procesorul asta.

 

Chitara e Ibanez RGT220 cu dimarzio d-sonic. Am folosit doar doza de la bridge. Corzi Ernie ball Super Slinky 009-042 in stare medie de uzura.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

da...insa nu acu ca nu mai fac nimic azi...si maine am repetitie. o sa incerc sa-mi dau aportul si sfaturi pentru cei interesati. Daca ei exista.

 

Declar inca o data. Apreciez ampurile pe lampa si in continuare consider ca sunt cele mai bune. Procesoarele , IN SPECIAL BOSS GT 10 este doar o alternativa posibila. Nu consider procesorul un compromis ci doar ceva diferit.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

mie personal mi-ar fi placut un suntet curat, fara efecte de coloratura. in special delay-ul ascunde multe. n-am sa-mi spun impresia pe care mi-a lasat-o exemplul pus de tine, fiecare sa judece cu capul si urechile lui.

 

Later edit: Scuze, mi-a luat-o Adi inainte.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
Il rog pe colegul Matei sa-si seteze procesorul cum stie el mai bine si sa reproduca soundul. Inregistrarea banuiesc ca e un mizilic pentru un procesor, ca bagi direct firul in computer si folosesti Sound Recorder :) Nimic mai simplu! :)

Uite si partea audio:

SoldanoSLO100ODPaulaHeavy.mp3

 

Procesorul nu a fost creat sa inlocuiasca amp-ul si nici nu cred ca sunt oameni care-si pun problema asta. Altfel am avea pretentia sa setam un Soldano sa sune ca un 5150 de pe Boss GT. Procesorul este o alternativa ieftina la un lant de efecte care costa foarte mult altfel. Cam asta zicea si postul initial cu GT-10. Nu o sa reproduci niciodata 100% un Soldano.

Link to comment
Share on other sites

Sunetul curat. Am cantat acelasi lucru sa aveti termen de comparatie. O sa cant acelasi lucru cu alte ampuri simulate sa vedeti diferentele. Sau si alte lick uri...insa chiar nu am timp acu si nici nu am facut multe tonuri. O sa incerc sa tin argumentele bazate pe practica fara prea multa teorie.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

multumim frumos. ai noise gate-ul activ, nu?

clar ca da...altfel "se inchide la paine"...ideea e ca pe un amp real tonul asta se obtine la volum considerabil si zgomotul de fond e pe masura...daca observi exemplificarile altor chitaristi despre setup ul lor o sa vezi ca au si ei noise gate...altfel...

 

 

Sa inteleg, acum trebuie sa opresc noise gate-ul, dupa, simulatorul de speaker...preampu...power off si chitara are si doze...nu e corect nici cu doze?...

 

In poza apare Gundy Keller...foarte modest...si posesor de orice natie de echipament (fie ca e cu lampa sau dsp/wsp)...deci...open mind

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

parerea mea:

 

pedale amp pe lampi = super combinatie, locul unde trebuie sa tindem toti, dar prea multi bani pentru unii.

 

procesor = 90% efectul si soundul dat de combinatia mentionata anterior, la o diferenta enorma de pret, si mult mai ok pentru orice buzunar

 

Momentam am procesor (GT-8), as vrea sa urc la prima combinatie, insa trebuie sa incerc multe pedale (si nu prea am timp) si nici nu detin banii necesari sa creez combinatia asta :)

Link to comment
Share on other sites

daca n-ati auzit nimic deosebit la tonul de soldano, imi pare rau pentru voi stimati colegi forumisti.

 

@gramsteen: cristi, stiu ca totul tine de gusturi dar mie mi se pare ca lipsesc niste medii din tonul ala. ai putea sa mai adaugi un pic de medii? nu stiu cum sa ma exprim exact dar nu are carne ce se aude acolo... e bas, inalte si parerea mea, cam infundat. :)

Link to comment
Share on other sites

da...asa e ..era un backing track in spate...hai mai suna foarte bine ce a tras George (desi a cantat putin anemic) si natural si mai cum vrei tu...insa e bine si altfel. Nu e mai bine decat ce am tras eu ca dinamica si cand am o zi libera (ca asta insa nu spre finalul ei) o sa pun si alte exemple audio. Tonurile care le fac acu o sa sune brici...si la 30 de mii de wati o sa rupa . Rock !

 

Verifica pe analizer daca urechea nu te ajuta sau boxele pe care le ai ( e si mp3 care taie armonicele inalte dar nu cred ca e de la asta)...chitara se decupeaza intre 200hz - 4khz...ce e dincolo de aceste limite sunt armonice de "coloratura" si nu trebuie (pe analizer) sa depaseasca valoarea -10 dB (digital)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca sunetul ala e real si se decupeaza cel mai bine in mix. chitaristul poate sa nu stie 2 note, nu ma intereseaza asta cat ma intereseaza sunetul si armonicele care sunt exceptionale, ca la orice amp de peste 2000 de dolari.

 

PS: si sample-ul pus de mine cat si cel pus de george sunt luate de aici: http://www.proguitar.de/

 

Citez: We do the recordings with Spectraflex´s FatsoFlex guitar & mic cables completely digital with a Pro Tools HD- system in 24bit/44kHz bandwith. No EQ´s, compressors, effects or level controls used - you hear the pure tone. We decrease the volume of drum & bass to give you a easier listening! We start with the bridge PU in a rhythm part and than a we go ahead with solo in all PU positions (started with bridge PU)!

 

si apropo... asta canta mai bine decat mine deci ma consider varza cu carne :) ...poate ca el pare a fi prost instrumentist pentru ca nu e ascuns undeva intre bas si toba si e dat foarte in fata ca sa sesizezi perfect tonul amp-ului. Dar il consider cu mult peste colegul Matei pentru care am tot respectul din lume.

Link to comment
Share on other sites

irelevant...amp sau procesor tot obiect se numeste...pentru mine valoarea unui sunet consta plaja de frecvente bine aleasa si in acuratetea interpretarii...ce se aude efectiv...daca mi fac un alt cont pe rgc si postez doar pro lampa si huo digital...o sa trag ceva tot cu gt 10 insa mai murdar o sa zici ca e misto...asa trebuie sa sune

 

ce ai pus tu suna oribil chiar

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest mibu

servus dragilor!

 

mama, ce ma amuza topicurile despre procesoare... :)

 

---------------------------------------------------------------------

 

incep cu o paranteza: dupa parerea mea este o rusine pentru un chitarist serios sa apara pe scena cu asa ceva! repet, este parerea mea si nu vreau sa atac pe absolut nimeni cu vorbele astea.

 

--------------------------------------------------------------------

 

acum revin la topic (cat de cat...) si va inalt la fileu un procesor despre care se spune ca ar fi, de departe, cea mai buna realizare de pana acum in materie de emulat tonuri de ampuri cu lampi (dar si de efecte celebre). se cheama Axe-Fx.

la link-ul de mai jos gasiti cateva demo-uri facute de Pete Thorn. intr-unul dintre ele prezinta cateva modele de ampuri, iar in celalalt prezinta si efecte (fisierele sunt la mijlocul listei).

 

http://music.mp3lizard.com/peterthorn/

Link to comment
Share on other sites

Uite ca am ajuns si eu acasa si mi-a placut asa mult cum suna ampul meu ca am zis sa pun si io un sample. E chitara M-1000 cu EMG-uri direct in amp, cu reverbul oprit, la volum penibil de mic ca stau la bloc si preluat cu un microfon Genius de 10 lei. Chitaristul e foarte prost asa ca nu luati in seama ce se canta. Asta pentru ca ma gandeam ca daca tot se posteaza sample-uri hi-gain, high gain sa fie :)

sample_koch.mp3

Link to comment
Share on other sites

pentru mine valoarea unui sunet consta plaja de frecvente bine aleasa si in acuratetea interpretarii...

cu asta nu sunt deloc de acord.Inregistrarile puse sunt niste sampleuri,adica niste MOSTRE DE SUNET,nu dovezi ale indemanarii/talentului/stiintei chitaristului.Se vede ca colegii nostri mai tehnici sunt deranjati de sampleurile cantate prost,mi-a luat ceva timp sa-l conving pe Nicu Patoi sa nu mai dea importanta acestui aspect,m-am luat urat in gura cu @arosulescu pe aceasta tema (atunci cand el zicea ca nu poate asculta sampleurile postate de @panda fiindca Georgica Baicea avea chitara cam dezcordata),iar acum,iata Cristi face aceeasi greseala.Domnilori,este mostra de sunet a sculei respective.Parerea mea e asa:cu cat e mai prost chitaristul (in limita bunului simt),daca sampleul ala suna bine,sansele ca si la mine sa sune bine (sau chiar mai bine) cresc mult.Cu cat e mai bun/profi/tehnic/talentat acel chitarist,sansele ca ceea ce auzim sa se datoreze in mare parte instrumentistului au o pondere prea mare.

 

ce ai pus tu suna oribil chiar

Asa e,pentru ca e CANTAT in primul rand oribil.Mi se rupe de cine e chitaristul neamt bine platit care a interpretat acolo,dar el canta PROST.

Sampleul cu Soldano e demential,tot asa,daca facem abstractie de cantat.Este esenta sunetului de LesPaul pe un amp foarte bun.

Cel cu Mesa mi-a dat de gandit,n-am fost niciodata fan Mesa,iar V30-urile le urasc de-a dreptul.Iar cantatul cam frizeaza limita bunului simt desprecare vorbeam mai inainte :)

Si fiindca cititorii acestui topic sunt cam tot aia care au citit topicul cu GT 10,va spun foarte pe scurt,o mica istorioara.:Acum vreo 3-4 ani,Carlos Santana a primit un pachet de la un fan,care continea un amplificator Dumble.In scrisoare,fanul spunea ca Santana poate sa cante pe el un an,dupa care trebuie sa-l returneze,fiindca e nu este sub nicio forma de vanzare.Un asemenea amp costa in anii 90,nou 5300 de USD,dar fiindca Howard Alexander Dumble si-a schimbat hobbyul,si nu mai face ampuri ci pusti de vanatoare,un asemenea amp a ajuns pana la 150 de mii de dolari second hand.Santana a fost foarte incantat de acest amp,si a incercat timp de doi ani sa achizitioneze unul,dar nu a reusit.El si tehnicul colaborator al sau,Rene Martinez aveau anunt la mica publicitate,pe ebay,peste tot,in toate revistele.Era atat de disperat,incat refuza concerte fiindca nu mai putea canta pe altceva.Jimmie Vaughan l-a ajutat pentru studio si cateva giguri mari,imprumutandu-i Dumbleul ramas de la fratele sau,Stevie Ray.Disperarea a ajuns pana acolo,incat CASA ALBA a trimis o scrisoare la Dumble,iar Bill Clinton l-a cautat personal,incercand sa-l convinga sa-i faca o statie lui Santana.amintind ca Santana este un ambasador al statelor unite in intreaga lume.Sugubatul Dumble le-a dat flit,iar Santana era in culmea disperarii.Intr-un tarziu,dupa vreo 3 ani de cautari,Larry Carlton s-a indurat sa-i vanda lui Carlos una din cele 4 statii Dumble pe care le poseda.Santana e acum atat de fericit (de atunci mai are una,un model mai vechi) incat si-a urcat statia pe acoperisul blocului unde a filmat noul videoclip (cu Chad Kroeger) si a pus pe statie o iconitza :)

Acuma ziceti-mi si voi,nu era mai simplu sa-si ia un GT10? ca de alea sunt garla....Sau asta e cazul de care amintea Matei ,in care artistii mari primesc statii scumpe pe gratis,ca sa le faca reclama?

 

servus dragilor!

 

mama, ce ma amuza topicurile despre procesoare... :)

 

---------------------------------------------------------------------

 

incep cu o paranteza: dupa parerea mea este o rusine pentru un chitarist serios sa apara pe scena cu asa ceva! repet, este parerea mea si nu vreau sa atac pe absolut nimeni cu vorbele astea.

 

--------------------------------------------------------------------

 

acum revin la topic (cat de cat...) si va inalt la fileu un procesor despre care se spune ca ar fi, de departe, cea mai buna realizare de pana acum in materie de emulat tonuri de ampuri cu lampi (dar si de efecte celebre). se cheama Axe-Fx.

la link-ul de mai jos gasiti cateva demo-uri facute de Pete Thorn. intr-unul dintre ele prezinta cateva modele de ampuri, iar in celalalt prezinta si efecte (fisierele sunt la mijlocul listei).

 

http://music.mp3lizard.com/peterthorn/

bai ,asta suna ceva mai bine.Pe inregistrare,in context (daca sta bine in mix,ca daca nu...) ai putea sa-l iei drept "the real thing"

Link to comment
Share on other sites

Si fiindca cititorii acestui topic sunt cam tot aia care au citit topicul cu GT 10,va spun foarte pe scurt,o mica istorioara.:Acum vreo 3-4 ani,Carlos Santana a primit un pachet de la un fan,care continea un amplificator Dumble.In scrisoare,fanul spunea Acuma ziceti-mi si voi,nu era mai simplu sa-si ia un GT10? ca de alea sunt garla....Sau asta e cazul de care amintea Matei ,in care artistii mari primesc statii scumpe pe gratis,ca sa le faca reclama?

Pai acum 3 ani nu aparuse GT10.

Eu am afirmat ca mare parte dintre noi nu vor sesiza diferenta dintre un procesor bine setat si un amp adevarat si ca DA....este si foarte mult marketing pentru a vinde scule scumpe unor chitaristi care nu fac diferenta. Si DA exista si chitaristi care stiu sa faca diferenta si care stiu ce le trebuie dar sigur nu se numara printre ei cei care au fost opozantii lui cristi pe celalalt topic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.