www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intalnirea Rgc 2014 - 25-27 Iulie, Conacul Vanatorului, Moeciu


sam
 Share

Recommended Posts

@George, nu gasesc ultima lista de shopping, o gasesc doar pe cea initiala de pana sa ne hotaram la mj si cina de la pensiune. Stiu ca esti plecat dar poate o ai pe undeva. Daca nu am s-o refac eu plecand de la cea initiala.

 

Ideea e ca se apropie momentul si trebuie sa stim clar ce avem de cumparat ca sa nu bajbaim cand ne oprim la cumparaturi. Cine se ofera sa vina cu mine la cumparaturi? Am zis ca ar fi bine sa le luam pe toate de la un hyper-market din Brasov ca sa nu le plimbam prea mult prin caldura, in special mancarea. Asta presupune ca va trebui sa ne intalnim in Brasov si eventual sa ne si sincronizam cat de cat.

 

Ultima strigare, daca se mai hotaraste cineva, cred ca inca mai sunt camere!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Legat de bani, George a facut o lista si au iesti undeva la 85 ron de persoana pentru toata perioada care includ mancarea (pranzul ca mic dejunul si cina sunt incluse in pretul pensiunii), niste bere, apa, sucuri si ce-o mai fi pus el pe-acolo ca eu am cautat lista si n-am gasit-o pe forum. Cei 85 de ron s-au rotunjit la 100 ca sa nu fim chiar la limita si evident daca mai raman bani se impart si se returneaza.

Initial avansul a fost de 50 ron de persona deci mai trebuie data diferenta de inca 50. Ideea e sa avem stransi toti banii pana plecam ca sa putem face cumparaturile din Brasov.

Asa ca cei care nu au trimis inca banii sunt rugati sa o faca cel tarziu saptamana viitoare (inca 50 ron de persona). Intre timp vom gasi sau vom reface si lista cu cumparaturile si o vom (re)posta aici.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

@George, nu gasesc ultima lista de shopping, o gasesc doar pe cea initiala de pana sa ne hotaram la mj si cina de la pensiune. Stiu ca esti plecat dar poate o ai pe undeva. Daca nu am s-o refac eu plecand de la cea initiala.

 

Ideea e ca se apropie momentul si trebuie sa stim clar ce avem de cumparat ca sa nu bajbaim cand ne oprim la cumparaturi. Cine se ofera sa vina cu mine la cumparaturi? Am zis ca ar fi bine sa le luam pe toate de la un hyper-market din Brasov ca sa nu le plimbam prea mult prin caldura, in special mancarea. Asta presupune ca va trebui sa ne intalnim in Brasov si eventual sa ne si sincronizam cat de cat.

 

Ultima strigare, daca se mai hotaraste cineva, cred ca inca mai sunt camere!

 

 

Din lista aia mare in care ai pus pretul pentru fiecare unitate de produs, am eliminat mic dejunurile, antreul de primire si mancarurile elaborate. Pare-mi-se c-au ramas cheltuielile cu gratarul, garnitura gratarului, garnitura purcelului, bauturile, care au insumat 85 de lei. Cu precizie nu mai stiu, trebuie cautat prin paginile topicului, ca am mentionat la un moment dat, cand a intrebat 'mnezau pe ce da banii.

Estimarea de pret este: 240 lei (cazarea pe 2 zile si 4 mese) + 85 lei (gratarul + garnitura pentru gratar + garnitura pentru purcelul de la Vio + berea, sucul si apa),

 

 

 

De pe pagina 15, mesajul 428. Faci socoteala si atata da, 85. Din lista aia au ramas valabile doar A2 si B3, restul mancarii o avem la pensiune.

Link to comment
Share on other sites

Scuze de postarea lunga dar trebuie lamurite niste chestii asa ca v-as ruga pe toti cei care participati sa cititi si sa raspundeti.

 

N-am apucat sa verific contul dar cei care nu au trimis inca partea 2-a de avans (inca 50 ron de persoana) sunt rugati sa o faca pana plecam pentru a avea toti banii la noi cand mergem la cumparaturi.

 

Banuiesc ca pe mine pica magareata cu cumparaturile din moment ce banii sunt la mine insa oricine mai doreste sa participe e rugat sa-mi zica ca sa vedem cand si unde ne intalnim in Brasov. Chiar e de preferat sa nu merg singur la shopping ca sa nu mi se spartga doar mie in cap ca am luat aia si nu aialata, etc :) Oricum voi face maine lista finala de cumparaturi si o voi posta aici. Intre timp atasez meniul facut de George din care am taiat mic dejunurile si cinele.

 

Apropo de "Mizilicul la primire, procurat de la localnici, zicea Les Paul ca stie cateva surse pe acolo" (vezi tabel atasat) eu nu stiu pe nimeni acolo de unde am putea face cumparaturile la sigur iar Les Paul s-a evaporat. Mai stie cineva ceva de el, mai traieste?

 

Alta problema e ca sambata la prinz avem si purcelul lui Vio si fasolea cu ciolan afumat a lui George. Ce facem, renuntam la fasole, facem fasolea neutra ca si garnitura pentru purcel, dati-va si voi cu parerea. Initial una era pentru pranz, alta pentru cina dar daca cina o avem de la pensiune va fi cam multa mancare zic...

 

Daca aveti preferinte legat de marcile de bere/suc/apa sau alte alimente va rog sa-mi spuneti inainte nu dupa sau sa veniti si voi la cumparaturi.

 

post-9969-0-01844400-1405963553_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

La bere ma gandeam la Grolsch sau Beck's la doza. Cel putin eu asta beau frecvent si sunt relativ ferit de dureri de cap a 2-a zi. Daca insa vreti altceva, nu cred ca o problema sa luam 2-3 marci.

 

Totusi, a se retine ca meniul nu include decat bere si asta nu in cantitati foarte mari (14 beri pentru toate cele 3 zile) deci cine vrea si altceva sau vrea mai multa bere trebuie sa-si procure.

 

Altceva, eu voi veni singur cu masina din Ploiesti. Daca intereseaza pe cineva il pot lua fara probleme din Ploiesti sau de pe traseu.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Grolsch sau Beck's pe care le-am dat exemplu mai sus presupun ca sunt undeva in jur de 2.5 ron in hyper-market daca la Mega Image sunt in jur de 3. Tot in jur de 2.5 gasesti si Ursus, Tuborg, Bergenbier, Ciuc, Timisoreana, etc. Mai jos de atat din punctul meu de vedere cam intra la noname-uri ceea ce ziceai mai sus ca nu vrei.

 

Acum nu stiu daca ca sa bei 2-3 beri in plus merita sa te doara capu' toata ziua dar in concluzie zi ce bere vrei si d-aia iti iau ca pentru mine nu-i foarte complicat ca oricum ma duc cu lista. Doar ca o sa fie ciudat acolo, stai ca aia-i berea lu' cutare, aia-i a lu' cutare, dar ma rog...

 

Edit: Nu stiu daca vom face cumparaturile de la Selgros, dar orientativ: http://www.selgros.ro/catalog/bere-nr-28-29?id=31 (doze la paginile 10-12)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Apropo de "Mizilicul la primire, procurat de la localnici, zicea Les Paul ca stie cateva surse pe acolo" (vezi tabel atasat) eu nu stiu pe nimeni acolo de unde am putea face cumparaturile la sigur iar Les Paul s-a evaporat. Mai stie cineva ceva de el, mai traieste?

 

Alta problema e ca sambata la prinz avem si purcelul lui Vio si fasolea cu ciolan afumat a lui George. Ce facem, renuntam la fasole, facem fasolea neutra ca si garnitura pentru purcel, dati-va si voi cu parerea. Initial una era pentru pranz, alta pentru cina dar daca cina o avem de la pensiune va fi cam multa mancare zic...

 

 

Salut, toate acestea au disparut demult, vezi aici detalii. Cu berea merg pe mana ta.

Ar merge muraturi la purcel, pe care am uitat sa le pomenesc.

De asemenea, ar merge si niste bere bruna, stiu si eu, 25-30% din toata cantitatea.

Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul asta cheltuielile se reduc un pic dar hai sa ramanem la 100 ron de persoana si ce ramane se returneaza, ca sa nu ne incurcam in socoteli si ca sa nu o luam de la capat. Plus ca sunt niste maruntisuri care nu au fost inca puse pe lista (carbunii/lemnele si contimentele pentru purcel, muraturile pentru betivi plus ce s-o mai fi omis).

 

In concluzie, cine nu a dat restul de 50 ron/persoana sa o faca pana vineri cel tarziu. Voi verifica azi si contul ca habar n-am ce-i pe acolo.

 

post-9969-0-53132100-1406008909_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Trece cineva prin Brasov vineri? Daca da, pe la cat? :D E o mica problema cu transportul la noi. S-ar putea sa scap doar la 5 de la job si atunci ajung doar pe sambata(n-am gasit transport din Brasov la Moeciu mai tarziu de 10), dar intreb in caz ca reusesc sa scap mai repede de la job.

Link to comment
Share on other sites

@SausageAssassin: In principiu toata lumea care vine dinspre Bucuresti trece prin Brasov dar personal ma indoiesc ca cineva va ajunge atat de tarziu. Eu si Vio de exemplu ne intalnim la 9 dimineata la Metro Ploiesti, facem cumparaturile si plecam direct spre Moeciu. Banuiesc ca si restul vor avea interesul sa ajunga cat mai devreme ca sa castige o zi nu sa o piarda. Incearca si tu sa pleci mai devreme de la munca, daca ai nevoie de scuze cauta-ma, in liceu eram campion :)

 

off-topic: Eram cativa care invatam in licee diferite si ne duceam prin rotatie unul in liceul celuilalt, intram peste profesor la ora si il rugam sa-l invoiasca pe cutarica ca i s-a inundat apartamentul, i-a fatat pisica, i-a murit bunica, etc. Evident cu o fata panicata, cu apa pe fata sa parem transpirati ca si cum am fi alergat, cu tot felul de scenarii SF. Dupa ce-i cooptam pe toti, hop in carciuma. Pana au inceput sa se repete minciunile si sa inceapa profesorii de la alte licee sa ne cunoasca. Si ghici ce, atunci am inceput sa racolam femei (colege) si sa le trimitem in acelasi tip de misiune. Dupa care, hop in carciuma, cu ele cu tot :D

 

Revenind, avansuri avem asa:

 

sam / 1 pers / 100 ron

George M / 1 pers / 100 ron

maur / 1 pers / 100 ron

ggg / 2 pers / 200 ron

vio / 14 pers / 450 ron

SausageAssassin / 2 pers / 200 ron

Hyper10n / 0 pers / 50 ron

tudorzzz / 0 pers / 50 ron

Mihai Souca / 0 pers / 50 ron

 

Total 1300 ron

 

Cei taiati nu vin dar au cedat avansul. Vio nu a mai dat si partea 2-a dar ma intalnesc cu el la shopping.

 

Problema ar fi ca proprietarul pensiunii nu mi-a raspuns azi toata ziua pe cele 2 numere pe care le am, dar am incercat sa nu ma panichez :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vremea o sa fie cam cu averse de ploaie,cam nasol......

 

Merge facut si la cuptor, in caz de tornada.

 

 

Problema ar fi ca proprietarul pensiunii nu mi-a raspuns azi toata ziua pe cele 2 numere pe care le am, dar am incercat sa nu ma panichez :)

 

Dar noi vineri unde mergem? Nu peste el?

Link to comment
Share on other sites

Merge facut si la cuptor, in caz de tornada.

Dar noi vineri unde mergem? Nu peste el?

 

Iti dai seama ca nu-mi fac probleme, dar as mai fi vrut sa-l mai intreb una-alta in special legat de purcel si ploaie. Saracu' porcupine a trait degeaba daca ajunge friptura la tava la cuptor.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Porcalaul are aproape 14kg,carcasa,ajunge pt toata gasca sau mai suplimentam cu ceva??

 

N-am experienta cu taiatul porcilor & stuff (deh, crescut la bloc) si nu-mi dau seama din cele 14kg brut cata carne ramane efectiv. Cred ca tu esti in masura sa-ti dai seama cel mai bine sau cine a mai avut de-a face. Eu sunt genul ala care alege carnea din galantar si daca-i dai o gaina vie o creste ca animal de companie :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam asta ar fi lista de shopping, totul a fost rotunjit pe plus. Am bagat mai multe legume pe langa ce facem la gratar ca si garnitura la purcel, ca sa facem si-o salata. Daca considerati ca mai trebuie ceva, ziceti.

 

castraveti - 2kg

cartofi - 7 kg

ardei grasi - 3 kg

dovlecei - 3 kg

ceapa - 2 kg

rosii - 4 kg

ciuperci - 3 kg

14 beri / pers - 294 doze (13 baxuri de 24)

3 litri suc / pers - 63 litri

1 litru apa / pers - 31 litri (am mai pus 10 litri de la mine pentru ca e putin 1L de persoana atatea zile)

porumb copt - 30 buc

carbuni purcel - 6 saci

muraturi - 10 borcane

ulei/otet pentru salata?!?

sare, piper, condimente

carne de gratar in cazul in care porcul de la Vio nu e suficient

 

farfurii/pahare/tacamuri de unica folosinta ???

role de hartie de bucatarie

 

Observatii:

Skol sau Timisoareana / SausageAssassin

bere bruna 25-30% din toata cantitatea / George M.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Fratilor! Dar la ce ora v-ati propus sa fiti acolo ?

Eu nu am cum sa ajung mai devreme de ora 17 . Am treburi dimineata si trebuie sa ma asigur ca in weekend nu ajung la birou :D

Sam ! Poti sa iei cu 28 de doze de bere mai putin . In schimb poate cumperi niste apa minerala . O sa cumpar niste vin .

SausageAssassin ! Ai rezolvat cu transportul ??? Imi este mai la indemana sa vin dinspre Campulung . Dar daca este nevoie , pot sa o iau si prin Bv.

Link to comment
Share on other sites

  • Cosu unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.