www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Guest Don MaXxX
 Share

Recommended Posts

Descrierea cerea doze humbucker cu output mic. Nu inteleg ce cauta dimarzio sau dozele single coil in aceasta discutie...

 

 

daca tot ai acces la net poate vizitezi si www.dimarzio.com...fac doze de tot felul. :)

 

si topicul e despre dilema "SD este cel mai sus standard?"...asa ca nu stiu de unde ai dedus ca cerea doze humbuker cu output mic. Si inca ceva subtil. Daca vrei un ton cuminte, cald, etc, obtii asta si cu o doza hi output. E clar ca de la mult , putin, se poate. Insa de la putin, mult...imposibil.

 

 

ultimul edit...am citit primul post. De acolo era faza cu output-ul mic.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Legion
daca tot ai acces la net poate vizitezi si www.dimarzio.com...fac doze de tot felul. :)

 

si topicul e despre dilema "SD este cel mai sus standard?"...asa ca nu stiu de unde ai dedus ca cerea doze humbuker cu output mic. Si inca ceva subtil. Daca vrei un ton cuminte, cald, etc, obtii asta su cu o doza hi output. E clar ca de la mult , putin, se poate. Insa de la putin, mult...imposibil.

 

Chestia ca vrea ton cald si output mic a zis-o in primul post.

 

Si apropo de diferenta intre doze "hot" si doze "vintage"

- daca am o doza "vintage" pot sa o cant curat - si va suna bine. Ii pun un booster si fac dintr-un semnal mic un semnal mare

- la o doza "hot" dau mai incetul din potentiometrul de volum si obtin semnal mic. Dar tot n-o sa obtin ton bun de "clean".

 

Sau poate ma insel, cine stie ...

Link to comment
Share on other sites

daca tot ai acces la net poate vizitezi si www.dimarzio.com...fac doze de tot felul. :)

 

si topicul e despre dilema "SD este cel mai sus standard?"...asa ca nu stiu de unde ai dedus ca cerea doze humbuker cu output mic. Si inca ceva subtil. Daca vrei un ton cuminte, cald, etc, obtii asta su cu o doza hi output. E clar ca de la mult , putin, se poate. Insa de la putin, mult...imposibil.

 

 

ultimul edit...am citit primul post. De acolo era faza cu output-ul mic.

 

Da, cine a pus intrebarea a specificat foarte clar din primul post ce vrea. De aceea mi se parea ca ar fi mai util sa i se dea informatii la obiect, despre doze care indeplinesc dorintele lui, nu sa ne apucam sa facem liste cu toate dozele care ne trec prin cap, indiferent ca sunt single coil, high output etc. Scuzati de deranj, continuati discutia va rog...

Link to comment
Share on other sites

Te inseli. in cazul unei doze nervoase, prin reducerea pot ului de volum obtii ce ai avea cu pot-ul la maxim pe o doza vintage cu aceleasi specificatii la caracterul de ton. Iar daca folosesti amp pe lampi dinamica tonului e in mainile tale. Nu face doza ce vrea ea, stai linistit. :)

 

Plus, ce e scris in primul post de cel care a generat topicul, e neinteresant. Mai imbietor la polemica e titlul topicului. :)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Te inseli. in cazul unei doze nervoase, prin reducerea pot ului de volum obtii ce ai avea cu pot-ul la maxim pe o doza vintage cu aceleasi specificatii la caracterul de ton. Iar daca folosesti amp pe lampi dinamica tonului e in mainile tale. Nu face doza ce vrea ea, stai linistit. :)

 

Plus, ce e scris in primul post de cel care a generat topicul, e neinteresant. Mai imbietor la polemica e titlul topicului. :)

 

Nu doresc sa transform acest topic intr-o cearta, dar nu-mi vine sa cred ce citesc.

 

Uite, pe concret. Am o copie japoneza (Edwards, mai precis) care are un Sh-4 JB la bridge si un Sh-1 '59 la neck.

Dupa teoria ta, daca dau volumul la bridge undeva pe la 7-8, obtin echivalentul tonal al unei doze cu output scazut ?

Sa avem pardon, monser.

 

Si mai on-topic.

N-am avut ocazia sa testez in realitate, dar din ce sample-uri am gasit pe net, Filtertron-urile facute de TV Jones chiar suna DEOSEBIT.

Link to comment
Share on other sites

Dozele SD nu interfereaza cu gustul meu. Deci in ce spui se poate sa ai dreptate. In ceea ce priveste DiMarzio sustin afirmatia. Cu mine nu ai cum sa te certi ca nu-ti ofer ocazia. :) sunt singur , nu ma pun cu o "legiune" PEACE

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
In ceea ce priveste DiMarzio sustin afirmatia.

 

Tu o tii pe-a ta.

Si eu spun ca n-are cum sa fie asa, din simplul motiv ca spirele alea suplimentare (necesare pt a obtine un output mai mare) atenueaza inaltele.

Link to comment
Share on other sites

Tu o tii pe-a ta.

Si eu spun ca n-are cum sa fie asa, din simplul motiv ca spirele alea suplimentare (necesare pt a obtine un output mai mare) atenueaza inaltele.

 

 

Daca nu sti ,nu semnaliza. Caracterul dozei e dat in primul rand de magnet. Spirele in plus sau in minus afecteaza doar consistenta semnalului captat. Doar in cazul in care spirele sunt din alt aliaj exista diferente notabile de ton. Numarul mare de spire la dozele high output nu sunt reponsabile cu volumul dozei. Caracteristicile magnetice ale dozei insa, da. In compensatie , daca pui un magnet puternic si poli masivi si spirele trebuie sa fie mai multe pentru ca altfel doza ar suna "spart".

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Daca nu sti ,nu semnaliza. Caracterul dozei e dat in primul rand de magnet. Spirele in plus sau in minus afecteaza doar consistenta semnalului captat. Doar in cazul in care spirele sunt din alt aliaj exista diferente notabile de ton. Numarul mare de spire la dozele high output nu sunt reponsabile cu volumul dozei. Caracteristicile magnetice ale dozei insa, da. In compensatie , daca pui un magnet puternic si poli masivi si spirele trebuie sa fie mai multe pentru ca altfel doza ar suna "spart".

 

Da mai, adevarul e ca inductanta si capacitanta parazita a bobinajului nu conteaza absolut deloc !!!

Si individul asta vorbeste ca sa nu taca, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Eu din start cand vad un titlu care spune Secretele ... devin sceptic. Unde ai vazut secrete dezvaluite gratis?

 

In tinerete mi-am stricat o doza. Am rebobinat-o singur. Si am muncit la ea luni de zile pana a sunat din nou acceptabil. Asa ca nu sunt toba de teorie dar de practica nu duc lipsa.

 

Nu va incurcati cu doze de serie. Luati numai ciudatenii ca o sa cante ele in locul vostru.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@gramsteen

 

Chiar imi pare rau ca s-a ajuns la discutii in contradictoriu.

 

Dar mi se pare ca te cam contrazici.

Intai zici ca bobinajul nu influenteaza sunetul.

Dupa aia aflu ca de fapt ai muncit sa bobinezi o doza pana a sunat satisfacator (deci s-ar parea ca ar avea o influenta...)

 

Si nu stiu cine a zis ca alea ar fi secrete.

Eu am facut lucruri din astea prin facultate la materii gen Electrotehnica sau DCE.

O fi avut Tuduce sau Cupcea (profesorii la materiile respective) aprobare sa ne predea secrete ? Ma indoiesc :)

 

Si nu cred ca e vorba de "ciudatenii". Ci omul vrea o doza mai deosebita, altceva decat clasicul in viata numit Seymour Duncan.

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Nu ma contrazic. Timbrul dozei era identic pe masura ce cresteam impendanta. Doar ca devenea treptat mai consistent . Volumul era acelasi cand dadeam cu pana insa sustainul era afectat de impendanta mica...

 

Eu m-am axat pe cantat la chitara, nu pe construit si inventat chitare si subansamble.

Link to comment
Share on other sites

Eu din start cand vad un titlu care spune Secretele ... devin sceptic. Unde ai vazut secrete dezvaluite gratis?

 

In tinerete mi-am stricat o doza. Am rebobinat-o singur. Si am muncit la ea luni de zile pana a sunat din nou acceptabil. Asa ca nu sunt toba de teorie dar de practica nu duc lipsa.

 

Nu va incurcati cu doze de serie. Luati numai ciudatenii ca o sa cante ele in locul vostru.

 

Nu prea vad ce secrete ar fi alea...doar daca nu le stiai. Accesul la o tona de informatii ne face sa dam inapoi.

NU stiu cum ti-ai bobinat tu SINGUR o doza. Treaba asta e sisifica, meticuloasa si presupune cateva masinarii pe care nu le are oricine in debara. Spirele trebuie numarate (deci scoase cu atentie mai intai, firul e de 0,05 sau 0,06, ca firul de par) si inlocuite cu lita noua, fir neintrerupt. Asta inseamna vreo 8000 - 10.000 de spire manual debobinate si bobinate. Ma rog, nu acuz pe nimeni.

IAr referitor la la dozele cu high output date la jumatate din volum echivalente cu o doza cu output mai mic date la volum maxim, din proprie experienta consider ca nu suna la fel. Cele cu output mai mare isi pierd din armonice.

 

PS. Cum ai rezolvat cu feedbackul dupa rebobinare? Sau n-ai avut?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu sti ,nu semnaliza. Caracterul dozei e dat in primul rand de magnet. Spirele in plus sau in minus afecteaza doar consistenta semnalului captat. Doar in cazul in care spirele sunt din alt aliaj exista diferente notabile de ton. Numarul mare de spire la dozele high output nu sunt reponsabile cu volumul dozei. Caracteristicile magnetice ale dozei insa, da. In compensatie , daca pui un magnet puternic si poli masivi si spirele trebuie sa fie mai multe pentru ca altfel doza ar suna "spart".

MOn cher, fix aceesi doza, adica acelasi magnet, cu spire mai multe suna diferit. Daca sunt mai multe spire ai sustain mai mult si se taie atacul (forta magnetului). Am avut si eu niscaiva doze arse.

Link to comment
Share on other sites

Ei...astea-s amintiri din copilarie. Mai exact in 1992. Aveam o chitara Larivee cu un Paf Pro la bridge. Am reusit sa o stric din cauza ca banda de izolat care era pusa din fabrica, depasea putin zona unde erau spirele si se prindeau scame la greu, de suprafata lipicioasa. Cand am schimbat corzile m-am hotarat sa suprim excesul de banda cu, o ...lama :) . Bineinteles ca lama a alunecat in bobina si ...am devenit posesorul unui humbucker amputat.

 

Degeaba-mi venea sa-mi dau suturi in cur ca nu mai conta. Plus ca bobinele erau ceruite. Deci a trebuit sa tai tot de pe mosoare si sa caut lita buna pt asa ceva. In Petrosani era o uzina (acum e inchisa si in paragina) in care baietii faceau motoare electrice de toate felurile. De acolo am avut prima raza de speranta ca voi reusi sa-mi repar doza. Mi-au dat cea mai subtire lita de motoras pe un mosor mare si m-am apucat de lucru. NU VRETI SA STITI ! Toata rabdarea din lume nu cred ca ar fi ajuns pt. asa ceva. Insa eu aveam ambitie. Bineinteles ca nu exista net si alte cele asa ca am si gresit initial. Nu stiam ca bobinele trebuie sa aiba acelasi sens asa ca le-am bobinat pe dos una fata de cealalta. Si prima incercare de reabilitare a dozei a fost un esec. AMBELE BOBINE TREBUIE SA AIBA ACELASI SENS pentru ca la humbucker , hum cancelling ul vine din cauza magnetului care e intre ele si polaritatea schimba sensul . A trebui sa desfac una din ele IAR si sa pun totul la loc. In sfarsit, suna (am adus doaza la 10 k ohmi cu ambele bobine in serie). Am cantat cu chitara asa o perioada. Pana la urma am facut-o de 12 k ohmi. Si suna acceptabil. De microfonie m-am ocupat ulterior , suprimand vibratia dozei cu niste bureti introdusi fortat in cavitatea chitarei. Daca observati la Satriani, are la una din chitare doze SD...si are si el bureti pe langa doze. Tot din cauza ca peste spire , SD nu pun ceara. Chitara lui Covaci fluiera tot din cauza asta. I-am zis toti sa-si ia doze noi si a zis...POTE VRETI UN PUMN IN GURA :)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Simpatic Covaci! (si are dreptate):) Ce chitara foloseste? Gibson LP ARTISAN? Ai niste detalii legate de doze? Alte chitari?

 

 

Are Artisan intr-adevar. Insa chitara lui e un cosmar pentru gasca. Daca nu ar fluiera ar fi perfect. Canta tare si e in toate monitoarele...mai ales la tobe (unde mai sunt vreo 8 microfoane dintre care 2 condensere). Va dati seama ce haos iese...

 

BINE...nu tot timpul.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz

Fara a dorii subt nici o forma sa intrerup o discutzie interesante intre ingineri, bag sama ca exista o mare diferenta intre occident si Ro: in occident, discutile de genul asta sunt in principiu purtate de baietzi tineri, care nu stiu inca sa cante la chitara, in timp ce in Ro sint purtate de baietzii care stiu, in parte chiar foarte bine. Foarte interesant...

In seara asta am tras un jam cu 2 baieti la mine in beci, unul cu un Jem ieftin cu Evolution, altul cu un Lag The Beast Custom cu Tone Zone / Paf Pro, si eu tot cu Evolution, pe un Ibanez S1540...toate sunetele erau diferite, bineinteles, inclus Evolution-urile pe chitari diferite...

Drept care ma intreb, nu e aiureala sa recomanzi doze fara a avea acelasi setup ca cel care a pus intrebarea, sau sa discuti de 8000 sau 10000 de ture, cind simplu lemnul diferit pe care este montata aceasi doza are o influenta atit de mare (incontestabila) asupra sunetului?

Link to comment
Share on other sites

Nu prea vad ce secrete ar fi alea...doar daca nu le stiai. Accesul la o tona de informatii ne face sa dam inapoi.

NU stiu cum ti-ai bobinat tu SINGUR o doza. Treaba asta e sisifica, meticuloasa si presupune cateva masinarii pe care nu le are oricine in debara. Spirele trebuie numarate (deci scoase cu atentie mai intai, firul e de 0,05 sau 0,06, ca firul de par) si inlocuite cu lita noua, fir neintrerupt. Asta inseamna vreo 8000 - 10.000 de spire manual debobinate si bobinate. Ma rog, nu acuz pe nimeni.

IAr referitor la la dozele cu high output date la jumatate din volum echivalente cu o doza cu output mai mic date la volum maxim, din proprie experienta consider ca nu suna la fel. Cele cu output mai mare isi pierd din armonice.

 

PS. Cum ai rezolvat cu feedbackul dupa rebobinare? Sau n-ai avut?

 

Nu dragul meu; nu'ti trebuie zeci de mi de spire ca "sa te apropii" de proprietatile initiale ale dozei dar poti mari sectiunea spirei si ai rezolvat problema; chiar si cu un multimetru d'asta ieftin digital masurand rezistenta infasurarilor si stabilind ce output o sa ai la doza respectiva.Bine, daca esti mai pretentios si vrei o masuratoare mai exacta folosest un ap de masura d'ala vechi (cu ac...:). Nu sunt electronist de meserie dar am asistat si eu la astfel de experimente iar rezultatele au fost cat de cat bune.Dar sa nu va asteptati sa sune identic cu bobinajele initiale. Conteaza cum s'a mai spus si aliajul din care sunt facute bobinajele dar mai ales proprietatile magnetice ale dozei.

Link to comment
Share on other sites

Exact aparat cu ac am folosit...pe atunci lumea se uita inca lung la un ceas de mana cu afisaj electronic :)

 

Eu fac parte din generatia de chitaristi care si-au confectionat singuri efectele de distortion. Si asta nu ca ambitie ci ca necesitate ! Primul meu efect a fost de fapt, un preamplificator de microfon la care am modificat voltajul la tranzistori, prin punerea altor rezistente si alti capacitori plus, potentiometre semireglabile prin care controlam nivelul de distorsiune... Totul montat pe o tabla de aluminiu si conectica fiind cu mufe jack de la centrala telefonica (1987). Ce vremuri...

 

Nici nu visam sa fiu endorser Boss si totusi (http://www.rolandmusic.ro/boss.php)

 

Mii de scuze pentru off topic.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Nu dragul meu; nu'ti trebuie zeci de mi de spire ca "sa te apropii" de proprietatile initiale ale dozei dar poti mari sectiunea spirei si ai rezolvat problema; chiar si cu un multimetru d'asta ieftin digital masurand rezistenta infasurarilor si stabilind ce output o sa ai la doza respectiva.Bine, daca esti mai pretentios si vrei o masuratoare mai exacta folosest un ap de masura d'ala vechi (cu ac... :) . Nu sunt electronist de meserie dar am asistat si eu la astfel de experimente iar rezultatele au fost cat de cat bune.Dar sa nu va asteptati sa sune identic cu bobinajele initiale. Conteaza cum s'a mai spus si aliajul din care sunt facute bobinajele dar mai ales proprietatile magnetice ale dozei.

 

Doamne ce mi-e dat sa citesc.

Pt informatia ta, rezistenta firului este INVERS proportionala cu sectiunea !!!

Deci daca maresti sectiunea firului vei fi nevoit sa dai MAI MULTE spire, nu MAI PUTINE - asta daca doresti sa ajungi la aceeasi impedanta, evident.

 

Si pt cine crede ca vorbesc prostii, uite aici un tabel cu numarul de spire pe dozele fabricate de Fender in epoca lor de aur.

Crezi ca daca ar fi fost asa simplu, n-ar fi gasit ei o solutie sa nu foloseasca de la 8000 de spire in plus ?

 

PS Imi cer scuze tuturor celor pe care ii ofensez cu indrazneala mea de a folosi (putinele) cunostinte teoretice pe care le am pe aceasta tema. Sa-mi fie rusine.

Link to comment
Share on other sites

Doamne ce mi-e dat sa citesc.

 

 

PS Imi cer scuze tuturor celor pe care ii ofensez cu indrazneala mea de a folosi (putinele) cunostinte teoretice pe care le am pe aceasta tema. Sa-mi fie rusine.

 

 

Un pic de autocritica nu strica niciodata. Asta e primul pas spre un progres real. Bravo!

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Un pic de autocritica nu strica niciodata. Asta e primul pas spre un progres real. Bravo!

 

Special pentru dumneavoastra

 

Sau si individul asta vorbeste prostii ?

 

PS Observati lipsa ecuatiilor, schemelor electrice, etc. Am zis sa nu va ofensez cu aberatii din astea (ca oricum se pare ca lucruri luate de bune de cateva decenii in domeniul electronicii sunt complet contrazise de experientele practice ale unor forumisti)

Link to comment
Share on other sites

Doamne ce mi-e dat sa citesc.

Pt informatia ta, rezistenta firului este INVERS proportionala cu sectiunea !!!

Deci daca maresti sectiunea firului vei fi nevoit sa dai MAI MULTE spire, nu MAI PUTINE - asta daca doresti sa ajungi la aceeasi impedanta, evident.

 

Si pt cine crede ca vorbesc prostii, uite aici un tabel cu numarul de spire pe dozele fabricate de Fender in epoca lor de aur.

Crezi ca daca ar fi fost asa simplu, n-ar fi gasit ei o solutie sa nu foloseasca de la 8000 de spire in plus ?

 

PS Imi cer scuze tuturor celor pe care ii ofensez cu indrazneala mea de a folosi (putinele) cunostinte teoretice pe care le am pe aceasta tema. Sa-mi fie rusine.

 

Da, si eu imi cer scuze ca se pare ca am debitat o prostie mare dac'am zis ca sectiunea trebuie marita.. :)

Normal ca trebuie sectiune mai mica ptr a reduce nr de infasurari necesare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Da, si eu imi cer scuze ca se pare ca am debitat o prostie mare dac'am zis ca sectiunea trebuie marita.. :)

Normal ca trebuie sectiune mai mica ptr a reduce nr de infasurari necesare.

 

Corect, numai ca mai intervine o problema.

Exista o limita minima a grosimii firului - daca il faci prea subtire, se va rupe.

Deci oricum ai suci-o, tot esti nevoit sa dai cateva mii de spire.

 

Iar ontopic - referitor la humbucker-e, observ ca ele se impart in doua categorii.

Ori e vorba de incercari de a recrea legendarele PAF-uri, ori sunt doze cu semnal ultra-puternic (pentru a obtine un distors extrem).

 

Singurii care fac altceva sunt cei de la TV Jones - de unde si recomandarea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

merci pentru multitudinea de raspunsuri. Interesanta discutie!

WolfetoneLegend mi se pare cea mai buna decizie.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Ai incercat sa dai la actorie? Nu numai ca ai umor insa esti si spontan si inventiv. Concluziile tale din topicul asta mi-au declansat crize debordante de ras si amuzament copios. :) Multumesc pentru asta ! Si...cam cate doze ai incercat tu pe bune? De unde atata "experienta"? Din start ai afisat un ton superior insa argumentat fiind doar de niste pagini din internet, care apartin unor oameni priceputi. Remarcile tale insa, au fost "subtiri", anemice si hazardate.Ai demonstrat ca mania de a contrazice e o trasatura principala a ta si te-ai contrazis pe un teren neexplorat DE TINE. Sau explorat insa neinteles. :)

 

 

 

Totusi,

 

cateva vorbe mai am de spus in topicul asta. S. duncan-urile nu sunt cel mai de sus standard. Insa sunt de top. Aici intervine gustul, care poate fi educat sau nu. Cine stie a canta, canta pe orice , GARANTAT. Asa ca, o concluzie partinitoare spre un brand nu poate fi trasa, totul fiind relativ si in continua evolutie, mai ales ca fiecare marca de doze prezinta o gama larga si pentru orice gust.

 

post adresat exclusiv lui "legion"

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Ai incercat sa dai la actorie? Nu numai ca ai umor insa esti si spontan si inventiv. Concluziile tale din topicul asta mi-au declansat crize debordante de ras si amuzament copios. :) Multumesc pentru asta ! Si...cam cate doze ai incercat tu pe bune? De unde atata "experienta"? Din start ai afisat un ton superior insa argumentat fiind doar de niste pagini din internet, care apartin unor oameni priceputi. Remarcile tale insa, au fost "subtiri", anemice si hazardate.

 

Totusi,

 

cateva vorbe mai am de spus in topicul asta. S. duncan-urile nu sunt cel mai de sus standard. Insa sunt de top. Aici intervine gustul, care poate fi educat sau nu. Cine stie a canta, canta pe orice , GARANTAT. Asa ca, o concluzie partinitoare spre un brand nu poate fi trasa, totul fiind relativ si in continua evolutie, mai ales ca fiecare marca de doze prezinta o gama larga si pentru orice gust. Ai demonstrat ca mania de a contrazice e o trasatura principala a ta si te-ai contrazis pe un teren neexplorat DE TINE. Sau explorat insa neinteles. :)

 

De ce ti se par Wolfeton Legend niste doze proaste? Mie mi-a placut sound-ul jazzy de pe acel clip.

N-am pretentia ca m-as pricepe, daca s-a inteles asta imi pare sincer rau.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.