www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sound De Mesa Dual Rectifier


Guest En1gma
 Share

Recommended Posts

Guest Blooz

Sunetul de double rectifier propus d'un preampli.

Este inregistrat direct in cartea de sunet, fara nici o egalizare, reverb, post procesare, boxe, microfoane sau altceva ce ar putea schimba sunetul presetului de uzina...XLR preamp > XLR soundcard.

Pe deouble rectifier am cintat numai citeva ore in toata viata, drept care nu voi face comentarii privind cit se aproprie de original sau nu (inca odata, atentie, este sunetul pur al preampului, trebuie un pic de imaginatie pentru al "rotunjii" in cap peste amp si boxa, reverb, EQ etc..)

Daca nu dau (inca) marca este pentru a nu influentza eventuale comentarii si auditorii.

Un riff simplu, scurt peste o toba:

Edited by Blooz
Link to comment
Share on other sites

Va salut, numele meu este Marcian, nu sunt chitarist ci MUZICUTIST(adica eu cant la muzicutza)...

 

Mi-am luat de vreo 3 zile un MESA BOOGIE Studio .22 Combo.... Pentru muzicuta suna de-ti rupe capul !!! nu stiu pentru chitara cum e treaba, dar va spun ceva legat de Mesa Boogie... Am ascultat in 6 concerte(si mai ales la probele de sunet) pe cel mai bun muzicutist de blues din lume, americanul Sugar Blue, care canta pe un Mesa Boogie Mark II(cred !?! un model cu EQ incorporat, si un selector de la 90W - la 60W putere)... Ampliful lui suna in concert exact ca pe inregistrari - si va rog sa ma credeti ca STIU FOARTE BINE sunetul lui Sugar Blue !!!! ascult discurile lui de 10 ani !!! Am reusit sa scot aproape acelasi sunet cu al lui, dar la putere mai mica din Boogie-ul meu...

 

Deci, este posibil sa suni in concert ca pe disc !!! Cel putin in blues, in rock nu stiu cum e treaba, dar sunt trupe pe care le-au auzit oameni mai destepti decat multi de pe acest site(care stiu muzica !!!) in concerte afara si mi-au spus ca aia care se respecta au sunetul "ala" !!!! care trebuie !!!

 

Mesa Boogie este un etalon de calitate.... am avut ocazia sa probez - scule noi noute !!! - Mesa F30 , DC5, ROCKET REVERB si Subway - asta in Malta , in 2003. Scule intretinute cum trebuie si care sunau 10 clase peste multe alte modele.

 

Eu in Romania nu am vazut prea multe scule din astea, ca ,multi nici nu stiu cu ce se haleste acest brand !!! noi am trait si inca mai traim la nivel general cu scule pe tranzistori si efecte bagate direct in mixer !!!! Exista insa si cativa meseriasi in ale chitarei , care stiu ce-i ala amplif pe lampi !!!! se stiu ei care sunt !!!

 

multi nici nu stiu ce-i ala un amplif pe lampi si nici cum se lucreaza cu el....

 

Pe ce ai cantat tu cred ca era ceva prost intretinut, cu mici defecte ascunse si poate nepotrivit pentru genul de muzica practicat de tine !!!!

 

NU SE POATE CANTA DEATH METAL pe un Fender Bles Junior sau pe un Twin Reverb !!! indiferent cat le fortezi cu pedale si alte scule...

 

Parerea mea - hai sa vorbim si sa dam verdicte doar dupa ce o sa avem si in Romania toate sculele de pe lume si o sa le putem proba cat vrem....

 

Eu unul spun doar atat - pentru mine - la muzicutza, MESA BOOGIE este ceea ce trebuie !!!!

 

Veniti la o cantare cu trupa mea - TRENUL DE NOAPTE si o sa auziti un sunet de muzicutza amplificata CUM NU ARE NIMENI pe la noi !!!

 

Cu prietenie, Marcian

Link to comment
Share on other sites

Va salut, numele meu este Marcian, nu sunt chitarist ci MUZICUTIST(adica eu cant la muzicutza)...

 

Mi-am luat de vreo 3 zile un MESA BOOGIE Studio .22 Combo.... Pentru muzicuta suna de-ti rupe capul !!! nu stiu pentru chitara cum e treaba, dar va spun ceva legat de Mesa Boogie... Am ascultat in 6 concerte(si mai ales la probele de sunet) pe cel mai bun muzicutist de blues din lume, americanul Sugar Blue, care canta pe un Mesa Boogie Mark II(cred !?! un model cu EQ incorporat, si un selector de la 90W - la 60W putere)... Ampliful lui suna in concert exact ca pe inregistrari - si va rog sa ma credeti ca STIU FOARTE BINE sunetul lui Sugar Blue !!!! ascult discurile lui de 10 ani !!! Am reusit sa scot aproape acelasi sunet cu al lui, dar la putere mai mica din Boogie-ul meu...

 

Deci, este posibil sa suni in concert ca pe disc !!! Cel putin in blues, in rock nu stiu cum e treaba, dar sunt trupe pe care le-au auzit oameni mai destepti decat multi de pe acest site(care stiu muzica !!!) in concerte afara si mi-au spus ca aia care se respecta au sunetul "ala" !!!! care trebuie !!!

 

Mesa Boogie este un etalon de calitate.... am avut ocazia sa probez - scule noi noute !!! - Mesa F30 , DC5, ROCKET REVERB si Subway - asta in Malta , in 2003. Scule intretinute cum trebuie si care sunau 10 clase peste multe alte modele.

 

Eu in Romania nu am vazut prea multe scule din astea, ca ,multi nici nu stiu cu ce se haleste acest brand !!! noi am trait si inca mai traim la nivel general cu scule pe tranzistori si efecte bagate direct in mixer !!!! Exista insa si cativa meseriasi in ale chitarei , care stiu ce-i ala amplif pe lampi !!!! se stiu ei care sunt !!!

 

multi nici nu stiu ce-i ala un amplif pe lampi si nici cum se lucreaza cu el....

 

Pe ce ai cantat tu cred ca era ceva prost intretinut, cu mici defecte ascunse si poate nepotrivit pentru genul de muzica practicat de tine !!!!

 

NU SE POATE CANTA DEATH METAL pe un Fender Bles Junior sau pe un Twin Reverb !!! indiferent cat le fortezi cu pedale si alte scule...

 

Parerea mea - hai sa vorbim si sa dam verdicte doar dupa ce o sa avem si in Romania toate sculele de pe lume si o sa le putem proba cat vrem....

 

Eu unul spun doar atat - pentru mine - la muzicutza, MESA BOOGIE este ceea ce trebuie !!!!

 

Veniti la o cantare cu trupa mea - TRENUL DE NOAPTE si o sa auziti un sunet de muzicutza amplificata CUM NU ARE NIMENI pe la noi !!!

 

Cu prietenie, Marcian

 

S-o folosesti cu sanatate la cat mai multe cantari

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Acum am revenit de la Budapesta, am fost, am incercat cateva pedale, unele sunau chiar interesant, dar nu e soundul pe care il caut.Rocktron din pacate nu am putut incerca deloc.

Mi-au aratat o solutie relativ mai ieftina decat un Mesa:

E vorba de Randall RM 4 : http://www.randallamplifiers.com/products/...mts/mtsrack.asp

Era instalat un modul Treadplate(modul de Mesa), si dupa urechile mele, suna ca Mesa.

Era singurul modul pe care l-am putut incerca, dar banuiesc ca si restul suna binisor.

Are cineva un asemenea preamp de pe forum?

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Deci ceea ce mi s-a spus si acolo, nu suna 100% ca ampul al carui nume poarta modulul, dar este peste orice procesor/simulare existent pe piata.

Numai preampul in care se instaleaza modulele este undeva pe la ~3000 RON, se poate cumpara head cu putere de 100w , fara module undeva pe la 1200 E parca pe thomann.Un modul este 250 E, dar daca vrei un head foarte versatil, mi se pare o solutie buna. Cumperi exact ce module doresti.

In preamp intra 4 module, in head 3.

@Radu: Sunt curios ce parere o sa ai despre el, din moment ce ai avut/ai Single Rec :)

Link to comment
Share on other sites

nu stiu sigur daca schimband un modul vei putea sa suni a Dual Rect. sau a Plexi cum sustin cei de la Randall. mai am o solutie pt tine

 

tot Rocktron - Zombie Rectified. eu mi-am comandat-o, te tin la curent

 

 

 

 

da lucruri foarte interesante

 

de exemplu ...nu exista Marshall tip "plexi" ca si circuit . doar placa frontala din plexi ....doar ca si finisarea "bordului" .Adica mai schimbau si ei "look"-ul ca sa muste fraieri .Exact ca si la alte scule ...mai pui un LED..mai pui un reglaj degeaba si vinzi ca si ultima cucerire a stiintei.

 

"...Many people mistakenly refer to their Marshall as having the 'Plexi' circuit. In truth, there was no 'Plexi' circuit, but the same amplifier head Marshall had been producing all along with a silkscreened front panel made from PlexiglasTM, as opposed to the 'normal' thin plate of metal..."

 

 

 

Pe de alta parte Marshall ( dar si Mesa)a fost copiat consistent dupa Fender Bassman ...la inceput massiv de tot , apoi cand au trecut pe tuburi mai ieftine (EL34) in loc de cele americane (5881) folosite la primele statii Marshall (ca si in Bassman) fara a modifica circuitul "imprumutat" plus folosind transformatoare de iesire noname cat mai ieftine si subdimensionate s-a ajuns la tonul de Marshall .

EL34 are nevoie de tensiune mai mica de atac ca sa fie modulata la maxim decat tetrodele ( 5881 ,6L6 ) asa ca automat s-a ajuns la un "gain" mai mare datorita circuitului de atac al tetrodei ramas in schema.

 

In mare iarasi este vorba de etajul final si nu de preamplif !!!

 

Nenea ( de la Mesa) Randall Smith a modificat niste statii Fender ca sa aiba "gain" mai mare ( dupa moda ) si asa s-a ajuns la prima statie "proprie"

Snakeskin Mesa 450 - (Smith's first bass amplifier and the first 'official' Mesa/Boogie product.)

 

 

Adevarul este ca tetrodele folosite in sculele americane sunt mai fiabile decat pentodele care se distrug destul de repede fara citcuit de "screen grid suply " (G3) corespunzator .Si la acest capitol cei de la Marshall au musamalizat traba , sunt unele tipuri de Marshell care "devoreaza " tuburile finale . neavand de loc rezistor la "g3" sau doar un rezistor la doua tuburi finale acestea intra in disipatie si se distrug relativ repede.

 

Amplifurile ( etajele finale ) difera si in privinta reactiei negative .

 

de exemplu VOX AC30 ........NU are de loc reactia negativa respectiva ( apropos de comparat VOX cu Marshall)

 

Dar ca si solutie ieftina si "portabila" ptr amatori ramane un ampsim si eventual un filtru calitativ , sau chiar si un tub intercalat in lantul de preamplificare.

 

Cred ca pentru simulare cel mai aproape suna amplifurile mici cu tuburide 1-2W cu un traf de iesire destept dimensionat cu sarcina artificiala pe iesire cu semnal de nivel Line Out.

 

O greseala des intalnita la chitaristi ( incliusiv la mine) , nu incadram chitara unde trebuie 100-4000Hz , incontinu vrem sa fortam alt ton decat ce iese din chitara .

Iar daca dam de reglaje nu se mai termina cautarile.

 

daca sunt bani si aveti si un depozit , cumparati din fiecare tip de statie cate una asa veti avea fiecare ton.

 

cand o sa am un pic de timp incerc schema High Gain de Mesa si cu tuburi si cu FET .Idea schemei era ca Randall sa mareasca gain-ul , dar nu stia nici el ce vrea cel care a comandat statia, asa ca a facut mai multe reglaje de gain si filtre sa fie pregatit ptr orice ...hehe.

 

iata si statia ideala (?) oricum este piesa de muzreu

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@karpi

 

Hehe, sunt curios cati au idee al cui echipament e in poza.

 

De curiozitate, iti place vreun album de-al lor ?

Daca da, care ?

 

(mentionez ca e una din formatiile mele preferate)

Link to comment
Share on other sites

Quick Silver Messenger Service

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Quicksilver_Messenger_Service

 

"....Quicksilver Messenger Service was one of San Francisco's original psychedelic bands of the late 1960s. Essentially a jam band, their early albums and live shows contributed to some of the best instrumental jams of the period..." (wiki)

 

chitaristul Jhon Cipollina

 

in trupa a cantat si Nicky Hopkins

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 14 years later...
On 13/02/2008 at 09:52, karpi said:

Crede-ma ca dai bani degeaba , dar daca ai nici o problema este placut sa incerci de toate , sa faci descoperiri strangi scule o viata dupa acea scoti o carte

 

"Adevarul despre sunet "

@apocapsile@Razvan S. eu zic sa ne apucam de scris 🚨🚨🚨🚨🚨🚨

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.