www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provocare Pentru Colegul Matei, Posesor De Procesor


Recommended Posts

Exista solutii si la asta. Iti iei un preamp de rack sau floor. Ai amp pe scena, il folosesti cu preampul tau, nu ai, cinti cu DI. Oricum va suna mai bine decit un procesor.

Asa am facut eu un an de zile, si am primit la absolut toate concertele, si mai mici si mai mari, complimente pentru sound, si de la public si de la alti muzicieni.

De citeva luni incoace am head, si am acceptat inca de la inceput ca va trebui sa il car dupa mine. Dar si aici am fost atent, si unul din criterii a fost ca vreau un amp mai mic si mai usor de carat.

Din nou ma gindesc foarte serios la varianta de a-mi face si o solutie mai simpla, cu un preamp, pentru cazurile in care chiar nu il pot lua.

E greu sa cari sculele dupa tine, sint de acord, dar nu mi se pare o scuza pentru a nu te prezenta in mod profesionist.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Se pare ca Matei a coborit la nivelul cel mai de jos in cea ce priveste o discutie in contradictoriu. Si da dovada de un caracter de om mic, recurgind iar la injurii cind nu are argumente. Colegul Matei n-a inteles ca Felix si Gramsteen se cunosc personal si de aceea Gramsteen isi permite anumite lucruri ca intre prieteni, asta nefiind un "liber" la injurii ca pe stadion, si la formularide genul "bai Felix, ori esti prost ori te faci ca esti prost" . Colegu Matei, asta poti spune numai poate intre membrii familiei tale, ca nu esti mai cu 3 oua fata de altii.

Aniuei, trecind peste asta, vad ca nimeni nu reuseste sa ajunga la nivelul de sound din mp3-ul postat de mine, chiar daca a fost cintat foarte prost. Iar discutia vad ca migreaza catre comoditatea procesorului.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca Matei a coborit la nivelul cel mai de jos in cea ce priveste o discutie in contradictoriu. Si da dovada de un caracter de om mic, recurgind iar la injurii cind nu are argumente. Colegul Matei n-a inteles ca Felix si Gramsteen se cunosc personal si de aceea Gramsteen isi permite anumite lucruri ca intre prieteni, asta nefiind un "liber" la injurii ca pe stadion, si la formularide genul "bai Felix, ori esti prost ori te faci ca esti prost" . Colegu Matei, asta poti spune numai poate intre membrii familiei tale, ca nu esti mai cu 3 oua fata de altii.

Aniuei, trecind peste asta, vad ca nimeni nu reuseste sa ajunga la nivelul de sound din mp3-ul postat de mine, chiar daca a fost cintat foarte prost. Iar discutia vad ca migreaza catre comoditatea procesorului.

Ba pot afirma oricand "bai Felix, ori esti prost ori te faci ca esti prost" pentru ca din cate imi aduc eu dreptul la libera exprimare ar trebui sa functioneze corect. Ca vi s-au aplatizat circumolutiunile de la atatea lampi si nu mai intelegeti ce scrie cineva e problema voastra.

Mi-am dat seama ca felix si cristi se cunosc personal. :)

Link to comment
Share on other sites

din sunetele puse mi-a placut doar MesaTriple bla bla...

 

Sunt de acord si cu procesoarele DAR setai un ton ce este OK si nu sunete plate fara armonici cu care se poate shredui mai usor si nu deranjeaza nici chitaristul si nici mixul @felix are dreptate nici nu se decupeaza din mix .

 

Am vizionat videourile puse ieri sau cand, mi-a placut soundul lui Rares si a lui David , dinamica , stralucire , sunet frumos .....SI !!! SUNET DE CHITARA si nu de imitatie de ????????.

 

Sunt si procesoare care stiu sa faca sunet bun si nu-i vorba de imitat o anume scula ci pur si simplu un sunet bun acest lucru depinde numai de chitarist.

 

Cu tonurile stralucitoare eset mai greu de cantat si trebuie si alta tehnica , un exemplu bun a fost excelenta interpretare a lui David ..care a demonstrat o larga gama dinamica si tonala fara a apasa pe nici o pedala .

 

iaca pun si eu sound de GABRIEL de la un session asa ceva greu se poate simula , statia pe tuburi este cea mai OK .

 

Si nu-i nevoie sa cari o magaoaie un combo VOX AC 30 sau un GABRIEL face treba , tot compromis este dar cred ca e un compromis mai bun decat sa canti pe PA . Macar pe scena sa ai un ton bun.

 

 

 

este inregistrat pe scena cu Zoom-H4

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mai.. cata agresivitate ! am incercat sa urmaresc firul discutiei, dar se pare ca unele posturi au fost sterse si mai sunt "gauri" (parerea mea este ca ar fi trebuie sterse si replicile la acele posturi sau referirile din posturi .. ca sa nu se bulverseze lumea)

 

cred ca topicul a fost creat cu dorinta de a demonstra ca "real thing" suna mai bine decat simularea.. nu ca este mai comod sa cari un procesor decat magaoaia. desi inregistrarile lui cristi nu suna rau deloc (nu cred ca poate afirma nimeni ca este un ton prost, ba din contra), intre cel postat de george si cele de boss este o diferenta uriasa (parerea mea).. cel de boss este acoperit de "praf" daca pot zice asa, nu are dinamica (posibil si de la noise gate, dar si de la notele cantate, prin care nu s-a dorit evidentierea acestui lucru) dar asta e principalul defect al procesoarelor. nu se aude pana pe coarda cand ataci nota.. la ampurile adevarate se aude tot si de aceea trebuie sa canti foarte curat si ingrijit si de aici si nemultumirea asupra cantatului in sample-urile discutate. la procesor nu poti sa iei din volum la chitara pe drive si sa faci un "clean", acolo cum iei din volum se infunda tonul si nu mai suna a nimic.. pe procesor nu iti intra in feedback pe orice nota ! deci cu o chitara buna si un amp bun trebuie sa intre in feedback pe orice nota.. si sa intre pe diferite armonice in functie de cum schimbi pozitia chitarei.. e, la procesor , faza asta nu e valabila decat pt anumite note.. cum incerci sa intri in feedback pe alte note, intra aiurea.

 

parea mea este ca conteaza tot lantul, nu doar procesorul sau ampul.. sa va povestesc o intamplare: m-am dus sa incerc un peavey classic (este full tube) la mcmusic si acolo era deja cineva care incerca ampul cu un ibanez rg d-asta mai ieftinut.. si canta el acolo ce canta si ii zice unuia din vanzatori ca nu ii merge presence-ul si intr-adevar, daca dadea din potentiometru la minim sau maxim era aceeasi chestie, usor schimbat la extreme adica minim si maxim fapt ce l-a facut pe vanzator sa zica balbait " este mai finut reglajul de presence".. e cand am bagat stratul meu, ca prin minune butonul de presence s-a "reparat" si avea acelasi efect ba chiar mai drastic fata de restul reglajelor.

Link to comment
Share on other sites

Si in cazul procesoarelor ( facute pentru a suna a chitara) se poate reduce volumul si ai sunet "clean" , este vorba numai de impedanta si de gain .

 

Nu generalizati cu procesoarele , eu am mai multe si am incercat multe fiecare are alt fel de "preamp/distors" dar complect diferite.Am doua Korg ..nici nu seamana inte ele sistemul si rezultatul ce se poate obtine din preamp/distors.Si cand te gandesti ca am cumparat (ieftin) al doilea Korg tocmai pe baza ca primul are un distors fantastic ..e am muscat ..prima scula care n-am incercat-o ...dar are unele efecte ce nu au celalalte procesoare .

 

iata aceiasi piesa de la session inregistrata cu procesoare ( nu mai stiu ce setari si prin ce am tras incontinu schimb si caut alte sunete "mai bune ".

 

Nu stiu de ce miorlaie cand am downloadat de pe AcidPlanet ca sa scot un sample , faceti va rog abstractie ( e enervant ) daca miorlaie si cu playerul rgc.ro si ascultati sunetul "faurit" acasa .

 

astai cu procesor

 

aceasta-i aceiasi de la session

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=1104605&t=7308

 

link la piesa ,nu stiu de ce "miorlaie" la redare daca redau cu playere din PC , poate nu-i OK acest PC de la job.

 

Si iata link la o pagina de pe AP al unui exceptional chitarist @StradaLunii ..care canta numai prin guitarsynth . l-a intrebat de ce nu canta cu tonul chitarei ...mi-a raspuns ca nu are scule destul de profi si asa a rezolvat el traba , si si-a creat un sound al sau ...place nu place are omul un sunet ce-l face de recunoscut intre ceilalti chitaristi.canta extraordinar si foarte cu gust ( este preferatul lui @artvandalay)

 

 

StradaLunii :

http://www.acidplanet.com/artist.asp?Songs=539672&t=6856

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dragi "colegi", adepti ai ampurilor, se pare ca din punct de vedere practic, nu intelegeti anumite aspecte. Este simplu sa stai acasa sau la sala cu toata hardughia de scule si sa ziceti ca sunetul facut de voi nu se compara cu nimic. Eu va dau dreptate, asa este, sunetul de amp inca este PUTIN mai bun. Nu cred ca pentru multa vreme. Dar, in momentul in care ai concerte in diferite orase, uneori de cateva ori pe saptamana, toate aceste convingeri o sa dispara. Va imaginati ce inseamna sa stai sa cari animalu de fiecare data? Cu tot respectu, pana la momentul in care nu iti iei tehnici, a canta pe amp este drumul spre pieire. Nu as vrea sa ajung vrodata in situatia sa ma gandesc cu groaza ca am concert. Ce facem aici? Devenim carausi? Inainte de a dezvolta astfel de polemici si a desfiinta procesorul, ar trebui sa intelegeti pe deplin care sunt avantajele acestuia. Nu prea aveti cum sa emiteti vreo parere pertinenta daca nu ati trect prin toate fazele de muzician, pentru ca nu aveti cum sa intelegeti.

 

Eu personal eram adeptul ampului. Am cantat mult timp printr-un Marshall JCM 900, dar cand au inceput concertele, a inceput si chinul. Era un cosmar numai cand ma gandeam la ce insemna sa il car. Va dati seama ce penibil e sa te vada toti oamenii adunati in fata scenei, sau presa cum stai si tragi cutia aia dupa tine? Nu e frumos....

Draga "colega",adept al procesorului,se pare ca zicand ca "sunetul din amp este PUTIN mai bun",tu nu prea auzi MARE diferenta?corect? Mai ales ca zici ca nu crezi ca pentru multa vreme.Eu cred ca noi nu vom apuca sa NU sesizam diferenta ! Uite ca si eu am concerte in diferite orase,uneori de cateva ori pe saptamana,e drept,mai rar multe pe saptamana,fiindca eu la concerte de tip nunta/botez/party nu ma mai prea duc,si NU AM NICIO PROBLEMA in a canta cu un amp cu lampi,de obicei Marshall.Nu mi s-a intamplat niciodata sa cer Marshall in raiderul tehnic si sa mi se spuna ca este si sa nu fie.Hai sa fim seriosi,90% din firmele de sonorizare cu scena din Romania de azi au half stack Marshall la backline.La unele mai naspa (cum e de ex.Florin Musat,care are head AVT),folosesc boxa si duc un head de la mine.Desigur draga @siw,eu AM CE sa duc.De asemenea nu mi s-a intamplat niciodata sa cer head full lampa in raider,firma de sonorizare sa nu aiba,sa-l aduc eu si sa nu mi-l care tehnicii de la firma care nu a putut sa imi puna la dispozitie ampul dorit. Desigur ca nici eu nu cer avioane in raiderul tehnic,Soldano,Bogner ,Budda ,sau...Dumble :) Sa stii Cristi ca am cel putin atatea concerte in strainatate ca tine,si de fiecare data ma descurc in a avea ampul dorit,daca cantarea nu e e de asa natura sa cer raider,imi car ,pur si simplu,un amp mai mic dupa mine.Atunci cand ai in ambele trupe in care canti cate un coleg care cara un Hammond de 200 de kg cu un Leslie de 100 de kg,ca in cazul lui Raul Kusak,sau al lui Norbert Soos ,claparul cu care cant la Trans Express,care are DOUA Leslieuri,ti se face rusine sa nu cari si tu macar 3 chitari si un head.Si da,afla ca am trecut prin toate fazele de muzician,unele pe care tu nici nu le banuiesti,fiindca n-ai activat pe vremea comunista,

Link to comment
Share on other sites

Nu imi luati in nume de rau, dar eu in topic-urile astea cu replici patimase din partea unor persoane cu experienta in domeniu am gasit mult mai multa informatie utila decat in ceea ce se posteaza in mod normal zi de zi, asa ca dati-i inainte, va rog :) Si pe cat posibil cu audio samples :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Mai baieti, eu nu mai vin in Romania decat cateva saptamani pe an, da' pe aici pe unde sunt mai vorbesc si eu cu oameni extrem da activi in show bizz. Am un coleg de servici care are un studio de inregistrari si sunt multe trupe (unele foarte cunoscute) care au inregistrat la el. Din toate discutiile la care am asistat, nu am auzit ca cineva sa inlocuiasca AMP-ul cu un Procesor. Toti au si AMP si processor si cateva (sau o gramada) stomp boxes.

 

Procesorul trebuie vazut ca o alternative ieftina si (relativ) buna la un lant de efecte. Nu sa inlocuiasca ampurile indifferent cate si ce preampuri are in el.

Link to comment
Share on other sites

asa ceva ...cu IE nu pot sa ascult muzica de pe rgc.ro ........zice ceva de error signature ..ModName -mcspmpeg.ax. ce nu recunoaste wmmplayer ...???etc ...iar cu Firefox se poate audia cu Qucktime Player dar nu pot sa uploadez . Cum am mai scris intr-o discutie ...undate-urile XP ...windows numai incurca DAR nu stiu ce sa aleg "manual" asa ca automatic update sau degradarea automatica a XP-ului ....

 

 

 

 

la mine miorlaie si pe PC-ul de acasa sample-ul downloadat de pe AP acum pun versiunea din arhiva , sper ca aceasta sa functioneze.

 

Si trec pe Firefox sa verific daca e OK ce transmite rgc.ro dar Secolul Vitezei a trecut asa ca slow down .

.

.

.

Acum sunt cu Firefox , functioneaza .

 

Cea ce lipseste este DIFUZORUL fortat , acest lucru nu prea este cu ce sa-l imiti.Cum a spuis si @felix ..la sunetul din statie ( pe tub sau tranzistor dupa experienta mea ) se intampla ceva in plus , armonicele se combine in diferite moduri la diferite grade de tarie a sunetului si difuzorul produce si el distorsiuni si o divizare de frecvente ce inbogateste continutul global coloristic .Acea divizare de frecente se intampa numai la unele amplitudini si la unele frecvente sau combinatii , deci apare dispare indulceste soundul .

 

O rezolvare slabuta ar fi harmoniser -ul sau un simplu sub octave generator limitat doar pe o banda relativ ingusta pe unele joase .Dar sa sune si "natural" ar trebui mult mai multe.

 

Daca intri direct in PA nu ai cum sa fortezi difuzoarele in consecinta sunetul ramane sec , al mai poti ameti cu reverb dar pierde din claritate , il inbogatesti artificial cu harmoniser ( ca la Satriani) si suna de porc ...dar "curat" si fara viata.

"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sa fie fiindca nu au avut alte argumente?

 

draga domnule faust ,cei avertizati au fost provocati.de fapt ambele "tabere" s-au tot intepat in astea 2-3 topicuri de cearta.am citit argumentele tuturor ,mai ales pe cel al lui rares pt care am un respect deosebit.bineinteles,parerea lui cristi o cunosc foarte bine si o impartasesc.am citit,am bagat la cap si fac tot cum vreau eu.apa trece pietrele raman.asta e valabil si pt mine care oricat ar latra cainii ca imi plac beculetele tot o sa le folosesc cat si pt cei pasionati de lampa pe care in veci nu o sa le pese de noi digitalii.

asa ca mai puneti sampleuri ca am loc liber pe hard disk si vreau sa aud muzica.

Link to comment
Share on other sites

draga domnule faust ,cei avertizati au fost provocati.de fapt ambele "tabere" s-au tot intepat in astea 2-3 topicuri de cearta.am citit argumentele tuturor ,mai ales pe cel al lui rares pt care am un respect deosebit.bineinteles,parerea lui cristi o cunosc foarte bine si o impartasesc.am citit,am bagat la cap si fac tot cum vreau eu.apa trece pietrele raman.asta e valabil si pt mine care oricat ar latra cainii ca imi plac beculetele tot o sa le folosesc cat si pt cei pasionati de lampa pe care in veci nu o sa le pese de noi digitalii.

asa ca mai puneti sampleuri ca am loc liber pe hard disk si vreau sa aud muzica.

pai pune si tu sample-uri digitale. de ce ceri 'analoage' daca esti in tabara procesoarelor? cat despre faptul ca au fost provocati, eu am vazut ca s-au provocat reciproc. doar ca unii au raspuns cu argumente, altii cu jigniri. nu vreau sa discut despre cei 7 ani de inceput ca nu vreau sa jignesc pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

pai pune si tu sample-uri digitale. de ce ceri 'analoage' daca esti in tabara procesoarelor? cat despre faptul ca au fost provocati, eu am vazut ca s-au provocat reciproc. doar ca unii au raspuns cu argumente, altii cu jigniri. nu vreau sa discut despre cei 7 ani de inceput ca nu vreau sa jignesc pe nimeni.

cu parere de rau nu pot sa pun sampleuri pt ca nu am decat o placa de sunet incorporata de tot rasul.

restul nu comentez.o seara buna

Link to comment
Share on other sites

deci nu ai nici un argument :) next!

 

pai mai draga felix nu scriu argumente pt ca nu sunt o autoritate si parerea mea este valabila in metrul patrat in care traiesc.din modestie si respect,la ce bun as zice eu ceva cand ati respins argumentele unui muzician cunoscut si valoros?

 

ps:am un prieten posesor de amp Budda 18w care suna excelent.si crede ma ca nu ne strangem de gat ci cantam cu placere impreuna.si da,el suna mai bine.si nu,nu-mi schimb procesorul.

Link to comment
Share on other sites

pun eu un sample:

 

test.mp3

 

ce e? analog sau "gigital" ?

 

Felix nu stiu exact ce e, dar dupa mine sunetul este prost. Mie personal mi se pare ceva digital sau o pedala analoaga bagata direct in placa de sunet sau printr-un DI slab. As opta mai degraba pentru a 2-a varianta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.