www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electro-Acustica


AdiHiFi
 Share

Recommended Posts

Acum incepi sa-ntelegi de ce ti-am recomandat sa te duci la magazin cu cineva care se pricepeti si sa alegeti o chitara. 

 

Roaga un lutier (de exemplu pe Eugen) sa isi dea cu parerea: ce efecte neplacute pot aparea, cat de grave, cat te-ar costa reparatia si cat de probabil e sa se intample. Si decizi in functie de asta. 

 

Mai ai varianta s-o dai inapoi oricum (si-ti asumi timpul pierdut, nervii si riscul ca vine una mai "proasta"), sau s-o tii, si-ti asumi riscul ca se crapa de tot. 

 

Personal, nu as fi luat-o din magazin fara o documentare prealabila zdravana (cea pe care tocmai ti-am descris-o) si o reducere consistenta. Chit ca e posibil sa nu aiba nimic functional, insa, repet, nu ma pricep practic deloc la acustice. Bunul simt zice insa ca daca-i noua, nu trebuie sa aiba bube.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, nu pot ajunge la Bucuresti sa vad o chitara, aici am doar magazinul Muzica care e foarte slab in materie de instrumente bune, asa ca am riscat si am luat un model de chitara expus in magazin. V-am intrebat daca s-o iau sigilata si ati zis ca nu e televizor si am fost luat in ras atunci. Eu nu am incredere in romani, au mintea de a insela, de a nu fi corecti. Nu vreau inca sa dau numele magazinului de unde am luat-o, sper sa nu am probleme cu ei.

Link to comment
Share on other sites

V-am intrebat daca s-o iau sigilata si ati zis ca nu e televizor si am fost luat in ras atunci.

 

Așa, vezi ? Deci, colegii de forum sunt de vină !

E aproape tabu pe RGC chestia asta din partea începătorilor ! Cer sfat , apoi ignoră și fac cum îi taie pe ei capul [ plin deja de preconcepții, cine știe de unde citite ], dupa care se plâng că-s tratați incorect !

Trebuia să precizăm să nu-ți uiți ochelarii acasă, noi suntem de vină ... :)

 

 

 

Eu nu am incredere in romani, au mintea de a insela, de a nu fi corecti.

 

Da da, iar matale ești lord de Wilkinshire of Duloc, duke D'Oltenia !...

 

Păi, uite, colegul karpi e ungur ! Dacă urmăreai mai atent ce ți-a scris ...  :P

 

 

 

Ok, în fine, fă ceva și pune o poză f clară a detaliului, altfel ne dăm aiurea cu presupusu'... Altminteri, ești pe cont propriu, baftă !

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Așa, vezi ? Deci, colegii de forum sunt de vină !

E aproape tabu pe RGC chestia asta din partea începătorilor ! Cer sfat , apoi ignoră și fac cum îi taie pe ei capul [ plin deja de preconcepții, cine știe de unde citite ], dupa care se plâng că-s tratați incorect !

Trebuia să precizăm să nu-ți uiți ochelarii acasă, noi suntem de vină ... :)

 

 

 

Da da, iar matale ești lord de Wilkinshire of Duloc, duke D'Oltenia !...

 

Păi, uite, colegul karpi e ungur ! Dacă urmăreai mai atent ce ți-a scris ...  :P

 

 

 

Ok, în fine, fă ceva și pune o poză f clară a detaliului, altfel ne dăm aiurea cu presupusu'... Altminteri, ești pe cont propriu, baftă !

 

.

Am atasat mai jos fotografii si un video, sper sa se poata vedea.

https://www.youtube.com/watch?v=yaFH6gUNq7o&feature=youtu.be

Poze.

post-31896-0-99216100-1424256408_thumb.jpg

post-31896-0-25355600-1424256415_thumb.jpg

post-31896-0-69378900-1424256428_thumb.jpg

post-31896-0-21157300-1424256446_thumb.jpg

Edited by AdiHiFi
Link to comment
Share on other sites

Pare a fi o crapatura. De asta o chitara nu se cumpara pe nevazute.

Banuiesc ca a costat destul de mult, saddle din doua bucati se gasesete doar la Takamine modele mai scumpe, cred ca puteai sa mai dai cativa zeci de lei si sa iei trenul pana la Bucuresti si sa mergi la toate magazinele si sa alegi ceva cu mana ta.

 

In ceea ce priveste chitara, problema poate fi de la umiditatea prea mica in depozit/magazinul unde a stat chitara. Ia o punga cu inchizatoare, fa-i cateva gauri si pune in ea un burete ud dar atat cat sa nu curga. Apoi pune chitara in husa daca nu ai hard-case si agata punga cu buretele de corzi, in interiorul chitarei. Las-o cateva zile, verifica zilnic daca nu s-a uscat buretele, uda-l daca e cazul. Urmareste daca se inchide crapatura.

Link to comment
Share on other sites

Pare a fi o crapatura. De asta o chitara nu se cumpara pe nevazute.

Banuiesc ca a costat destul de mult, saddle din doua bucati se gasesete doar la Takamine modele mai scumpe, cred ca puteai sa mai dai cativa zeci de lei si sa iei trenul pana la Bucuresti si sa mergi la toate magazinele si sa alegi ceva cu mana ta.

 

In ceea ce priveste chitara, problema poate fi de la umiditatea prea mica in depozit/magazinul unde a stat chitara. Ia o punga cu inchizatoare, fa-i cateva gauri si pune in ea un burete ud dar atat cat sa nu curga. Apoi pune chitara in husa daca nu ai hard-case si agata punga cu buretele de corzi, in interiorul chitarei. Las-o cateva zile, verifica zilnic daca nu s-a uscat buretele, uda-l daca e cazul. Urmareste daca se inchide crapatura.

Iti multumesc Eugen! Am vorbit chiar acum cu cineva la telefon si mi-a zic cam acelasi lucru, crede ca este o crapatura. A costat 1800 de lei. Nu as vrea sa ma complic sa ii fac ceva, avand in vedere ca nu ma pricep. O returnez si imi dau banii in cateva zile, am vorbit la magazin. E cel mai sanatos asa! Nu e problema de bani, cat de timp pentru a veni in Bucuresti. Si as veni cu masina, ca asa cat dau la tren plus taxi, ajung cam la acelasi pret cu masina. Legat de a cumpara una sigilata, ce ar trebui sa stiu? Ar trebui sa o tin in anumite conditii un timp la inceput?

Edited by AdiHiFi
Link to comment
Share on other sites

In imaginea a pare-se  ca este imbinarea dintre doua placi ,( densitatea fibrelor si  directia este  usor alta )

 

Parere .

Cred ca poate fi din cauza ca nu a fost slefuita placa corespunzator dupa lipire .Ciudat caci presupun ca ar trebui sa aiba masini unelte ce fac acest lucru automat ..sau chiar asta o fi problema ..un mester simtea la mana si mai tragea odata cu hartia abraziva .

 

Vezi ,palpeaza cu mana daca si in interior se simte muchia , vezi cu o lanterna mica si o oglinda ...

 

In caz de crapatura cand ciocanesti in jurul acesteia va suna alltfel decat daca ciocanesti in partea celalta simetric pe linia centrala longitudinala a corpului ( adica urmareste diferenta ..ar trebui sa se simta cerva de "suna ca o oala sparta " nu rezoneaza frumos  . .

 

Poatepi doar  defect in finisajul estetic .

 

Daca e doar finisajul ca si rezistenta nu stiu ce sa zic , normal ar trebui sa fie OK  si nici sunetul nu cred ca este influentat .

Nu ai pe nimeni cunoscut chitarist cu experienta ,lutier ( poate fi si de viori ) ,un tamplar priceput ( nu dulgher ) care sa vada ?

Ca sa fii tu multumit ar fi bine sa o schimbi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

In imaginea a doua se vede ca este imbinarea dintre doua placi ,( densitatea fibrelor este alta )

 

Parere .

Cred ca poate fi din cauza ca nu a fost slefuita placa corespunzator dupa lipire .Ciudat caci presupun ca ar trebui sa aiba masini unelte ce fac acest lucru automat ..sau chiar asta o fi problema ..un mester simtea la mana si mai tragea odata cu hartia abraziva .

Vezi ,palpeaza cu mana daca si in interior se simte muchia .

In caz de crapatura cand ciocanesti in jurul acesteia va suna alltfel decat daca ciocanesti in partea celalta simetric pe linia centrala longitudinala a corpului .Nu pare a fi cazul doar zic ca trebuie inspectata treaba cu atentie .

 

Pare defect in finisajul estetic .

 

Ca si rezistenta nu stiu ce sa zic , normal ar trebui sa fie OK  si nici sunetul nu cred ca este influentat .

 

Ca sa fii tu multumit ar fi bine sa o schimbi , dar ..cum se zice

" Daca te insori sau daca nu te insori peste zece ani tot o sa-ti para rau "

Tu trebuie sa te hotaresti .

La ciocanit, nu imi dau seama. Insa am facut un lucru, mai spre marginile proeminentei am apasat cu degetele si m-am uitat in lumina. Ce se intampla? Dispare acea proeminenta. Asta mie imi spune ca e crapatura pe interior.

Link to comment
Share on other sites

Corect , deci se deplaseaza placile ..probabil mai tarziu cand lacul se mai usca aparea crapatura si in lac .Pana lacul este proaspat acesta este mai elastic cu timpul se face mai rigid si de-a lungul crapaturilor se crapa si el .

Am vazut chitara in magazin pe care lacul a crapat in modele ca  si o panza de paianjen sau ghiata cand crapa ..cum se usca lemnul si se rigidiza lacul .

 

 

 

NU sigilarea ar fi problema , oricum ti-o arata in magazin o incerci , ar trebui un chitarist experimentat sa o vada ..calus , cordar , gat , actiunea ( inaltimea corzilor fata de gat /taste) sa vada daca se poate ajusta inaltimea daca aceasta este prea mare ..etc

Inspectata , atent , incercata !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Imbinarea topului la mijloc este normala, dar nu are voie sa se simta (exemplu mai jos la o chitara nou-nouta). Nu am vazut chitara la care topul sa fie facut din mai mult de 2 bucati (poate Eugen sau altii ma vor contrazice) si nici nu cred ca as vrea sa-mi iau. Ce ai tu acolo mi se pare un defect (din fabricatie, stocare in umiditate prea mica -> crapatura, nu imi dau seama) si eu as returna chitara in cel mai scurt timp ca sa recuperez banii, asumandu-mi eventual un cost de transport. Atentie, cred ca termenul legal este 10 zile, nu mai mult - de verificat. Chiar daca termenii pe care si-i asuma magazinul sunt mai mici, legea este cea care are dreptate.

 

La chitara lui Ramurel, fisura era urata, dar poza foarte reusita :) Poate reusesti cumva o fotografie mai clara. Se prea poate ca defectul sa nu afecteze deloc functionalitatea, dar nu poti sa vinzi un instrument la pret de nou daca are aceasta buba.

 

[Edit] Vad ca ti-au raspuns altii mai bine. In ciuda reprosurilor, eu zic sa nu-ti faci neaparat sange rau ca ai luat-o pe nevazute. Din 4 chitare pe care mi le-am luat pina acum, 3 au fost de pe net, pe "neveu" si nu am avut probleme. Se poate intimpla la un instrument de 100 euro si la unul de 1000 euro, de aceea e sigur doar cind o verifici inainte.

 

B01.jpg

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Imbinarea topului la mijloc este normala, dar nu are voie sa se simta (exemplu mai jos la o chitara nou-nouta). Nu am vazut chitara la care topul sa fie facut din mai mult de 2 bucati (poate Eugen sau altii ma vor contrazice) si nici nu cred ca as vrea sa-mi iau. Ce ai tu acolo mi se pare un defect (din fabricatie, stocare in umiditate prea mica -> crapatura, nu imi dau seama) si eu as returna chitara in cel mai scurt timp ca sa recuperez banii, asumandu-mi eventual un cost de transport. Atentie, cred ca termenul legal este 10 zile, nu mai mult - de verificat. Chiar daca termenii pe care si-i asuma magazinul sunt mai mici, legea este cea care are dreptate.

 

La chitara lui Ramurel, fisura era urata, dar poza foarte reusita :) Poate reusesti cumva o fotografie mai clara. Se prea poate ca defectul sa nu afecteze deloc functionalitatea, dar nu poti sa vinzi un instrument la pret de nou daca are aceasta buba.

 

[Edit] Vad ca ti-au raspuns altii mai bine. In ciuda reprosurilor, eu zic sa nu-ti faci neaparat sange rau ca ai luat-o pe nevazute. Din 4 chitare pe care mi le-am luat pina acum, 3 au fost de pe net, pe "neveu" si nu am avut probleme. Se poate intimpla la un instrument de 100 euro si la unul de 1000 euro, de aceea e sigur doar cind o verifici inainte.

 

B01.jpg

Andy, imi fac sange rau doar pentru ca cel de la magazin imi spune ca mai toate sunt asa, mai rau sau mai putin vizibil. Eu ce sa inteleg din asta? Sincer, nu mi-au creat o impresie prea buna cei de acolo, dar ca sa fiu cu obraz, nu o sa le dau numele. Mi-e greu a crede ca nu au vazut treaba asta inainte sa mi-o trimita, orice chitarist o poate vedea si realizeaza ca ceva nu este ok. In plus, nu cred ca se imbina din doua bucati din top atat de diferite, una mica si una enorma.Logic ar fi sa fie egale si sa se imbine la jumatate. Asta este o crapatura, din cauzele spuse de Eugen mai sus sau mai stiu eu din ce alte cauze. As incerca sa iau una sigilata, daca are aceeasi problema o returnez si chiar vin la Bucuresti, de asemenea nu mai aleg Takamine.

Link to comment
Share on other sites

Maine trimit chitara inapoi. Sper sa nu ma tina mult cu banii, am nevoie de alta chitara. La ce modele sa ma mai uit in afara de acesta de care am discutat? Va multumesc tuturor pentru ajutor si imi cer scuze daca am fost mai rau. Asta este, nimeni nu e perfect, nici macar AdiHiFi pentru care s-a facut si o melodie pe aici :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.