www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Fals (ex: Cumpar Urgent Chitara Electrica In Jurul A 1100 Euro)


Jeanov
 Share

Recommended Posts

Ideea este urmatoarea: aceste chitari arata bine si suna bine doar pt aia care nu se pricep, aviz Janov sau cum ishi zice, sincer nu vreau sa jignesc amu, doar ca daca ai fii macar mediocru la scule de muzica ai fii vazut cand ai pus mana pe chitara prima data ca este pe nashpa, se vede si la toate elementele metalicem chei, pod, capace de doze ca sunt facute dintr-un aliaj de foarte proasta calitate, exagerat de proasta calitate, dupa care are unele intentzionate defecte de constructzie ca sa nu poata fii trashi la raspundere pe cale legala, lemnul nu este de calitate superioara, finisajele lasa mult, chiar destul de mult de dorit, deci numai un incepator sau un ageamiu poate fii fraierit cu asha ceva, eu am avut ocazia sa var cateva exemplare si chiar sa pun mana si sa le incerc, au fost cateva cazuri in care s-a incercat fraudarea si aici pe RGC cu astfel de exemplare, chitarile se fac in China si se trimit peste tot in lume, se pot comanda de la producator sau de pe anumite saituri si adrese ce apar pe ebay, costa intre 250-300$ plus taxe. Multzumesc celor care sunt aici pe sait si care se pricep si care au grija ca sa nu fii prostitzi naivii cu cacaturi de genul asta, multzi mai se si baga in seama si spun cate o prostie, nu mai dau exemple ca nu ajuta pe nimeni, ideea este ca sunt oameni aici care chiar stiu ce spun in domeniu si ma bucur ca sunt vigilentzi, pe viitor, orice cumparator sau posibil cumparator, inainte sa dea banu pe ceva, sa intrebe aici, sa caute pe net, sa puna mai intai niste poze cu chitara aici si abia cand este sigur ca este ce trebuie, abia atunci sa dea banu pe scula, este pacat ca unii fac o gramada de bani de pe urma naivitatzii si distrug increderea oamenilor in oameni si intr-un posibil viitor muzical, din pacate specula, tzeapa si gainariile patroneaza cam toata Europa de Est, asha ca grija mare si nu va lasa-tzi prostitzi pt a imbogatzii pe altzii. :)

Link to comment
Share on other sites

am vazut ca unii le mai si lauda, pai ce sa mai zici, indiferent cat vrei sa-tzi lauzi chitara ca este a ta, ideea este ca tot cu cioara vopsita umblii si problema apare cand la randul tau sintzi tentatzia sa dai o tzeapa la un incepator si sa-i plasezi lopata pe post de mega chitara si cu bani de pe intzepat sa-tzi iei tu ceva mai de calitate, mai bine o chitara mai ieftina dara utentica si mai multe ore de repetat decat vrajeli ieftine de gen, un chitarist bun canta bine si pe o chitara mai slaba, dar unu care se crede mega chitarist nu o sa faca niciodata minuni cu o chinezarie falsa, asha ca terminatzi o data cu porcariile astea. :) se iau si altzii dupa voi si nu o sa iasa nimica bun.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi asa de simplu...:)

Hai ca incerc sa dau eu o solutie simpla care se vede de la o posta.

http://www.wholesupplier.cn/class.asp?aid=93&nid=282

Ma uit la chitarile aste si nu-mi vine sa cred cat de bine sunt facute (nu numai Gibson-uri). Si sunt sigur ca si suna suficient de bine sa prosteasca un amator (probabil me included).

Trecand peste asta, singurul mod pe care l-am gasit si care functioneaza sigur in a deosebi un Gibson fals de unul real este punctul de la i-ul din sigla.

1207013207_3.jpg

La unul fals punctul e mult mai jos, aliniat cu partea de jos a cozii de sus de la G. De ce? Habarnam...

Stiu ca in poza pe care am pus-o se vad mai multe probleme dar la fake-urile noi alea sunt "remediate" si nu am gasit alta poza.

Right?

Simplu?

Link to comment
Share on other sites

sunt o gramada, le vezi cand ai chitara in mana, din pozele puse de ei pe sait nu prea ai cum sa te prinzi decat dupa unele smecherii, dimensiunile romb-ului de pe cap, la unele la scris, modul de unire a band-ului de plastic de pe grif cu cel de pe cap, capul tastelor nu este acoperit cu plastic cum este la Gibson, material-ul din care sunt facute cheile , podul, capacele dozelor, ;la unele si curba laterala a capului, plus inca altele si altele, de aia am zis ca daca pui mana pe una itzi dai seama imediat, greutatea, indiferent daca este goala pe dinauntru sau nu, nu este aceashi ca la cele originale si din cauza partzilor metalice facute dintr-un aliaj de proasta calitate si foarte ushor la greuate. Am precizat ca am avut ocazia sa pun mana pe mai multe exemplare si sa le studiez ca dupa poze itzi dai seama ca nu este cea trebuie dar pleci cu sperantza ca arata identic ca in pozele de prezentare si parca te mananca si nu te potzi abtzine sa nu rishti.

Link to comment
Share on other sites

adevarul este ca Gibson http://www.gibson.com/en-us/Support/SerialNumberSearch/ nu prea e clar cand vine vorba de s/n la les paul custom.

cu "standard" clar.

custom are diferite tipuri de serial number, in functie de chitara, sunt multe editii speciale etc. am sa pun niste poze, autentice.

daca nu ma insel, chiar si tipul de serie standard se gaseste si pe custom, "banalul" custom. voi pune poza.

chitara in cauza avea multe bube. top flame cherry sunburst nu gasesti pe custom, decat daca e ceva model editie super limitata, cu un pret astronomic, si nu cred ca ai tu sansa sa dai peste asa ceva, ba mai mult si la pretul asta.

gibson pana in 2002 sau asa ceva nu folosea flame decat pe chitari mai scumpe. in mod normal ei foloseau plain top, iar pt flame scoteai bani la greu din buzunar. ce topuri gasesti acum pe editiile de serie iti vindeai o mana sa ai acum 10-20 de ani. apoi la custom plasticaraia e neagra, speed knobs, tom "fara" surub, pozitionat altfel, binding "peste" taste (desi nu e peste, ci e nivelat la nivelul tastei, care defapt se opreste la binding) insa asta nu e o regula, pt ca daca chitara a fost retastata poate avea freturi normale, peste binding. apoi inlayurile, diamond inlay-ul e mare, truss rod, chei aparte, forma headstockului. ar mai fi spatele care cred ca la custom e dintr-o bucata. in anii 70 si 80 gibson punea pe lp-uri topul din 3 bucati, in anii 70 corpul era din nu stiu cate bucati, pancake, la fel si gatul. plus inscriptii in control cavity, pickup cavity etc, nitro lac etc...

sunt o groaza de detalii, iar in ziua de azi, cand ai lespaulforum, mylespaul si alte site-uri asemenea la dispozitie, cu oameni care stiu TOT despre gibson, este inpardonabil sa iei teapa, luand in mana chitara si studiind-o, nu pnv.

 

iata si poze...poate ne clarifica cineva mai priceput...toate sunt lp custom

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

cei care incearca sa pacaleasca omul intra in incidenta penalului si trebuiesc tratati ca atare.

este nasol sa incerci sa cumperi un instrument scump fara sa ai siguranta ca obiectul este in regula. e la fel ca si cum ai cumpara un ceas scump la colt de strada. si pe ebay e plin de facaturi, le cumpara din china chiar si americanii (sau persoane ca locuiesc in usa) si le vand pe ebay. daca veti cauta, veti gasi diverse chitari la care proprietarul spune> nu cunosc foarte bine provenienta, dar eu am cumparat-o sh de la un magazin de instrumente si i s-a facut un setup profi, bla-bla..

singura chitara pe care as cumpara-o de pe ebay e parkerul pentru ca modelele scumpe, din cate stiu eu (si am cautat destul de mult la chinezi pe site-uri), nu au fost (inca) copiate pentru ca e prea scump procesul tehnologic.

eu daca ar fi sa cumpar gibson sau fender (sau orice marca comercializata si la noi) de la cineva din ro, m-as duce cu el la dealerii autorizati sa imi confirme daca e in regula sau nu.

Link to comment
Share on other sites

ce-i ala pod?

daca te referi la bridge eu stiam ca e cordar...

bridge=pod, nu asta conteaza potzi sa-i spui cum vrei, de exemplu era un baiat ce spunea la corzi , strune, ideea este ca ai intzeles exact ce am vrut sa zic.

Nu cred ca mai trebuie sa mergi la un vanzator din magazin sa-tzi dea el aprobarea sa cumperi chitara, ajunge sa pui o poza sau 2 aici pe sait si sunt sigur ca vei primii cele mai pertinente lamuriri, aici pe RGC sunt destui care se pricep foarte bine la chitarile bune :)

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.