www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salutare, ma intereseaza un site (din Romania), unde as putea sa imi comand o placa (bucata), de plastic, pentru a face un pickguard pentru un squier.

Daca stie cineva vre-un site sau are de vanzare, ma intereseaza mai ales pe rosu sa fie placa.

Astept raspuns.

Multumesc !

Se pare ca nimeni nu stie de unde sau tin pentru ei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Salutare, ma intereseaza un site (din Romania), unde as putea sa imi comand o placa (bucata), de plastic, pentru a face un pickguard pentru un squier.

Daca stie cineva vre-un site sau are de vanzare, ma intereseaza mai ales pe rosu sa fie placa.

Astept raspuns.

Multumesc !

 

Nu poti cumpara de pe eBay (sau similar) un pickguard de pe o chitara dezmembrata? Se vand tot felul de astfel de piese de schimb. Probabil te va costa mai mult (timp + aparatura) sa-l confectionezi singur.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Elvis

Sal am si io o intrebare

Am laut un set dunlop de ingrijit chitara si am ulei de lamaie pe care scrie sa nu fie folosit pe gat maple

Il afecteaza cu ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Sal am si io o intrebare

Am laut un set dunlop de ingrijit chitara si am ulei de lamaie pe care scrie sa nu fie folosit pe gat maple

Il afecteaza cu ceva?

 

Mai o fi un motiv pentru care scrie sa nu-l folosesti pe maple? Nu? In orice caz nu te sfatuiesc sa incerci.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lucian101

Am o chitara hora standard m și de când am cumpãrat-o (decembrie 2008) nu i-am schimbat corzile, ce-i drept nici nu prea am umblat la ea, dar de ceva timp corzile dau semne ca trebuie schimbate. Îmi puteți spune ce fel de corzi sa-i pun (firma, dimensiune) ? Va mulțumesc anticipat.

Edited by Lucian101
Link to comment
Share on other sites

Am o chitara hora standard m și de când am cumpãrat-o (decembrie 2008) nu i-am schimbat corzile, ce-i drept nici nu prea am umblat la ea, dar de ceva timp corzile dau semne ca trebuie schimbate. Îmi puteți spune ce fel de corzi sa-i pun (firma, dimensiune) ? Va mulțumesc anticipat.

 

Nu cred ca poate sa iti spuna cineva ce fel de corzi sa iti pui. E o chestie de gust, corzile mai groase suna mai bine, dar sunt mai dure cu degetele, fiecare firma de corzi are un sunet propriu... Pentru inceput, incearca niste corzi de dimensiune 11-52, iar ca firma... Orice in gama 20+ ar trebui sa fie ok. Experimenteaza si vezi ce iti place :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Elvis

Salut mai am si io o intrebare

Cum umplu o zgarietura de lumina? Un pic mai mare adic se simte daca dai cu unghia

As vrea sa imi raspundeti nu sa ziceti ca arata mai bine sau altceva. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lucian101
Nu cred ca poate sa iti spuna cineva ce fel de corzi sa iti pui. E o chestie de gust, corzile mai groase suna mai bine, dar sunt mai dure cu degetele, fiecare firma de corzi are un sunet propriu... Pentru inceput, incearca niste corzi de dimensiune 11-52, iar ca firma... Orice in gama 20+ ar trebui sa fie ok. Experimenteaza si vezi ce iti place :lol:

20+ însemnând ca având prețul de minim 20 lei presupun :)

Link to comment
Share on other sites

intreb aici ca sa nu fac un nou topic.. am o acustica hohner, care nu stiu daca sa o schimb total sau sa ii pun o doza ceva SD mai ieftin sau ceva de genu (vreau o electroacustica), si fara sa fiu nevoit sa dau cu bormasina. mi-ar conveni sa continuu sa cant pe ea, doar ca mi s-ar parea mai simplu sa iau una noua deja cu toate electronicele.

 

chitara noua sau montez doza?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cred cã numai tu poți decide asta și cred cã poți încerca ambele variante (chitara ta cu o dozã vs. o chitarã electroacusticã de valoare similarã cu ansamblul precedent).

Link to comment
Share on other sites

Guest Elvis

Inca o intrebare

Am schimbat corzile si am observat ca jos nu au distantele egale are ceva?

Corzile ernieball medium de acustica sunt prea groase?

Incep de la 13 si se termina la 56 parca

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pentru acustica, 13-56 este o dimensiune normala, o chitara buna si niste degete batatorite n-ar trebui sa aibe probleme cu ele.

 

Nu inteleg ce inseamna "jos nu au distantele egale".

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Razzvy

Am si eu o intrebare, penibila poate. Vreau sa invat notele pe grif dar nu inteleg un lucru. Am observat ca majoritatea tonurilor sunt cu negru, apoi am vazut fa-ul de pe coarda "la" scris cu gri. Au vreun rost culorile astea? Ma induc putin in eroare :)

 

note_rom.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest CryX.

Am si eu doua intrebari:

 

I. Ce inseamna acel "let rig" scris sub TAB la GP ?

 

II.Ce inseamna sa faci feeling cand canti ? 

Link to comment
Share on other sites

Guest JunkMAN25
Am si eu o intrebare, penibila poate. Vreau sa invat notele pe grif dar nu inteleg un lucru. Am observat ca majoritatea tonurilor sunt cu negru, apoi am vazut fa-ul de pe coarda "la" scris cu gri. Au vreun rost culorile astea? Ma induc putin in eroare :lol:

 

note_rom.jpg

 

e incurcata ordinea pe coarda la trebuia sa vina Mi Fa Fa# dar e scris aiurea.E scris Mi Fa# Fa.

 

salut !

ce chitara acustica imi puteti recomanda marca/model care sa aiba cutway, distanta dintre tastiera si corzi foarte mica si daca se poate cutia de rezonanta mai mica in latime (adica sa fie mai slim :) )

 

eu am vrut sa imi iau asa ceva http://www.cortguitars.com/_webapp_2729544/Jade6_NAT pentru ca si chitara electrica este tot de la Cort.In plus are "deep cutway" asa cum scrie si in descriere.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare, penibila poate. Vreau sa invat notele pe grif dar nu inteleg un lucru. Am observat ca majoritatea tonurilor sunt cu negru, apoi am vazut fa-ul de pe coarda "la" scris cu gri. Au vreun rost culorile astea? Ma induc putin in eroare :)

 

note_rom.jpg

 

Nu e penibila intrebarea, rostul probabil este sa faci diferenta intre notele de baza (scrise cu negru) si cele cu alteratii (scrise cu # si cu gri) insirate pe o octava pentru fiecare coarda dar cum a spus si colegul mai sus au inversat F# cu F din gresala.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am si eu o problema. De ceva vreme m-am apucat sa exersez cateva melodii care necesita bataie. Acordurile le stiu, bataia o stiu, pot sa schimb acordurile destul de repede dar cand vine vorba de lovit corzile cu pana se intampla ceva care ma deranjeaza. Sunetul produs de contactul penei cu corzile se aude destul de tare si imi cam strica melodia. NU inteleg unde gresesc. Am pene si subtiri si groase si cu toate aceeasi poveste... ma rog ... la alea subtiri nu se aude asa tare sunetul acela dar tot e enervant. Vreo sugestie ? :lol:

 

Multumesc anticipat :)

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.