www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electro-Acustica


AdiHiFi
 Share

Recommended Posts

Fara suparare, karpi, dar nu am inteles nimic! Limba romana a devenit din ce in ce mai greu de exprimat, din pacate. 

Deci domnule AdiHiFi de la Craiova, intri aici, nou venit, primesti sfaturi de la unul dintre cei mai informati  si experimentati chitaristi de aici ( Karpi ), si matale raspunzi cu sarcasm si ironii ieftine. In cazul tau as rectifica, spunandu-ti ca bunele maniere au devenit din ce in ce mai greu de exprimat, din pacate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, karpi, dar nu am inteles nimic! Limba romana a devenit din ce in ce mai greu de exprimat, din pacate. Singurul lucru pe care l-am inteles este ca nu e bine sa cumpar o chitara nou venita in magazin, dar nu vad de ce nu as face asta. In alta ordine de idei, principiul tau ca "nu se stie ce este cu lacul, lemnul, gat, taste" cred ca functioneaza la brand precum Hora, din ce am auzit acolo este o loterie. In rest, pe cuvant daca am inteles ceva :) Cred ca o s-o iau sigilata, mai bine o trimit inapoi, decat sa imi dea o chitara zdranganita de ceva timp. Bine, un avantaj la modelele noi de la Takamine ar fi faptul ca nu aveau cum sa fi stat in magazin de prea mult timp, abia au aparut probabil de 6 luni maxim. Va multumesc tuturor pentru contributie si revin cu impresii dupa ce cumpar chitara. Sa auzim numai de bine!

 

Coane, ma indoiesc ca exista vre-un magazin "de muzica" (nu vorbesc de site-uri de doi bani) care sa expedieze o cutie nedesfacuta. Ale dracu' chitari nu-s lingouri, se mai busesc la transport. Nu prea cred sa existe notiunea de "sigilata" la chitari. Probabil nici la trompete, posibil sa existe la clape.

Un minim de documentare te lamurea ca gasesti custom shop-uri de mii de euro cu bube. 

Link to comment
Share on other sites

Deci domnule AdiHiFi de la Craiova, intri aici, nou venit, primesti sfaturi de la unul dintre cei mai informati  si experimentati chitaristi de aici ( Karpi ), si matale raspunzi cu sarcasm si ironii ieftine. In cazul tau as rectifica, spunandu-ti ca bunele maniere au devenit din ce in ce mai greu de exprimat, din pacate.

tudorzzz, faptul ca e chitarist experimentat nu il indreptateste sa asasineze gramatica limbii romane, raspunsul meu catre el a fost cat se poate de lipsit de sarcasm, probabil ai inteles tu in dunga. Pur si simplu, pentru un incepator ca mine nu s-a inteles nimic, decat franturi pe care le-am dedus eu si unele nu sunt adevarate in totalitate, stie oricine. Legat de locatia mea, are vreo importanta de unde sunt de trebuia sa mentionezi asta cand te-ai adresat?

leopold, da, ai dreptate, la instrumente e important sa fie testate, de aceea am optat sa cumpar singura chitara existenta la ce ma intereseaza, sa o testeze ca nu cumva sa aiba vreun defect si sa mi-o trimita. Deci nu sunt exagerat, doar ca nu ma pricep, altfel nu mai ceream parerea voastra.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu cred Andy treaba cu statul in magazin, ala este un mit. E posibil ca rezonanta sa fie mai buna cu timpul, asta este alta poveste si de obicei se observa in ani buni, nu un an. Stiu chestia asta legat de vioare, care stiu ca suna mai bine pe masura ce sunt mai vechi, eu chiar am o vioara de 60 de ani expusa frumos in casa, din pacate nu ma atrage vioara decat vizual, este o mostenire pe care am vrut sa o pun in valoare vizual.

Reintorcandu-ne la modelele mentionate, am decis intre GD 30CE si GD51CE, din ce mi-au zis cei de la magazin, ar fi finisata mai bine GD51CE si are cheitele aurite, in rest cam aceeasi incinta, acelasi aspect, acelasi preamplificator etc Nu m-am lamurit cu culoarea, GD30CE pare mai galbena, am vazut-o pe youtube si e diferita de poza de pe site-urile celor doi distribuitori Takamine. Nu stiu ce sa zic legat de finisaje, imi par ambele finisate cam la fel si nu stiu daca sa platesc 200 de lei in plus.

Diferenta principala mi se pare aceea ca GD51 este molid/palisandru, iar GD30 molid/mahon. Fara sa fie o regula absoluta, am observat ca variantele cu palisandru sunt mai scumpe decat cele cu mahon. Chiar daca nu e vorba de solid, diferente sunt si unii le aud. In rest, auriu/crom este pur estetic si mai este chestia ca GD51 pare sa fie satinat in timp ce GD30 cred ca e lucios.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta principala mi se pare aceea ca GD51 este molid/palisandru, iar GD30 molid/mahon. Fara sa fie o regula absoluta, am observat ca variantele cu palisandru sunt mai scumpe decat cele cu mahon. Chiar daca nu e vorba de solid, diferente sunt si unii le aud. In rest, auriu/crom este pur estetic si mai este chestia ca GD51 pare sa fie satinat in timp ce GD30 cred ca e lucios.

Am comandat GD51CE, m-as bucura sa nu fiu dezamagit de ea ca acustica, am luat si un set de corzi Elixir 10-48 de rezerva, sper sa nu le rup asa repede :D

Link to comment
Share on other sites

tudorzzz, faptul ca e chitarist experimentat nu il indreptateste sa asasineze gramatica limbii romane, raspunsul meu catre el a fost cat se poate de lipsit de sarcasm, probabil ai inteles tu in dunga. Pur si simplu, pentru un incepator ca mine nu s-a inteles nimic, decat franturi pe care le-am dedus eu si unele nu sunt adevarate in totalitate, stie oricine. Legat de locatia mea, are vreo importanta de unde sunt de trebuia sa mentionezi asta cand te-ai adresat?

leopold, da, ai dreptate, la instrumente e important sa fie testate, de aceea am optat sa cumpar singura chitara existenta la ce ma intereseaza, sa o testeze ca nu cumva sa aiba vreun defect si sa mi-o trimita. Deci nu sunt exagerat, doar ca nu ma pricep, altfel nu mai ceream parerea voastra.

Este adevarat ca explicatii ptr un incepator care nu stie despre nimic sunt foarte greu de produs .

Pe un forum de amatori  nu se scriu manuale scolare sau articole stiintifice .

Se incearca o explicatie cu o argumentatie din experienta proprie ce sa fie la nivelul incepatorului dar este foarte greu !.

Din aceasta cauza ajung sa fac mai multe reformulari si este adevarat ca raman propozitii  incorecte  ce le observ numai dupa ce postez si mai citesc odata ..daca ajung sa citesc ..

Nu este o scuza doar un fapt ..oricum rgc.ro nu-i un forum de gramatica .

Vrei texte formulate , scrise la inalt nivel gramatical , pedagogic dar  si stiintific .ingrijit ,corectat ..exista ..dar de acolo i-ti va fi mai greu de inteles .

Cauta pe forum ,am postat odata link la  carte despre proiectarea viorilor , acolo ai toate ce te intereseaza in legatura cu  un instrument acustic cu coarde .

 

PS . si eu ma enervez pe alte forumuri de unde incerc sa invat   programarea  unor procesoare ,sisteme , eu fiind paralel cu treaba   poate sa fie cel mai corect gramatical tot nu inteleg ..asa ca sunt nevoit sa  incep de la baza sa-mi amintesc cum era cu Z80  sa caut caietele insemnarile ... ca sa inteleg treburile mai complexe ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Este adevarat ca explicatii ptr un incepator care nu stie despre nimic sunt foarte greu de produs .

Pe un forum de amatori  nu se scriu manuale scolare sau articole stiintifice .

Se incearca o explicatie cu o argumentatie din experienta proprie ce sa fie la nivelul incepatorului dar este foarte greu !.

Din aceasta cauza ajung sa fac mai multe reformulari si este adevarat ca raman propozitii  incorecte  ce le observ numai dupa ce postez si mai citesc odata ..daca ajung sa citesc ..

Nu este o scuza doar un fapt ..oricum rgc.ro nu-i un forum de gramatica .

Vrei texte formulate , scrise la inalt nivel gramatical , pedagogic dar  si stiintific .ingrijit ,corectat ..exista ..dar de acolo i-ti va fi mai greu de inteles .

Cauta pe forum ,am postat odata link la  carte despre proiectarea viorilor , acolo ai toate ce te intereseaza in legatura cu  un instrument acustic cu coarde .

 

PS . si eu ma enervez pe alte forumuri de unde incerc sa invat   programarea  unor procesoare ,sisteme , eu fiind paralel cu treaba   poate sa fie cel mai corect gramatical tot nu inteleg ..asa ca sunt nevoit sa  incep de la baza sa-mi amintesc cum era cu Z80  sa caut caietele insemnarile ... ca sa inteleg treburile mai complexe ...

Karpi, eu nu ma enervez deloc daca nu cunosc inca tot ce trebuie, chiar daca nu stiu despre chitare, vreau sa invat. Cu toate astea "iti" se scrie intotdeauna impreunat( si nu "dar de acolo i-ti va fi mai greu") :) Trecand peste greselile de gramatica si fiind ultima data cand iti atrag atentia ca faci un genocid al limbii romane, as vrea sa invat de la voi cat mai multe despre chitara. Faptul ca sunt incepator, nu ma face cu nimic inferior voua, inferioritatea e data de alte lucruri, dar asta este alt subiect.

Cand imi ajunge chitara, ce ar trebui sa urmaresc? Sa nu aiba gatul stramb? Corzile am inteles de la reprezentantul magazinului ca nu ar fi bine sa le schimb cu unele foarte subtiri, ca nu vor suna bine. E adevarat? Am comandat de 10-48, pe chitara am vazut pe un site ca ar veni cu 012-053. Am vazut in unele inregistrari ca unii folosesc capodastru, concret si simplu de inteles, la ce foloseste acel capodastru, trebuie sa imi cumpar unul? Si ce as mai vrea sa stiu, daca tin chitara pe un suport tot timpul, are ceva? Adica e posibil sa intre praf in ea si sa o afecteze, ar fi mai bine sa o tin in husa? Marti imi soseste chitara, o chitara ajunsa in magazin in decembrie 2014, asadar nu avea cum sa fie folosita prea mult sau sa am vreo surpriza. Va multumesc tuturor care m-ati ajutat cu idei si sfaturi pana acum si nu uitati ca nu sunt rau intentionat, doar ca in principiu eu sunt cam perfectionist.

Edited by AdiHiFi
Link to comment
Share on other sites

Cand imi ajunge chitara, ce ar trebui sa urmaresc? Sa nu aiba gatul stramb?

 

Teoretic, n-ai la ce te uita daca nu stii cu ce se mananca. Arata-i-o "profului", si-ti zice el. Practic, sa fie ok la bunul simt. Intrebi si aici.

 

Corzile am inteles de la reprezentantul magazinului ca nu ar fi bine sa le schimb cu unele foarte subtiri, ca nu vor suna bine. E adevarat? Am comandat de 10-48, pe chitara am vazut pe un site ca ar veni cu 012-053.

 

O sa sune altfel. Bine, rau, alta discutie. Oricum, schimbarea de la 12 la 10 e mare, m-as mira sa nu fii obligat la un setup.

 

Am vazut in unele inregistrari ca unii folosesc capodastru, concret si simplu de inteles, la ce foloseste acel capodastru, trebuie sa imi cumpar unul?

 

Coane, ma bucur ca n-ai intrebat de pana, curea sau scaun. Google e frate cu tine:

http://en.wikipedia.org/wiki/Capo

Ca regula generala, daca nu simti ca-ti trebuie ceva, nu-ti trebuie. Si cand simti ca-ti trebuie, de multe ori nu-ti trebuie :)

 

 

Si ce as mai vrea sa stiu, daca tin chitara pe un suport tot timpul, are ceva? Adica e posibil sa intre praf in ea si sa o afecteze, ar fi mai bine sa o tin in husa?

 

Praful se curata. E in schimb mai mare sansa s-o trantesti tu sau altcineva. E drept ca-n functie de modul cum o tii, e posibil sa nu te ajute nici husa prea mult daca tii in casa animale mari, copii zburdalnici sau the like.

 

[...] nu uitati ca nu sunt rau intentionat, doar ca in principiu eu sunt cam perfectionist.

 

Draci baltati. Daca erai perfectionist, cautai detaliile astea pe net si veneai cu CELELALTE intrebari de incepator, de genul: e foarte, foarte rau sa fie fibra lemnului la mai mult de 5 secunde de arc fata de axul chitarii? Care lac e mai bun?, etc, etc

 

Rezumat: e un instrument, care va performa in functie de cum il tratezi si cat exersezi. Chestiile de pe el sunt consumabile. Si cam atat.

 

Alors, s-o canti cu placere, si peste vreo 6 luni - un an sa ne faci si noua un review.

Link to comment
Share on other sites

K nu uitati ca nu sunt rau intentionat, doar ca in principiu eu sunt cam perfectionist.

 

 

Bravo ți-e că ești perfecționist ! Probabil, v-ei primi răspunsuri pe viitor care î-ți va fi mai ușor să le înțelegi gramatical, pentru că și deoarece ce întrebări pui ț-i le poate lămuri Kibis sau alți âncepători, mai avansați un pic ca tine !

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bravo ți-e că ești perfecționist ! Probabil, v-ei primi răspunsuri pe viitor care î-ți va fi mai ușor să le înțelegi gramatical, pentru că și deoarece ce întrebări pui ț-i le poate lămuri Kibis sau alți âncepători, mai avansați un pic ca tine !

 

.

In spatele calculatorului esti viteaz? Sezi acolo daca nu ai nimic interesant si constructiv de spus!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Mi-a ajuns chitara, arata foarte bine, suna bine pentru cat stiu eu sa o zdrangan acum, ce vroiam sa va intreb: este normal ca top-ul(fata chitarei) sa fie din doua bucati(una mare si una mica) si sa se vada unde se imbina si sa se simta un pic la atingere? Am vorbit cu cei de la magazin si mi-au zis ca toate vin cu top-ul facut din mai multe bucati, ca sa previna fisurarea cand se usuca lemnul, ceea ce mi se pare o poveste! Poate ma insel, dar mie imi e sa nu fisureze asa, fiind din doua bucati...Se vede si intr-o poza mai jos sau in video.

https://www.youtube.com/watch?v=sJAq-X4Pc-4

post-31896-0-38651100-1424189562_thumb.jpg

post-31896-0-59459500-1424189569_thumb.jpg

post-31896-0-15010900-1424189579_thumb.jpg

post-31896-0-70097900-1424189592_thumb.jpg

post-31896-0-43664800-1424189656_thumb.jpg

Edited by AdiHiFi
Link to comment
Share on other sites

 Am vorbit cu cei de la magazin si mi-au zis ca toate vin cu top-ul facut din mai multe bucati, ca sa previna fisurarea cand se usuca lemnul, ceea ce mi se pare o poveste!

 

Ăia ie proști și tu le știi matale pe toate, ca un tată de albine ! Sper că i-ai... pardon, iai pus la punct și pe iei, doar ești perfecționist, ce mama dracu' !...

 

Bă, vezi că nici video nu ți să vede, că-i pă "privat" pus ! :facepalm:

Link to comment
Share on other sites

Crezi tu amice, badea rămurel este printre cei mai pricepuţi de pe RGC, tu nici nu ştii să cânţi şi îi critici pe destul de mulţi.

Kibis, unde vezi tu ca eu critic modul in care canta el, avand in vedere ca nu stiu cum canta? Am intrebat altceva si mi se raspunde altceva, minte ingusta aveti incat sa deviati atat? Nu vreau decat sa raspunda cineva ok, sanatos la cap legat de ceea ce am intrebat. Altceva pe langa nu ma intereseaza, cum canta unul sau altul, ca eu nu discut aici decat de chestii legate de mine, iar ca sa le inteleg, e nevoie de oameni sanatosi mental si care nu sunt agramati. E simplu, ocoliti subiectul meu, daca nu aveti nimic de spus.

Edited by AdiHiFi
Link to comment
Share on other sites

Crezi tu amice, badea rămurel este printre cei mai pricepuţi de pe RGC

 

 

Trebuie să contrazic informația asta, fiind incorectă ! Nu sunt nici pe departe printre cei mai pricepuți de pe RGC ! Sunt alții și-mi doresc să rămână printre noi, ăsta fiind și motivul pentru care am reacționat în felul ăsta la "perfectionismul" colegului nou-venit pe forum ! Încă mai avem o mână de câțiva useri care pot da sfaturi foarte bune, e ok cu forumul și cu democrația, dar fiecare să-și cunoască lungul nasului, altfel se duce dracu' forumul !

 

Ok, revenind la topic și privind unele puncte aduse în discuție, pun și eu un link, în care, undeva pe la jumătatea videoului, se spune ca se ține materialul lemnos în depozit, înainte de a intra în fabricație, între 1 și 3 ani...

 

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate chitarele acustice au fata din doua bucati, din mai multe motive. Unul este ca e cam greu sa gasesti un copac din care sa poti obtine o bucata suficient de lata pentru a face fata chitarei, deoarece lemnul se taie intr-un anumit fel (quarter-sawn) altfel nu este bun. De aceea, se ia o bucata de lemn, se taie in doua pe grosime iar cele doua bucati rezultate se pun una langa alta ca filele unei carti astfel se obtine fata chitarei, suficient de mare si cu aspectul simetric (book-mached). Pe langa aspect, structura fetei va fi mai uniforma.

Ce am spus se refera la chitarele cu top solid dar regula se aplica si la cele laminate, pentru aspect.

Se poate ca, la chitarele ieftine, lemnul fetei sa nu fi fost suficient de lat si in cazul asta li se adauga "aripi".

Imbinarea celor doua jumatati nu ar trebui sa se simta.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Toate chitarele acustice au fata din doua bucati, din mai multe motive. Unul este ca e cam greu sa gasesti un copac din care sa poti obtine o bucata suficient de lata pentru a face fata chitarei, deoarece lemnul se taie intr-un anumit fel (quarter-sawn) altfel nu este bun. De aceea, se ia o bucata de lemn, se taie in doua pe grosime iar cele doua bucati rezultate se pun una langa alta ca filele unei carti astfel se obtine fata chitarei, suficient de mare si cu aspectul simetric (book-mached). Pe langa aspect, structura fetei va fi mai uniforma.

Ce am spus se refera la chitarele cu top solid dar regula se aplica si la cele laminate, pentru aspect.

Se poate ca, la chitarele ieftine, lemnul fetei sa nu fi fost suficient de lat si in cazul asta li se adauga "aripi".

Imbinarea celor doua jumatati nu ar trebui sa se simta.

Multumesc pentru raspuns, Eugen. Ideea este ca pe chitara asta cele doua bucati nu sunt taiate la jumatate si nu se imbina la jumatatea chitarei, acea cuta(umflatura subtila) este in partea de jos a chitarei si nu este pana in margini, asta e problema.

post-31896-0-89168200-1424206397_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca e vorba de o usoara umflatura intre bridge si partea de jos a chitarei, e normal, corzile trag de fata chitarei cam cu 80kgf.

 

Daca inteleg eu bine (ca in poze nu se vede), se plange de o imbinare vizibila (si tactil perceptibila) pe top. Ultima poza sugereaza ca imbinarea e in lungul fibrei si pe-o laterala. 

Pozele insa nu-s edificatoare, si nici eu nu ma pricep la acustice. "Laminata" mea n-are intreruperi de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

 

Pozele insa nu-s edificatoare, si nici eu nu ma pricep la acustice. "Laminata" mea n-are intreruperi de genul asta.

 

Am un feeling că e un început de fisură în stratul superior al topului ! Nici eu nu mă pricep la ele, dar am avut o VEC 500N electroacustică, unde la specificațiile topului zicea "solid spruce with multy-ply binding"  și am avut o fisură cam tot în zona aia în stratul superficial, de la marginea topului, pe o lungime de cca 10-15 cm.

{ Eugen, dacă-ți amintești, ți-am trimis o poză pe PM, la un moment dat cu fisura ]

 

.

Nu știu cum e modelul ăsta de chitară făcut, ar putea fi același lucru.

 

LE : Am găsit și o poză cu ea. N-am fost primul proprietar, nu știu cum arăta la început.

 

post-10823-0-40539000-1424244458_thumb.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Este nevoie de poze mai perfectioniste cu "diacritice " !

 

Doar pe centru se poate distinge imbinarea celor doua jumatati de material  imbinate simetric ( ce zici tu ca nu exista  ??) ..pe "aripi" nu se vede .

In poza in luciul placii se vede o imbinare imperfecta nu este "umflatura ".O umflatura  nu are  margini indefinite ( ca si umbra unui cartof oarecare )  nu are muchii si linii drepte .Ce se poate observa din imagine  arata a fi muchia uneia din placii la o imbinare nefinistata /imperfecta apoi lacuita frumos .

 

E buna si gramatica la cate ceva dar vad ca tot la agramati si retardati vrei sa le creri ajutorul .

 

Care sunt conditiile de returnare in caz de probleme calitative ?

Cunosti legea in general sau politica acelui magazin /firma  cu termenul  legal de returnare  ..?

Cate zile ai ca sa returnezi marfa ?

 

Nu ti-au destainuit agramatii retardati de la magazin ?

 

Cred ca te-au pacalit cei de la magazin si inca  perfectionist !

 

In cazul  unui asemenea defect de fabricatie trebuie sa reduca pretul .Cred ca puteai sa negociezi daca considerai ca merita fiind doar un defect de estetica /finisaj si nu unul de structura defecta.

 Daca nu pot sa negocieze  trebuia sa  retraga marfa  din vanzare si sa ceara o reducere de la "centru",sau  o retrimit la firma unde probabil o sa  fie trecuta la "rebut" sau cu defect de finisare /fabricatie si se vinde la un pret redus .

Ti-am scris agramat sa nu te grabesti si sa cumperi  o chitara second la 100 RON ,inveti ce este o chitara  observi , experimentezi care pot fi defectele /neajunsurile   apoi cand te simti edificat  te duci dar tot cu un cunoscator ( in materiale lemnoase !) sa cumperi o chitara scumpa  mai calitativa , daca simti nevoia din punct de vedere artistic si tehnic ca chitara ieftina nu satisface cerintele adecvate nivelului tau .

 

Daca eram mai putin agramat si retardat poate intelegeai , deci este si vina mea .

 

Cu toate ca tonul tau de a primi sfaturile este cam neadecvat am continuat sa postez in legatura cu problema pusa ca sa invete cei care citesc .

Esti un exemplu bun de cum sa NU cumperi o chitara !

 

(Scuze ca nu scriu cu diacritice  sper sa intelegi si asa )

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca inteleg eu bine (ca in poze nu se vede), se plange de o imbinare vizibila (si tactil perceptibila) pe top. Ultima poza sugereaza ca imbinarea e in lungul fibrei si pe-o laterala. 

Pozele insa nu-s edificatoare, si nici eu nu ma pricep la acustice. "Laminata" mea n-are intreruperi de genul asta.

leopold, exact asta e, pare o imbinare vizibila si se simte si la atingere. Acea imbinare este in lungul fibrei intr-adevar, pe laterala dreapta, partea de jos cum canti la chitara si este mai in centrul chitarei, nu ajunge pana in marginile chitarei.

ramurel, vezi ca se poate sa raspunzi si bine? nu stiu daca este o fisura, dar nu vreau sa ajung la una, imi e ca in timp sa nu crape, e clar ca acolo au fost imbinate doua bucati, dar exista o tensiune daca este asa vizibil de acum.

karpi, poze mai perfectioniste decat una macro facuta cu telefonul unde se vede chiar si imaginea ferestrei in chitara cum e deformata de acea imbinare, ce pot face? am explicat/detaliat totul, chiar daca pozele nu ajuta, desi se vede clar ca imbinarea aia nu e perfecta. As vrea sa o returnez in termenul legal si sa iau alta, nu cred ca poate veni tot ca asta. In mod normal in comertul online stiu ca sunt 30 de zile, altii au 15 zile de returnare. Am urmarit pe net mai multe modele si nu am vazut nici una care intr-o lumina sa fie deformata(sa aiba imbinari imperfecte), desi e greu de vazut in orice video treaba asta.

Edited by AdiHiFi
Link to comment
Share on other sites

leopold, exact asta e, pare o imbinare vizibila si se simte si la atingere. Acea imbinare este in lungul fibrei intr-adevar, pe laterala dreapta, partea de jos cum canti la chitara si este mai in centrul chitarei, nu ajunge pana in marginile chitarei.

ramurel, vezi ca se poate sa raspunzi si bine? nu stiu daca este o fisura, dar nu vreau sa ajung la una, imi e ca in timp sa nu crape, e clar ca acolo au fost imbinate doua bucati, dar exista o tensiune daca este asa vizibil de acum.

karpi, poze mai perfectioniste decat una macro facuta cu telefonul unde se vede chiar si imaginea ferestrei in chitara cum e deformata de acea imbinare, ce pot face? am explicat/detaliat totul, chiar daca pozele nu ajuta, desi se vede clar ca imbinarea aia nu e perfecta. As vrea sa o returnez in termenul legal si sa iau alta, nu cred ca poate veni tot ca asta. In mod normal in comertul online stiu ca sunt 30 de zile, altii au 15 zile de returnare. Am urmarit pe net mai multe modele si nu am vazut nici una care intr-o lumina sa fie deformata(sa aiba imbinari imperfecte), desi e greu de vazut in orice video treaba asta.

 

Se vede in luciul suprafetei dar nu se distinge daca este crapatura sau imbinare .

Daca ar fi numai o  imbinare ce nu a fost slefuita  ar fi numai problema estetica ce cu o reducere de pret ar putea fi acceptata .

Daca insa este o crapatura ce a aparut dupa iesire din fabrica din cauza depozitarii inadecvate sau din cauza meterialului care are umezeala necorespunzatoare si inca lucreaza in timp ce se usuca ..etc ..nu este o treaba "sanatoasa " .( ar fi si un exemplu ptr sfaturile date de specialisti ca sa nu cumparam chitara proaspat iesita din fabrica ..iata cum poate sa fie un defect ce apare dupa un timp de depozitare schimb de climat  umiditate si temperatura. ) ,cum ii zicala ceva de genul "vezi si nu crezi " .

 

Cei din magazi probabil nici nu au observat , nu vreau sa acuz ...dar ? Sa nu te lasi purtat cu povesti trebuie sa-ti dea o chitara perfecta  chiar daca ar costa numai 100 RON .

Deci nu numai in spatele calculatorului sa fii atat de hotarat si perfectionist ci  ci acolo in magazin sau cu cei din magazin /firma .

 

Vezi ca unii au termenul de  doar 3 zile !!! ( cea ce este o porcarie dar ...)

 

Vezi si de termenul de garantie   3 luni , un an , trei ani ...in functie de ...

 

Stiu ca esti nerabdator  dar trebuie sa ai rabdare !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.