www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Niciodata nu e tarziu

Chiar daca varsta incepe sa-si spuna cuvantul, inclin sa cred ca spititul imi ramane tanar (asa imi place sa cred)

Vreau sa-mi cumpar o chitara care sa raman mostenire si celor 2 baieti ai mei, acum mici, dar vor creste. Si apelelez la sfaturile voastre pentru ma lumina. Ceea ce vreau eu: o chitara acustica din lemn masiv. Buget in limita bunului simt!

 

Va multumesc!

 

Cred ca detaliul bugetului ar fi foarte important :).

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi cumpar o chitara care sa raman mostenire si celor 2 baieti ai mei, acum mici, dar vor creste. Si apelez la sfaturile voastre pentru ma lumina. Ceea ce vreau eu: o chitara acustica din lemn masiv. Buget in limita bunului simt!

O chitara cu fata din lemn masiv poti gasi de la 700-800 lei (Ibanez PF60 sau Ibanez seria AW ar fi niste exemple decente, dar lista e mai lunga). O chitara cu fata+eclise+spate din lemn masiv costa probabil 2000-2500+ lei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest pufdepapadie

buna... din noiembrie cant si eu la chitara (acustica) si am inceput sa invat diferite melodii... am cativa prieteni care mai imi explica diferite treburi...problema e ca nu am inteles cum se citesc tabulaturile, am citit si pe net despre asta, mi-au explicat mai multe persoane..dar tot nu inteleg... :)

si alta intrebare :) sunt bune acordurile astea ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr. THomas

Hai sa vedem daca intelegi acum ...

Tabulatura este integritatea sunetelor sonore a unei melodii, dispuse ordonat dupa corzi si timp. Tabulatura este formata din mai multe TABuri.

 

Un tab este format din 6 linii orizontale, fiecare reprezentand o coarda a chitarii.

E--------------------------------

B--------------------------------

G--------------------------------

D--------------------------------

A--------------------------------

E--------------------------------

 

Cam asa arata un tab. Si pe fiecare linie se pot afla diferite numere, care indica Tasta care trebuie apasata pentru a putea "produce" sunetul dorit. Daca o linie detine numarul 0, atunci acea coarda va fi ciupita liber [fara apasare de nici'o tasta].

 

Observatie: Tabulatura se citeste de jos in sus !

 

 

Spre exemplu:

 

E------0--------------------------

B------0-------------------------

G------0--------------------------

D------2--------------------------

A------2--------------------------

E------0--------------------------

 

Aici ai un Mi Minor [E].

 

A doua varianta de tabulaturi sunt cele pentru solo'uri. Acelea se citesc tot la fel, doar ca in ordine cronologica, de la stanga la dreapta.

 

Spre exemplu:

 

|-----------0--------|-----------0--------|-----------0--------|

|--------0-----0----|--------0-----0-----|--------0-----0-----|

|-----0-----------0-|-----0-----------0--|-----0-----------0--|

|--------------------|---------------------|--------------------|

|--------------------|---------------------|--------------------|

|--0----------------|--0------------------|--0-----------------|

 

Aici avem inceputul de la Nothing else Matters. Dupa cum ziceam mai sus, tabulatura se citeste de jos in sus. Asa ca prima data se ciupeste liber E'ul de jos, apoi G'ul, B'ul si asa mai departe. Daca in locul acelor ZEROuri erau numere, pur si simplu apasai tasta respectiva pentru coarda corespunzatoare.

 

Ei bine, sper ca te am ajutat cu ceva.

 

Bafta in continuare . Cheers !

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

Salut , puteti sa ma ajutati si pe mine cu bataia acestui cantec ?

, nu imi dau seama care ar fi bataia... Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Guest pufdepapadie
Salut , puteti sa ma ajutati si pe mine cu bataia acestui cantec ?
, nu imi dau seama care ar fi bataia... Multumesc

 

pai e jjssjs ...daca gresesc sa ma corecteze cineva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rushenescu

Banii sa presupunem ca nu sunt o problema in sensul ca in 2 luni o sa-i strang.

Ma intereseaza una buna din lemn masiv , dar daca doriti un buget undeva la 1000 de euro.

Acum ca aveti si un buget chiar va rog sa-mi spuneti

 

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Ma repet...

 

Ce as putea intelege prin "ton steril"? Adica eu banuiesc la ce se refera (sunetul ala de clean nenatural?), dar nu sunt prea sigur. Si credeti ca ar fi ok cu un EMG 60 pentru clean? Dar cu un EMG 81 pentru un distors mai de thrash?

 

Mersi anticipat.

 

Nota: Nu imi dati linkul cu agathis de pe rgc wiki, pentru ca l-am citit de vreo 3 ori.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sitar

cat ar trebui sa stea o chitara acordata ? si daca nu ramane acordata timp de cateva zile, ce anume e de vina ?

Link to comment
Share on other sites

Guest beasst

Salutare

M-am hotarat sa-mi iau un squier classic vide de la guitarshop. credeti ca ar trebui sa iau pe cineva cu mine sa testeze chitara, deoarece eu nu stiu sau sa o iau asa sperand ca e ok?

Mersi anticipat pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Salutare

M-am hotarat sa-mi iau un squier classic vide de la guitarshop. credeti ca ar trebui sa iau pe cineva cu mine sa testeze chitara, deoarece eu nu stiu sau sa o iau asa sperand ca e ok?

Mersi anticipat pentru raspunsuri

Musai sa iei pe cineva, numai sa nu fie bunica. Sunt sigur ca sunt oameni de pe forumul asta care ar putea sa-si gaseasca putin timp liber si sa te ajute in caz ca nu ai niciun cunoscut in "domeniu". :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest tanarsinelinistit

Me n00b. Vreau o chitara de pe thomann. Cum fac sa ajunga la mine cat mai repede si cat mai ieftin?

Link to comment
Share on other sites

Me n00b. Vreau o chitara de pe thomann. Cum fac sa ajunga la mine cat mai repede si cat mai ieftin?

 

Sunt oameni/firme care aduc. Mie mi-a adus un tip din Satu-Mare. Faci comanda si la livrare platesti pretul de pe Thomann (ala din Germana cu TVA-ul nemtsesc) in EUR + transportul intern, aprox 20 RON. Daca vrei detalii lasa PM.

Link to comment
Share on other sites

Musai sa iei pe cineva, numai sa nu fie bunica. Sunt sigur ca sunt oameni de pe forumul asta care ar putea sa-si gaseasca putin timp liber si sa te ajute in caz ca nu ai niciun cunoscut in "domeniu". :)

 

Si eu zic la fel. Din citite stiu ca Squier e loterie, poti nimeri una buna (calitate Fender MIM sau chiar si mai si) sau o lamaitsa :) si evident orice intre cele doua. Asta din ce-am citit de pe formuri cu americani :) Oricum e intodeauna o idee buna sa iei pe cineva cu tine care stie cand iti alegi orice chitara. daca nu gasesti, uita-te la in primul rand la gat, sa nu fie stramb: te uiti in lungul lui si tastele trebuie sa fie paralele si sa nu se "stranga" in vre-o parte. Tot la gat sa ai grija sa nu fie curbat invers (putin probabil dar nu strica sa verifici). Pt asta pe coarda groasa apasa pe prima tasta si pe ultima si ar trebui sa-ti iasa pe la mijloc un pic de distanta intre coarda si gat (distanta exacta e chestie de gust/chitara si se poate regla dup-aia).

Link to comment
Share on other sites

Guest WolfRain

ok am si eu cateva intrebari "stupide"

dupa ce criterii poti aprecia calitatea dozelor si de ce "alea`s bune ca`s DiMarzio/Seymour Duncan" si altele care is no name sunt slabe?

si daca are cineva ghid pe forum despre cum sa faci amplif home made sa imi arate ca la search n`am gasit

Link to comment
Share on other sites

Guest tanarsinelinistit
Sunt oameni/firme care aduc. Mie mi-a adus un tip din Satu-Mare. Faci comanda si la livrare platesti pretul de pe Thomann (ala din Germana cu TVA-ul nemtsesc) in EUR + transportul intern, aprox 20 RON. Daca vrei detalii lasa PM.

 

dar am auzit ca sunt siteuri care fac asta... si as avea mai degraba incredere intr-o firma decat intr-o persoana. and i need it fast. help, please :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.