www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intalnirea Rgc 2014 - 25-27 Iulie, Conacul Vanatorului, Moeciu


sam
 Share

Recommended Posts

Ok, am vorbit acum cu proprietarul, ne lasa la 240 ron camera dubla / noapte (de la 250) cu mic dejun si cina incluse. Asta inseamna 240 x 15 camere x 2 nopti = 7200 ron. Avans vrea 2500 ron (n-am putut sa-l conving la mai putin) insa ii vrea foarte repede (azi-maine). Mi-am dat seama ca nu avem cum sa strangem suma asta pana maine dar m-am facut ca ploua in ideea ca ii dau maine cei 1050 strasi deja si ii mai dam in cateva zile si restul.

 

In concluzie, propun sa mai dam fiecare inca 100 ron/persoana (ar insemna inca 2700 daca ar da toata lumea). Plus cei 1050 care s-au strans deja = 3750. Din astia 2500 ii dau lui si cu diferenta ne socotim atunci. Ideea e ca mai mult ca sigur nu va da toata lumea repede iar cei 2700 nu vor fi de fapt 2700 dar macar 1450 sa strangem cat sa-i achitam lui avansul rapid (1450+1050=2500).

 

Pe de alta parte, as vrea ca toata lumea sa plateasca integral cazarea in avans pentru ca daca cineva se mai razgandeste pe parcurs, noi tot 15 camere vom plati. Cine nu mai are contul meu e rugat sa-mi dea un mesaj.

 

Hai sa ne miscam repede ca se poate! Daca nu macar sa-mi spuneti sa nu tin omul incurcat pentru ca deocamdata mi-a rezervat-o pe incredere dar asta nu va dura mai mult de cateva zile.

 

Despre pensiunea asta e vorba: http://www.turistinfo.ro/moeciu/moeciu/cazare-moeciu/pensiunea_conacul_vanatorului-c51955.html

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ziceti cu diferenta aia de avans, fiecare cum citeste postarea mea sa-mi zica daca poate trimite banii azi-maine. Daca nu, eu alta varianta nu vad si daca ne mai lalaim vom pierde si pensiunea asta si probabil si altele. Hai ca un drum pana la Raiffeisen nu e un capat de tara, mai ales ca e o banca populara cu foarte multe agentii.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Pensiunea asta in realitate nu este mai scumpa decat restul. A facut George calculele mai sus. 240 (camera dubla) minus 25 + 45 (mic dejun si cina) x 2 = 100 ron doar cazarea. Fata de 80 cat erau majoritatea. E vorba de 10 ron diferenta / noapte insa pensiunea asta e mult peste celelalte din multe puncte de vedere.

 

N-o fi problema ca n-au cativa de unde sa dea banii intr-o zi doar sa se jure pe rosu ca merg, sa nu ne trezim acolo 10 oameni intr-o pensiune de 30 si sa mai si trebuiasca s-o platim pe toata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oricum din momentul in care achitam avansul catre pensiune, cine se suceste si nu are bunul simt sa-si achite cazarea (chiar daca nu mai vine) propun sa aiba nota scazuta la purtare, respectiv calificativ negativ de la toti ceilalti participanti la intalnire. Nu de alta dar vreo 20 de negative nu cred ca i-ar conveni nimanui :P


Au zis in ce consta micul dejun si cina? Sa nu ne trezim cu cremvursti si paine cu pateu. Preferabil ar fi sa avem mai multe feluri, altfel nu s-ar renta, decat pentru peisaj.

 

Proprietarul mi-a facut o impresie foarte buna la telefon si ma indoiesc ca la cum arata pensiunea o sa-ti dea pate si salam. Sunt niste chestii care merg cumva mana-n mana, omul stia sa vorbeasca are si ceva gun gust dupa cum arata pensiunea pe alocuri, eu zic ca nu-i cazul sa te panichezi :) Mi-a povestit el ceva si de bucatareasa dar nu avea semnal si n-am inteles mare lucru.

 

Plus de asta citez din recenzii:

- Mâncarea este permanent proaspătă, de calitate, fiind gătită de o doamnă deosebită. Meniul este diversificat, fiind stabilit de comun acord cu proprietarul.

- mâncare excelenta, o servire ireproșabilă si o amabilitate (cooperare) a proprietarului deosebita.

- mancare foarte multa si foarte buna

- Mancare traditionala de tip vanat disponibila;

- mancare buna

- mancare pregatita corect si curat

 

Unul singur zice "mic dejun slab"

 

Recenziile sunt aici: http://www.turistinfo.ro/moeciu/cazare-moeciu/pensiunea_conacul_vanatorului/reviews-pensiunea_conacul_vanatorului-c51955.html

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu acuma m-am trezit din somn, c-am lucrat in schimbul 3, sa ma dezmeticesc putin si in aproximativ 1-2 ore voi livra in contul dedicat intalnirii toata suma de bani pentru cazare, adica 240 de lei, ramanand ca avansul initial de 50 de lei sa-l folosim la celelalte cheltuieli.

 

Pretul pensiunii nu este mare deloc. 100 de lei camera pe noapte, care se imparte la 2 e fix bataie de joc. Am stat in pensiuni care la pretul asta aveau pat, scrumiera, tv din ala mic, dus si wc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte, as vrea ca toata lumea sa plateasca integral cazarea in avans pentru ca daca cineva se mai razgandeste pe parcurs, noi tot 15 camere vom plati. Cine nu mai are contul meu e rugat sa-mi dea un mesaj.

 

Hai sa ne miscam repede ca se poate! Daca nu macar sa-mi spuneti sa nu tin omul incurcat pentru ca deocamdata mi-a rezervat-o pe incredere dar asta nu va dura mai mult de cateva zile.

 

Despre pensiunea asta e vorba: http://www.turistinfo.ro/moeciu/moeciu/cazare-moeciu/pensiunea_conacul_vanatorului-c51955.html

 

Eu unul nu-ţi pot plăti. Odată, până la jumătatea lunii am banii orientaţi către alte cheltuieli, în al doilea rând, şi dacă i-aş avea, mi-ar fi greu să-ţi plătesc ceva. Una e avansul şi alta-i toată cazarea. Avansul l-am plătit în ideea că nu ştiam prea bine cât ne costă toată treaba. Acum avem şi preţul pensiunii, preţul cârnaţilor îl putem estima, cred că puteţi face o sumă care să rămână bătută în cuie pentru toată distracţia. Nu îţi pot plăti o sumă dintr-o sumă pe care n-o cunosc.

Nu-ţi face griji că-l ţii pe ăla încurcat. El, ca să te facă să te hotărăşti repede şi să nu mai cauţi pensiuni, ţi-a băgat-o pe-aia că are coadă de clienţi la poarta pensiunii. I-ai explicat toată situaţia, că trebuie să strângi de la mai multe persoane? Tu spune-i să-ţi dea o proformă pe avansul respectiv, cu un termen de plată rezonabil, 10-15 zile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Eu unul nu-ţi pot plăti. Odată, până la jumătatea lunii am banii orientaţi către alte cheltuieli, în al doilea rând, şi dacă i-aş avea, mi-ar fi greu să-ţi plătesc ceva. Una e avansul şi alta-i toată cazarea. Avansul l-am plătit în ideea că nu ştiam prea bine cât ne costă toată treaba. Acum avem şi preţul pensiunii, preţul cârnaţilor îl putem estima, cred că puteţi face o sumă care să rămână bătută în cuie pentru toată distracţia. Nu îţi pot plăti o sumă dintr-o sumă pe care n-o cunosc.

Nu-ţi face griji că-l ţii pe ăla încurcat. El, ca să te facă să te hotărăşti repede şi să nu mai cauţi pensiuni, ţi-a băgat-o pe-aia că are coadă de clienţi la poarta pensiunii. I-ai explicat toată situaţia, că trebuie să strângi de la mai multe persoane? Tu spune-i să-ţi dea o proformă pe avansul respectiv, cu un termen de plată rezonabil, 10-15 zile.

 

Hai sa n-o dam in tiganeli d-astea. Omul e foarte civizilat si mi-a explicat situatia foarte frumos. Nu mi-a spus ca e coada de clienti, nu mi-a bagat mana in buzunar, din contra, mi-a spus doar ca daca apuca sa rezerve o camera, nu ne mai poate da noua toata pensiunea. Faptul ca ma grabesc este aleagerea mea, nu m-a influentat el cu nimic si cred ca toti ar trebui sa ne grabim ca sa nu ramanem descoeperiti si sa alegem in ultima clipa din jegurile ramase, eventual la supra-pret....

 

Vreo 5 pensiuni din cele la care am sunat erau erau deja ocupate, unele chiar integral. Altele nu vor sa inchirieze toata pensiunea pentru ca in perioada aia pot avea clienti care vin in timpul saptamanii, nu stiu exact cand pleaca si evident nu-i pot da afara.

 

La momentul asta eu zic ca estimarea se poate face foarte simplu cunoscand costul cazarii (240 ron camera dubla pe noapte cu mic dejun si cina incluse). In afara de asta o sa mai avem un gratar la pranz intr-o zi, porcul lui Vio in alta + bauturi + transport.

 

Daca o dam iar in diverse ca unuia ii e frica ca mananca cremvursti, tie ca nu cunosti la virgula suma totala, mai bine stam acasa.

 

Eu ma gandesc serios sa abandonez proiectul asta. Daca vreti sa strangem avansul bine, daca nu mie mi-a ajuns. Sa se ocupe cine vrea daca vrea, ii trimit banii urmatorului fraier (daca va mai exista vreunul) sau vi-i dau inapoi si cu asta basta.

 

Proforma si termen de plata auzi... nu vrei sa mergem pe incredere si sa ne lase cu plata la 45 de zile?

 

Concluzie: Cine vrea sa trimita banii in avans de cazare sa-i trimita. La un moment X vedem cati au platit si aia mergem, probabil intr-o pensiune mai mica, ce-om gasi atunci.

 

Ce dracu' oti trage atat de timp nu inteleg... Ah, unde nu sunt bani asta e una, e de inteles, dar sa invocam tot felul de motive, asta nu mai inteleg.

 

Problema e simpla, ca sa rezervam o pensiune, trebuie sa platim un avans. 1000 ron din 7200 e prea putin (toti cer 30%-50%), daca cineva considera ca are abilitati de negociere mai bune, n-are decat sa-l sune pe proprietar si sa discute eu el. Eu ce-am putut am facut.

 

Scuze de postarile lungi, si pe mine ma enerveaza de mor sa citesc romane pe forum dar asta e situatia, nu stiu de ce e asa de greu sa ne intelegem intr-o problema atat de simpla.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu-ţi face griji că-l ţii pe ăla încurcat. El, ca să te facă să te hotărăşti repede şi să nu mai cauţi pensiuni, ţi-a băgat-o pe-aia că are coadă de clienţi la poarta pensiunii.

 

In zona acea chiar este buluceala. Crede-ma !

Eu propun ca cei care au mai putin probleme cu cheltuielile in aceasta perioda sa mai contribuie cu cate 200 RON pt completarea sumei de avans.George a platit, Eu voi plati dupa amiaza. Ar mai trebui macar 3 persoane .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-e c-o sa facem septicemie de la atata scepticism.

 

Observ ca lumea inca are dubii daca sa mearga sau nu, prin faptul ca nu se depun banii de cazare. Daca nu depunem toata lumea banii de cazare in avans nu putem rezerva intreaga pensiune.

 

De ce trebuie sa depunem toata lumea banii in avans? Deoarece, daca se vor razgandi 2-3-4 imediat inainte de eveniment, cu mult dupa ce s-a platit avansul la pensiune, noi ceilalti care am ramas va trebui sa suportam plata camerelor celor care s-au razgandit, ceea ce nu este convenabil deloc. De aceea, cine este intr-adevar interesat de aceasta intalnire, trebuie sa isi asume angajamentul de participare prin achitarea in avans a ofertei de cazare.

 

Eu cu Vio si cu Sam, suntem gata in acest moment sa platim cazarea integral in avans. Mai exista si alti participanti care doresc sa o faca? Daca cineva nu are bani acum, este de inteles si nu trebuie sa se simta aiurea.

 

Estimarea de pret este bine cunoscuta: 240 lei (cazarea pe 2 zile si 4 mese) + 85 lei (gratarul + garnitura pentru gratar + garnitura pentru purcelul de la Vio + berea, sucul si apa), TOTAL 325 de lei pentru 2 zile, la care fiecare isi mai plateste transportul si restul alcoolicelor, dupa preferintele personale. (S-au platit deja 50 de lei care vor fi scazuti din 325, deci mai trebuie platit 275 de lei).

 

Pentru a nu fi pusi in situatia de a plati camerele celor care s-ar putea retrage in ultimul moment, eu propun o solutie:

Sunam fiecare la pensiunea asta si ne facem rezervare in nume propriu, fiecare fiind responsabil pentru banii pe care ii da.

 

Concluzia:

1. Ori ne mobilizam cu totii si depunem banii integral pentru tot evenimentul, pana vineri ultima zi, adica diferenta de 275 de lei si rezervam toata pensiunea. (exceptie cei care nu au bani acum)

2. Ori mai punem inca 35 de lei pe langa cei 50, ca sa completam banii pentru gratar si bautura (85 in total) si isi face fiecare rezervare la pensiune in nume propriu, permitand si altor turisti sa stea impreuna cu noi la aceasta cazare.

Ganditi-va si action!!

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Estimarea de pret este bine cunoscuta: 240 lei (cazarea pe 2 zile si 4 mese) + 85 lei (gratarul + garnitura pentru gratar + garnitura pentru purcelul de la Vio + berea, sucul si apa), TOTAL 325 de lei pentru 3 zile,

 

Cunoscută de cine, habar n-am, că e prima oară când văd valoarea asta. Mă gândeam undeva peste 200 de lei, fără cazare, dar îmi era greu să estimez cât peste. Deci 325 de lei rămâne suma finală care nu se modifică, aşa-i Sam?

Link to comment
Share on other sites

 

Cunoscută de cine, habar n-am, că e prima oară când văd valoarea asta.

 

De pe pagina 15, mesajul 428. Faci socoteala si atata da, 85. Din lista aia au ramas valabile doar A2 si B3, restul mancarii o avem la pensiune. Deci totalul e 325 din care 50 s-a platit deja.

Pardon, am scris gresit in mesajul anterior, nu e pentru 3 zile ci pentru 2 (nopti).

Ca sa nu murim de stres, e vreo una din pensiunile alea care accepta suma deja stransa ca avans?

 

Nu valoarea avansului e problema, ci faptul ca nu dorim sa ramanem descoperiti de cei care se retrag in ultimul moment si sa platim noi camerele lor.

 

 

Asta daca nu tine lumea neaparat sa mearga aici.

 

Ti se pare urata si scumpa, zi sincer? Arata-mi o pensiune in Cluj unde stai cu 100 de lei pe noapte camera si care sa arate asa. Fii sigur ca pretul de 100 de lei este bataie de joc la cum arata pensiunea. Crede-ma, la cat am umblat prin tara asta am vazut destule preturi, hoteluri si pensiuni.

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Preturile sunt mai mult decat bune avand in considerare conditiile oferite. Ii voi depune si eu maine lui Sam 275 lei, cei nehotarati sa se faca auziti. Sunt 2 nopti, 3 zile, rotunjim la 100 lei pe zi daca e sa ne gandim asa, bani care acopera mancare si bautura cat sa gafai, cazare in care sa te simti respectat. Ne ajutam, completam, dar sa nu ne razgandim ca nu e frumos ;)).

Link to comment
Share on other sites

Nu va inteleg atitudinea, lumea a optat pentru o pensiune de 100 ron cu super conditii, recenzi, zona, panorama, etc fata de altele de 80 de ron cu conditii comune, banale. Am impresia ca de aici au inceput discutiile unii intelegand ca s-a ales o pensiune de fite. Micul dejun si cina nu sunt obligatorii au fost sugerate de proprietar dar nu impuse, se poate renunta la ele. Totusi cunoscand zona, preturile nu mi s-au parut exagerate ca si preturi de carciuma. Daca vi se pare ca e mult sau ca n-am negociat eu sufiecient, ca n-am gasit cele mai bune oferte, poate oricine prelua oricand problema, nu e nicio suparare, din contra.

 

Nu a impus nimeni pensiunea asta in caz ca asta s-a inteles. Vreti in alta parte, acolo mergem. Jur ca nu inteleg ostilitatile astea cand interesul ar trebui sa fie comun sa gasim un loc in care sa ne simtim bine cateva zile.

 

Varianta de la care s-a plecat a fost sa inchiriem o vila doar pentru noi. Daca nu vreti asa si vreti sa ne combinam cu alte grupuri iarasi nu-i problema. Noi am mai patit-o cu tot felul de dubiosi si ne-am lecuit dar ma rog...

 

Putem merge si pe varianta lui George, fiecare isi rezerva camera lui individual si ne intanim direct acolo. Ca ne-om trezi acolo doar eu cu George, asta e, luam doua Moece si rezolvam cazul. Cum vreti voi, exact asa facem, eu nu ma mai bag pentru ca am pierdut destul timp si energie ca sa fie bine si tot prost e. E treaba aia cu facerea de bine...

 

Daca cineva isi doreste banii inapoi (desi avansul n-ar trebui sa se poata returna), la momentul asta inca se poate. Sa-mi trimita contul pe privat si sa fie sanatos.

 

 

Cunoscută de cine, habar n-am, că e prima oară când văd valoarea asta. Mă gândeam undeva peste 200 de lei, fără cazare, dar îmi era greu să estimez cât peste. Deci 325 de lei rămâne suma finală care nu se modifică, aşa-i Sam?

 

Nu stiu, estimarea facuta de mine poate fi gasita aici. Evident aceasta se modifica substantial daca luam mic dejun si cina de la pensiune.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Sam, nu inteleg de ce atata suparare. Lumea doar a intrebat/propus lucruri, nu s-a razvratit nimeni. Spuneam doar ca nu imi permit sa pun alti bani acum, si s-ar putea sa mai fie lume in acelasi caz - n-am zis absolut nimic de pretul pensiunii :) Daca credeti ca se poate acoperi avansul, eu vin aici, fara nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt suparat, doar putin dezamagit. Nu e nicio problema cu cine nu poate da banii acum pentru ca nu-i are, asta e de inteles, se pot acoperi din alte parti si regla dup-aia cu conditia ca lumea sa se tina de cuvant si sa participe la intalnire. Tare mi-e ca vom si surprize dar sper sa ma insel eu...

 

Insa dupa ce am pierdut o gramada de timp sa sortez pensiunile si sa aleg cateva, multi intra aici, citesc si pleaca ca si cand problema nu i-ar privi si pe ei. Nu zic nici ca merg, nici ca nu merg, nici ca dau avansul, nici ca nu-l dau. In timp ce eu cu George ne agitam ca prostii degeaba.

 

Apropo, eu voi fi plecat de vineri pana luni si nu ma voi putea ocupa de nimic. Nu vreau sa se inteleaga ca m-am suparat, mi-am luat jucariile si-am plecat, voi fi la Blaj. Deci ar mai fi maine pentru rezolvat una-alta sau de marti in colo. E aproape o saptamana pierduta dar asta e. Ce-o fi o fi doar ca delasarea asta ne va duce in situatia de a plati la fel sau mai mult pe o pensiune mai nasoala, eventual si cu vecini cocalari.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca timpul ne preseaza, propun sa-si anunte intentia ,maine , cine doreste sa contribuie in plus la suma care constituie avans .

Daca pana maine seara nu se intrevede nici o posibilitate de a rezolva aceasta problema, atunci propun ca fiecare sa-si faca rezervarea la pensiunea aleasa de noi prin vot. In acest mod exista posibilitatea ca fiecare dintre noi sa negocieze cu administratorul pensiunii. Poate se negociaza doar cazarea, fara masa. Asta nu inseamna ca trebui renuntat la demi -pensiune. Dar in mometul cand fiecare va dispune de resursele necesare , printr-un simplu telefon la pensiune, poate sa-si "activeze" si optiunea asta. Ma gandesc ca mai castigam niste timp.Ce ziceti ???

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • Cosu unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.