www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Alegere Laptop


barbarossa
 Share

Recommended Posts

As avea nevoie de putin ajutor.

 

Vreau sa iau un laptop.

Ca specificatii pentru mine e suficient un procesor pe la 2-2.5 mhz, 2-4 gb Ram, placa video integrata.

Ma intereseaza insa sa aiba niste speakere mai de doamne ajuta, sa se auda de la decent.

Problema este pretul, care trebuie sa fie maxim 1900-2000 ron

 

Pe emag am gasit cam 3 modele care par interesante, dar nu stiu ce sa aleg

 

Toshiba C55-A... sau M50...

 

http://www.emag.ro/l...sort-priceasc/c

 

 

Lenovo IdeaPad G510

 

http://www.emag.ro/l...4/pd/DGC6JBBBM/

 

sau

 

Dell Inspiron 3521

 

http://www.emag.ro/l...4/pd/EVNYNBBBM/

 

 

pana acum am avut toshiba si hp. hp s-a prapadit destul de repede, toshiba a tinut fara probleme peste 5 ani si nu a fost menajat. as merge tot pe toshiba, dar am vazut in magazin cum arata si cum sunt finisate modelele alea C55-A, si m-au dezamagit, incepand de la culoarea alba pana la multe alte detalii. M50 pare ok. din punctul de vedere al finisajului si al materialelor clar Dell si Lenovo par mai faine. despre dell mai stiu una alta, ca firma, dar lenovo mi-e straina, nu am mai avut de-a face cu aceasta firma si nu cunosc detalii despre calitate, fiabilitate etc....

 

as vrea in masura in care cineva a avut de-a face cu vreunul dintre modelele de mai sus sa imi spuna cum sunt boxele. restul componentelor pot sa le studiez si alege si eu, dar sistemul de sunet chiar nu am cum sa aflu cum se comporta....ma intereseaza sa se auda decent, cu cat mai mult bass si cat de clar se poate, la nivelul asta.

 

sau daca aveti alte recomandari, va rog indrumati-ma si pe mine.

 

multumesc

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Eu n-as alege un laptop dupa difuzoare. Sunt n-spe solutii de speakere mobile la ora asta, usoare, mai mult sau mai putin calitative, insa oricum peste cele interne.

La capitolul brand nu te pot ajuta, insa as alege un procesor 'contemporan': Intel i3, i5, i7 (asta ca sa nu-l schimbi la anul). Uita de Celeron sau AMD.

In rest, daca nu te joci, placa videa nu prea conteaza, daca vrei Windows 7-8 (din ce-am observat nu prea se mai fac drivere de XP) sa tot fie vreo 3-4 Gb RAM, hard in functie de cat stochezi pe el dar macar un 500Gb, conectica in functie de ce ai nevoie, baterie la fel.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost in acelasi impas acum 6-8 luni. M-am tot invartit pe toate site-urile, cu toate configuratiile posibile si reducerile care le-am gasit. Gaseam ceva decent in 2000ron dar slabut, asa cam am cautat mult online sh, m-am ales cu un Dell latitude e6510 : i5 / 8gb ram/500gb hdd/ baterie 9 celule - 7-9 ore autonomie- incarcator cu amperaj mare, incarca rapid, rezolutie 1600x 900, solid ca un tanc si ce cautam eu in special: sa nu fie glossy nici la ecran nici la carcasa. Am un sunet foarte bun, comparativ cu acerul prietenei si asusurile pe care le-am avut in camera de camin, daca te uiti are difuzoare foarte mari, ah si inca ceva, eu nu voiam in nici un caz laptop cu tastatura plata, cursa mica la taste, le urasc.

 

Am platit 1550 Ron pe el, bani cu care nu cumparam absolut nimic apropiat ca si calitate/dotari. Recomand Dell/Lenovo.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Eu n-as alege un laptop dupa difuzoare. Sunt n-spe solutii de speakere mobile la ora asta, usoare, mai mult sau mai putin calitative, insa oricum peste cele interne.

La capitolul brand nu te pot ajuta, insa as alege un procesor 'contemporan': Intel i3, i5, i7 (asta ca sa nu-l schimbi la anul). Uita de Celeron sau AMD.

In rest, daca nu te joci, placa videa nu prea conteaza, daca vrei Windows 7-8 (din ce-am observat nu prea se mai fac drivere de XP) sa tot fie vreo 3-4 Gb RAM, hard in functie de cat stochezi pe el dar macar un 500Gb, conectica in functie de ce ai nevoie, baterie la fel.

 

ai dreptate, nu se face alegerea si nici nu intentionez sa o fac dupa boxe.

 

doar ca as fi vrut sa stiu care intre cele 3 sau 4 sisteme de sunet care par a fi sharuite de seriile celor 3 branduri, ar fi mai ok.

Link to comment
Share on other sites

Recomand Lenovo, al meu a facut 2 ani si e in stare perfecta.

Carat peste tot, jucat pe el, cantat pe el, lovit etc.

Este stabil si se misca bine fata de concurenta in aceiasi bani.

Uita de Dell, la astia si modelele ''pentru afaceri'' au probleme de hardware, nu vorbesc din auzite ci din faptul ca am muncit pe 3 pana acum iar un prieten foarte bun, a avut 2 din clasa deluxe, s-au stricat in 6 luni fara sa fie miscate de pe birou.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte, avand in vedere ca investitiile in IT sunt cele mai paguboase si niciodata recuperabile, te-ai putea orienta catre ceva second. Eu de exemplu in Ploiesti stiu o firma (mare) care vinde calculatoare de toate neamurile second, cu factura si garantie (nu ciurucuri sau expirate de 10 ani) unde realmente poti gasi ceva foarte bun si sub pretul pietei. Nu in sensul ca ti-o recomand p-asta, ci ca ai putea sa cauti ceva second, inclusiv pe site-urile de anunturi (second insemnand cumparat din magazin acum 2 luni). Fara sa ma intereseze, am vazut acum cateva zile un laptop cu factura si garantie cumparat in decembrie.

 

Nu de mult am avut aceeasi problema, insa la mine era si laptop VS desktop. Neavand nevoie de prea multa mobilitate, am ales desktop (si bine am facut). L-am luat tot de la emag, au existat ceva probleme logistice pe care nu le voi dezvolta, insa calculatorul rupe avioane (si nu sunt gamer).

 

Plus ca au o politica de retur super flexibila.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

eu trebuie sa cumpar si desktop si laptop. desktop-ul e baza in materie de aplicatii, acolo vreau sa investesc in procesor, rami si gigabytes. laptopul e pentru dat pe rgc, youtube, pierdut vremea. in general muzica o ascult tot pe laptop. de aceea am nevoie cat de cat de niste boxe, dar nu exterioare/portabile, ca umblu de colo-colo cu laptopu. insa cand spun ascult, nu ma refer la studiu/monitorizare/analiza samd. pt aia am desktopul, cu placa audio si monitoare destul de serioase...

Link to comment
Share on other sites

Pareriile par a fi impartite. Din proprie experienta, te sfatuiesc sa iti iei HP, un probook mai exact. In bugetul tau, cu cea mai buna configuratie, ar fi acesta: http://www.cel.ro/la...-fingerprint-l/

 

Exista si varianta cu 4 gb care este cu 100 RON mai ieftina, ceea ce mi se pare o afacere proasta (nu prea gasesti sa pui 4gb de RAM pe 100 RON). Eu am varianta cu 4gb (mda, nu era oferta atunci) pot sa spun ca este excelent. Se misca bine, are si placa integrata, daca esti pasionat de jocuri....

 

Daca esti dispus sa mai dai inca 200 RON, atunci iti poti lua ceva putin mai bun: http://www.cel.ro/la...-hd7650m-2gb-l/

 

Acum, desigur, decizia iti apartine. Totusi te sfatuiesc sa nu iti iei Asus... :)

 

L.E: HP-ul are SRS Premium Sound, exact ce cauti, plus ca si constructie mi se pare foarte rezistent. Carcasa este cam in proportie de 40% din aluminiu, plasticul fiind foarte tare pe el! :)

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

L-ati zapacit pe saracul om.

Confirm ca HP se misca bine, dar se incing putin mai tare decat Dell sau Lenovo.

Sora-mea are si acum, dupa 7 ani, primul laptop ASUS, se misca mai greut dar a rezistat.

Despre alte marci nu pot sa vorbesc deoarece nu le-am folosit macar un an ca sa pot emite o parere.

Daca ai bani.....ia un VAIO ka mana a doua.

Alegerea e a ta.

Eu pe Lenovo am difuzoare JBL, care suna decent pentru ceea ce fac ele, pe HP aveau mai multe inalte iar pe Dell erau ok, dar nu speciale.

Lenovo stiu ca aveau si doi fosti colegi din firma veche si erau multumiti, functionau bine si dupa cativa ani de folosire.

Link to comment
Share on other sites

Recomand Lenovo ,Laptopurile ofera solutii echilibrate la preturi foarte avantajoase ce se impun cu usurinta pe segmentul office dar nu dezamagesc nici pe partea de gaming. Eu am modelul B590 ( varianta cu i5 ) si il recomand cu caldura http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/lenovo/156-essential-b590-ivy-bridge-i3-3120m-25ghz-4gb-1tb-hd-4000-black-finger-print-reader/

Edited by Rothmans
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asus cu Altec Lansing fara discutii....sunt cele mai decente speakere pentru laptop din cate am auzit(si te poti baza intotdeauna pe Asus). Se aud si destul de tare. Si-a luat un prieten cu 1600 de ron de la emag cu configuratie foarte buna: dual core, 4GB RAM, 500GB HDD. Eu am varianta cu i3 si alta placa video decat aia onboard, a fost vreo 2100 acum un an; sunt sigur ca gasesti mai ieftin acum.

Link to comment
Share on other sites

Eu de exemplu in Ploiesti stiu o firma (mare) care vinde calculatoare de toate neamurile second, cu factura si garantie.

Care e aia?

 

On topic : De departe Lenovo. Sunt un alt client multumit al lor, oferind un raport calitate-pret imbatabil, un service ireprosabil (garantie efectuata in Polonia, dar expeditia prin UPS express 2 zile dus, 2 zile intors, 1 zi in service si ti-l si curata pe tot). Nu boxele fac laptopul, ci configuratia care ramane batuta in cuie pentru durata lui de viata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acer si Lenovo mi se par cele mai fragile...prost construite. Imi lasa impresia ca le poti rupe daca inchizi clapa prea tare. Aici deja intram in teritoriul subiectivism. Ce stiu de lenovo este ca un prieten a avut mari probleme cu un hard-disk...s-a cocotat un dj minuscul si a frecat "discul dur" pana a lasat bad-uri. Tipul purtandu-se foarte frumos cu el in timp.

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa iti faci un wishlist pe pcgarage, baietii de acolo se pricep si iti raspund repede si te pot ajuta cu alegerea. Eu unul iti recomand asus sau lenovo cu procesor intel din familia haswell.

 

Mie asta mi se pare foarte ok:

 

http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/lenovo/156-essential-b5400-procesor-intel-core-i3-4000m-24ghz-haswell-4gb-500gb-plus-8gb-ssh-hd-4600-fingerprint-grey/

Link to comment
Share on other sites

Eu am un asus n53sm,luat second cu 2000 lei acum 2 ani aproape.

i7 2670 qm

8gb ram

1tb hdd

blueray

geforce gt 630m

Bang ^ Olufsen audio

Singurul neajuns e ca a venit fara baterie :tardlol: ,care costa cam 200 de lei adusa acasa,noua.

Revenind,pt sunet poti lua un coolpad,pt laptopuri sunt foarte utile,si oricum,se vor auzi mai bine decat orice boxe integrate pe laptop.

Link to comment
Share on other sites

Up pentru http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/lenovo/156-essential-b590-procesor-intel-core-i3-3120m-25ghz-ivy-bridge-4gb-1tb-geforce-gt-720m-1gb-black-finger-print-reader/

PC Garage are oferte mai bune in general, deci fa o comparatie inainte sa te decizi. Mai poti folosi si coduri de discount cu care mai tai 1% din pret(cum ar fi ZHKRV2M8, care e codul meu ^_^).Acuma depinde si cu creditul cum vrei sa faci, fiecare avand contracte cu diverse banci.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-as alege un laptop dupa difuzoare. Sunt n-spe solutii de speakere mobile la ora asta, usoare, mai mult sau mai putin calitative, insa oricum peste cele interne.

La capitolul brand nu te pot ajuta, insa as alege un procesor 'contemporan': Intel i3, i5, i7 (asta ca sa nu-l schimbi la anul). Uita de Celeron sau AMD.

In rest, daca nu te joci, placa videa nu prea conteaza, daca vrei Windows 7-8 (din ce-am observat nu prea se mai fac drivere de XP) sa tot fie vreo 3-4 Gb RAM, hard in functie de cat stochezi pe el dar macar un 500Gb, conectica in functie de ce ai nevoie, baterie la fel.

 

oh god...

Link to comment
Share on other sites

Dupa niste ani de lucrat in domeniu : In zona ta de pret Lenovo, fara discutie

HP ieftine sunt praf la baterie si thermal management, Dell au ecran prost si se incing mai rau decat HP uneori, etc

 

Btw1:, iti recomand minim 3 gb ram, 2 sunt deja insuficienti [asta daca nu esti noob, pe linux merg si 2]

Btw2: daca iti pasa de partea audio, B&O din seriile ASUS care il au suna bestial.

Btw3: Majoritatea modelelor Toshiba Satellite sunt cam la acelasi nivel cu Lenovo din aceeasi zona de pret.

 

Btw4: Ia-ti fara OS si pune-i singur, diferenta de pret este semnificativa.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

nu ai absolut nici o idee despre ce vorbeşti, ever.

 

Si cand spui asta te bazezi pe?!? Nu vreau sa-i stricam omului topicul cu discutii inutile dar ti-as ramane recunoscator daca m-ai lamuri ce anume nu ti-a convenit. Ca i-am spus sa nu-si aleaga laptop dupa difuzoare? Ca i-am recomandat i-uri in loc de Celeron? Ca daca nu se joaca, o placa video integrata e suficient? Ca pentru WIndows 7/8 are nevoie macar de 3-4 Gb de ram ca sa se miste decent? Ca daca nu stocheaza filme (blu-ray, mkv) si alte fisiere mari, 500Gb pot fi suficienti? Ca trebuie sa aiba grija la conectica in functie de ce il intereseaza? Sau ca la modelele noi nu mai gasesti pe site-ul producatorului drivere pentru sistemele de operare vechi - la XP ma refer (lucru cu care m-am confruntat la destul de multe modele de laptop).

 

For the record, am lucrat cativa ani buni in IT, atat in vanzari cat si in service, fiind chiar asociat intr-o firma de profil. Primul calculator mai serios (un Pentrium 166 MMX) mi l-am montat, configurat, instalat singur (si asta prin 1900 toamna cand aparuse MMX-ul si Windows 95) ca si toate celelalte multe PC-uri ale mele si ale prietenilor. N-am cumparat in viata mea o unitate ca atare, ci doar pe componente in functie de ce aveam nevoie. Am configurat retele de zeci de calculatoare, am depanat placi de baza, placi video, monitoare si laptopuri (cu inlocuire de chip-uri, smd-uri, s.a.), ba chiar am facut si ceva soft-uri.

 

E drept ca de multi ani nu mai lucrez in domeniu si am pierdut contactul cu noile tehnologii. Insa prin prisma prietenilor care invariabil ma suna cand au cate o problema hardware/software am ramas totusi conectat. Plus ca de curand mi-am facut o configuratie destul de serioasa acasa (i7, 16Gb ram, etc) si m-am documentat destul de mult inainte.

 

Deci hai sa nu vorbim aiurea, vrei?

 

Edit: Scuze pentru off-topic dar e aiurea sa-ti spuna cineva ca nu stii despre ce vorbesti cand intamplator chiar stii... Mai ales ca post-ul la care se facea referire mi se pare destul de pertinent.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.