• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
Sign in to follow this  
Followers 0
MarSB

Behringer U-Phoria umc202hd + Reaper

13 posts in this topic

Salut!
Am rugămintea, pentru cei care știu deja, de a mă ajuta cu problema "latency". Mi-am cumpărat de curând interfața Behringer U-Phoria umc202HD și încerc să înregistrez prin Reaper scurte riff-uri de ghitară. Știu că am o problemă de latență pe care nu o știu rezolva! Am un pc cu Windows 7 pe 64-bit, cu un procesor de 3.20 GHz. Știu că trebuie să fac ceva setări în Reaper Preferences - Audio - Device - ASIO cu UMC Asio Driver, dar la Asio Configuration nu mă mai descurc. Am încercat mai multe variante dar degeaba...Dacă setez Asio, în difuzoarele calculatorului nu aud nimic, nici măcar metronomul, deși setez Record Monitoring: ON. Dacă înregistrez pe Direct Sound ca și Audio System (în Audio Device), atunci aud și metronomul și instrumentul, dar acesta din urmă cu un delay destul de deranjant...

Ce mă sfătuiți?

Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

Și scuze pentru "chineza" utilizată...!

On 7/8/2017 at 18:32, MarSB said:

Dacă setez Asio, în difuzoarele calculatorului nu aud nimic

Uhm... boxele sunt băgate în ieșirea interfeței, da?

Posted (edited)

2 hours ago, FiveseveN said:

Uhm... boxele sunt băgate în ieșirea interfeței, da?

Nu. Sunt ale calculatorului...

Edited by MarSB

Posted (edited)

42 minutes ago, FiveseveN said:

Păi vorba aia,

xhss9.jpg

Dacă folosești driverul ASIO (ceea ce trebuie) vor funcționa, culmea, doar ieșirile din interfața ASIO.

Ai perfectă dreptate, dar asta să fie cauza latenţei?

Mulţumesc mult pentru răspunsuri!

Edited by MarSB

cauza latentei sunt setarile din panoul de control al interfatei de sunet (a propos, are niste latente incredibil de mici pe PC-ul meu), care vine cu niste setari extrem de conservatoare din "fabrica".

da click in system tray pe panoul de control al placii de sunet (UMC control panel).

Acolo, intr-unul dintre tab-uri ai setarile de latenta. Ai grija ca sunt doua (!!!). Cu una setezi bufferul (in sample-uri); si cu cealalta setezi modul (conservator, agresiv, etc).

Incearca intai cu ceva de genul 128 samples si "normal". Daca e ok, poti scadea de la "normal" la ceva mai simplu. Nu sunt acum la computer, asa ca e posibil numele sa difere un pic ca nu le stiu pe dinafara.

In Reaper poti da request sample block size (also known as Buffer size sau simplu Buffer ) din audio device settings. Seteaza sample block la 64. E de preferat sa faci asta din software-ul placii de sunet.

596cb2367ece6_reaperaudiosetting.png.3e404e757c88a6b61517e97cc86bbd96.png

Pune-l inapoi la 512, 1024, or whatever, cand editezi si mixezi.

In dreapta sus, deasupra zonei de editare, ai niste informatii care arata cam asa MS.png.cc9ccd41801baf9aab8ee06fd075ebe0.png. 512spls e buffersize-ul si ~15/15ms inseamna latenta de input/cea de output, post procesare.

Cand scazi buffersize-ul, latenta va scadea si ea.

Spor!

Problema e că nu-mi apar aceste informații în dreapta sus!

Ci doar: [44.1kHz 24 bit WAV]

Probabil că n-am făcut de la bun început bine instalarea și setările!

Voi încerca să reinstalez totul.

Apoi voi urma sfaturile tale, pentru care îți mulțumesc mult!

Nu e nevoie sa reinstalezi. Daca dai click dreapta pe informatia aia vei putea selecta ce sa iti arate. Bifeaza optiunile ca in poza 

596eee41356b4_showrecordingformatanddeviceinfo.png.888ef1012a5262f747ad76c44bff04b9.png

Pro tip: Click pe butonul ala te va duce la audio properties direct.

Pro Pro Tip: Daca iti duce calculatorul, poti reduce latenta si mai mult, folosind un samplerate mai mare de 44.1kHz. 2x samplerate = 2x mai putin latenta dar 2x mai multa munca pentru CPU si eventuale artefacte.

De exemplu: daca la 44.1 kHz cu buffer de 64 samples = 20ms latenta si 20% CPU usage 88.2 kHz cu acelasi buffersize = 10ms latenta cu 40% CPU Usage

Spor!