www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Transformator 220 - 100 V


 Share

Recommended Posts

Firmele mari in general folosesc aceleasi trafuri si la 110 si la 220,ele comanda producatorului de trafuri alimentarea cu 2 infasurari,la 110 si 220,dar nu leaga decat una dintre ele,in functie de destinatie.Daca ai traf cu 2 primare pe Triaxis,te-ai scos,trebuie cineva care cu indemanare sa lege cealalta infasurare la conectoril de alimentare.Daca nu,nu te baga in el,mai bine ia un stepdown transformer,de la 220 la 110,incearca la Vitacom,cred ca este si in Mures,daca nu,cand ai drum pe la Cluj,la Vitacom sau Telezimex,sau altii de astia aducatori de piese chinezesti.(sau portelanuri,artificii,evantaie,lampadare de orez,etc)

Link to comment
Share on other sites

Firmele mari in general folosesc aceleasi trafuri si la 110 si la 220,ele comanda producatorului de trafuri alimentarea cu 2 infasurari,la 110 si 220,dar nu leaga decat una dintre ele,in functie de destinatie.Daca ai traf cu 2 primare pe Triaxis,te-ai scos,trebuie cineva care cu indemanare sa lege cealalta infasurare la conectoril de alimentare.Daca nu,nu te baga in el,mai bine ia un stepdown transformer,de la 220 la 110,incearca la Vitacom,cred ca este si in Mures,daca nu,cand ai drum pe la Cluj,la Vitacom sau Telezimex,sau altii de astia aducatori de piese chinezesti.(sau portelanuri,artificii,evantaie,lampadare de orez,etc)

 

o mica complectare

 

de obicei sunt doua infasurari de 110 V legate in paralel , acestea doua in serie functioneaza la 220 .

 

la 110 V trebuie sa fie sarma mai groasa de doua ori ( sectiune dubla ) , de ex 110V * 1A=110W ( sectiune de 1mm^2 adica 2 * 0,5mm^2 in paralel = 1mm^2)

 

in cazul a 220V 220V *0,5A =110W ( sectiune de 0,5mm^2)

 

Ca sa se mentina puterea la care sa reziste infasurarea primara.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ah acum am vazut de unde esti. scuze. Vitacom are si site si poti sa comanzi sa iti vina la usa :)

Ai nevoie de ceva de genul asta :

http://www.vitacom.ro/Products/1778/P_SUP_...V-110V-75W.html

http://www.vitacom.ro/Products/5854/P_SUP_...10V-CE-45W.html

http://www.vitacom.ro/Products/5794/P_SUP_...10V-75W-CE.html

Toate sunt proudly made in China

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

redeschid subiectul.... e vorba de 100v, nu 110, si nu de un triaxis ci de un soldano sp77 :)

deci, stiti cumva unde gasesc in Romania? nu stiu ce consum are soldano...

altfel, stiti de posibilitatea de a se face la comanda la overdrive, tone, panda?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

domnul overdriver nu face traful de alimentare. Si el cand are nevoie tot face comanda la altcineva sa construieasca

Edited by ozzybui
Link to comment
Share on other sites

Produsele recomandate anterior de Cosu sunt bune ºi pentru 100V. (Scrie ºi pe ele.) În general o diferențã de 10V la intrarea unui transformator/consumator nu este o problemã, pentru cã stabilizatorul din aval (mai toate redresoarele civilizate având ºi stabilizator) va ºti sã facã adaptarea.

 

.... e vorba de 100v, nu 110,...
Link to comment
Share on other sites

nu e problema pretul, problema e ca am nevoie de unul de la 220 la 100

 

ca la 110 am si eu unul, de 500w

 

Eu i-am scris de 3 ori lui Bill Sundt la Soldano si de 3 ori mi-a raspuns la toate intrebarile. Nu conteaza cit de mic e produsul. Mi-a raspuns si ptr GTO, si ptr HR50, si pentru SLO100.

 

Ce faci cu traful de 500W? Il folosesti la ceva?

Link to comment
Share on other sites

nu e problema pretul, problema e ca am nevoie de unul de la 220 la 100

 

ca la 110 am si eu unul, de 500w

orice atelier, firma de bobinari/rebobinari motoare...iti poate face unul in maxim 3 ore (asta daca nu sunt ocupati)

...la orice tensiune si putere doresti tu.

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

In Bucuresti exista transformator din 220 in 110 care sa fie mai micut?

Ampul meu e adus din SUA, am un transformator dar e inca o data mai greu daceat ampul si e vechi(de prin anii 80).

Vreau daca exista, ca marime, ceva in gen incarcator de talefon.

 

Tre sa fie. Ala pe care il ai tu probabil ca o fi fost aparat de sudura intr-o viata anterioara :) .

Link to comment
Share on other sites

In Bucuresti exista transformator din 220 in 110 care sa fie mai micut?

Ampul meu e adus din SUA, am un transformator dar e inca o data mai greu daceat ampul si e vechi(de prin anii 80).

Vreau daca exista, ca marime, ceva in gen incarcator de talefon.

nu prea are cum sa fie .... nu are W necesari .... cu cat e mai mare cu atat are mai multi W ( volt-amperi nu W musicali ). Eu am 3 , 1 de 80 W care are in jur de 1 kg , mai am unu de 250 W care are 4 kg si mai am unu de 400 W care are peste 5 kg . Cu cat ai mai multi W cu atat merge mai bine si nu se incalzeste. De ex pt MESA ( care pe ea scrie ca vrea 120 W sau pe-acolo) ala de 80 W nu prea face fatza , daca dau statia tare se incalzeste si pute.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

heh, turns out the soldano guys are smart...in preamp-ul pt care ma interesam de transformator se gasesc 5 fire fiecare pt alta tensiune...l-am dezlipit pe cel de 100v si l-am lipit pe cel de 220...bingo...bineinteles, dupa ce m-a sfatuit asa bill sundt...thanx george!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.