www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Toata Lumea Cauta - Nimeni Nu Gaseste...


Guest cee
 Share

Recommended Posts

Pentru ca tot s'a scris mult pe tema asta imi permit si eu sa'mi dau cu parerea si sa spun ca absolut TOTI colegii mei din prezent cat si fostii (vreo 2 trupe) nu i'am (ne'am) cunoscut pe internet. Nu am nimic cu rgc.ro si nici nu sint certat cu netul (au si astea avantajele lor), dar am vrut sa precizez si lucru asta.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca tot s'a scris mult pe tema asta imi permit si eu sa'mi dau cu parerea si sa spun ca absolut TOTI colegii mei din prezent cat si fostii (vreo 2 trupe) nu i'am (ne'am) cunoscut pe internet. Nu am nimic cu rgc.ro si nici nu sint certat cu netul (au si astea avantajele lor), dar am vrut sa precizez si lucru asta.

 

E logic si corect ce spui tu, dar eu de exemplu am revenit in Romania dupa mai bine de 9 ani din ultimii 12 petrecuti prin alte tari si nu cunosteam pe nimeni pe aici (nu numai muzicieni, ci nici macar pe cineva caruia sa-i pot da buna ziua). Plus ca sunt si multi care vin de prin provincie la studii in Bucuresti, sau la munca si probabil si in celelalte orase mari ale tarii se intampla la fel.

 

Netul asta e un inceput macar, chiar daca ai doar vreo 10% sanse sa te potrivesti ca si caracter/personalitate cu cei peste care dai aici, pentru a putea apoi avansa la partea cu muzica in sine. Si fac pariu ca daca toata lumea ar fi prietena cu toata lumea, forumul de caut trupa/oameni ar fi gol.

Link to comment
Share on other sites

Pregatirea noilor "trupe bune" (ce o sa apara la un moment dat la o schimbare de directie radicala in arta) nu este facuta mai niciunde .Cel mult se invata despre muzica la scoala ( daca elevii invata ceva) si atat.

 

Ramane "cover"-ismul ca si miscare singulara si principala .Nici publicul nu poate digera mai mult decat ii permit limitele perceptiei "ajutata" puternic de cultura generala tot mai ... .Atat este posibil si la asta se ramane inca foarte mult timp .

Permite-mi sa te contrazic. Muzica mai are mult de evoluat de aici in colo si nu mai e mult pana se va umple paharul inceput acum vreo doua decenii si ceva. Noi folosim niste tipare, ne limitam la 5,6,7 note, game diatonice, melodice, modulatii, lick-uri de blues, tehnici de jazz, dar mai dureaza pana sa putem folosi toate cele 12 note. Am evoluat in ceea ce priveste "soundscape"-urile, putem genera orice fel de sunet fie ca vorbim de chitara ori de clapa, avem o groaza de distorsuri, amplificatoare, difuzoare, microfoane sau efecte. Evident dureaza pana parcurgi etapele respective, mai ales cand e vorba de compozitie, e mai greu pentru cei din ziua de azi, mai mult de asimilat, experimentat, inteles. Avem exemple de urmat, doar trebuie cautate. Si sunt de parere ca daca nu stapanesti cel putin un pian sau o chitara, nu vei fi in stare sa compui.

Dar un mare pas inapoi il reprezinta marketingul in acest domeniu. Sa promovezi ce e mai ieftin pentru a obtine un profit cat mai mare. Sa educi consumatorul pentru a-ti imbratisa teoriile tale de marketing luate de la firme de constructii sau armament si aplicate in arta (pot sa dau exemple concrete). Sa intoxici undele radio cu shakira, aguilera, spears, timberland si alte staruri promovate initial de walt disney. Asta ne trage pe noi cel mai mult inapoi.

"Cover"-ismul e util in perioada in care inveti, nu ar trebui sa fie folosit pentru a te promova daca ai umpic de respect pentru sine. Iar publicul digera ce i se da - defapt sunt 2 categorii, cei care merg pe ideea "choose your own ground" care cauta muzica si resping obiceiurile impuse de altii si cei pe care "unde-i pui acolo raman", daca aia-i dai la radio aia ajunge sa spuna ca-i place, fie ea manea sau muzica din desene animate.

Daca noi pe un astfel de forum nu incercam sa sprijinim compozitiile proprii si trupele noi atunci sa nu ne miram ca aia de la marketing fac legea.

Edited by SorinT
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:nopityA:

Nu uitati sa reveniti la topic, dupa ce faceti "o paranteza".

 

Nivelul show businessului in Romania, impartirea in taberele celor pro-pop sau contra, nivelul culturii muzicale a publicului de aici, sau a artistilor disponibili in prezent sunt chestii reale care pot fi interpretate in multe feluri si cu multe argumente solide, in functie de ceea ce doreste sa sublinieze o anumita persoana. Totusi nu cred ca astea sunt motivele pentru care "toata lumea cauta si nimeni nu gaseste", aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morrigan

Pana nu ies din scena acele trupe mari nu este nevoie de altceva ..asta luand din punct de vedere financiar ...investitie /profit. Asa ca nici o sansa .

 

Din punct de vedere financiar singurul lucru rentabil este sa investesti intr-o domnisoara cu aspect placut, ceva programe de doi lei si un coregraf cu studiile neterminate. Imi vine greu a crede ca muzica buna (chestie subiectiva, stiu) a fost vreodata facuta avand profitul financiar ca scop principal.

 

Si nu sunt de acord ca nu e nevoie de altceva pana nu ies din scena acele trupe mari. Sunt atatea trupe care sunt pe scena de zeci de ani, timp in care au aparut noi genuri muzicale, unele au si disparut samd. Parerea mea e ca intotdeauna o sa se gaseasca oameni care vor sa auda ceva nou. Cum obtii acel ceva nou... e cu totul alta poveste, cred ca iti trebuie si ceva noroc.

Link to comment
Share on other sites

E logic si corect ce spui tu, dar eu de exemplu am revenit in Romania dupa mai bine de 9 ani din ultimii 12 petrecuti prin alte tari si nu cunosteam pe nimeni pe aici (nu numai muzicieni, ci nici macar pe cineva caruia sa-i pot da buna ziua). Plus ca sunt si multi care vin de prin provincie la studii in Bucuresti, sau la munca si probabil si in celelalte orase mari ale tarii se intampla la fel.

 

Netul asta e un inceput macar, chiar daca ai doar vreo 10% sanse sa te potrivesti ca si caracter/personalitate cu cei peste care dai aici, pentru a putea apoi avansa la partea cu muzica in sine. Si fac pariu ca daca toata lumea ar fi prietena cu toata lumea, forumul de caut trupa/oameni ar fi gol.

 

De acord; vroiam doar sa spun ca sansele ca sa gasesti ce cauti pe internet sint mai mici, dar asa cum ai zis pot fi un punct de plecare sau o alternativa. Eu raman totusi de parere ca cei care cauta au mai multe sanse sa gaseasca ce cauta la scoli sau workshop'uri de profil;poate chiar in cluburi sau locatii in care se canta;la sali de repetitii;etc..

Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere financiar singurul lucru rentabil este sa investesti intr-o domnisoara cu aspect placut, ceva programe de doi lei si un coregraf cu studiile neterminate. Imi vine greu a crede ca muzica buna (chestie subiectiva, stiu) a fost vreodata facuta avand profitul financiar ca scop principal.

 

Si nu sunt de acord ca nu e nevoie de altceva pana nu ies din scena acele trupe mari. Sunt atatea trupe care sunt pe scena de zeci de ani, timp in care au aparut noi genuri muzicale, unele au si disparut samd. Parerea mea e ca intotdeauna o sa se gaseasca oameni care vor sa auda ceva nou. Cum obtii acel ceva nou... e cu totul alta poveste, cred ca iti trebuie si ceva noroc.

 

 

 

http://www.suite101.com/content/mozarts-first-european-tour-a32223

 

nu stiu daca te contrazic sau sunt de acord :))

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pana nu ies din scena acele trupe mari nu este nevoie de altceva ..asta luand din punct de vedere financiar ...investitie /profit. Asa ca nici o sansa .

 

Pregatirea noilor "trupe bune" (ce o sa apara la un moment dat la o schimbare de directie radicala in arta) nu este facuta mai niciunde .Cel mult se invata despre muzica la scoala ( daca elevii invata ceva) si atat.

 

 

Ce treaba au acele trupe mari cu faptul ca nu se canta nimic?

de curiozitate, treceti si voi pe la salile de repetitii din Bucuresti si ascultati ce si cum se "canta", lasati prostiile cum ca nu va lasa trupele mari de dinozauri sa va lansati in cosmosul muzical romanesc, e simplu, nu te poti prezenta la o casa de discuri, producator, impresar cu o piesa de ***, cantata de *** si inregistrata cu telefonul la sala de repetitie, ca apoi dupa ce-ti iei jet sa ragi pe forumuri ca industria muzicala romaneasca e naspa.

on topic, asa e, toata lumea cauta, nimeni nu gaseste pentru simplu fapt ca nu e nimic de gasit.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce treaba au acele trupe mari cu faptul ca nu se canta nimic?

de curiozitate, treceti si voi pe la salile de repetitii din Bucuresti si ascultati ce si cum se "canta", lasati prostiile cum ca nu va lasa trupele mari de dinozauri sa va lansati in cosmosul muzical romanesc, e simplu, nu te poti prezenta la o casa de discuri, producator, impresar cu o piesa de ***, cantata de *** si inregistrata cu telefonul la sala de repetitie, ca apoi dupa ce-ti iei jet sa ragi pe forumuri ca industria muzicala romaneasca e naspa.

on topic, asa e, toata lumea cauta, nimeni nu gaseste pentru simplu fapt ca nu e nimic de gasit.

 

Ai pierdut sirul! Si nici n-ai inteles despre ce era vorba!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I agree! Restu sunt povesti

 

Cu partea cu ideile si "nu stiu ce vor cu adevarat" sunt deacord. Cu partea cu prea multi oameni si gusturi NU sunt deacord.

E ca si cum ai spune ca mai bine ar fi sa existe doar trei oameni, carora le place doar Pet Shop Boys, nu stiu altceva si nici nu vor sa faca altceva. E ridicol!

Eu cred ca e bine ca sunt multi oameni si multe gusturi, insa rau ca au prea putine idei si nu stiu exact ce-si doresc cu adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca "Zonalibera" a pus punctul pe I. Adevarul este ca multi se cred "zmei" in ale muzicii, iar realitatea arata ca nu sunt in stare sa lege doua note.

Ce faci in aceasta situatie? Toti spun ca au ani de muzica, au experienta, aud bine, etc, etc. Stabilesti din timp ce au de pregatit, apoi te trezesti cu ei la sala, dai 4 bete si se uita senin la tine: "Da eu ce trebuie sa fac acum?" Ce poti sa mai zici? Si nu pustani de 16 ani ci oameni la 25, 30, 40 de ani!

Ei bine repet: ce faci in asemena situatie? Nu-ti ramane decat sa cauti la nesfarsit nu?

Link to comment
Share on other sites

Aici intervine chestia cu "cei care nu stiu cu adevarat ce vor". Plus mai este si cazul cand nu i se explica instrumentistului, exact ce se asteapta de la el (cazul "cautam telepat, care sa stie exact ce vrem de la el").

 

Eu de exemplu am dat peste cazul asta: mi s-a cerut ceva, am facut chestia respectiva, i-am intrebat daca le convine, daca nu cumva vor sa fac altceva gen "asta, sau asta, sau asta", mi s-a spus "nu, asa e bine" si dupa cateva zile mi-au trimis un mail cum ca nu sunt genul de instrumentist pe care-l cauta ei. Si situatia asta, in cazul in care trupa spunea ce vroia (cazul "clonarii instrumentistului plecat") si eu doar reproduceam ce doreau ei sa auda.

 

Sa stii Vasile, ca nu e intotdeauna vina exclusiv a instrumentistului care incearca sa se integreze intr-o trupa. Chestia asta cu inlocuirea unui instrumentist intr-o formatie gata formata, (cu repertoriu, identitate... chestii trestii) e ceva foarte greau de realizat, fiindca in 99% din cazuri trupa cauta o clona a celui plecat si asta e aproape imposibil de gasit. Bineinteles, exista foarte mult si ceea ce ai spus tu, ca dai peste persoane care se baga in trupe mai avansate decat nivelul lor propriu si nu se adapteaza.

 

...ce faci in asemena situatie? Nu-ti ramane decat sa cauti la nesfarsit nu?

Si asa e, cum zici tu: ori cauti la nesfarsit, ori te lasi. Nu ai decat doua optiuni.

Link to comment
Share on other sites

Cu partea cu ideile si "nu stiu ce vor cu adevarat" sunt deacord. Cu partea cu prea multi oameni si gusturi NU sunt deacord.

E ca si cum ai spune ca mai bine ar fi sa existe doar trei oameni, carora le place doar Pet Shop Boys, nu stiu altceva si nici nu vor sa faca altceva. E ridicol!

Eu cred ca e bine ca sunt multi oameni si multe gusturi, insa rau ca au prea putine idei si nu stiu exact ce-si doresc cu adevarat.

 

Faza cu prea multi oameni si prea multe gusturi, scoasa din context are alta insemnatate.

In acest caz evident ca nu poti fi de acord cu ea.

Edited by dare
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Monster Corpse

Eu cred ca sunt prea multi copii de 13 - 17 ani sau adulti cu mintea in acel interval de varsta care:

 

1. Au in cap numai brontozauri axati pe "moarte", "intuneric", "tenebre", "agresiune" si mai pun si pretentia sa sune ca nu-stiu-ce formatie a lu' pestele "Puroi Dospit", "Eviscerated Mutilation" sau "Cannibal Cocozaur". Om fi noi in tara lui Dracula, dar nici chiar asa..

 

Sunt convins ca in RO exista o nisa restransa de ascultatori cu afinitati din astea "intunecate", dar mi se pare ca oferta depaseste cu mult cererea, mai ales ca e relativ simplu sa repeti 2-3 acorduri cu distors ca sa fii chitarist pt un astfel de gen --> explicatie numarul mare de "chitaristi" care vor sa-si faca trupa de death/black. Daca imi spune careva un singur nume de formatie de death/black/goth din ROMANIA, care isi castiga existenta exclusiv dintr-un astfel de gen de muzica, eu ma apuc de maine sa ascult Cannibal Corpse..!

 

 

2. Nu stiu ce vor sa faca, stiu doar ca vor si ei sa fie "superstari"...

 

3. Si cred ca mai sunt si unii care doar pun anunturi la caterinca..

 

Salut, o trupa mai brutal care isi castiga existenta ar fi TRUDA sau chiar Spiritual Ravishment. TRUDA - Cluj . S.R. - Oradea . Iar in al 2'lea rand. ai perfecta dreptate . eu unu am 15 ani si ascult Bon Jovi sau Def Leppard si majoritatea din jurul meu sunt pe punk/grindcore/black/death si ma privesc ca un ciudat dat fiind ca sunt prea oldie :/... cant la chitara cu semi'drive si nu cu gain la 500% sau alte bullsh*turi de genu. In RO nu sunt numa persoane de 13-17 care asculta death/grind or others.

Acum depinde. Majoritatea vad in brutalitate faptul ca si ei pot fi 'cool'. sau daca baga acolo la 170bpm un singur power chord gata sunt chitaristi demni de golden records. Nu taica. pentru a fi chitarist trebuie 1. sa sti teorie 2. sa ai simt in ce faci 3. sa nu insiri acolo 4 note care'ti pica bine fara a le asculta intai... cel putin din punctul meu de vedere...

 

Sarbatori Fericite la toti ! :)>-

Link to comment
Share on other sites

Salut, o trupa mai brutal care isi castiga existenta ar fi TRUDA sau chiar Spiritual Ravishment. TRUDA - Cluj . S.R. - Oradea . Iar in al 2'lea rand. ai perfecta dreptate . eu unu am 15 ani si ascult Bon Jovi sau Def Leppard si majoritatea din jurul meu sunt pe punk/grindcore/black/death si ma privesc ca un ciudat dat fiind ca sunt prea oldie :/... cant la chitara cu semi'drive si nu cu gain la 500% sau alte bullsh*turi de genu. In RO nu sunt numa persoane de 13-17 care asculta death/grind or others.

Acum depinde. Majoritatea vad in brutalitate faptul ca si ei pot fi 'cool'. sau daca baga acolo la 170bpm un singur power chord gata sunt chitaristi demni de golden records. Nu taica. pentru a fi chitarist trebuie 1. sa sti teorie 2. sa ai simt in ce faci 3. sa nu insiri acolo 4 note care'ti pica bine fara a le asculta intai... cel putin din punctul meu de vedere...

 

Sarbatori Fericite la toti ! :)>-

 

Acestia sunt metalarii pe care ia-ti crescut. Eu ascult death/black/heavy, defapt ascult tot ce e metal + muzica clasica.

 

Dar din partea mea mult respect pentru toti care asculta metal, nu doar pentru cei care asculta un gen anume.

 

Problema noastra este ca incetul cu incetul devenim niste "maimutze", aruncam sageti unul in altul, cel care asculta genuri usoare se ia de cel care asculta muzica agresiva si vice-versa, fiecare avand un grad extrem de scazut de tolerabilitate.

 

Ascult death, OK, asta nu inseamna ca stramb din nas daca mai baga cineva manowar(imi plac manowar). Din cand in cand mai ascult Black Sabbath, Iron Maiden, Hammerfall, pot spune ca ascult ce imi place din toata aria metal (goth,doom,heavy,power,death,black,etc.), ideea e sa sune bine. Din pacate, doar 5% din metalisti gandesc ca mine, in rest, se cearta pe genuri (care-i rostu ?).Si asa suntem putini, prostia se inmulteste, si incetul cu incetul ne afecteaza si pe noi.

 

Si eu sunt dezgustat de deatherii/blackerii care se iau de cei care asculta heavy/gothic/power metal , desi in genul death ma incadrez cel mai bine. Mentalitatea conteaza, nu genul pe care il asculti.

 

Din pacate, nu ia nimeni initiativa si zice : " Hai sa incetam odata, doar suntem de un neam ! ". O sa ne certam intre noi pana...............................ajungem ca cocalarii.

Edited by cedrik
Link to comment
Share on other sites

Eu am cam ajuns la concluzia ca in Romanica nu prea se poate face muzica cum trebuie. Singurele genuri practicate pe aici sunt thrash, black, death sau chestii super vechi (70s,80s). Nimeni nu vrea sa incerce ceva nou si s-a creat o monotonie ingrozitoare in scena romaneasca de metal. Sa nu mai spun ca 90% din trupele romanesti pe care le-am ascultat suna absolut grotesc. Cu asemenea trupe, scena nici nu poate fi ridicata mai sus de underground. Din pacate, chiar nu ai ce sa incurajezi in Romania. Nu o sa ma duc niciodata sa dau bani pe bilet ca sa ies dupa o ora cu urechile in pioneze, indiferent ca sunt prieteni de-ai mei care canta sau alta situatie de genul asta. Daca suna praf, nici nu ma intereseaza. Nici macar like pe Facebook nu le dau.

Link to comment
Share on other sites

@istrategie: Pe aici (.ro) se cântă și jazz, fusion, chestii experimentale (improvizație, minimalisme, noise, drone), muzică electronică, nu trebuie să iei ca unitate de măsură forumul RGC. ;)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Morrigan

Acestia sunt metalarii pe care ia-ti crescut. Eu ascult death/black/heavy, defapt ascult tot ce e metal + muzica clasica.

 

Dar din partea mea mult respect pentru toti care asculta metal, nu doar pentru cei care asculta un gen anume.

 

Problema noastra este ca incetul cu incetul devenim niste "maimutze", aruncam sageti unul in altul, cel care asculta genuri usoare se ia de cel care asculta muzica agresiva si vice-versa, fiecare avand un grad extrem de scazut de tolerabilitate.

 

Ascult death, OK, asta nu inseamna ca stramb din nas daca mai baga cineva manowar(imi plac manowar). Din cand in cand mai ascult Black Sabbath, Iron Maiden, Hammerfall, pot spune ca ascult ce imi place din toata aria metal (goth,doom,heavy,power,death,black,etc.), ideea e sa sune bine. Din pacate, doar 5% din metalisti gandesc ca mine, in rest, se cearta pe genuri (care-i rostu ?).Si asa suntem putini, prostia se inmulteste, si incetul cu incetul ne afecteaza si pe noi.

 

Si eu sunt dezgustat de deatherii/blackerii care se iau de cei care asculta heavy/gothic/power metal , desi in genul death ma incadrez cel mai bine. Mentalitatea conteaza, nu genul pe care il asculti.

 

Din pacate, nu ia nimeni initiativa si zice : " Hai sa incetam odata, doar suntem de un neam ! ". O sa ne certam intre noi pana...............................ajungem ca cocalarii.

 

Deci apreciezi tot metalul, dar care este parerea ta despre, de exemplu: punk, hardcore, metalcore, numetal ?

Link to comment
Share on other sites

Spuneti-mi si mie un oras in care se apreciaza muzica live ,formatii de coveruri pentru ca aici unde stau eu e cu totul alta lume .Va multumesc.Parerea mea ca majoritatea instrumentistilor care cauta colaboratori nu vor sa vorbeasca de o problema care ne priveste de citiva ani .Intrebare-citi solisti vocal de calitate tineri lucreaza cu instrumentisti ???Si de ce???

Link to comment
Share on other sites

Guest Morrigan

Spuneti-mi si mie un oras in care se apreciaza muzica live ,formatii de coveruri pentru ca aici unde stau eu e cu totul alta lume .Va multumesc.Parerea mea ca majoritatea instrumentistilor care cauta colaboratori nu vor sa vorbeasca de o problema care ne priveste de citiva ani .Intrebare-citi solisti vocal de calitate tineri lucreaza cu instrumentisti ???Si de ce???

 

In bucuresti stiu ca-s destul de cautate trupele live, de coveruri (si nu numai, dar trupele de coveruri castiga bani). Si probabil e la fel si in alte orase mari. Cat despre solistii vocali, sunt o resursa pretioasa si foarte rara din motivele pe care le-am zis si altadata: e mai simplu, mai ieftin si in cele din urma mai profitabil sa te joci 5 minute intr-un program gen Cubase sau Fruity Loops si sa faci un negativ decat sa colaborezi cu instrumentisti.

Link to comment
Share on other sites

In bucuresti stiu ca-s destul de cautate trupele live, de coveruri (si nu numai, dar trupele de coveruri castiga bani). Si probabil e la fel si in alte orase mari. Cat despre solistii vocali, sunt o resursa pretioasa si foarte rara din motivele pe care le-am zis si altadata: e mai simplu, mai ieftin si in cele din urma mai profitabil sa te joci 5 minute intr-un program gen Cubase sau Fruity Loops si sa faci un negativ decat sa colaborezi cu instrumentisti.

 

Asta inseamna ca eu stau intro zona crepusculara .-aici instrumentisti de calitate nu au cu cine sa lucreze ,ma refer la solisti vocal.Poate au noroc sa gaseasca un solist dar un solist fara singe adica suflet dedicat muzicii si iese numai o prostie.Iar solisti buni lucreaza numai cu negative.Pacat ca noi chitaristi si alti instrumentisti din orasul meu nu putem face din aceasta privinta nimica .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am crezut ca nu se apreciaza muzica live, FALS...am cantat intr-un club mic dintr-un oras si mai mic :)in deschidere pentru alte trupe, unor oameni care nu au prea mare legatura cu rock-ul, coveruri Satriani si ceva compozitii ale chitaristului in aceeasi directie...Oamenii s-au distrat, se vedea pe fata lor, nu le venea sa creada ca este live. A iesit OK. A doua infatisare acolo a iesit si mai bine, cu o vocalista si plus cateva coveruri mai la moda...

 

Problema este alta...nu se promoveaza evenimente live, sunt mai scumpe ca playback-ul. A fost si a treia, a patra infatisare in clubul respectiv NU am mai facut-o pentru ca nu vreau sa ma implic fara bani - adus scule de spate, rezolvat probleme de sunet, etc. Nu vreau o avere...dar cazarea vocalistei o noapte + motorina pentru 250km + intermediere cumparat monitor scena + 3 DI-uri active + cabluri pt scos sunetul in mixerul de fata au costat ceva bani, nu am socotit exact cat. De trei ori a mers...a patra oara, daca omul nu se simte, eu nu-i cer de la obraz. Dar nici nu mai prestez.

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

Un lucru e sigur, sint oameni la care le place muzica live dar is putini care le si apreciaza si plateste pentru ea.Iar daca vine vorba de bani e bataie de joc ce primim noi chitatiristi de rock,metal sau alte genuri fata de ce primesc instrumentisti de manele ,etno sau populara.Va spun din propria experienta -sunt nevoit sa cint la nunti si petreceri din cauza banilor si cind am cintat intr-o formatie de coveruri numai bacsis am primit ,nu e vorba ca na fost o formatie de cover de calitate dar degeaba nu am fost platiti.E trist ,sincer.

Link to comment
Share on other sites

Am crezut ca am intrat intru-n site unde o sa intilnesc chitaristi care se respsecta uni pe ceilalti dar vad ca ura contra natilor [maghiari] e prezent si aici .BRAVO.

 

sincer, eu nu cred ca @randox a dorit sa mute discutia in zona pe care o indici tu. @randox, nefiind, poate, atent la un anumit amanunt, s-a referit doar la modul tau, oarecum defectuos, de exprimare in limba romana.

 

parerea mea, uitandu-ma la numele tau, este ca limba ta nativa nu este limba romana, dar chiar si cu aceste greseli de exprimare, reusesti sa te faci inteles foarte bine. ca sa fiu sincer, eu mi-as dori sa ma pot exprima atat de bine in limba maghiara, precum o faci tu in limba romana iar mesajul pe care ai dorit sa-l transmiti in posturile anterioare consider ca a fost pertinent si ca trebuie inteles ca atare.:respect:

din pacate, eu pot spune ca am intalnit, inclusiv pe acest forum, nativi de limba romana, care se exprima mult mai prost decat tine.

 

in ceea ce priveste partea cu chitara, da-mi voie sa-ti spun ca, in general, chitaristii pot fi clasificati dupa diverse criterii muzicale, dar in niciun caz, limba nativa nu poate fi vreun criteriu elocvent.

mai mult, as putea spune, ca la noi in tara, pentru adevaratii iubitori de cultura, s-a dovedit ca ceea ce ii uneste pe muzicieni este, fara indoiala, dragostea pt. muzica, netinand niciodata cont de bariere de odin etnic. se poate vedea acest lucru analizand componenta unor formatii de rock de succes de la noi cum ar fi: Phoenix, Clasic XX, Progresiv TM, Metropol etc.

inca o data :respect:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am cam ajuns la concluzia ca in Romanica nu prea se poate face muzica cum trebuie. Singurele genuri practicate pe aici sunt thrash, black, death sau chestii super vechi (70s,80s). Nimeni nu vrea sa incerce ceva nou si s-a creat o monotonie ingrozitoare in scena romaneasca de metal. Sa nu mai spun ca 90% din trupele romanesti pe care le-am ascultat suna absolut grotesc. Cu asemenea trupe, scena nici nu poate fi ridicata mai sus de underground. Din pacate, chiar nu ai ce sa incurajezi in Romania. Nu o sa ma duc niciodata sa dau bani pe bilet ca sa ies dupa o ora cu urechile in pioneze, indiferent ca sunt prieteni de-ai mei care canta sau alta situatie de genul asta. Daca suna praf, nici nu ma intereseaza. Nici macar like pe Facebook nu le dau.

Nimeni nu vrea sa incerce ceva nou

 

Tu canti la ceva instrument ?

 

Compui muzica ?

 

Faci ceva muzica de a ta ..un experiment NOU .. te pricepi la careva gen la nivel de expert ? ( oricare gen ) ....ca sa ajungi la orice concluzie?

 

Pare-se ca esti deocamdata un consumator de muzica care de fapt nu stie ce vrea .

Asculti muzica inregistrata si super prelucrata in studio ce vrei sa o compari cu trupe live ...

Sa stii ca nu suna live nici trupele mari ca si pe inregistrarea din studiouri disc , nici pe departe !

 

Nu suna trupele noastre mai prost decat cele de pe alte meleaguri ! .

 

Daca esti muzicant ( in devenire sau experimentat) nu te opreste nimeni sa dai lumea pe spate ...

 

Iaca sa inventat internetu' ...faci muzica p recare o vrei tu si o postezi pe site-uri unde precis se gasesc si altii din lumea asta mare care vor aceiasi muzica ...

 

Aam vazut trupa ce in doua zile a realizat peste 4 Millioane de vizionari pe Youtube ...

 

Deci ceva nou ...posteaza pe net si daca este bun de ceva si este ceva NOU se va vedea rezultatul.

 

Worst Metal Band EVER! vizionari :842.571 ( o parodie cu un succes neasteptat de mare )

 

 

 

The Blackest Death Metal Band .......vizionari :394.141

 

 

Nu este nimeni oprit din avantul de creatie .

 

Trupa o "home" cu zeci de milioane vizionari !!! majoritatea pieselor prelucrari dupa piese celebre..

 

 

 

Am gasit si altele dar nu mai stiu cum sa caut ca sa dau de ele ...deci nu mai este o problema promovarea .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.