www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Guest Don MaXxX
 Share

Recommended Posts

Guest Don MaXxX

Am stat si m-am gandit daca exista doze mai bune decat SD. As vrea sa va cer parerea, pentru ca momentan nu am alte orizonturi in alegearea dozelor ideale, humbucker.(output mic, sunet cald, sustain mare)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Blooz

Este clar ca exista doze proaste, in schimb in ceea ce priveste dozele "bune" depinde ce sunet cauti. Mergi pe home-page de la SD, DiMarzio etc., citeste explicatiile si asculta demo-urile.

Link to comment
Share on other sites

Daca dai o mica raita la raionul de "Discutii despre echipament" vei gasi cel putin 4-5 topicuri pe aceasta tema (4-5 astea mi-au sarit in ochi din primele pagini din 21).

 

Discutia e lunga - unii prefera SD, unii EMG, altii DiMarzio, altii doze de putere, altii stoc, dar totul depinde numai si numai de gusturile tale, de simtul tau. :)

Link to comment
Share on other sites

output mic, sunet cald, sustain mare

 

Discutia e lunga - unii prefera SD, unii EMG, altii DiMarzio, altii doze de putere, altii stoc, dar totul depinde numai si numai de gusturile tale, de simtul tau. :)

 

 

mie mi se pare ca omul si'a expus foarte bine gusturile si preferintele. :)

Link to comment
Share on other sites

Seymour duncan ofera produse foarte ok dpdv al pretului. Daca vrei mai sus vezi Bareknukle, Fralin, Kinman(astia nu fac humbuckers), Lundgren si alte lucrari minunate facute de mana.

Majoritatea ofera sampleuri asa ca ai ce asculta.

 

http://www.bareknucklepickups.co.uk

http://www.lundgren.se

http://www.fralinpickups.com/

 

Mai sunt si altii dar nu ii stiu eu. Oricum de la un punct incolo chestia cu dozele tine doar de gust.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Seymour duncan ofera produse foarte ok dpdv al pretului. Daca vrei mai sus vezi Bareknukle, Fralin, Kinman(astia nu fac humbuckers), Lundgren si alte lucrari minunate facute de mana.

Majoritatea ofera sampleuri asa ca ai ce asculta.

 

http://www.bareknucklepickups.co.uk

http://www.lundgren.se

http://www.fralinpickups.com/

 

Mai sunt si altii dar nu ii stiu eu. Oricum de la un punct incolo chestia cu dozele tine doar de gust.

 

asta e genul de raspuns pe care-l asteptam :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz
asta e genul de raspuns pe care-l asteptam :)

 

Perfect...sper sa ne tzii la curent daca la urma ai cumparat Bare Knuckle sau Fralin.

Link to comment
Share on other sites

Este clar ca exista doze proaste, in schimb in ceea ce priveste dozele "bune" depinde ce sunet cauti. Mergi pe home-page de la SD, DiMarzio etc., citeste explicatiile si asculta demo-urile.

 

nu sunt de ACORD ...nu exista doze proaste , doar diferite doze .

 

firmele producatoare de amplifuri , preamplifuri , efect folosesc piese ieftine si o sa radeti ..fac economie de sa zicem 3 Lei si pun prima lampa sau primul tranzistor sa integrat "prost " cu zgomot .

 

daca pe acesta il faci sa amplifice ( gain mare ) baga fasait cu nemiluita .

 

Rezolvarea - nu fac intrari cu gain mare !!! tu trebuie sa-ti cumperi separat un preamplif de calitatae daca vrei sa poti ataca finalul cu tensiune corespunzatoare .Simplu , nu?

 

Inca n-am gasit nici o scula din aceastea de amatori sa nu "fasaie" daca are posibilitatea de a regla gain-ul maxim.Eu am construit nenumarate preamplifuri si amplifuri efecte etc , mult superioare celor "comerciale" din punct de vedere semnal/zgomot.

Este destul sa iei nesortat un IC ptr doza magnetica aceasta este cu muulte clase peste componentele folosite de vestitele firme de scule "PROFI". Unele firme au mai investit in aceste componente de "intrare" caci au pierdut clientela.

 

Ia incercati sa legati una dupa alta , ..preamplif /compresor/distors/EQ/pedala volum/distors/EQ/reverb/ preamp statie/mixer/EQ /effect ambiental....fara a folosi noise reduction ( respectiv numai cu efecte la care se poate dezactiva noise reduction)..

 

cam asa ar trebui sa arate o linie de formare a tonului , si sa produca zgomot nesemnificativ ( iar in cazul celor profi sa nu aiba zgomot sesizabil de loc)

 

Fac excroci economie la 3 lei !!!!!!!

 

Acest lucru nu se rezolva cu "doza puternica" care este doar inca un mod de a mai scoate ceva bani de la fraieri .Si slava domnului e plina lumea de fraieri care cumpera tot ce li se da , sunt inculti nepregatiti ,nici macar semidocti usor de influentat si manevrat ....acestia cumpara "doze de putere" .

 

Probabil si la "Turn Table" ( la noi se chema Pickup ) sunt doze ptr folk , ptr muzica classica si ptr hardcore/metal/speed/...

 

Aberatii mai mari decat citesti pe forumuri de chitaristi ,mai rar

 

 

Trebuie sa apra dozele digitale cu accelerator de particule Digi Guitarotron

 

DigiPickup Blues ................................12bit/10KHz

 

DigiPickup Grunge...................................8bit/6KHz

 

DigiPickupCountry ................................14bit/12KHz

 

DigiPickup Struming Queen.............18bit/32KHz

 

DigiPickup 8 in 1 cu SD cardreader .......32bit/192KHz

 

( pretul informativ 8356,65 $ , dai un ban dar stai in fata )

 

pretul este piparat deoarece toate contactele si firele sunt din aur de 14 carate ca sa previna efectul de sera .

 

mai sunt si dozele optice inca nu s-a elaborat cea de putere sunt inca la faza "ukulele" soft.Cind se va rezolva infasurarea razelor de laser in surul lunui cristal ( kriptononite) se va putea ajunge la puteri mai mari de 3MW/single coil)

 

Am stat si m-am gandit daca exista doze mai bune decat SD. As vrea sa va cer parerea, pentru ca momentan nu am alte orizonturi in alegearea dozelor ideale, humbucker.(output mic, sunet cald, sustain mare)

doza nu are sustain !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz
1. nu sunt de ACORD ...nu exista doze proaste , doar diferite doze .

2. in surul lunui cristal ( kriptononite) se va putea ajunge la puteri mai mari

 

1. Bineinteles, daca o vezi asa...

2. Am avut ocazia acum vreo luna sa trag un jam in jurul unui pahar cu Clark Kent, dupa un concert...avea un Ibanez (prototip) cu doze Kriptonyte...suna intr-adevar foarte tare...

Link to comment
Share on other sites

Seymour duncan ofera produse foarte ok dpdv al pretului. Daca vrei mai sus vezi Bareknukle, Fralin, Kinman(astia nu fac humbuckers), Lundgren si alte lucrari minunate facute de mana.

Majoritatea ofera sampleuri asa ca ai ce asculta.

 

http://www.bareknucklepickups.co.uk

http://www.lundgren.se

http://www.fralinpickups.com/

 

Mai sunt si altii dar nu ii stiu eu. Oricum de la un punct incolo chestia cu dozele tine doar de gust.

 

 

asa este , si fiecare doza este buna la cate o piesa , cate o interventie chiar prin diferentele de sunet .

 

este gresit ce cred uni ca pun pe o chitara cu ton deschis "doza cu sunet cald" si va incepe sa turuie ca un GLP .

 

cred ca am mai scris ..pe la 23 de ani am facut primul EQ pe 7 benzi , cu speranta si convingerea ca " acum o sa pot regla fiecare sound ..." si nimic ...filtram tonulk si nu mai suna nimic .Am facut EQ parametric reglabil tot ce se poate , acelasi rezultat .

 

Lemnul este secretul. Lemn dens greu =ton deschis , lemn de esenta moale ( molid ,tei...) ton cald .Dozele trebuie sa aiba banda de frecventa adecvata fiecarui ip de lemn .

 

Am o chitara din mahon degeba i-am schimbat dozele cu doza speciala High Gain , sau Dimartio( la bridge) acelasi ton deschis a ramas suna mai murdar deoarece ies din banda de frecventa a chitarei. Am scimbat condensuri , am pus cablu lung am inchis tonul cu filtru .nu suna nicicum .Suna bine numai in domeniul in care rezoneaza corpul.

 

chestia asta cu doze super pe lemn neadecvat a-mi aminteste cum inainte de capitalism toata lumea avea masina DACIA 1300 , dar fiecare facea "upgrade" cu de toate .spoilere , aripioare ca la masinile de curse , logouri , geamuri fumuri , vopsele metalizate , jenti cromate , contururi cromate la aripi , faruri de ceata ,huse de fotolii care mai de care .....era de rasul lumii

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Trebuie sa apra dozele digitale cu accelerator de particule Digi Guitarotron

 

DigiPickup Blues ................................12bit/10KHz

 

DigiPickup Grunge...................................8bit/6KHz

 

DigiPickupCountry ................................14bit/12KHz

 

DigiPickup Struming Queen.............18bit/32KHz

 

DigiPickup 8 in 1 cu SD cardreader .......32bit/192KHz

 

( pretul informativ 8356,65 $ , dai un ban dar stai in fata )

 

 

doza nu are sustain !!!!

 

tare asta. fac si cu usb? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz
Lemnul este secretul. Lemn dens greu =ton deschis , lemn de esenta moale ( molid ,tei...) ton cald .Dozele trebuie sa aiba banda de frecventa adecvata fiecarui ip de lemn .

 

De aia am scris mai sus ca pe homepage gaseste si explicatii...exact la asta ma refeream...intrebarea "care sint cele mai bune doze" n-are nici un sens.

Link to comment
Share on other sites

Karpi dar ce te faci ca nu toti dau bani pe "doze puternice". Astia cu preturi piperate chiar ofera lucruri destul de slabanoage dpdv al semnalului de iesire. Jumatate din expunerea ta cade.

 

chiar vineri am cantat pe statie pe tuburi , doze HighGain ,am dat toate butoanele la dreapta am mai sucit de ele dar nu se mai putea .Tonul ca si timbrul de blues era OK , dar de cantat nu se putea .Trebuia sa dau cu pana in corzi de credeam ca se rup , un ton fluid mai scoteam cu doza neck , dar inchis si fara prezenta ...Nu aveau statiile gain sufucient .Am facut greseala sa nu instalez procesorul.Au fost trei scule ( carele-am identificat cu tuburi ,,,un Gabriel, VOX AC30, Fender xx,toate aveau aceiasi problema .Acum poate sa fie si din cauza lampilor uzate , efectiv aveau un "gate" ( adica bias insuficient ).Auzam cand cantau si ceilalti ca este un sound grunge/crunch bun de powerchords de garage , dar ptr solo era crima si pedeapsa doar cu ecou puteai sa faci un fel de sustain . mureau tonurile foarte repede.

 

Apoi am cantat pe un Peavey Bandit cu un procesor G8 cu chitara lui Horea , aceasta suna super .

 

Micile diferente de timbru nu se simt live , au fost chitare de toate tipurile si brandurile , nu prea stiai care pe ce canta pana nu tea-i dus sa vezi.Hariga a adus un Strat '62 , erau si late copii de strat sau chitarae stil Strat ..sunau la fel pe scena .Am cantat si pe chitara lui Emil Kinlein (el este organizatorul GONG ) cel cu trupa "Not For Sale" , chitara lui suna perfect ca si un Strat .Apoi am cantat cu chitara lui Horea , super buna , si pe a lui Adi Barar ( din acea ca a lavut EV Halen nu tin minte brand-ul , eu nu ma uit la ce scrie pe o chitara ) cele doua chitare sunau aproape la fel , a lui Adi suna mai gras ,asta langa statie pe scena, dar de jos cand i-am ascultata sunau la fel.

 

La inregistrari sau la o amplificare corespunzatoare se simte diferenta cer si pamant intre chitare .dar unde se foloseste pe scene la noi tonul clean de Strat sau alta chitara .Tare sa fie si sa se "decupeze"de restul trupei la solo.

 

doza "slabanoaga" dar care reda exact dinamica de cantat trebuie amplificata corespunzator .Preamp/compresor /EQ dupa acea statia.

Adica se poate amplifica un microfon cu semnal de 10mV si nu se poate amplifica o doza de chitara ce da 100 mV ????

 

Chiar azi am vazut la MCMUSIC preamp Samson ,ce are si tub la 500 Ron , scula complexa cu copresor etc..

 

Eu de exemplu a cumparat ieftin un BOSS ME-30 , cu preamp analogic , distors analogic si al folosesc cu succes pe post de buffer.compresor preamp/pedala volum ...are si gate ...zgomotul este foarte mic are reglaje multiple ptr fiecare efect incorporat .Este convenebil distorsul analogic dar care are posiblitatea de preset !! adica memorez soundurile si prin simpla schimbarea ptchului am tonul de distors dorit , cea ce nu pot face cu JackHammer !!!

hariga are o geanta enorma cu mai multe distorsuri , fiecare cu caracteristicele sale si cupleaza soundul dorit prin schimbarea complecta a distorsurilor .Si sa nu uitam ca are un VOX AC30 ce si singur are un ton bun.

 

De aia am scris mai sus ca pe homepage gaseste si explicatii...exact la asta ma refeream...intrebarea "care sint cele mai bune doze" n-are nici un sens.

 

nu am avut intentia sa te contrazic doar am vrut sa subliniez ca fiecare doza este buna la ceva .

 

Sa nu gresim cand spunem incepatorilor ..."aceasta este doza" pentru -ca si noi ne referim doar la soundul momentan care ne preocupa si peste 3 luni avem alte preferinte

 

dar cand facem o inregistrare si vrem ca mai multe chitare sa se auda distinct incepem sa schimbam chitara , efectele , filtrele si alt sound va fi bun ptr alt pasaj intr-un mix bazandu-ne pe experientele facute pana atuncea cui diferite doze chitarae corzi lemne etc...

 

cate sounduri "bune" speciale am urmarit de-a lungul timpului nici nu mai stiu , intotdeauna a fost cate un sound " cel mai bun"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

tare asta. fac si cu usb? :)

 

Se fac cu Harald Bluetooth signature USB 2.654 +, ce are un protocol mai dsetept decat Firewire 8.0 , powerchordurile se transmit in pachete brust de cate 2^18 , soloul este codificat DeltaSigma 5649 Nr0001 pe 1/2 bit proresiv secvential spatial 8D ,si mpg18 ptr hometheatre pe 96 canale a 96KHz/24bit cu pingpong Pekin multiuser digilog

Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz
...pe 96 canale a 96KHz/24bit cu pingpong Pekin multiuser digilog

 

Nu vrea sa te contrazic, dar dupa parerea lui Clark (vezi postul meu de mai sus, daca cumva l-ai ratat), digilogul trebuie mereu monouser in contextul asta.

Link to comment
Share on other sites

Yngwie (dimarzio hs2 , hs3 si yjm model )

Satriani (dimarzio paf pro, fred, mojo, paf joe)

Vai (dimarzio evolution, breed, mojo, paf pro, blaze II)

Richie Kotzen (dimarzio hs2, paf pro, fred)

Gilbert (dimarzio paf pro)

Petrucci (dimarzio steve special,blaze II, air norton, d sonic, air norton7, d sonic 7)

Al Di Meola (dimarzio super distortion, al di meola model)

Alex Skolnik (dimarzio evolution, humbucker from hell)

Brett Garsed (dimarzio virtual T, virtual paf, fast track, bluesbucker)

Greg Howe (dimarzio breed, air classic)

Ron Thal (dimarzio tone zone, chopper)

Steve Morse (dimarzio class of '55, Steve Morse model)

Vinnie Moore (dimarzio paf pro, super 3, fast track, tone zone)

 

si muuulti altii !

:)

Link to comment
Share on other sites

Am avut SD (SH4 JB si SH1 '59) pe un Gibson The Paul '79.

Le-am schimbat cu Bare Knuckles (Riff Raff si Stormy Monday).

 

Am avut DiMarzio (Evolution2 si The Breed) pe un Ibanez RG570 '90.

Le-am schimbat cu Bare Knuckles (Nailbomb).

 

Opinia mea este ca SD si DiMarzio sunt doze foarte bune de serie, sa zic nota 8+/10.

 

Bare Knuckles sunt in alta liga, cu ele incepi sa ai TON. Nota 10/10.

Englezul care le face, Tim Mills, nu este doar incredibil de prietenos si receptiv la cereri, ci este si un foarte bun chitarist.

Mi-a ascultat cu rabdare explicatiile si mi-a aratat ca le-a si inteles prin dozele pe care mi le-a facut.

Fiecare set de doze este unic, dozele sunt fabricate manual.

 

Ai zice ca acel 1 punct si jumatate nu este mare lucru iar BKP costa dublu fata de SD si DiMarzio.

Cant la chitara de 20 de ani, am invatat pe banii mei ca acel punct si jumatate face diferenta pe o scala exponentiala si nu liniara.

 

Cu SD si DiMarzio esti pe aproape, cu BKP esti acolo, asta-i diferenta.

 

Ca un amanunt, domnul care s-a ocupat de schimbarea dozelor la Ibanez nu a pus chitara jos mai bine de jumatate de ora dupa aceea.

Link to comment
Share on other sites

Touche, desi nu era cazul.

Diferenta este valabila pentru mine, la nivelul meu.

Baietii enumerati de dumneata nu au nevoie de asemenea diferentieri, ei au deja un sunet.

Postul meu era destinat intrebarii si intrebarea vine de la cineva care inca isi cauta tonul pe care sa fie confortabil.

Link to comment
Share on other sites

Valoarea relativa a unui TON sta undeva intre artist si echipament.

In cazul celor enumerati de mine , raportul e undeva la 30 - 40% echipament 70 - 60 % omul care-l stapaneste atat tehnic cat si artistic.

Insa se poate observa orientarea lor pentru doze...multi folosesc acelasi tip de doze, chiar daca au chitare diferite, conectate la efecte diferite si abordeaza stiluri diferite.

 

Deci...ca punct de plecare, e bine intai sa analizezi ce folosesc artistii care au gasit "reteta".

Link to comment
Share on other sites

Yngwie (dimarzio hs2 , hs3 si yjm model )

Satriani (dimarzio paf pro, fred, mojo, paf joe)

Vai (dimarzio evolution, breed, mojo, paf pro, blaze II)

Richie Kotzen (dimarzio hs2, paf pro, fred)

Gilbert (dimarzio paf pro)

Petrucci (dimarzio steve special,blaze II, air norton, d sonic, air norton7, d sonic 7)

Al Di Meola (dimarzio super distortion, al di meola model)

Alex Skolnik (dimarzio evolution, humbucker from hell)

Brett Garsed (dimarzio virtual T, virtual paf, fast track, bluesbucker)

Greg Howe (dimarzio breed, air classic)

Ron Thal (dimarzio tone zone, chopper)

Steve Morse (dimarzio class of '55, Steve Morse model)

Vinnie Moore (dimarzio paf pro, super 3, fast track, tone zone)

 

si muuulti altii !

:)

:) :)

...printre care si eu: dimarzio: paf pro; breed; steve'special.

Sper sa nu se inteleaga ca ma compar sau enumar (ca valoare) printre aia ai mari de sus...:(

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am decis dupa numeroase teste la aproximativ toate dozele DiMarzio.

 

Pentru bridge D-sonic, D-Sonic7 pe toate chitarele si Breed pe Jem77D.

Pentru neck AirNorton, AirNorton7 pe toate chitarele si Breed pe JEM.

La middle am Blue Velvet, Jem Single si Blaze II single.

 

Toate chitarele mele au basswood in afara de chitara bariton, care e din mahon neck thru. :)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Ca sa "capacim" si topicul asta...cele mai bune doze sunt alea folosite de cei mai buni... SD suna excelent insa mai artificial decat DiMarzio...plus ca intra in microfonie super repede din cauza ca nu sunt ceruite. EMG sunt misto ...mai ales ca nu mai ai nevoie de compresor. Compreseaza ele din start. Personal , nu agreez dozele active.

Link to comment
Share on other sites

Nu-l capaci ,ca nu e bine.Poate omul e interesat de niste doze care sa aiba alt caracter decat cele ale celor "mari",sau celor "mari" enumerati de tine mai sus.De altfel pot sa te asigur ca jumatate din ei,cel putin, folosesc alte chitari in studio decat cele cu care canta in concert sau isi fac poze prin reviste.Iar jumatate din ei au un ton prost de chitara,daca stam sa-l analizam la rece.Din cauza ca de cantat,insa,canta toti foarte bine,de multe ori tonul devine mai putin important,mai importanta e MUZICA.De altfel,dupa parerea mea,Paul Gilbert are si a avut unul dintre cele mai proaste tonuri posibile.Am incercat recent un amplificator care i-a apartinut,si am ras copios.Era un Fender Bassman blackface modificat de Lee Jackson pentru Gilbert,si cred ca avea o armata de tantari inauntru.Pretul era pe masura,cam 20 % din pretul unui amp identic,dar nemodificat,adica 400 de dolari.

Revenind la doze,omul a spus clar ca vrea doze cu semnal mai slab,si sustain mai mult.Karpi are dreptate,doza nu are sustain,luata ca atare.Insa atunci cand doza favorizeaza armonicele chitarii,creste si sustainul.Atunci and doza nu favorizeaza fundamentala,ci armonicele partiale impare,sustainul pare mai mic.

Dintre cei enumerati de tine mai sus,majoritatea canta cu un ton procesat la greu,daca cel care a initiat acest topic vrea sa cante direct in statie,dozele Di Marzio nu prea mai au ce cauta .Doze bune cu ton frumos sunt asa :la single coiluri Fralin,Rio Grande (astea le am ,ambele seturi,nu vorbesc de pe harmony central),am mai incercat Kinman si mi-au placut mult.Lace nu mi-au placut,dar e si chestie de gust.EMG nu intra in discutie daca nu se folosesc cu procesor,la fel si Lace Sensorurile vechi facute pentru Fender.Van Zandt sunt iarasi foarte personale in ton.La humbuckere ar fi mai simplu daca as sti ce chitara ai.Pentru chitari din mahon,WCR si Wolfetone sunt cele care iti fac chitara sa sune ca "the real deal".Ar mai fi Florance Voodoo

Link to comment
Share on other sites

Hehe, o sa te bage in ceata multitudinea raspunsurilor :) Rares le-a zis bine cu cele single-coil misto. La humbuckers ai o mare gramada de marci f f misto, mult peste cele de serie SD si Dimarzio. Ar fi Wolfetone, WCR, Tim White, Jim Rolph, Voodoo, Florance, Lindy Fralin,Seymour Duncan Custom Shop, Jason Lollar, Tom Holmes, Scatterbrane, Will Boggs, Rio Grande, Motor City Pickups,TV Jones, samd. Ti le-am pus in ordinea faimei si a cantitatii de "apreciere" de pe forumurile de afara. Succes la ales :)) Eu am pierdut deja sute de euro cumparind zeci de doze doar ca sa aud cu urechea mea care e treaba.

Ca doze de serie humbuckerele si p-90-urile Gibson mi se par cele mai misto.

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

Nu am cum sa stiu cu ce canta in studio ca nu am relatii la CIA...insa banuiesc ca te inseli. Live au tonuri la fel de bune ca si pe imprimare asa ca nu vad de ca ar utiliza altceva in studio. Iar sound ul nu este f procesat. Da-i o raita pe la site-urile care contin poze cu rig-urile chitaristilor de care am pomenit. Ai sa ramai surprins cat de simple sunt unele. Exceptie facand mulitudinea de efecte care sunt folosite cateva secunde pe show la un pasaj mai spookie.

 

Impresia mea e ca orice chitara top suna excelent daca e folosita de un instrumentist bun.

 

Hai Rares ...ce naiba. Tu canti excelent si pe o matura daca-i pui doza si corzi. La asta se rezuma totul. Stii sa canti - SUNA. Nu stii - poti sa ai doza facuta de Univers ca tot degeaba. :):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.