www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Fals (ex: Cumpar Urgent Chitara Electrica In Jurul A 1100 Euro)


Jeanov
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

se poate inchide topicul

 

imi cer scuze celor care nu le-am raspuns

 

pana la urma mi-am cumparat un Gibson Les Paul Custom

 

daca m-ati putea ajuta careva cu seria 59092642 pentru ca nu am gasit nimic date despre ea...decat la un moment dat undeva foarte "ascuns" am gasit ca la modelele noi de Gibson Les Paul Custom Shop LP Custom nu sunt inca indexate.... :) :) :):(B)

tare ciudat in orice caz....

 

merci...

Link to comment
Share on other sites

1.seria asta NU este de la vreun Gibson

2.nicio chitara Gibson nu paraseste fabrica fara o serie.Custom Shop nu mai e atelierul care era pe vremuri,e ditai hala si ala,de aia am zis fabrica.

Mi-e teama pentru tine.....

Link to comment
Share on other sites

ceea ce spune rares e adevarat, verifica aici: http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/vi.../news_id/e/1500

 

sectiunea care te intereseaza:

 

Gibson Custom

 

1952-1960 Les Paul, Explorer, Flying V, and Futura reissues (since late 1992):

 

M YRRR or MYRRRR

M is the model year being reissued

Y is the production year

RRR® indicates the guitar's place production for that year. NOTE: This number includes all models for a particular reissue year - so, for example, a 1958 Reissue serial number may include '58 Reissue LP Standard and '58 Explorer production.

Example:

 

7 5123 is the 123rd 1957 reissue model produced in 2005.

Link to comment
Share on other sites

scuze ca nu am raspuns mai repede...dar intr-adevar chitara era falsa...

 

 

luni adica pe 19 am cumparat-o seara.....iar marti seara dupa ce am tot cautat pe net despre ea...am vazut ca e falsa si miercuri am mers cu ea inapoi sa imi iau banii(1000 de euro)

si joi dimineatza am plecat in Budapesta sa caut si sa cumpar.....si am venit acasa....cu un Fender Stratocaster American Deluxe HSS :)

 

 

dar am citit multe chestii pe net...si se pare ca intr-adevar....firma Gibson nu face decat in Nashville chitari.....si doar atat....

si au aparut firme in china,korea,indonezia,etc.....care le fac asemanator...si le fac pentru eBay si se vand la 250-300 de euro.....

 

dar va zic sincer...chitara suna foarte bine...si era comoda.......dar nu era autentica.....si era si frumoasa

 

oricum....incredibil la ce nivel a ajuns tehnica daca se pot falsifica si niste chitari atat de bine.....

 

in orice caz merci celor care m-au ajutat

post-297-1195914870_thumb.jpg

post-297-1195914954_thumb.jpg

post-297-1195915110_thumb.jpg

post-297-1195915263_thumb.jpg

Edited by Jeanov
Link to comment
Share on other sites

uai da i falsa GROSOLAN, adica doar ca scrie gibson da in rest are un milion de detalii care indica, ca nu e gibson.

 

cum ar fi?

deschide-le si altora ochii daca tot te-ai bagat.

In alta ordine de idei, cum iti poti imagina ca o iei la 1000 euro ???

Si chiar m-am intrebat si eu ce o fi asa greu sa pui o serie corecta? Probabil ca din fabrica e vanduta spunandu-ti-se ca nu e un Gibson original, dar cine o cumpara are un scop precis... de a gasi fraieri.

Link to comment
Share on other sites

chestia cu serial number-urile e foarte simpla...adica ei pot da pur si simplu pe acest site un serial la intamplare si daca e valid ei il pot stantza

 

dar chestie naspa e ca pe ea scria "MADE IN USA" .....

 

dar e foarte ciudat daca cei de la gibson au pe site pagina care atentioneaza lumea ca sa verifice specificatiile(plasticul de la gat,potentiometrele in spate,sigla........) si acesti oameni folosesc sigla GIBSON asta e cam o mare infractiune si normal cei de la gibson ar trebui sa faca ceva ca sa opreasca faza asta....

 

asa ca sincer eu miros unpic ca si cei de la Gibson au coada bagata umpic....poate ma insel :)

 

uitati aici site-ul unde am descoperit eu ca e falsa chitara :)

Edited by Jeanov
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
cum ar fi?

deschide-le si altora ochii daca tot te-ai bagat.

 

 

Cred ca e de ajuns sa te uiti la o poza a unui Gibson LP Custom autentic ca sa iti dai seama. E vorba de forma binding-ului, a inlay-urilor, de insertiile de pe headstock, care sunt facute foarte grosier, de finish...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e de ajuns sa te uiti la o poza a unui Gibson LP Custom autentic ca sa iti dai seama. E vorba de forma binding-ului, a inlay-urilor, de insertiile de pe headstock, care sunt facute foarte grosier, de finish...

 

un gibson lp custom are...binding peste freturi, TOM fara suruburi, truss rod cover cu 2 suruburi, suruburile ramelor de la doze aurii daca hardware-ul e auriu, nu imi dau seama din poze de inlay-uri da probabil erau grosolane, nu am vazut ever custom sunburst, la lp custom butoanele vol/ton sunt speed knobs, seria e diferita, parca prima cifra e cifra reissue, apoi anul etc...nush sigur...oricum sunt mai putine cifre ca la std. (si oricum si daca ar fi fost standard, ar fi anul 52 wtf ziua 909 c'mon), custom nu are "made in usa", si probabil si alte detalii care acum nu imi vin in minte.

Link to comment
Share on other sites

Bine ca totul s-a terminat cu bine si ai reusit sa iti recuperezi banii care nu au fost deloc putini...Pune niste poze cu Stratocasterul pe care l-ai cumparat ca sa ne mai limpezim ochii... :)

Link to comment
Share on other sites

la cerere aici aveti poze cu Niacina (numele ei) :);):(B):)

Se pare ca ai achizitionat o chitara Fender Stratocaster American Deluxe HSS, fabricata in 2005 (cod catalog 010-1500), rosewood fretboard, tortoise shell pickguard, echipata cu o doza de format humbucker orizontal Fender DH-1, doua doze Samarium Cobalt Noiseless extra hot, cu S-1 switching system, cu LRS Roller Nut, mecanisme de acordaj cu blocaj si Amber finish.

S-o stapanesti sanatos si s-o canti vesel! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

post-201-1196022322_thumb.jpgpost-201-1196022360_thumb.jpg

in speranta ca nimeni sa nu mai ia tzeapa, incerc sa punem side-by-side doua poze si sa explicam evidentzele

- pozitionarea potentiometrelor (!!!)

- forma capacelor de ton si volum (!!!)

- binding peste taste (!!!)

- pozitionare calus

- forma pivotilor calusului

- forma pickguard

 

legenda: (!!!) = neconcordanta crasa

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

post-201-1196022322_thumb.jpgpost-201-1196022360_thumb.jpg

in speranta ca nimeni sa nu mai ia tzeapa, incerc sa punem side-by-side doua poze si sa explicam evidentzele

- pozitionarea potentiometrelor (!!!)

- forma capacelor de ton si volum (!!!)

- binding peste taste (!!!)

- pozitionare calus

- forma pivotilor calusului

- forma pickguard

 

legenda: (!!!) = neconcordanta crasa

cea in cauza era o copie mult mai buna cel putin materialul lemnos parea luvcrat mai ingrjit, si merita vre-o 300 Euro //

 

aceasta din pozele copmapartive se vede de la o posta ,corpul din lemn "urat" lipit din trei bucati neingrijit .Nealease bucatile ca sa nu se observe diferenta intre nervura lemnului ( fiind natur) din acestea se gasesc la 60-70 Euro cand mai vand comercianti made in china la gramada sa mai lichideze " colectia".

Link to comment
Share on other sites

cea in cauza era o copie mult mai buna cel putin materialul lemnos parea luvcrat mai ingrjit, si merita vre-o 300 Euro //

 

aceasta din pozele copmapartive se vede de la o posta ,corpul din lemn "urat" lipit din trei bucati neingrijit .Nealease bucatile ca sa nu se observe diferenta intre nervura lemnului ( fiind natur) din acestea se gasesc la 60-70 Euro cand mai vand comercianti made in china la gramada sa mai lichideze " colectia".

B):):):(:)

arpi, m-am pishat pe mine de ras

esti maretz

te iubim ;)

Link to comment
Share on other sites

k, se pare ca m-am inselat la faza cu sunburstu...my bad

 

B):):):(:)

arpi, m-am pishat pe mine de ras

esti maretz

te iubim ;)

 

nu stiu cat de multe lp sunt cu top din 3 bucati...asta nu e neaparat un lucru cautat...cu toate acestea, unul dintre cele mai faimoase lp-uri, cel al lui slash care a fost his main stage guitar pe la sfarsitul anilor 80 a fost un lp din 87 parca factory second, cu topul din 3 bucati...apare si in videoclipul sweet child o mine.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cat de multe lp sunt cu top din 3 bucati...

foarte putine, insa, ultimele doua care au fost la vanzare pe e-bay (si pe care eu le-am vazut in 3 ani de pandit e-bayul) au stat la vanzare 6 ore si repectiv 8 ore si s-au cumparat la pret spot

 

 

PS ... una am luat-o eu :) (si te asigur ca n-a fost 60 eur :) )

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca ai achizitionat o chitara Fender Stratocaster American Deluxe HSS, fabricata in 2005 (cod catalog 010-1500), rosewood fretboard, tortoise shell pickguard, echipata cu o doza de format humbucker orizontal Fender DH-1, doua doze Samarium Cobalt Noiseless extra hot, cu S-1 switching system, cu LRS Roller Nut, mecanisme de acordaj cu blocaj si Amber finish.

S-o stapanesti sanatos si s-o canti vesel! :)

 

asa si este

cu cod de catalog 720 :)

 

merci tare fain

Link to comment
Share on other sites

foarte putine, insa, ultimele doua care au fost la vanzare pe e-bay (si pe care eu le-am vazut in 3 ani de pandit e-bayul) au stat la vanzare 6 ore si repectiv 8 ore si s-au cumparat la pret spot

 

 

PS ... una am luat-o eu :) (si te asigur ca n-a fost 60 eur :) )

 

Cum ai avut curaj? M-a tentat si pe mine dar mi-a fost frica, mai ales la atatia bani.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

un site care promoveaza chitari gibson fake,raportul pret calitate e foarte ok,problema apare daca cineva cauta clienti "adevarati" la care sa vanda minciunica la peste 1000 de euro http://www.wholesupplier.cn/product.asp?id=4390

am vazut ca s-a mai postat acest link.oricum e trist sa iei asa tapa

Edited by mario_d
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.