www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu

Recommended Posts

Am o intrebare in legatura cu melodia asta

De la 00:16 galopul acela e facut pe tot acordul sau doar pe o nota. Ma cam insala urechea.

 

 

cum a spus si Doctor X e power chord , respectiv :

e|--------------------

B|--------------------

G|-10~~~~~~---

D|-10~~~~~~---

A|-8-~~~~~~----

E|--------------------

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare : cum se numesc tuningurile : drop c(CGCFAD) , respectiv Drop C#/Db (C#G#C#F#BbEb) , adica in "note" , nu stiu daca m-am exprimat corect , dar sper sa intelegeti ce vreau sa zic , sa zicem : " acordez chitara in do , sau re major (2 ex)"

 

Drop C e acordaj in Re standard, cu coarda groasa acordata in Do. Drop C# e acelasi lucru, numai ca e cu un semiton mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Drop C e acordaj in Re standard, cu coarda groasa acordata in Do.

Nu mai minți copiii!

 

Drop C e drop D cu un ton mai jos (respectiv un semiton pt. drop C#).

http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_tuning#Dropped_tunings

 

C = Do

D = Re

E = Mi

F = Fa

G = Sol

A = La

B = Si

 

Deci Drop C ("Do coborât" dacã vrei) = Do Sol Do Fa La Re.

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare : cum se numesc tuningurile : drop c(CGCFAD) , respectiv Drop C#/Db (C#G#C#F#BbEb) , adica in "note" , nu stiu daca m-am exprimat corect , dar sper sa intelegeti ce vreau sa zic , sa zicem : " acordez chitara in do , sau re major (2 ex)"

 

Bre Mike, vezi ca notele sunt intre paranteze. Invata si tu notatia muzicala englezeasca, ca-i aproape universala.

Gasesti un tabel aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Note

 

Daca vrei sa-ti traducem "drop C" sau "drop C#" in limba romana nu putem s-o facem decat pe genunchi, adica ceva de genul "coborit in do" sau "coborat in do diez". Numai ca daca vrei sa folosesti expresiile astea n-o sa te inteleaga nimeni. :P

 

Legat de acordaje joase, 57 ti-a dat o solutie eleganta, astfel incat sa nu te acordezi de fiecare data cand le schimbi: dupa ce-ti iei corzi potrivite pentru cel mai jos acordaj pe care vrei sa-l folosesti, folosesti un capodastru si nu-ti ramane decat sa acordezi coarda cea mai groasa in cazul in care vrei sa treci de la drop la standard.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu mai minți copiii!

 

Drop C e drop D cu un ton mai jos (respectiv un semiton pt. drop C#).

http://en.wikipedia....Dropped_tunings

 

C = Do

D = Re

E = Mi

F = Fa

G = Sol

A = La

B = Si

 

Deci Drop C ("Do coborât" dacã vrei) = Do Sol Do Fa La Re.

 

Ma gandeam ca poate e mai usor de inteles cum am zis eu. Adica, drop D fiind E standard cu E gros coborat la D, putem sa luam drop C ca un D standard cu D gros coborat la C

Link to comment
Share on other sites

dc atunci cand nu cant nimic la chitara (si tin mana pe corzi ca sa nu sune nimic ) se aude un sunet puternic si ascutit ? asta se intampla numai la canalul de distors . am incercat cu alte cabluri si alte chitari si aceeasi problema . e ceva normal sau are vreo defectiune ? este un Kustom HV30 . multumesc anticipat

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

acum am cablu de 3m , daca cumpar de 6 sau 9 o sa se mai auda sunetul ?

 

NU! Eu am unul de patru si am pierdut cativa decibeli. D-apai la sase sau, si mai si, la noua.

Ca sa nu mai zic ca m-a pus dreacu sa-mi iau unul de zece (de boxe, intre amp si cab) si am ajuns pe minus: nici macar nu auzeam corzile zbarnaind. :P

Link to comment
Share on other sites

Poate un capodastru sa-mi strice gatul chitarei? Am citit discutia asta http://www.acousticg...hp/t-22121.html si unii vad ca se plang de capodastrele cu arc . Ce tip de capo ma sfatuiti sa folosesc?

 

 

La capodastrul cu arc nu se poate regla presiunea si poate sa faca chitara sa falseze cu capodastrul pus.

Daca materialul de protectie se uzeaza iti poate strica griful prin faptul ca pot ramane urme pe partea din spate.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Kyser Quick-Change (pare a fi modelul de care se plingeau cei de pe acousticguitarforum :) si nici vorba de problemele descrise. Il folosesc de 3 ani, nu mi-a lasat nici o urma pe chitara si si-a dovedit rezistenta. E intr-adevar quick change - se pune sau se ia in citeva secunde cu o singura mina. Nu stiu daca e relevant sau nu, discutia de pe forumul lor e de acum 8 ani.

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Guest Cântec

Salut si as vrea sa invat sa fac elemente de negaturã între strofe in special cu ciupituri multumesc

 

Ceva de genul rif si am vrut sa spun legãturi

Link to comment
Share on other sites

Poate, va rog, sa ma lamureasca cineva in legatura cu sedintele de exersat? Cant de aproape 3 ani si recent, acum o saptamana, am decis sa iau chitara in serios si sa imi perfectionez cantatul. Am luat de pe net dvd-ul Speed Kills al lui Michael Angelo Batio si m-am pus pe treaba. Stau cam 6 sau 7 ore la chitara exersand exercitiile de acolo. Acum nu stiu din ce motiv am ajuns la o problema, nu le mai pot face perfect. Ieri imi ieseau destul de bine dar astazi nu stiu ce s-a intamplat. Daca s-a uitat cineva la dvd, fac primele cinci exercitii. Tot in paralel exersez si la solo-ul de la melodia Still got the blues a lui Gary Moore. Acum cand exersez solo-ul pentru o perioada nu imi mai ies exercitiile si vice versa. Poate sa ma ajute cineva va rog?

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Poate, va rog, sa ma lamureasca cineva in legatura cu sedintele de exersat? Cant de aproape 3 ani si recent, acum o saptamana, am decis sa iau chitara in serios si sa imi perfectionez cantatul. Am luat de pe net dvd-ul Speed Kills al lui Michael Angelo Batio si m-am pus pe treaba. Stau cam 6 sau 7 ore la chitara exersand exercitiile de acolo. Acum nu stiu din ce motiv am ajuns la o problema, nu le mai pot face perfect. Ieri imi ieseau destul de bine dar astazi nu stiu ce s-a intamplat. Daca s-a uitat cineva la dvd, fac primele cinci exercitii. Tot in paralel exersez si la solo-ul de la melodia Still got the blues a lui Gary Moore. Acum cand exersez solo-ul pentru o perioada nu imi mai ies exercitiile si vice versa. Poate sa ma ajute cineva va rog?

Exerseaza cu metronom si creste viteza doar atunci cand stapanesti bine un tempo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Poate, va rog, sa ma lamureasca cineva in legatura cu sedintele de exersat? Cant de aproape 3 ani si recent, acum o saptamana, am decis sa iau chitara in serios si sa imi perfectionez cantatul. Am luat de pe net dvd-ul Speed Kills al lui Michael Angelo Batio si m-am pus pe treaba. Stau cam 6 sau 7 ore la chitara exersand exercitiile de acolo. Acum nu stiu din ce motiv am ajuns la o problema, nu le mai pot face perfect. Ieri imi ieseau destul de bine dar astazi nu stiu ce s-a intamplat. Daca s-a uitat cineva la dvd, fac primele cinci exercitii. Tot in paralel exersez si la solo-ul de la melodia Still got the blues a lui Gary Moore. Acum cand exersez solo-ul pentru o perioada nu imi mai ies exercitiile si vice versa. Poate sa ma ajute cineva va rog?

 

mai lasa cateodat aexercitiile si canta ce -ti vine tie ..incearca sa canti nu sa reproduci doar exercitiile.

 

Incearca sa implementezi elemente din exercitiu in cea ce vrei tu sa canti ..licuri "inventate " de tien ..compuse , improvizate.

Te inregistrezi si apoi cafea , tigara , rabdare si asculti ce ai cantat...mai ales din punct de vaedere al expresivitatii , artistice si nu tehnica sa primeze.

 

Partile tehnice sa nnu sune a exercitiu !!! suna a amatorism fara cap doar imitatie chimnuita orice perfecta este executia. Se simte de la o posta nu te lua dupa prieteni chitaristi deoarece acestia sunt axati numai pe tehnice si nu vad nu aud altceva mai repede iti spune un ascultator obisnuit daca-i place sau nu cea ce-i canti .daca nu-i place e bai ca trebuie ca spectatioorii sa aprecieze si sa simta cea ce canti.

Cu passaje de virtuozitate nu trebuie exagerat caci da in "circ" .Ca si efectele "pedale" wah, voce, ecou etc etc ..trebuie sa uzezi cu precautie si cu mult gust si la "efectul vitruozitatii" ce se pierde daca nu-i contrastant cu alte parti muzicale.

Groove-ul reste de baza , forma echilibrata .

 

Exercitiile le faci ca sa ai dexteritete si nu ca sa le canti !!

 

mai dute la gagici fotbal la bere mai vezi un film daca esti "saturat" cu chitarismele ...trebuie si deconectare.

Link to comment
Share on other sites

Multimesc foarte mult. Eu exersam religios ce vedeam in DVD-ul ala, vroiam sa imi imbunatatesc dexteritatea foarte mult si am cam neglijat partea de cantat. Acum stiu sa investesc timp egal in ele, atat expresiviatea cat si in partea de virtuozitate. Acum am cu ce sa-mi ocup timpul. De cantat limes zice ca cant destul de bine dar tot mai e loc de imbunatatiri. Multumesc din nou.

Link to comment
Share on other sites

Multimesc foarte mult. Eu exersam religios ce vedeam in DVD-ul ala, vroiam sa imi imbunatatesc dexteritatea foarte mult si am cam neglijat partea de cantat. Acum stiu sa investesc timp egal in ele, atat expresiviatea cat si in partea de virtuozitate. Acum am cu ce sa-mi ocup timpul. De cantat limes zice ca cant destul de bine dar tot mai e loc de imbunatatiri. Multumesc din nou.

Acele exercitii sunt in mare parte de "incalzire" .

Tu trebuie sa iei partile actual importante ptr cate o piesa ...nu toate exercitiile ..

 

Cantatu-i baza ..exercitiile dau gata pe copii si chitaristi amatori incepatori ocupati si stresati de propriile probleme tehnice si care deocamdata sunt atenti si "focaluizati" numai si numai la aceste aspecte

Din aceasta cauza nu este prea OK parerea altui chitarist prieten incepator si el .

 

Am mai propua ca si chitarist de studiat ca si improvizatie si solouri pe Leslie West ..nimic rapid insa greu de cantat ca si el asezat greu cu frazare si benduri corecte...etc .. Celalat eset Hendrix , apoi Clapton , nu inultimul rand Jeff Beck .

Ptr cantat melodii simple darbine structurate Hank Marvin ( Shadows)

 

Acestia sunt imitati de 40 de ani de ceilalti la aceasta baza a pus fiecare cate un pic.

 

Mai incolo dupa ec te mai specializezi poti sa vezi si de Frank Zappa.

 

Si mai sunt si altii .

 

Srederii la moda momentan sunt doar cativa promovati ..etc ..dar prezinta o parte foarte micuta din numarul de chitaristi foarte buni .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.