www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mab In Taipei


Razvan S.
 Share

Recommended Posts

<br />asa offtopic... cine ii alearga pe baietii astia ? mai lent nu pot sa cante ? mie imi seamana a circ.<br />
<br /><br /><br />

 

 

..nush daca are rost sa-ti explic pt. ca sunt sigur ca sti dar na intrebare intreatoare, fiecare canta ce a invatat si cum simte el ca e mai bine, pt uni chestia asta n-are nici un feel(si eu ma numar printre ei desi sunt mare fan Malmsteen=viteze) pt el poate e pe dos....deci chestia cu gustul e indiscutabila si destul de expirata.......bine ca e asa si ca nu cantam toti la unison ca tare plictisitoare ar mai fi viata....

Link to comment
Share on other sites

<br /><br /><br />

 

 

..nush daca are rost sa-ti explic pt. ca sunt sigur ca sti dar na intrebare intreatoare, fiecare canta ce a invatat si cum simte el ca e mai bine, pt uni chestia asta n-are nici un feel(si eu ma numar printre ei desi sunt mare fan Malmsteen=viteze) pt el poate e pe dos....deci chestia cu gustul e indiscutabila si destul de expirata.......bine ca e asa si ca nu cantam toti la unison ca tare plictisitoare ar mai fi viata....

 

eu nu sunt fan nici Malmsteen nici Vai , dar nu se pot aminti cu acestia doi in aceiasi zi acest Speedy Gonzales .

 

Am inteles ca pentru profani trebuie sa bagi oleaca viteza ca altceva nu inteleg dar cateodata mai e nevoie sa si canti.

La Malmsteen si Vai este un oarecare echilibru intre aerobic si muzica.

Link to comment
Share on other sites

La Malmsteen si Vai este un oarecare echilibru intre aerobic si muzica.

 

:) ...toti o abureala si-un pamant...l-am auzit pe malmsteen "cantand" blues si am cazut pe jos de ras...penibil...iar vai nu a invatat cat timp a stat pe langa zappa...pacat...iar astia de mai sus (acum aud prima data de ei) sunt moartea feeling-ului :)

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Cand nu iti place cum canta o anumita persoana, nu il asculti ! Ar trebui sa fie limpede. Vad ca exista o tendinta de 'superiorizare individuala' ... Nici mie nu imi plac multe chestii ... ce sa fac acum ? ... sa ma apuc sa urlu in gura mare ca respectivul este asa si pe dincolo ? Nu suna putin aberant ?

 

Cati de aici au investit 1/4 din timpul pe care l-a investit MaB la viata lui in studiu ? Foarte putini ... si aceia sunt trecuti de 50 de ani probabil. Nu pricep de unde atata placere in a critica ironic, nici macar la un nivel respectabil. Va simtiti superiori cumva ? Ori este invidie ? Intreb ca sa pricep. Si eu pot sa arunc cu afirmatii triviale legate despre faptul ca majoritatea de aici tot ridica blues-ul pe un piedestal de parca asta ar fi singurul gen de muzica existent si vezi tu, numai persoanele 'inzestrate' il pot intelege in profunzime ... dar stupoare ... nu imi place blues-ul, nu imi PASA si nici nu ma pun sa il critic sau sa il compar cu altceva !

Link to comment
Share on other sites

Cand nu iti place cum canta o anumita persoana, nu il asculti ! Ar trebui sa fie limpede. Vad ca exista o tendinta de 'superiorizare individuala' ... Nici mie nu imi plac multe chestii ... ce sa fac acum ? ... sa ma apuc sa urlu in gura mare ca respectivul este asa si pe dincolo ? Nu suna putin aberant ?

 

Cati de aici au investit 1/4 din timpul pe care l-a investit MaB la viata lui in studiu ? Foarte putini ... si aceia sunt trecuti de 50 de ani probabil. Nu pricep de unde atata placere in a critica ironic, nici macar la un nivel respectabil. Va simtiti superiori cumva ? Ori este invidie ? Intreb ca sa pricep. Si eu pot sa arunc cu afirmatii triviale legate despre faptul ca majoritatea de aici tot ridica blues-ul pe un piedestal de parca asta ar fi singurul gen de muzica existent si vezi tu, numai persoanele 'inzestrate' il pot intelege in profunzime ... dar stupoare ... nu imi place blues-ul, nu imi PASA si nici nu ma pun sa il critic sau sa il compar cu altceva !

 

Blues-ul este mama muzicii ( citat Dinu Popescu ...hehe ) , si de aici muzica bazata pe blues .

 

cine nu are talent nu are inspiratie nu poate sa faca muzica caci nu are in el nici farama de artist .Se apuca sa invete partea "tehnica" ca sa arate si el ceva si se a jung la performante sportive intersante bune de aratat la circ .Nu are nici o valoare muzicala si nu are nevoie absolut nici un gen de muzica de asa ceva.

 

Bineinteles sunt si alte genuri de muzica , dar pentru muzica rock baza este bluesul din mai toate motivele .

 

Daca nu poti canta nici un "rahat" de blues lent de cateva note ce ai mai putea altceva sa "canti" ? nimic .

 

( ramanand in sfera rock )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Blues-ul este mama muzicii ( citat Dinu Popescu ...hehe ) , si de aici muzica bazata pe blues .

 

cine nu are talent nu are inspiratie nu poate sa faca muzica caci nu are in el nici farama de artist .Se apuca sa invete partea "tehnica" ca sa arate si el ceva si se a jung la performante sportive intersante bune de aratat la circ .Nu are nici o valoare muzicala si nu are nevoie absolut nici un gen de muzica de asa ceva.

 

Bineinteles sunt si alte genuri de muzica , dar pentru muzica rock baza este bluesul din mai toate motivele .

 

Daca nu poti canta nici un "rahat" de blues lent de cateva note ce ai mai putea altceva sa "canti" ? nimic .

 

( ramanand in sfera rock )

 

M-ai terminat bai nene ... pe bune ... ai si tu o problema cu blues-ul tau, in orice caz aberezi intr-un stil original. Ce pot deduce din ce ai afirmat ? Ca esti unidimensional, daca tu iei un gen de muzica si il faci ETALON pentru restul. Generalizezi ca de obicei.

 

ps: Nu imi aduc aminte ca 'muzica' sa fii aparut in 1920 !!!

Edited by uneven.pieces
Link to comment
Share on other sites

M-ai terminat bai nene ... pe bune ... ai si tu o problema cu blues-ul tau, in orice caz aberezi intr-un stil original. Ce pot deduce din ce ai afirmat ? Ca esti unidimensional, daca tu iei un gen de muzica si il faci ETALON pentru restul. Generalizezi ca de obicei.

 

ps: Nu imi aduc aminte ca 'muzica' sa fii aparut in 1920 !!!

 

cred ca stii sa citesti . nu ?

 

vorbim de muzica rock (pop in adevaratul sens al cuvantului ) nu de Flamengo , de Jobim , sau muzica clasica scrisa pentru chitara .

Daca tu vrei sa canti muzica de chitara "veche" sau chitara clasica sau muzica usoara caracteristice anumitor zone nu te opreste nimeni.Tot respectul .

 

Dar daca-i vorba de rock baza-i bluesul , iar daca nu poti canta nici macar blues n-are rost sa te ocupi de muzica rock caci nu ai nimic comun cu ea.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cand nu iti place cum canta o anumita persoana, nu il asculti ! Ar trebui sa fie limpede. Vad ca exista o tendinta de 'superiorizare individuala' ... Nici mie nu imi plac multe chestii ... ce sa fac acum ? ... sa ma apuc sa urlu in gura mare ca respectivul este asa si pe dincolo ? Nu suna putin aberant ?

 

Cati de aici au investit 1/4 din timpul pe care l-a investit MaB la viata lui in studiu ? Foarte putini ... si aceia sunt trecuti de 50 de ani probabil. Nu pricep de unde atata placere in a critica ironic, nici macar la un nivel respectabil. Va simtiti superiori cumva ? Ori este invidie ? Intreb ca sa pricep. Si eu pot sa arunc cu afirmatii triviale legate despre faptul ca majoritatea de aici tot ridica blues-ul pe un piedestal de parca asta ar fi singurul gen de muzica existent si vezi tu, numai persoanele 'inzestrate' il pot intelege in profunzime ... dar stupoare ... nu imi place blues-ul, nu imi PASA si nici nu ma pun sa il critic sau sa il compar cu altceva !

 

 

fiecare are dreptul sa cante ce/cum vrea, tot asa cum fiecare este liber sa isi dea cu parerea. din moment ce colegul forumist deschide un thread si pune niste linkuri pe care automat dai click daca intri pe thread totul se transforma intr-o DISCUTIE, care presupune ca fiecare sa isi exprime gandurile si ideile, sa comunice. deci poate sa spuna fiecare ceea ce crede. mai degraba eu cred ca frustrat este cel care se agita pe motivul ca cineva critica, nu cel ce critica. fiecare stie sa cante la un anumit nivel, si sunt o gramada de colegi forumisti plini de impresii care habar nu au sa cante. majoritatea. dar sunt si persoane avizate, care stiu ce sa faca, cu chitara sau alt instrument. pentru ca toti ne ascundem dupa un monitor, in majoritatea cazurilor nu stii cat de bine stie sa cante acel cineva, cu unele exceptii

 

In ceea ce ma priveste, eu cred ca Batio si-a gresit cariera, a investit atatia ani in studiul chitarii in loc sa se angajeze la circul Globus.

Exista multi chitaristi vitezomani, dar care stiu sa combine muzica cu viteza. Batio, cel putin in exemplul de sus, nu e unul dintre ei.

Nu poti sa i spui muzica la orice, pt ca nu e, indiferent ca implica si folosirea unui instrument muzical. daca dai cu chitara de perete sau maturi cu ea, nu e muzica. asa suna batio.

intr-un cuvant, dupa cum a spus si maestrul karpi...circ, ca la urs.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

cred ca stii sa citesti . nu ?

 

vorbim de muzica rock (pop in adevaratul sens al cuvantului ) nu de Flamengo , de Jobim , sau muzica clasica scrisa pentru chitara .

Daca tu vrei sa canti muzica de chitara "veche" sau chitara clasica sau muzica usoara caracteristice anumitor zone nu te opreste nimeni.Tot respectul .

 

Dar daca-i vorba de rock baza-i bluesul , iar daca nu poti canta nici macar blues n-are rost sa te ocupi de muzica rock caci nu ai nimic comun cu ea.

 

Am mai spus o data si VAD ca este imperativ sa ma repet ... ROCK-ul e mare ca gen. Cand te referi la un lucru nu spui ... 'ALA' ... il denumesti clar ca sa nu apara confuzii.

 

Uite ca eu ma ocup cu rock-ul (nu precizez care ramuri din rock, numai de dragul de a generaliza si eu) si nu imi place blues-ul in acelasi timp, si uite ca ma descurc de minune.

 

Si nu stiu, tu cand spui blues te referi la gen ori, eu stiu ... la uzul celebrei scari de blues care e folosita la greu in diverse genuri ?

Cand mai dai un exemplu specifica clar ... 'ma refer la POP ROCK sau BLA BLA ROCK sau CONFETTI ROCK' ... ma rog.

 

In ceea ce ma priveste, eu cred ca Batio si-a gresit cariera, a investit atatia ani in studiul chitarii in loc sa se angajeze la circul Globus.

Exista multi chitaristi vitezomani, dar care stiu sa combine muzica cu viteza. Batio, cel putin in exemplul de sus, nu e unul dintre ei.

Nu poti sa i spui muzica la orice, pt ca nu e, indiferent ca implica si folosirea unui instrument muzical. daca dai cu chitara de perete sau maturi cu ea, nu e muzica. asa suna batio.

intr-un cuvant, dupa cum a spus si maestrul karpi...circ, ca la urs.

 

Maestru karpi ... mda ... maestru in ce ? in a abera fara limite ? Culmea ca este o persoana in varsta si ar trebui sa fie lipsita de anumite prejudecati.

 

Bre, lasa-l tu pe Batio in pace, si-a ales bine cariera, atata timp cat o face cu placere si pasiune, altfel nu s-ar fi implicat atata.

Link to comment
Share on other sites

intotdeauna m-au fascinat aceste denumiri, ramuri ale muzicii. defapt sub-ramuri.

cum se incadreaza o melodie sau un artist? si cine stabileste, batut iin cuie, ca in aceasta ramura e o melodie si ca asa se numeste ramura?

adica eu am o melodie blues, daca-i bag o vioara specifica o fac country, daca din loc in loc ma dau din clopot e gothic si daca i dau si un beat e tehno?

deci va fi country-pop-gothic-tehno-blues? lol

te incurci in detalii, sau cum se spune, nu vezi padurea de copaci...pe cine intereseaza genul?

rockul are intradevar, in principiu, la baza blues-ul. mai exista si grohaieli si alte genuri mai dure unde e alta treaba

 

 

Am mai spus o data si VAD ca este imperativ sa ma repet ... ROCK-ul e mare ca gen. Cand te referi la un lucru nu spui ... 'ALA' ... il denumesti clar ca sa nu apara confuzii.

 

Uite ca eu ma ocup cu rock-ul (nu precizez care ramuri din rock, numai de dragul de a generaliza si eu) si nu imi place blues-ul in acelasi timp, si uite ca ma descurc de minune.

 

Si nu stiu, tu cand spui blues te referi la gen ori, eu stiu ... la uzul celebrei scari de blues care e folosita la greu in diverse genuri ?

Cand mai dai un exemplu specifica clar ... 'ma refer la POP ROCK sau BLA BLA ROCK sau CONFETTI ROCK' ... ma rog.

 

 

 

Maestru karpi ... mda ... maestru in ce ? in a abera fara limite ? Culmea ca este o persoana in varsta si ar trebui sa fie lipsita de anumite prejudecati.

 

Bre, lasa-l tu pe Batio in pace, si-a ales bine cariera, atata timp cat o face cu placere si pasiune, altfel nu s-ar fi implicat atata.

 

BRE, ma gandeam si eu ca daca omul apare in topul celor mai buni chitaristi romani din 1971, poate stie si el ceva...

Link to comment
Share on other sites

Mi se rupe de mab (nu imi "plac" decat vreo 2 piese de la el) dar mi s-ar parea mishteaux ce ar putea spune el despre potentialul "loc" de performare a propriei muzici sau, dupa caz, sport, al celor care il trimit pe el la circ... pana la coada, unde sunt cei care detracteaza si unde e el (rich and famous etc).

No offence, dar cred ca trebuie sa incetam cu comparatii si critici atata vreme ca "faima" noastra se intinde doar pana la capatul strazii...prostul intotdeauna moare de grija altuia...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Tare! Un show care sigur nu te lasa rece, mai ales daca esti la fata locului.

Mai, iti zic de ce canta pe Jem: a vrut sa mai cante si el pe o CHITARA adevarata :)

Circ sau ne-circ, daca stiti sa cantati asa, postati va rog aici filmare, sa vedem si noi. Sau macar un blues cu feeling, orice. Ca de vorbit stim toti, cu cantatul e mai greu :)

Link to comment
Share on other sites

Batio si cu buckethead,pe un afis mare al circului rusesc.Buckethead hranind tigri cu aripioare picante kfc si cantand la 200 kmh.NOT

Prietene daca domnul Batio a ales viteza pura si o stapaneste foarte bine in ciuda multora care pot canta 2 note de crapa piatra in 4 ca si capul caprei, domnul Death Cube K are pe linga viteza foarte mult feeling si un stil caracteristic greu de digerat pentru unii se pare.Sincer mi-i se pare ca vorbesti dar fara a te imforma prea mult despre cei 2.

Link to comment
Share on other sites

Tare! Un show care sigur nu te lasa rece, mai ales daca esti la fata locului.

Mai, iti zic de ce canta pe Jem: a vrut sa mai cante si el pe o CHITARA adevarata :)

Circ sau ne-circ, daca stiti sa cantati asa, postati va rog aici filmare, sa vedem si noi. Sau macar un blues cu feeling, orice. Ca de vorbit stim toti, cu cantatul e mai greu :D

finally some sense, +1

 

Damn tre warmup mult, cel putin pt mine pana isi dau drumu degetelele la asa ceva... :)

Ce am obs e ca parca nu e chiar tonu lui ca pe Dean, e putin diferit asa ca voicing nush...orikum :) as always

Link to comment
Share on other sites

La fel...numai frustrati... exact ca vulpea care nu ajunge la struguri...,,SUNT ACRII!"

Nu ascult Vai, nici Malmsteen...dar macar ii respect voi din gelozie ii manjiti cu noroi,urat din partea voastra.

Nu ascult Blues, dar asta nu inseamna ca imi displace,dar iar aberatii si exagerari cu acest blues ca e mare si tare,o fi tare dar nu chiar asa :)

Link to comment
Share on other sites

:) ...toti o abureala si-un pamant...l-am auzit pe malmsteen "cantand" blues si am cazut pe jos de ras...penibil...iar vai nu a invatat cat timp a stat pe langa zappa...pacat...iar astia de mai sus (acum aud prima data de ei) sunt moartea feeling-ului :)

 

Si tu esti un chitarist adevarat care manaca Vai si Malmsteen pe paine dimineatza...nu? Acu auzi de ei...esti si tu o enciclopedie si daca tu nu stii de ei...inseamna ca sunt "niminea" :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Prietene daca domnul Batio a ales viteza pura si o stapaneste foarte bine in ciuda multora care pot canta 2 note de crapa piatra in 4 ca si capul caprei, domnul Death Cube K are pe linga viteza foarte mult feeling si un stil caracteristic greu de digerat pentru unii se pare.Sincer mi-i se pare ca vorbesti dar fara a te imforma prea mult despre cei 2.

 

Auh,daca ma iei cu prietene (numai manelarii si tiganii folosesc asa ceva).Muzica.Ce inseamna muzica?Cumva inseamna asta?

 

Spunemi care este mesajul si feelingul pe care il transmite buckethead in clipul asta.

 

Ca tot veni vorba si de batio sa nu il uitam.

Daca aveti rabdarea sa va uitati la clip,vom observa cum canta cam pe la 3:30 inceputul la "Purple Haze".Ce zicea karpi ca rock-ul are ca baza blues?Hendrix ce canta? Clapton ce canta? Cati chitaristi a influentat astia doi,doar astia,amaratii astia lenesii ca tot e numele meu :) .Respect pentru ca faptul ca foloseste cateva tehnici care cer ani de studiu si multa, multa munca,dar buckethead e un agarici si bolnav psihic,probabil cu o copilarie traumatizanta.Cred ca de aceia se ascunde sub galeata aia sa nu se vada prin ce a trecut,saracul.....

Link to comment
Share on other sites

Daca nu va place acest stil de a canta la chitara, daca nu intelegeti o astfel de muzica, daca va lasa rece sau daca va provoaca ameteli sutele de note pe secunda, nu inteleg de ce nu-i lasati pe cei care o apreciaza sa discute liber despre ea. Chiar fiecare topic de pe forumul asta trebuie sa fie flame? Personalitatile voastre nu mai au loc sa se desfasoare in universul RGC si trebuie sa invadeze fiecare coltisor, fiecare topic, ca sa le spuna muritorilor ca sunt de ca..t pentru ca sunt diferiti? Chiar nu puteti fi civilizati? Relaxati-va!

 

Corect! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.