www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Midnight Express La Tonomatul Dp2


midnight rider
 Share

Recommended Posts

Guest Chiperion
Bafta!

poate i se face cuiva mila sa inregistreze pentru noi astia care au daytime jobs...

 

...respectiv scoala. O sa-ncerc sa pun eu tunerul la treaba, da' nu promit nimica. Abia astept sa vad, in orice caz.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Se pare c-a reactionat frumos softuletu'. Tovarasi, daca nu pateste calculatorul ceva, avem si inregistrare. Deranjeaza pa careva formatu' .wmv? sa stiu sa incarc si altceva, cand vin acasa.

Link to comment
Share on other sites

aici, stratman, are mare dreptate... cand am fost cu trupa celor mici la tvr la "numai cu acordul minorilor", dupa ce ne-au intrebat "unde e cd-ul?" si au aflat ca o sa cante live copiii, au fost nishte probleme interminabile cu sunetistii, care dupa ce au scos de la naftalina un set de microfoane de tobe nu stiau cum sa le instaleze... e de plans, va spun eu, este totusi, cel mai important post de televiziune... poate o sa va spuna toni dijmarescu, sau dan andrei aldea ce s-ar intampla cu astfel de sunetisti in germania... apoi, dupa ce am dat cat de cat de capat la tobe, basul se auzea mai tare decat chitara solo, am aflat ca nu o sa sune asa - ci se face treaba din "masa principala", ceea ce nimeni nu auzea, nici macar sunetistii din platou. era un alt "regizor de sunet" care superviza soundul. inteleg ca rares are, totusi un parteneriat acolo cu sunetul, la fel a sunat si data trecuta cu tomaselli si "one night stand". cum nu-l banuiesc pe rares ca-si da cu stangu'n dreptu' si nici nu cred ca sunetistii de acolo vor "sa-l lucreze", nu pot sa presupun decat lipsa de competenta a "profesionistilor" din TVR... si faptul ca aia de la TVR fug de live ca de tamaie... daca oamenii de la "midnight express" aveau fuste mini, silicoane si veneau cu un cd dupa care interpretau "lasa-ma papa la mare..." atunci soundul era ok... nu spun ca sunetul e chiar prost-prost si eu am remarcat ce bine canta rares la voce, semnalez doar ca la TVR problema asta a sunetului e perpetua, baietii au infirmat teoria conservarii energiei si au facut primul perpetum..., iar in ceea ce-i priveste sunt "i-mobile", adica nu-i da nimeni afara!

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
primul

 

Felicitari Rares, felicitari Gashka! Foarte faina prestatia!

 

Din pacate, soundul lasa de dorit. Nu stiu ce s-o auzit la voi, dar pe inregistrare, cand intra clapa le ia maul la toti!

Tipul care a tras chestia, ce PLM a facut cu clapa aia, de-i cu cel putin 8 dB mai tare decat restul gastii? I-o fi dat sidechain feed la VoiceOver Compression pt toata gashka? Sau o confundat microfonul cu clapa?

 

Frumos solo, melodios si cu boashe. A pair of big, hairy balls!

Rock on, bro'!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

sa nu va suparati pe mine. poate este de la sonorizare dar... cam aiurea tonul clapei

tonul clapei este OK , super , dar compresorul de voce scoate in evidenta 300-2500 Hz , si probabil ca asa era reglat ptr

discutii si nu ptr muzica.

 

Exista compresoare cu preseturi , compresor multiband care trebuie reglat ptr diferite ipostaze altfel.Asta anu se invata niciunde doar lucrand langa un maestru de sunet, si ai nevoie de cativa ani buni de mixat ca sa faci un sunet bun.

 

Orga era setata bine casa aiba un ton stil John Lord , Hammond -overdrived , cu percutie si Leslie , ton ce umple si sustine fondul la o trupa intreaga dar trebuie si mixata adecvat .

 

Pana acuma cel mai bun mixaj TVR am auzit la "Taverna" ,cu alta echipa .

Link to comment
Share on other sites

Nu este prima oara cand sunt puse in discutie amatorismul si dezinteresul "profesionistilor'' de prin diferite televiziuni. Un lucru e limpede. oamenii astia nu se vor schimba niciodata, ca la noi totul se face dupa "ureche". Probabil ca si cu probe si fara probe, ar fi fost acelasi lucru , cum spune Stratman. Dar poate ca trupele care sunt puse in asemenea situatii ar trebui sa nu le mai accepte. Aici nu e vorba de faptul ca noi stim ca Rares Totu stie, ci de respect fatza de artisti in general.

Link to comment
Share on other sites

Nu este prima oara cand sunt puse in discutie amatorismul si dezinteresul "profesionistilor'' de prin diferite televiziuni. Un lucru e limpede. oamenii astia nu se vor schimba niciodata, ca la noi totul se face dupa "ureche". Probabil ca si cu probe si fara probe, ar fi fost acelasi lucru , cum spune Stratman. Dar poate ca trupele care sunt puse in asemenea situatii ar trebui sa nu le mai accepte. Aici nu e vorba de faptul ca noi stim ca Rares Totu stie, ci de respect fatza de artisti in general.

 

 

Banul Public Ochiul Dracului

 

 

nu se face dup ureche ci dupa picioare sau dupa ciorapi ?, daca se facea dupa ureche iesea ceva mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.