www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Digitatie Mana Stanga.


Alex24233
 Share

Recommended Posts

Salut RGC!Sunt incepator am o chitara acustica si nu prea prind asa repede acordurile mai ales ( D,G) nu mi-e indemana si nu stiu ce exercitii sa fac... Va rog lasati-mi un site sau chiar voi spuneti-mi niste exercitii.Plus ca mi-e foarte greu pt ca ma dor degetele de la corzile de metal (stiu asta suna banal),dar ce as putea sa fac??Multumesc anticipat!

Edited by Alex24233
Link to comment
Share on other sites

Lasă-mă să ghicesc : nu schimbi suficient de repede la "Shook me all nite long" ! :) Corect !

 

 

Just practice !

 

.

Cam asa ceva :))

ce exercitiu mi s-a parut mie foarte foarte bun pentru inceput a fost sa cant asa: libera 0 - 1- 2- 3- 4 pe fiecare coarda cu toate degetele, adica fretul 1 - aratator, 2 - mijlociu, 3 - inelar, 4 - mic.

De asemenea repeta toate formele acordurilor zilnic si in timp iti vor veni natural.

Mersi asta faceam si cand am facut cursuri de chitara clasica dar nu prea mi-a placut chitara clasica (adica nu suna a chitara)si m-am decis sa-mi iau acustica si trebuie sa ma obisnuiesc cu "gatul chitarii" fiindca e cam ingust fata de cel al chitarii clasice.

Link to comment
Share on other sites

exerseaza trecerile dintre acorduri cat poti de mult, dar nu zombie fara cap. Incearca sa observi ce te incurca si incearca sa gasesti mici trucuri, gen sa vezi daca de la un acord la altul nu cumva ai note comune sau apropiate, astfel incat sa le lasi tot acolo si sa nu mai schimbi degetele, sau sa le muti doar putin, pe o distanta foarte scurta. Repeta-le zombie doar dupa ce ti-ai gasit formula pt fiecare acord si nu mai ai de ce sa-ti faci griji cum ca repeti ceva ce este potential gresit. Cat despre corzi, ia vezi sa nu cumva sa ai o actiune foarte mare iar chitara sa fie per ansamblu setata praf si pulbere. Ca nu cred ca un barbat se vaita degeaba de la corzi. Si eu la inceput ma vaitam ca ma omoara corzile dar aveam dreptate, caci aveam o actiune de 1,8 cm (centi, nu mili). Doar ca nu stiam ca e ceva in neregula.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

exerseaza trecerile dintre acorduri cat poti de mult, dar nu zombie fara cap. Incearca sa observi ce te incurca si incearca sa gasesti mici trucuri, gen sa vezi daca de la un acord la altul nu cumva ai note comune sau apropiate, astfel incat sa le lasi tot acolo si sa nu mai schimbi degetele, sau sa le muti doar putin, pe o distanta foarte scurta. Repeta-le zombie doar dupa ce ti-ai gasit formula pt fiecare acord si nu mai ai de ce sa-ti faci griji cum ca repeti ceva ce este potential gresit. Cat despre corzi, ia vezi sa nu cumva sa ai o actiune foarte mare iar chitara sa fie per ansamblu setata praf si pulbere. Ca nu cred ca un barbat se vaita degeaba de la corzi. Si eu la inceput ma vaitam ca ma omoara corzile dar aveam dreptate, caci aveam o actiune de 1,8 cm (centi, nu mili). Doar ca nu stiam ca e ceva in neregula.

In primul rand am 15 ani :)) in fine eu am fost invatat pe o chitara clasica dupa cum am mai spus intr-un comentariu...Mersi mult!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sau, dacă după foarte puțin studiu, ai pretenția să cânți ca John Petrucci, poate că e mai bine să te lași. Există manuale, profesori și studiu. Dacă nu-ți cumperi un manual, nu mergi la un profesor și nu ai chef să studiezi (cel puțin o oră pe zi, în fiecare zi!), nu vei ajunge nicăieri. Dacă da, întrebarea din topic nu se mai pune: în timp, cu un manual bun, cu un profesor de calitate și mult studiu, vei ajunge să cânți bine.

In primul rand eu urmaresc altceva:sa invat cantece , nu sa ma uit pe la teorii si sa invat despre mari filozofi ai muzicii . Deci in concluzie : 1.N-am nevoie de manual. 2.Cu profesori scartie treaba. Deci am nevoie de exersare si eu v-am rugat sa-mi da-ti detalii despre exercitii nu despre teorii si cele mai bune manuale.Ca de manuale m-am saturat....cat car la scoala.Deci chitara pt. mine e un hobby nu o pasiune ;)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand eu urmaresc altceva:sa invat cantece , nu sa ma uit pe la teorii si sa invat despre mari filozofi ai muzicii . Deci in concluzie : 1.N-am nevoie de manual. 2.Cu profesori scartie treaba. Deci am nevoie de exersare si eu v-am rugat sa-mi da-ti detalii despre exercitii nu despre teorii si cele mai bune manuale.Ca de manuale m-am saturat....cat car la scoala.Deci chitara pt. mine e un hobby nu o pasiune ;)

/facepalm

 

Exercitiu: D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G D G repetat vreo 2 ore.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu exista metode usoare sau solutii miraculoase care sa te faca peste noapte un chitarist mai bun. Indiferent ce ai vrea sa faci trebuie sa exersezi, e singura solutie. Exercitiile pot fi din cele mai diverse, de la invatat si schimbat acorduri simple pana fuge cainele din casa, la arpegii, game, moduri, etc.

 

In principiu poti sari peste teorie la inceput dar cand vei dori sa depasesti stadiul de 'cantece de munte' tot la teorie te vei intoarce. Si asta pentru ca nu poti memora piese la nesfarsit, trebuie sa ajungi sa si intelegi ce faci acolo.

 

Deci chitara pt. mine e un hobby nu o pasiune ;)

 

Asta da, daca spuneai asa de la inceput era altceva... :funnypost:

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

In primul rand eu urmaresc altceva:sa invat cantece , nu sa ma uit pe la teorii si sa invat despre mari filozofi ai muzicii . Deci in concluzie : 1.N-am nevoie de manual. 2.Cu profesori scartie treaba. Deci am nevoie de exersare si eu v-am rugat sa-mi da-ti detalii despre exercitii nu despre teorii si cele mai bune manuale.Ca de manuale m-am saturat....cat car la scoala.Deci chitara pt. mine e un hobby nu o pasiune ;)

 

Asta-i ca şi cum ai vrea să colecţionezi un singur timbru...

În orice caz, dacă vrei să înveţi fără teorie, cea mai "corectă" soluţie e să stai câteva ore bune cu chitara în braţe, în fiecare zi. Dar nu în ideea să ţii chitara-n braţe şi să te uiţi pe pereţi. Efectiv să n-o poţi lăsa din mână, pentru că-ţi place să o zdrăngăni. O să înveţi din instinct să schimbi acordurile şi nu vor mai reprezenta probleme pentru tine. Dar în final, tot la teorie ajungi, chiar dacă involuntar. Vei auzi anumite înşiruiri de note care-ţi sună bine (game), vei reuşi să reproduci anumite melodii după ureche, vei găsi acorduri pe care le vei numi "ăsta cu dejtele împletite", care în carte apar cu #7, etc. Majoritatea au un moment de "facepalm" când descoperă că D şi G pot fi cântate şi în alte forme decât "open chord", mult mai simplu de schimbat, iar, în funcţie de context, pot suna şi mai bine.

 

Măcar câteva chestii de bază, ritmul, notele, cum se formează gamele, diverse forme ale acordurilor în mai multe zone ale gâtului sunt necesare pentru început. Dexteritatea şi coordonarea între mâini o să vină pe parcurs.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea au un moment de "facepalm" când descoperă că D şi G pot fi cântate şi în alte forme decât "open chord", mult mai simplu de schimbat, iar, în funcţie de context, pot suna şi mai bine.

 

Măcar câteva chestii de bază, ritmul, notele, cum se formează gamele, diverse forme ale acordurilor în mai multe zone ale gâtului sunt necesare pentru început. Dexteritatea şi coordonarea între mâini o să vină pe parcurs.

 

De acord, me likes :)

 

Totusi, in situatia in care nu reuseste sa schimbe acordurile re si sol cu corzi libere, ma indoiesc c-o sa reuseasca sa le schimbe repede si, mai ales, bine, pe la tasta zece, de exemplu. Mai ales sa sune si bine pe-o acustica :)

Link to comment
Share on other sites

 

Asta-i ca şi cum ai vrea să colecţionezi un singur timbru...

În orice caz, dacă vrei să înveţi fără teorie, cea mai "corectă" soluţie e să stai câteva ore bune cu chitara în braţe, în fiecare zi. Dar nu în ideea să ţii chitara-n braţe şi să te uiţi pe pereţi. Efectiv să n-o poţi lăsa din mână, pentru că-ţi place să o zdrăngăni. O să înveţi din instinct să schimbi acordurile şi nu vor mai reprezenta probleme pentru tine. Dar în final, tot la teorie ajungi, chiar dacă involuntar. Vei auzi anumite înşiruiri de note care-ţi sună bine (game), vei reuşi să reproduci anumite melodii după ureche, vei găsi acorduri pe care le vei numi "ăsta cu dejtele împletite", care în carte apar cu #7, etc. Majoritatea au un moment de "facepalm" când descoperă că D şi G pot fi cântate şi în alte forme decât "open chord", mult mai simplu de schimbat, iar, în funcţie de context, pot suna şi mai bine.

 

Măcar câteva chestii de bază, ritmul, notele, cum se formează gamele, diverse forme ale acordurilor în mai multe zone ale gâtului sunt necesare pentru început. Dexteritatea şi coordonarea între mâini o să vină pe parcurs.

Imi dedic 3 ore pe zi (1 de incalzire si 2 de exersare ) nu e de ajuns?? Si da stiu 75% din ce ai zis mai am de lucrat la game dar acorduri stiu notele stiu cum sa le gasesc deci nu asta e problema.Eu ma refeream ca nu vreau sa invat despre nu stiu ce mare chitarist .

Edited by Alex24233
Link to comment
Share on other sites

Imi dedic 3 ore pe zi (1 de incalzire si 2 de exersare ) nu e de ajuns??

 

 

De acord, me likes :)

 

Totusi, in situatia in care nu reuseste sa schimbe acordurile re si sol cu corzi libere, ma indoiesc c-o sa reuseasca sa le schimbe repede si, mai ales, bine, pe la tasta zece, de exemplu. Mai ales sa sune si bine pe-o acustica :)

Observand pe parcursul a o sapt. exersand iti dai drumul la mana eu incep usor usor sa schimb acordurile fara sa vreau dar nu la viteze extraordinare . Adica nu ma mai uit unde sa pun degetele.

 

Iti dedici sau ti-ai propus sa-ti dedici? :) La 3 ore pe zi, in fiecare zi, in juma' de ani ar trebui sa fii departe...

Debea am o sapt. de chitara cand fac acasa . Si nu, chiar fac ,nu mi-am propus.Dar mai termin si sapt asta si reduc pt.ca e obositor pt. mana stanga si trebuie sa fac si pauze ..dar le fac .Iar dupa o zi exersand 3 ore trebuie sa stau o ora fara sa fac nimic cu ea .Si iti spun si tie : tu ai sa vii la mine si ai sa zici (frate da de ce stai atata din primele 2 sapt.) -pt. ca sa pot invata ceva adica la cursa de alergatori bagi viteza cand incepi ;) .

Imi dedic 3 ore pe zi (1 de incalzire si 2 de exersare ) nu e de ajuns?? Si da stiu 75% din ce ai zis mai am de lucrat la game dar acorduri stiu notele stiu cum sa le gasesc deci nu asta e problema.Eu ma refeream ca nu vreau sa invat despre nu stiu ce mare chitarist .

Si apropo : nu sunt multi care isi dezvaluie secretele , cum nici tu nu cred ca ai zice nimanui ce secrete ai tu inafara de parinti ...

Edited by Alex24233
Link to comment
Share on other sites

Imi dedic 3 ore pe zi (1 de incalzire si 2 de exersare ) nu e de ajuns?? Si da stiu 75% din ce ai zis mai am de lucrat la game dar acorduri stiu notele stiu cum sa le gasesc deci nu asta e problema.Eu ma refeream ca nu vreau sa invat despre nu stiu ce mare chitarist .

 

Debea am o sapt. de chitara cand fac acasa . Si nu, chiar fac ,nu mi-am propus.Dar mai termin si sapt asta si reduc pt.ca e obositor pt. mana stanga si trebuie sa fac si pauze ..dar le fac .Iar dupa o zi exersand 3 ore trebuie sa stau o ora fara sa fac nimic cu ea .Si iti spun si tie : tu ai sa vii la mine si ai sa zici (frate da de ce stai atata din primele 2 sapt.) -pt. ca sa pot invata ceva adica la cursa de alergatori bagi viteza cand incepi ;) .

 

Poate fi de ajuns, doar că depinde ce faci în orele alea. O oră de încălzire e prea mult. Nu te pregăteşti pentru concert la -10 grade. Încălzirea propriu-zisă nici n-ar prea trebui să fie făcută cu chitara în braţe. Exerciţii generice de încălzire pentru gât, umeri, spate, braţe şi degete. La început înveţi mult, prost şi fără rost fără un îndrumător care ştie ce să te pună să faci. Aşa că treaba cu viteza, nu ştiu cât de valabilă e. Durerile din mâna stângă pot avea mai multe cauze. Postura, apeşi prea tare, ţii chitara aiurea. Cu timpul le vei corecta. Cel puţin la schimbarea acordurilor, nu vei putea pune degetul pe momentul în care ai reuşit să le schimbi uşor. Se întâmplă pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

Coane, ai probleme de exprimare, si astea incurca pe oricine-ar vrea sa te ajute. De exemplu, ce-ai vrut sa zici aici?

 

Observand pe parcursul a o sapt. exersand iti dai drumul la mana eu incep usor usor sa schimb acordurile fara sa vreau dar nu la viteze extraordinare . Adica nu ma mai uit unde sa pun degetele.

[...]

Si apropo : nu sunt multi care isi dezvaluie secretele , cum nici tu nu cred ca ai zice nimanui ce secrete ai tu inafara de parinti ...

 

Inteleg sa sughiti fara sa vrei, asta cu schimbatul acordurilor e noua.

 

Cateva idei generice, pentru ca e al naibii de greu de sfatuit pe nevazute:

- o ora e prea mult pentru incalzire;

- trei ore pe zi, continuu, la inceput, e mult. Mai ales daca nu stapanesti tehnica. Posibil sa-ti cauzeze si la incheietura.

- nu-mi dau seama daca te plangi specific sau nu. In orice caz, daca dupa doua sedinte de juma de ora (in zile diferite) nu poti schimba repejor re cu sol, atunci faci ceva foarte gresit.

 

Imi dedic 3 ore pe zi (1 de incalzire si 2 de exersare ) nu e de ajuns?? Si da stiu 75% din ce ai zis mai am de lucrat la game dar acorduri stiu notele stiu cum sa le gasesc deci nu asta e problema.Eu ma refeream ca nu vreau sa invat despre nu stiu ce mare chitarist .

 

Naiba, abia acum ai incurcat borcanele. Ce inseamna "stiu acorduri" la tine? Ca stii din ce e alcatuit acordul cutare? sau ca-i stii forma (una sau mai multe) pe grif? Vorbim de cantat aici, nu de extemporale. "Stiu" inseamna in limbaj obisnuit ca mana ta stie acordul si-l poate lua si-n somn si le poate schimba la o viteza decenta. Ca sa exemplific la mine, eu nu "stiu" sa iau si-ul major cum trebuie pe tasta doi. Cunosc forma acordului, insa nu reusesc sa bag cele trei degetele pe tasta patru, asa ca-l iau cu doua barre-uri si mutez mi-ul subtire. Sau il iau pe tasta sapte, unde iese perfect. Sau dau cinstea pe rusine si-l iau B5 unde se potriveste si gata :) Nu inseamna ca nu pot lua B-ul ca lumea; pot, dar nu repede. Na, acu puteti rade de mine chair.gif.pagespeed.ce.xBMb-b3buY.gif

 

Si daca vrei sa inveti cantecele cuiva... o sa trebuiasca sa bagi un borcan de teorie, plus studiu anume pe omul respectiv.

 

Lasand la o parte generalitatile, roaga pe careva sa te ajute. Fizic, la fata locului.

 

Pentru net, nu stiu daca ti s-a recomandat Justin Sandercoe: http://www.justinguitar.com/ Gratis.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.