www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comparatie Intre Samples


Diferente  

10 members have voted

  1. 1. Auziti vreo diferenta intre sample-urile 1 , 2 si 3?

    • Da, aud o mare diferenta
    • Da, dar diferenta este prea mica sa conteze
    • Nu, nu prea, este prea vag, chiar insesizabil
    • Nu, deloc, sunt la fel.
    • Sunt in mp3, ar fi trebuit postat in alt format (gen WAV), pentru ca mp3-ul denatureaza soundul in asa o comparatie
      0
    • Este modificat doar EQ-ul la amp/ sunt folosite alte elemente de procesare ulterioare din DAW
    • Sunt trase cu chitare diferite
    • Este acelasi cablu in toate
      0
    • Sunt cabluri diferite in fiecare sample
      0
    • Prefer Sample-ul 1
    • Prefer Sample-ul 2
    • Prefer Sample-ul 3
    • Trebuiau trase fara efecte in loopul ampului
      0


Recommended Posts

Atasez 3 sampleuri,si sunt curios de parerile voastre!

 

Atat dezvalui: Am tras cu un microfon Blue Microphones Spark condenser direct la cabinet cu 2x Celestion G12K100,ampul este un Peavey 6534+ pe Crunch Channel,am atenuator Rivera Rockcrusher intre head si cabinet, ampul e dat destul de tare, dar micsorat volumul din atenuator, iar in loop Rocktron Replifex cu reverb si delay (procesor destul de transparent in serial loop fata de altele).

Cele 3 sample-uri contin fiecare cate 2 take-uri individuale,dar panned 68-69% stanga/dreapta, pt a obtine un ''stereo'' feel (am incercat pe cat posibil sa intrepretez oarecum la fel fiecare take, deci n-am folosit metronom)

 

Auziti vreo diferenta intre cele 3 sampleuri? :)

Va rog comentati.

 

Am facut si un Poll, macar sa fie mai divers asa, for fun; se pot alege mai multe variante, dar astept commenturi, evident.

 

Urmeaza dupa o perioada sa dezvalui ce si cum.

 

1.mp3

2.mp3

3.mp3

Link to comment
Share on other sites

Nu am castile de monotorizare prin apropiere, dar din punctul meu de vedere, incepand crecator de la 1 la 3, tonul incepe sa capete din ce in ce mai multa forma, devine cumva mai warm?

Aasta e parerea mea dupa ce am ascultat pe niste difuri de laptop.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, la prima ascultare, suna 99% identic. Nu stiu care este scopul experimentului, insa, cu riscul de a suna carcotas, spun ca riff-ul nu este cel mai bun pentru a pune in evidenta diferente de ton, indiferent de unde ar putea venii ele. Daca ai timp si chef, ar fii mai concludent un riff mai simplu, eventual niste power chord-uri lasate sa rasune putin.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Suna la fel instalatia , "panatia " nu-i la fel  in rest orice ar fi fost este nesemnificativ  soundul general este identic  continutul de armonice la fel

 

am mixat una dupa alta prima masura din fiecare ..atacul la prima nota difera apoi  suna cam la fel

ascultati cu  player-ul  setat iin "loop" ca sa se tot repete ..

..Mixdown.mp3

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu erau niste sample-uri edificatoare neaparat, dar ma rog.

Intradevar, diferentele erau mult prea subtile sa conteze.

 

Diferenta era doar intre cabluri:

 

1. Evidence Lyric HG (cablu de aprox 700 ron) -> mie imi pare cu mai multe medii, more rounded highs

2. Ibanez series STC (cablu de aprox 80 ron) - > cele mai multe inalte, dar imprastiat cumva

3. George L's (cablu de aprox 280 ron) -> cel mai clar parca pentru gustul meu,mai scooped putin,cu inalte ce parca ajuta atacul, dar nu sharp highs

 

finics, da, in mare asa e, 1 e cel mai "plin" , "carnos", dar e uber subtil.. si da Arpi, la primul atac se aude mai clar "natura" diferentei.

 

In concluzie...aveti grija pe ce dati banii,pt ca, diferentele, in anumite cazuri, NU se aud incat sa merite. (nu ca ar fi o surpriza aici :) si n-ar fi asta primul topic de , sa zicem, mythbusting)

 

Ce mi s-a parut diferit in schimb, si nu e chiar cuantificabil pe inregistrari, a fost modul cum se simtea tonul/semnalul in timp ce cantam,foarte safe cumva cu George L si definit, foarte picky pe ce cantai pe medii pe Evidence Lyric HG parca fara sa ajute sau sa mascheze "greseli", si total incert si ciudat pe Ibanez...dar din nou, subtile diferente (probabil, psihologice :) )

 

Mai bine foloseam alta pana intre sample-uri, pt ca tot se auzea o diferenta MULT notabila, decat o comparatie intre cabluri :lol:

 

Mersi de inputuri, se pare ca inca n-am surzit de tot pff, dar totusi ma simt dezamagit de rezultate..in sensul ca speram totusi sa aud diferente mult mai clare,dar NOPE.

 

:respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Punem pariu că impresia rămâne indiferent de ordinea în care le asculți?

A cerut parerea omul. Eu mi-am zis parerea. 

N-am nevoie de nici un pariu. Daca vroia doar un raspuns atat de concret, te putea intreba pe tine direct. Fara sa mai faca un topic in legatura cu asta.

N-am mentionat niciunde ca nu pot gresi. Asa mi s-a parut, asta am spus. 

Link to comment
Share on other sites

 Mai important e să fie blind, pentru a evita problemele alea "probabil psihologice". :)

 

O sa-mi rog prietena data viitoare sa ma ajute cu asta :tardlol:

 

n-ai zis ceva esential: au aceeasi lungime? :D

Da

 

Sa-mi fie cu iertare, Razvan, dar nu asa trebuia facuta comparatia asta. Un singur track mono, acelasi take ....... Si fara atata reverb si delay, ca alea mascheaza multe. 

 

Corect, iti dau dreptate pt ce am lasat in quote mai sus, deci poate voi mai reveni cu alte sample-uri, dar problema este ca...in acest moment, nu mai detin unele din cabluri, si ce mi-a ramas(ca George L's de exemplu), am doar 2m, si ar fi unfair sa compar cu Evidence-ul de 6m.

 

Oricum, prefer sa folosesc alta pana/sa schimb o lampa in V1 / V2, ca sa aud ceva diferenta, decat sa-mi mai bat capul cu cabluri/sau sa fac o alta comparatie mai "pertinenta" :D, ca de exemplu:

 

v1-and-v2-JJ-tubes.mp3

v1-telefunken-v2-tot ceva similar.mp3

Link to comment
Share on other sites

Asa mi s-a parut, asta am spus. 

You must be new here :D.

Să te pun la curent: timp de câțiva ani am încercat să vorbesc cu chitariștii despre psihoacustică, metodologie experimentală, importanța definirii termenilor et cetera. În schimbul eforturilor mele am aflat că "Lămpile e cei mai tare!". Deci acum mi-a rămas să mă amuz de ce li se par oamenilor că aud.

Parcă a mai scăzut și activitatea forumului în general.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

You must be new here :D.

Să te pun la curent: timp de câțiva ani am încercat să vorbesc cu chitariștii despre psihoacustică, metodologie experimentală, importanța definirii termenilor et cetera. În schimbul eforturilor mele am aflat că "Lămpile e cei mai tare!". Deci acum mi-a rămas să mă amuz de ce li se par oamenilor că aud.

Parcă a mai scăzut și activitatea forumului în general.

Well, nu am stat asa mult pe forum in anii trecuti, mi-am facut account in special sa cumpar si sa vand. Mai ales ca sunt doar de vreo 2-3 ani pe aici

Recunosc c-am gresit, mai ales cand am vazut rezultatul. Orice treaba poate fi destul de mind blowing, atat din punct de vedere tehnic (un solid state mai calitativ ,un mixing foarte bun, cum a spus Mr. Vintage: "pentru lampari"), dar si cum ai spus tu, din punct de vedere psihic, ca sa acopar toata aria lucrurilor mentionate de tine.

Cei mai putin antrenati, o patim. Totusi, cred ca intrebarea plasata de Razvan era si pentru cei mai usor de prostit, daca am ajuns sa ma incadrez in acea categorie.

Sau ar trebui sa ne abtinem de la comentarii cei mai putin invatati?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.