www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electro-Acustica


AdiHiFi
 Share

Recommended Posts

Salutare!

M-am trezit intr-o dimineata ca vreau sa cant la chitara. Ma atrage chitara acustica, nu ma intereseaza cea clasica sau electrica, chiar daca imi place foarte mult genul blues. Cant vocal si as vrea sa ma acompaniez, sa abordez variante acustice de muzica pop,pop-rock, blues, jazz etc Am tot citit pe net despre electro-acustice si chitare in general si am nevoie de una decenta. Intre timp am si dscutat cu cineva sa iau lectii, as vrea sa imi aleg o chitara acum ca sa pot exersa acasa. M-am oprit la Takamine, Yamaha, Fender. Voi ce mi-ati recomanda ca model de inceput, as vrea sa stiu si ce alte sfaturi mai aveti, ce ar trebui sa stiu la inceput?

Edited by AdiHiFi
Link to comment
Share on other sites

Un raport excelent pret calitate il ofera, in ordine dupa parerea mea urmatoarele chitari: Epiphone AJ220SCE, LAG T66D, Fender CD60CE si Takamine EG321. Yamaha mi se pare ca ofera prea putin pentru cat costa. Am probat Epiphone si mi s-au parut foarte foarte bune pentru pretul lor. Au si alte modele, deasemenea la preturi extrem de competitive.

Link to comment
Share on other sites

La inceput( si nu numai ), cel mai simplu este sa copiezi natang. Imi place cum da bon jovi pe acustica, bon jovi canta pe un dreadnought takamine deci o sa-mi iau un dreadnought. Sau : imi place robert johnson, robert johnson canta pe un parlor deci o sa-mi iau un parlor.

 

Identifici modelul corpului : 

post-21909-0-70509600-1423562295_thumb.jpg

 

apoi vezi si tu :

 

post-21909-0-12228300-1423562561_thumb.jpg

post-21909-0-83879600-1423562704_thumb.jpeg

post-21909-0-06837500-1423562775_thumb.jpg

post-21909-0-83913900-1423562858_thumb.jpg

post-21909-0-44106900-1423562914_thumb.png

post-21909-0-24241600-1423562988_thumb.png

 

etc...

Edited by tudorzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cumperi orice ( una bucata ) chitara acustica sau chiar si clasica , second hand  ca sa fie ieftina .

 

De la 350 de RON se gasesc in magazin  chitare acustice  suficient de bune pentru exersat acasa .

Singura problema este sa ti-o cumpere /aleaga un cunoscator  ca sa verifice pozitia gatului ( inclinatia ) ce poate afecta  actiunea ( inaltimea corzilor ) ce greu se poate remedia ,,( ar trebui demontat si repus gatul intr0un unghi corect ..multe chitare am vazut cu aceasta problema ...La chitara mea JOHNSON ( adica noname ieftina cred ca cumparata in magazin "universal" de la coltul strazii ,primita cadou )  am slefuit din inaltimea  calusului ca sa pot avea corzile la inaltimea potrivita ...asta daca calusul este suficient de inalt ca sa ai din ce sa reduci ...)

 

Tot ce poti canta la o chitara acustica poti canta si la electrica si viceversa .

 

daca nu crezi cauta "Tommy Emmanuel " pe youtube ..canta orice pe chitara lui acustica ...

 

Dupa ce vei stii sa canti o sa-ti cumperi vre-o 20 de chitare  diferite ptr diferite sounduri si moduri de cantat ..cand vei cunoaste despre ce este vorba .

 

vajaieli de chitara "electrica" , distorsiuni si alte efecte dupa ce stii sa canti la chitara foarte usor le insusesti ..

 inveti sa estompezi si sa canti arpegii cu "sweep" foarte rapid  dupa ce ai invatat sa canti la chitara .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

As vrea totusi ceva mai bun, nu marci slabe. Daca tot incep pe ceva, sa fie ceva de calitate, am luat o Hora a unei cunostinte sa o zdrangan si a sunat limitat, nici macar nu am simtit vreo placere de a canta cu ea. Va rog, nu imi mai propuneti in privat chitarele voastre(aviz celor care vor sa le dea), pentru asta exista site-uri cu anunturi. Mi-a placut mult Takamine EG 340C, Fender cel putin de la modelul 140SC in sus sau Yamaha FX 370C. Am inteles ca Takamine sta mai bine la acustica, apoi Yamaha ar fi ok, de Fender am auzit ca nu e tocmai ok la acustica. Sunt multe zvonuri. Nu as vrea ceva second pentru ca nu am incredere in compatriotii mei de 2 bani, oameni care ascund defectele atunci cand vand ceva, iar eu fiind incepator, e posibil sa nu stiu ce sa urmaresc, desi m-am mai documentat si cam stiu ce vreau. Caut o chitara cu top solid sau eventual complet solid, nu laminata peste tot. Am ascultat pe net o comparatie intre o Takamine solida si o Yamaha laminata, sunetul a fost mai plin, mai putin vibrat sau distorsionat, mi-a placut mai mult ce am auzit, de aceea vreau macar fata sa fie solida. De asemenea sa aiba personalitate sau chiar daca e mai simpla, sa fie facuta bine. Nu imi plac cele jumbo, nici cele hibride sau mai stiu eu cum. Vreau strict o chitara electro-acustica dreadnought facuta cu bun-simt si cu acustica buna. De asemenea as vrea si o recomandare de corzi mai subtiri(mai comode) pentru degete, la inceput cred ca imi vor fi incomode cele standard pana se obisnuiesc degetele.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca,  am auzit ca. Sunt multe zvonuri. 

Pai si ce ti-am spune noi aici tot la zvon s-ar incadra.

Mergi si incearca. Daca zici ca nu ai simtit nicio placere de a canta pe o Hora, inseamna ca ai aparat de simtire a chitarii deci incearca pana simti placere. ;)

 

ex: si mie imi sugerau acum ceva ani prietenii sa nu-mi iau takamine, ca suna prea " bright ", ca-s facute in China, ca " au lemnul prost " ( nu stiu ce inseamna asta...da ma rog ) si io-i ascultam ca prostu'. Pana intr-o zi cand am intrat in magazin si am cantat pe o Takamine G406S. Love. Am cumparat-o a doua zi. Nici pana azi n-am gasit chitara care sa-mi placa mai mult. Deci, lasa zvonurile si mergi si probeaza. 

Edited by tudorzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai si ce ti-am spune noi aici tot la zvon s-ar incadra.

Mergi si incearca. Daca zici ca nu ai simtit nicio placere de a canta pe o Hora, inseamna ca ai aparat de simtire a chitarii deci incearca pana simti placere. ;)

 

ex: si mie imi sugerau acum ceva ani prietenii sa nu-mi iau takamine, ca suna prea " bright ", ca-s facute in China, ca " au lemnul prost " ( nu stiu ce inseamna asta...da ma rog ) si io-i ascultam ca prostu'. Pana intr-o zi cand am intrat in magazin si am cantat pe o Takamine G406S. Love. Am cumparat-o a doua zi. Nici pana azi n-am gasit chitara care sa-mi placa mai mult. Deci, lasa zvonurile si mergi si probeaza. 

Din pacate nu am unde proba. Sunt din Craiova si ca sa fac un drum pana la Bucuresti deja nu ar mai renta chitara, mai bine comand una si o returnez si iau alta, decat sa fac un drum care ar face ca acea chitara sa nu mai renteze ca pret. Legat de faptul ca sunt facute in China, intrebarea e: care nu e facuta in China? Controlul calitatii nu tine de made in China, ci de brand in sine si de anume modele. In afara de EG 320 si EG 340 care ma incanta, nu prea sunt magazine online unde au mai multe modele de Takamine. Din ce am vazut pe site-ul oficial, au aparut modele noi?

Link to comment
Share on other sites

As vrea totusi ceva mai bun, nu marci slabe. Daca tot incep pe ceva, sa fie ceva de calitate, am luat o Hora a unei cunostinte sa o zdrangan si a sunat limitat, nici macar nu am simtit vreo placere de a canta cu ea. Va rog, nu imi mai propuneti in privat chitarele voastre(aviz celor care vor sa le dea), pentru asta exista site-uri cu anunturi. Mi-a placut mult Takamine EG 340C, Fender cel putin de la modelul 140SC in sus sau Yamaha FX 370C. Am inteles ca Takamine sta mai bine la acustica, apoi Yamaha ar fi ok, de Fender am auzit ca nu e tocmai ok la acustica. Sunt multe zvonuri. Nu as vrea ceva second pentru ca nu am incredere in compatriotii mei de 2 bani, oameni care ascund defectele atunci cand vand ceva, iar eu fiind incepator, e posibil sa nu stiu ce sa urmaresc, desi m-am mai documentat si cam stiu ce vreau. Caut o chitara cu top solid sau eventual complet solid, nu laminata peste tot. Am ascultat pe net o comparatie intre o Takamine solida si o Yamaha laminata, sunetul a fost mai plin, mai putin vibrat sau distorsionat, mi-a placut mai mult ce am auzit, de aceea vreau macar fata sa fie solida. De asemenea sa aiba personalitate sau chiar daca e mai simpla, sa fie facuta bine. Nu imi plac cele jumbo, nici cele hibride sau mai stiu eu cum. Vreau strict o chitara electro-acustica dreadnought facuta cu bun-simt si cu acustica buna. De asemenea as vrea si o recomandare de corzi mai subtiri(mai comode) pentru degete, la inceput cred ca imi vor fi incomode cele standard pana se obisnuiesc degetele.

 

Ar trebui pinned postul tau, pentru ca are greseli de incepator la o densitate foarte mare. :) Nu mi-o lua in nume de rau, nu ai de unde sti.

 

Lucrul bun din post este ca trebuie sa-ti placa chitara pe care canti. Nu-ti place, n-o sa exersezi. In rest:

 

- brandul e bun la doua chestii: la revanzare si la imaginea ta despre tine; 

- la inceput iti trebuie o chitara decenta, care sa nu te incurce la cantat. Mai apoi iti iei tu ce chitara-ti trebuie, pentru ce o canti; 

- chitarele nu sunt ca laptopurile, sa zicem. Doua laptopuri identice performeaza identic; doua chitare identice nu exista. Asta inseamna ca daca nu o incerci inainte s-o cumperi nu stii cum suna si cum se simte.

- la electro-acustica conteaza si cum se aude la rece, si cum se aude prin doza (bine, se pot schimba, etc);

- calibrul corzilor influenteaza mult sunetul chitarii, mai ales la rece. Daca-ti place cum suna cu corzi de 12, e foarte probabil sa nu-ti placa cu 10

- schimbarea calibrului corzilor e probabil sa implice si un setup. 

 

Asadar, cum o dai, e in cel mai bun caz la noroc. 

 

In situatia ta, calea optima e sa gasesti intai pe cineva care sa te invete; cu persoana respectiva (care se pricepe mai bine ca tine) alegi o chitara la mana a doua care sa-ti si placa, sa sune decent, sa n-aiba bube si sa fie la pretul corect; cand te plictisesti de aia, o vinzi cam la aceiasi bani.

 

Varianta pe care-o alegi tu are sansa mare de pierdere cam a 50% din valoarea chitarii la revanzare (sau toata valoarea, daca nu te tii de cantat).

 

Fireste, banii tai, faci cum vrei :)

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui pinned postul tau, pentru ca are greseli de incepator la o densitate foarte mare. :) Nu mi-o lua in nume de rau, nu ai de unde sti.

 

Lucrul bun din post este ca trebuie sa-ti placa chitara pe care canti. Nu-ti place, n-o sa exersezi. In rest:

 

- brandul e bun la doua chestii: la revanzare si la imaginea ta despre tine; 

- la inceput iti trebuie o chitara decenta, care sa nu te incurce la cantat. Mai apoi iti iei tu ce chitara-ti trebuie, pentru ce o canti; 

- chitarele nu sunt ca laptopurile, sa zicem. Doua laptopuri identice performeaza identic; doua chitare identice nu exista. Asta inseamna ca daca nu o incerci inainte s-o cumperi nu stii cum suna si cum se simte.

- la electro-acustica conteaza si cum se aude la rece, si cum se aude prin doza (bine, se pot schimba, etc);

- calibrul corzilor influenteaza mult sunetul chitarii, mai ales la rece. Daca-ti place cum suna cu corzi de 12, e foarte probabil sa nu-ti placa cu 10

- schimbarea calibrului corzilor e probabil sa implice si un setup. 

 

Asadar, cum o dai, e in cel mai bun caz la noroc. 

 

In situatia ta, calea optima e sa gasesti intai pe cineva care sa te invete; cu persoana respectiva (care se pricepe mai bine ca tine) alegi o chitara la mana a doua care sa-ti si placa, sa sune decent, sa n-aiba bube si sa fie la pretul corect; cand te plictisesti de aia, o vinzi cam la aceiasi bani.

 

Varianta pe care-o alegi tu are sansa mare de pierdere cam a 50% din valoarea chitarii la revanzare (sau toata valoarea, daca nu te tii de cantat).

 

Fireste, banii tai, faci cum vrei :)

Bun, sa inteleg ca ar fi ideal sa imi iau o chitara second, dar de unde stiu eu ca nu are probleme luand-o de pe net? Ce incredere pot avea? E complicat...Legat de invatat deja am gasit pe cineva ok si pot gasi o chitara, dar asta inseamna sa mai astept pentru a gasi chitara potrivita.

Link to comment
Share on other sites

As vrea totusi ceva mai bun, nu marci slabe. 

 Nu exista marci slabe,exista chitare prost facute.

Poti pune mana pe bijuterii de 300 de euro si pe junghiuri de 600.

Testeaza chitari(cum se spunea mai sus,Lag Takamine si Epi au modele bunicele) si alege-o pe cea care-ti place.Singurul lucru dupa care trebuie sa te uiti este(cum am mai spus)ca topu-ul sau intreaga chitara(aici e ceva mai scump) sa fie din lemn masiv,nu din placaj. In rest,totul e subiectiv,de la forma la culoare,la cat de bine te simti pe un anumit model.

Link to comment
Share on other sites

Bun, sa inteleg ca ar fi ideal sa imi iau o chitara second, dar de unde stiu eu ca nu are probleme luand-o de pe net? Ce incredere pot avea? E complicat...Legat de invatat deja am gasit pe cineva ok si pot gasi o chitara, dar asta inseamna sa mai astept pentru a gasi chitara potrivita.

Nu de pe net, ca n-o poti incerca :) Cauti pe cineva care vinde prin zona ta si te duci cu "proful".

Link to comment
Share on other sites

Si nu, nu lua chitare pe care nu le poti testa personal.

Perfect, dar nici de pe net de la magazine de muzica nu pot comanda? Nu am cum sa merg prin toate orasele unde sunt magazine de muzica sa testez, chiar si in Bucuresti, nu prea am cum sa ajung curand. In Craiova unde locuiesc, nu este decat un magazin Muzica foarte saracacios, ca asa e orasul asta, plin de incultura. Nu exista magazine muzicale, nu exista cluburi de jazz, nu exista nimic interesant. Singura varianta este prin cineva care stie sa cante la chitara, sa il rog pe el sa testeze in Bucuresti. Daca comand de la un magazin, am sanse sa imi trimita ceva defect? Nici nu stiu cum sa procedez sa fie bine, in general in tara asta te astepti la ce e mai rau, pana la urma daca o iau pe internet, sunt acoperit de politica de retur. Pana de curand am vrut Feder, apoi am auzit ca la acustice nu sunt cele mai bune si am auzit de bine despre Yamaha, in final m-am hotarat la Takamine. Modelul de la Takamine care mi-a atras atentia ar fi EG 340C cu top solid, dar imi zicea o cunostinta ca nu are incredere intr-una asa ieftina cu top solid si sa iau o Fender CD-220SCE...Nici nu stiu ce sa fac, am vazut acest video si m-a cam pus pe ganduri, incat vreau sa aiba cel putin top solid:

Sunetul este mai plin, mai putin distorsionat, imi place sa cred ca auziti si voi diferenta. De asta as vrea cel putin sa aiba o acustica buna, sa sune bine, de asemenea, e important sa existe un echilibru intre partea acustica si cea amplificata, sa nu sune rau amplificata, ma gandesc ca intr-un an,doi sa fac live cu ea in pub-uri, este un plan al meu personal, de aceea nu vreau sa incep pe una slaba.

Link to comment
Share on other sites

Perfect, dar nici de pe net de la magazine de muzica nu pot comanda?

 

[...]

 

Nici nu stiu ce sa fac, am vazut acest video si m-a cam pus pe ganduri, incat vreau sa aiba cel putin top solid:

Sunetul este mai plin, mai putin distorsionat, imi place sa cred ca auziti si voi diferenta. De asta as vrea cel putin sa aiba o acustica buna, sa sune bine, de asemenea, e important sa existe un echilibru intre partea acustica si cea amplificata, sa nu sune rau amplificata, ma gandesc ca intr-un an,doi sa fac live cu ea in pub-uri, este un plan al meu personal, de aceea nu vreau sa incep pe una slaba.

 

Cum iti spuneam, diferenta intre chitarile individuale exista, chiar daca-s identice ca specificatii. Daca n-o auzi cu urechea ta si n-o simti cu mana ta, esti la un oarece noroc.

In primul video se compara animale total diferite, avand asadar semnificatie aproape nula, al doilea insa e absolut interesant. Si e interesant pentru ca face comparatie intre o chitara (de incepatori zice nenea) de vreo 1000$ vs una de 2000$. De unde ma uit eu, strict pe partea de sunet neamplificat, nu merita diferenta de bani de nici o culoare.

As face un pariu gras ca daca cineva canta jumatate de spectacol cu una din chitari si jumatatea cealalta cu cealalta, nu se prinde nici 1% din public ca s-a schimbat instrumentul. 

Daca spui unei gasti de 100 de oameni c-ai schimbat chitara si intrebi pe care o prefera, ma indoiesc ca mai mult de 55 o sa prefere chitara "scumpa".

Astea fara sa-si bage degetele inginerul de sunet. 

O alta intrebare interesanta e cum suna la "domnu'" un jaf entry-level second hand :)

 

Mai mult. Daca vrei s-o freci doi ani, dupa care sa treci la concert... e posibil ca intretinerea sa te coste cam cat o chitara entrylevel. Macar un setup (daca nu doua, in caz ca schimbi calibrul corzilor de mai multe ori), nivelare de taste daca nu schimbare, ceva pragus si calus, se strang...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca dupa 2 ani nu mai e buna ca la inceput sau la ce te referi? Partea de amplificare nu ar trebui sa sufere ma gandesc daca la inceput nu e folosita...Si asa daca iau una second, iarasi se pune problema uzurii. As vrea ceva high end second daca as sti ca este foarte buna, altfel nu prea vreau sa ma incurc.

Apropo, eu deja am pregatit 1600 pentru o chitara, daca e cazul pana la maxim 2000 de lei. In banii acestia ce variante as avea, as dori pareri argumentate. Multumesc.

Edited by AdiHiFi
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca dupa 2 ani nu mai e buna ca la inceput sau la ce te referi? Partea de amplificare nu ar trebui sa sufere ma gandesc daca la inceput nu e folosita...Si asa daca iau una second, iarasi se pune problema uzurii. As vrea ceva high end second daca as sti ca este foarte buna, altfel nu prea vreau sa ma incurc.

Apropo, eu deja am pregatit 1600 pentru o chitara, daca e cazul pana la maxim 2000 de lei. In banii acestia ce variante as avea, as dori pareri argumentate. Multumesc.

Domnule!

 

Nu intelegi ?

 

Cumperi o chitara OK ieftina din materiale ieftine dar care corespunde  ca si "playabil"-itate chiar daca  nu are TONUL  ideal ,  asta o freci omori ca sa inveti ,..intre timp inveti si despre problemele  unui instrument ...ca dupa un timp sa stii ce fel de chitara vrei in functie si de ce fel de muzica vrei sa canti ...poate te apuci de Django Reinhardt   ce necesita alt stil de chitara ...Poat  te indragostesti de blues si vrei sa canti la un DOBRO (rezonator ) ...etc

 

Oricum daca ajungi sa canti ai nevoie de cateva chitare de diferite tipuri constructive   . ptr exersat invatat  o chitarta  , ptr concert/studi alta  ..si altele ptr diferite stiluri sai si acordaje diferite ...

 

Deci ai timp doi ani sa cauti sa stai "la panda" ca sa achizitionezi o chitara buna cat se poate  iefttin .( vinde vre-un incepator care trece la metale si vrea bani ptr o pedala de super distors ...etc )

 

P.S.

Dupa doi ani  posibil sa ai tastele   tocite bine mai ales in unele pozitii care le freci mult ...deci trebuie retastata chitara ...

Chitara de concert /studio o folosesti doar ptr concert si /sau ptr inregistrare  ca sa o ai in stare buna cat mai mult timp ...mai alers ca acestea probabil sunt si scumpe sau daca au fost ieftine   greu gasesti altele ca sa le inlocuiesti ca sa ai acelasi TON ..

 

Chitara nu se cumpara ca si accesoriu de moda pe langa imbracamintea de scena , nu se cumpara sa arati celorlalti ce chitara pretioasa ai si scumpa ...o cumperi ca sa poti arata ce bun chitsristi ce bine canti  ,la asta te poate ajuta un sunet bun plus la partea de tehnica  ptr mici dar importante tehnici de cantat ce nu se pot executa sau nu ies in evidenta pe o chitara mai "slaba" .

Diferenta este minima dar la anumit nivel inalt conteaza ...

Ptr exersat invatat este ok orice chitara playabila .

 

Cat despre videoul cu 114 si 314 ..diferentele sunt minime sau ...nu sunt

 

Acelasi rezultat il avea si daca  compara doua 114 din serii diferite sau doua 314 din serii diferite ....

 

asa ca este cam irelevanta treaba dar baiatul monetizeaza  treaba si probabil ii iese ceva $$

 

mie-mi plac video-urile , mai mult cele cu pisici...sa vedem care sunt diferentele ..LOL .

am avut o siameza care i-mi sarea la mana cand exersam la chitara ,.. mi-as dori asa o pisica siberiana ..:te mai scoate din incruntare cand te adancesti in creatie cu chitara ...hehe

 

P.S. 2/.  In Craiova nu exista magazin de instrumente muzicale ? Ciudat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ok, domnule, mersi :) Trecand peste faza cu pisicile, cred ca o sa iau Takamine GD30CE sau EG 340SC(model mai vechi) sau GD 51CE ceva mai scumpa. Arata bestial( pentru mine conteaza cum arata) si imi place cum suna din ce am auzit, iar despre amplificator am auzit numai de bine. Cred ca nu am cum sa gresesc cu unul dintre aceste modele.

Link to comment
Share on other sites

Gusturile nu se discuta .Dragoste la prima vedere , nu-si au locul sfaturile  "logice" ..

 

Asa ca cel mai bun sfat este cel al prietenului meu Mishu

 

"....Daca asculti de mine faci cum vrei .."

 

LOL

 

Dar sfatul meu tot ramane ..cumpara si o chitara ptr .exersat ce se va "consuma",asa nu distrugi o chitara mai valoroasa .

Presupunand ca exersezi si canti  zilnic 2-4 ore dupa  3 ani trebuie  o retastare .

 

Pisicile sunt in loc de VIDEO cu comparatiile discutabile ...si i-mi plac cum arata ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unul din modelele de Takamine mi se pare o alegere buna. Mai ramin si variantele de Epiphone, daca ai de testat. Modelele de Ibanez nu s-au recomandat, insa cele din seria AW mi se pare ca au un pret "cinstit" pentru ce ofera. La 1800 de lei gasesti chitara all-solid cu doza Baggs Element, ceea ce nu e tocmai de lepadat. Am cintat pe AW3010 si sunt de parere ca se poate scoate un sunet bun, fara ca sa ma dea pe spate ceva la ea.

Sunt citeva lucruri importante, indiferent ce iei:

-setup-ul. Cel mai probabil chitara noua vine cu corzi de .012 si cu o actiune "generoasa". Ai nevoie de cineva sa-ti faca un setup de baza rapid, si nu genul de om care pune mina pe imbus si rezolva totul din truss rod. Am vazut chitara noua cu gatul facut sa arate ca un arcus de vioara si tot nu puteai cinta bine la ea.

-calibrul corzilor, de care ai amintit. In loc de .012 poti sa folosesti .011 sau chiar .010, ca sa fie mai usor la degete, insa nu as recomanda .009 pe acustica, chiar daca se gaseste asa ceva in comert. Un prieten a pus un asemenea set (D'addario de .09 de acustica, conform ambalajului) si in citeva zile a trebuie sa le schimbe, pur si simplu nu statea chitara acordata si suna prost.

-profilul si grosimea gatului. Daca esti incepator nu o sa prea faci diferenta intre diversele feluri, insa e destul sa stii ca un gat subtire va face mai usor sa cinti unele acorduri la inceput.

 

P.C. Cea mai cinstita varianta este sa cinti citiva ani pe o chitara prapadita cu actiunea mare, ca sa inveti dupa aia sa apreciezi o chitara cu adevarat buna :) Dar daca iti permiti sa eviti asta, cu atit mai bine pentru tine.

Edited by andydufresne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Andy..un sfat bun, dar parca nu imi vine sa iau ceva second sau ieftin, sa nu simt aceeasi placere de a invata. Sa inteleg ca daca iau una noua acum, in 2-3 ani o fac praf? Sunt chitare care tin o viata, daca in 3 ani trebuie sa imi iau alta..asta ma cam pune pe ganduri si o sa iau una mai ieftina, dar sub 1000 la electro-acustica nu prea am ce sa aleg care sa sune ok si amplificata :( Ascultandu-va pe voi, nu stiu daca sa iau o Takamine noua sau nu...

Edited by AdiHiFi
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca daca iau una noua acum, in 2-3 ani o fac praf?

Nu cred sub nici o forma ca faci praf o chitara in 2-3 ani (decit daca nu ai grija de ea si o trintesti, o tii pe calorifer etc). Singurul lucru "rau", desi normal, este ca probabil se vor uza tastele. Se uzeaza, se face fret dressing, daca nu mai merge fret dressing se trece la retastare si nu se intampla nimic. Nu s-a vorbit despre calitatea otelului din care se fac freturile, poate varia destul de mult. Poate dupa 3 ani e nevoie de fret dressing, poate nu.

Principiul dupa care m-am ghidat eu este sa-mi iau cea mai buna chitara pe care mi-o permit, fara sa intru in datorii sau sa incep sa vind de prin casa. Daca iti permiti o chitara buna, go for it.

 

Vad ca si colegul Blackthorn a vorbit despre AW3010. Ca fapt divers, colegul meu de trupa cinta pe modelul asta si eu pe un Breedlove, ambele cu aceeasi doza Baggs, dar preamp diferit. Ambele suna bine, insa complet diferit :) Fara indoiala, intervine si chitara in sine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca dupa 2 ani nu mai e buna ca la inceput sau la ce te referi? Partea de amplificare nu ar trebui sa sufere ma gandesc daca la inceput nu e folosita...Si asa daca iau una second, iarasi se pune problema uzurii. As vrea ceva high end second daca as sti ca este foarte buna, altfel nu prea vreau sa ma incurc.

 

Nu :) Dupa doi ani probabil c-o sa sune mai bine ca la inceput. Se mai aseaza una-alta, etc. 

Pe de alta parte, daca inveti pe ea, oricata grija ai avea, dupa doi ani o sa arate... cum sa zic eu? patinata bine. Nu exista sa studiezi doi ani la chitara si sa n-o pocnesti de cateva ori. Plus c-o sa se zgaraie - pe fata de la pana, ceas, bratara, unghii si ce mai folosesti, pe spate de la curea (asta daca nu canti in chiloti sau in trening).

In 2-3 ani as spune ca la sigur o sa trebuiasca schimbate ceva taste, mai ales ca inveti, si e frecvent la incepatori sa apese cum apasa baba pe butonul liftului.

 

Sigur, exista si situatia nefericita in care pica de unde-ai rezemat-o si se separa in bucati distincte, insa doamne feri, nu de asta vorbim.

 

Singurul mod cunoscut de a nu uza chitara e s-o tii in cutie, in atmosfera controlata.

 

Cat despre videoul cu 114 si 314 ..diferentele sunt minime sau ...nu sunt

 

Acelasi rezultat il avea si daca  compara doua 114 din serii diferite sau doua 314 din serii diferite ....

 

asa ca este cam irelevanta treaba dar baiatul monetizeaza  treaba si probabil ii iese ceva $$

 

 

+1, ca sa zic asa.

 

Ca sa aiba sens comparatia, trebuia sa compare si 114 cu 114, si 314 cu 314, si mai ales si cu "capetele" de calitate - cum suna fata de cea mai ieftina si cea mai scumpa chitara decenta. 

Buba e ca daca face comparatiile astea, o sa scada incasarile :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa iau chitara sigilata sau sa ii pun la magazin sa verifice? Nu am incredere in oamenii din tara si fiind paranoic, as lua chitara nedesfacuta. Maine vreau sa dau comanda, vroiam sa stiu legat de aspectul asta.

Cauta si tu articole cu sfatyurile chitaristilor profesionisti ( nu cvele de reclama comerciala directa sau mascata )

 

Intre primele  sfaturi la mai toti  =  NU se cumpara chitara proaspat iesita din "fabrica"  ,Si chitara noua este bine sa stea un an prin magazin /depozit ..ca sa vezi daca a rezistat lemnul .lacul , daca n-o prinde rugina ..etc ..

 

O chitara veche care are  un sound  bun , lemnul nu a crapat , gatul a ramas drept  in cel mai rau caz necesita o retastare sau poate numai o "nivelare "    ....etc.

 

Chitara noua nu-i un pantof ! Nu se stie  ce este cu lacul .lemnul .gat , taste ...mechanisme ,dar dai un ban si dupa un timp afli .

De obicei nici ton bun nu  au prea proaspete ..

 

Ca si ex4emplu apropiat un pic exagerat ......vioara   ce ai alege ?..... Stradivarius vechi folosit   < care ?>  Reghin Nou nout .

 

 

Deci ,.cauta daca te intereseaza ..sunt zeci si sute de videouri si articole , invata sa eviti reclama mascata , falsul de adevarat etc

oricum tu stii cati bani ai si cat merita sa investesti in instrument si in cunoastere ....

Link to comment
Share on other sites

Cauta si tu articole cu sfatyurile chitaristilor profesionisti ( nu cvele de reclama comerciala directa sau mascata )

 

Intre primele  sfaturi la mai toti  =  NU se cumpara chitara proaspat iesita din "fabrica"  ,Si chitara noua este bine sa stea un an prin magazin /depozit ..ca sa vezi daca a rezistat lemnul .lacul , daca n-o prinde rugina ..etc ..

 

O chitara veche care are  un sound  bun , lemnul nu a crapat , gatul a ramas drept  in cel mai rau caz necesita o retastare sau poate numai o "nivelare "    ....etc.

 

Chitara noua nu-i un pantof ! Nu se stie  ce este cu lacul .lemnul .gat , taste ...mechanisme ,dar dai un ban si dupa un timp afli .

De obicei nici ton bun nu  au prea proaspete ..

 

Ca si ex4emplu apropiat un pic exagerat ......vioara   ce ai alege ?..... Stradivarius vechi folosit   < care ?>  Reghin Nou nout .

 

 

Deci ,.cauta daca te intereseaza ..sunt zeci si sute de videouri si articole , invata sa eviti reclama mascata , falsul de adevarat etc

oricum tu stii cati bani ai si cat merita sa investesti in instrument si in cunoastere ....

Fara suparare, karpi, dar nu am inteles nimic! Limba romana a devenit din ce in ce mai greu de exprimat, din pacate. Singurul lucru pe care l-am inteles este ca nu e bine sa cumpar o chitara nou venita in magazin, dar nu vad de ce nu as face asta. In alta ordine de idei, principiul tau ca "nu se stie ce este cu lacul, lemnul, gat, taste" cred ca functioneaza la brand precum Hora, din ce am auzit acolo este o loterie. In rest, pe cuvant daca am inteles ceva :) Cred ca o s-o iau sigilata, mai bine o trimit inapoi, decat sa imi dea o chitara zdranganita de ceva timp. Bine, un avantaj la modelele noi de la Takamine ar fi faptul ca nu aveau cum sa fi stat in magazin de prea mult timp, abia au aparut probabil de 6 luni maxim. Va multumesc tuturor pentru contributie si revin cu impresii dupa ce cumpar chitara. Sa auzim numai de bine!

Link to comment
Share on other sites

-nu ma indoiesc ca poti sa-ti faci treaba foarte bine cu acel model de Takamine. Mai conteaza daca este cea mai buna alegere, dar nu stiu daca cineva de pe forum a cintat pe modelul respectiv, ca sa iti poata da un sfat cit de cit informat. Modelele cu reputatie f. buna sunt seriile un pic mai scumpe (EF, TAN/EAN), multe echipate cu palathetic pickup si/sau preamp pe lampa. Ce am auzit eu de la Tak cam toate sunau bine.

-imi pare rau, nu cred povestile cu chitara care sa stea un an prin magazin. Prefer sa stea cit mai putin timp la distribuitor dupa productie. Cu cit sta mai mult in magazin, cu atit se uzeaza mai mult, se cinta pe ea, poate sunt clienti neatenti etc

-controlul calitatii se face la producator (de acolo vei avea sticker cu QC sau ce denumire are fiecare). Discutabil daca magazinul face asa ceva si discutabil daca se apuca sa verifice o chitara la cererea clientului care nu e de fata ca sa vada. Dupa mine, daca au mai multe unitati din acelasi model, vei primi una "din spate", gata impachetata in cutie. Daca e singura chitara din stoc, vei primi exemplarul care a fost expus.

 

Spor la cumparat si cintat!

Link to comment
Share on other sites

-nu ma indoiesc ca poti sa-ti faci treaba foarte bine cu acel model de Takamine. Mai conteaza daca este cea mai buna alegere, dar nu stiu daca cineva de pe forum a cintat pe modelul respectiv, ca sa iti poata da un sfat cit de cit informat. Modelele cu reputatie f. buna sunt seriile un pic mai scumpe (EF, TAN/EAN), multe echipate cu palathetic pickup si/sau preamp pe lampa. Ce am auzit eu de la Tak cam toate sunau bine.

-imi pare rau, nu cred povestile cu chitara care sa stea un an prin magazin. Prefer sa stea cit mai putin timp la distribuitor dupa productie. Cu cit sta mai mult in magazin, cu atit se uzeaza mai mult, se cinta pe ea, poate sunt clienti neatenti etc

-controlul calitatii se face la producator (de acolo vei avea sticker cu QC sau ce denumire are fiecare). Discutabil daca magazinul face asa ceva si discutabil daca se apuca sa verifice o chitara la cererea clientului care nu e de fata ca sa vada. Dupa mine, daca au mai multe unitati din acelasi model, vei primi una "din spate", gata impachetata in cutie. Daca e singura chitara din stoc, vei primi exemplarul care a fost expus.

 

Spor la cumparat si cintat!

Nici eu nu cred Andy treaba cu statul in magazin, ala este un mit. E posibil ca rezonanta sa fie mai buna cu timpul, asta este alta poveste si de obicei se observa in ani buni, nu un an. Stiu chestia asta legat de vioare, care stiu ca suna mai bine pe masura ce sunt mai vechi, eu chiar am o vioara de 60 de ani expusa frumos in casa, din pacate nu ma atrage vioara decat vizual, este o mostenire pe care am vrut sa o pun in valoare vizual.

Reintorcandu-ne la modelele mentionate, am decis intre GD 30CE si GD51CE, din ce mi-au zis cei de la magazin, ar fi finisata mai bine GD51CE si are cheitele aurite, in rest cam aceeasi incinta, acelasi aspect, acelasi preamplificator etc Nu m-am lamurit cu culoarea, GD30CE pare mai galbena, am vazut-o pe youtube si e diferita de poza de pe site-urile celor doi distribuitori Takamine. Nu stiu ce sa zic legat de finisaje, imi par ambele finisate cam la fel si nu stiu daca sa platesc 200 de lei in plus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.