www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Convingem Rock Fm Sa Difuzeze Formatii Tinere Romanesti?


Guest BlackSTAR_S
 Share

Recommended Posts

Guest BlackSTAR_S

Ai șansa sã-i convingi pe cei de la ROCK FM sã difuzeze și tinerele formații rock românești, nu doar garda veche. Nu sunã rãu, nu?

 

Suntem peste 50 si creștem de la orã la orã! Prea puțini? Trebuie doar sã ajungem în top 10, asta înseamnã 150 de inși sau încã 100. Cauza câștigãtoare va fi aleasã din primele 10 iar o parte sunt oricum fantasmagorii. Putem schimba ceva. Si poti castiga un Chopper doar pentru ca ne susții.

 

Iți ia doar 1 minut sã faci ceva pentru rock-ul românesc:

1. Da click pe linkul de mai jos.

2. Vezi butonul mare și roșu cu SUSȚINE ACEASTÃ CAUZÃ? Dã-i una cu mausu.

3. Apasã pe conecteazã-te cu Facebook

4. Introdu parola de la Facebook

5. Lasa un nr de telefon si orasul ca poti castiga un chopper.

6. Dã-i drumu' la o bere rece cã o meriți.

 

Iar dacã esti cu adevãrat tare, spune-le și la prieteni!

 

http://www.rockfm.ro/rebel/cultura/cauza/462-Vrem-formatii-tinere-romanesti-difuzate-pe-Rock-FM

 

Ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackSTAR_S

19 DECEMBRIE

Iar deschizatorul de drumuri, ales prin tragere la sorti dintre cei care au sustinut cauza castigatoare, primeste Chopperul Rock FM ca sa-si urmeze neabatut tinta!

 

http://www.rockfm.ro/rebel/ - e scris la punctul 3

 

Da-l dracului de chopper, are un singur scaun. Unde pun gagica?!?

Edited by BlackSTAR_S
Link to comment
Share on other sites

N-am inteles niciodata politica de difuzare a melodiilor la rock fm. Cre ca s-au adunat acolo o mana de insi acum cativa ani si au votat un playlist caldicel pe care-l repeta si tot repeta. Nu experimenteaza, nu propun nimic nou...nu largesc cu nimic orizontul muzical al ascultatorilor. Asta nu e deloc o atitudine rock. Ca sa nu mai zic si ca tocmai din cauza limitei playlistului, cocalari de fratelli au inceput sa se creada rockeri si rag extaziati pe ringul de dans in cluburi cand aud Thunderstruck, in timp ce bautura aia dubioasa in 5 culori ( care costa cat un set scump de corzi de chitara ) li se scurge din coltu gurii pe gat si pieptul expus prin camasa descheiata pana la buric.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

faptul ca trebuie sa li se spuna este nu jalnic cat inutil.

 

in afara de Cargo, Iris, Compact, Phoenix, Holograf si ceilalti din generatia lor, trupe in general care nu pun probleme de nici un fel, nici pe text nici muzical, poate Vita de vie sau Vama veche doar din astia mai noi, nu se dau pe post. asta se vede imediat.

 

pe de alta parte e limpede ca oricum aia considera trupele tinere romanesti atat de slabe, lipsite de valoare, incat nu merita nici macar O difuzare. nici nu le stiu poate sau nu le asculta cu atentie nici macar o data.

 

nu cred ca se va solutiona problema pentru ca Rock Fm evita pur si simplu intentionat promovarea trupelor tinere, mai ales cele care pun probleme pe text si muzica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum un an, prin niste pile :biglaff:, am ajuns sa vorbesc cu Cristi Hrubaru sa difuzeze cateva piese ale prietenului si profesorul meu de chitara Marius Rosiu...

Mi-a spus ca politica Rock FM este sa nu difuzeze piese mai noi de 10 ani, si piesele sa fie deja consacrate... Cum Marius avea deja piese mai vechi de 10 ani, cateva dintre ele fiind semi-consacrate :yay: , i-am trimis lui Hrubaru cateva...

Nu i-or fi placut..., :D ca trimise au ramas si pana in clipa de astazi... :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Heh, e mai mult rock noaptea pe ProFM decat toata ziua pe RockFM.

 

Voi nu realizati ca RockFM e doar un exercitiu de imagine ? Ca "muzica" tot oboseala generica de radio este ... [otherwise explain Gary Moore - Over the Hills]

 

Suntem in 2014 aproape. Metallica? Guns ? ACDC ? Oamenii care se "rebelizau" pe d-astea sunt corporatisti de 40 de ani acum.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a spus ca politica Rock FM este sa nu difuzeze piese mai noi de 10 ani, si piesele sa fie deja consacrate...

 

ce bullshit !..atunci ar fi trebuit sa-si numeasca postul " rock fm decalat cu un deceniu ". Is curios pe ce criterii se axeaza ei cand stabilesc " consacrarea " unei piese care merita difuzata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

in perioada in care a aparut postu asta cu surle si trambite ,toata lumea statea sa vada ''bai ,oare ce muzici baga astia???'.

dup-aia -FAIL,exact programu muzical de nunta-birt-botez care e practicat de trupele de coveruri[care tre sa mananca si gura lor].

e un radio comercial care functioneaza fix dupa aceleasi bullshituri ca zu ,pro fm si alti fuckeri de genu'.

doar ca are printre ingrediente putin mai mult distors ca ceilalti .

promovare de muzica sa -i zicem mai proaspata,noncomerciala,underground -whatever-am vazut in romania cel mai mult pe radio guerilla.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

daca ai o trupa rock, "radioul", nu neaparat rockfm, ar fi ultimul lucru care te-ar ajuta in promovare la cifrele de audienta pe care le are, comparativ cu canalele f accesibile online, youtube si fb.

pana la urma o sa se inchida si asta cum s-au evaporat si revistele rock. cata reclama ati auzit pe rock fm? nici macar nu e targetat postul. asa ca decat sa speri sa te auzi de 4 ori pe zi la radio, daca esti tare, mai bine incearca pe youtube unde ai putea sa fii ascultat de jdemii de ori pe zi, in loc sa discuti discutii de amorul artei ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pentru cine nu stie, Rock FM = Kiss FM. Nu intru in detalii pentru nu stiu daca e cazul s-o fac aici, desi informatiile sunt publice si relativ facil de obtinut (trustul SBS)

 

daca ai o trupa rock, "radioul", nu neaparat rockfm, ar fi ultimul lucru care te-ar ajuta in promovare la cifrele de audienta pe care le are, comparativ cu canalele f accesibile online, youtube si fb.

 

Din pacate e adevarat, insa tot din pacate e o practica romaneasca. 'Afara' radiourile de nisa ridica trupele cu potential, le scot din anonimat, le baga in studio, fac ceva profit de pe urma lor si uite asa toata lumea e multumita: radioul, trupa si publicul. Tot radiourile au rol de educare/formare a maselor in sensul bun. La noi asta s-a transformat in spalare pe creier. Dpdv muzical si nu numai...

 

In ultima perioada in care ascultam radio, pentru mine exista doar Guerrilla. Mult timp, a fost singurul post de radio corect. A nu se intelegere ca intra oricine acolo, dar macar nu se difuza muzica romaneasca de 2 lei si nici nu auzeai aceeasi piesa de mai mult de 3 ori/zi. Bonus: oameni inteligenti, emisii bine facute, mesaje destepte, ascultatori faini.

 

In alta orifine de idei (singurul meu contact cu concurenta) au venit la un moment dat la mine acasa niste baieti sa-mi faca niste lucrari. Ascultau Kiss FM si i-am lasat in pace. OMFG!!! In 6-8 ore un rahat pe piesa a fost difuzata de 12-16 ori cel putin. Iar playlist-ul din ziua respectiva era format din maxim 6 piese. A doua zi la fel...

 

Revenind, despre ce vorbim? Sa promoveze Rock FM = Kiss FM trupe rock romanesti? C'mon...

 

Da-mi un nume de trupa rock romaneasca tanara promovata de Rock FM si iti dau in schimb 10 (zece) scoase din anonimat si promovate de Radio Guerrilla. Cine se invarte in sfera asta stie ce zic, eu vorbesc doar din punctul de vedere al unui fost ascultator de radio, care insa pe Rock FM n-a auzit decat Don't Cry, Please Forgive Me, Nothing Else Matters si alte variatii pe tema..,

 

P.S. Imi povestesc prieteni care asculta radio la munca de nevoie (supusi majoritatii) ca pleaca de acolo turbati... Nu ma refer neaprat la Rock FM...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

un post care difuzeaza muzica rock de cea mai buna calitate este Radio Neptun, care se prinde in zona Constantei. Tot ce inseamna rock, metale nu foarte agresive, blues, jazz, southern rock si orice variatie pe tema asta, gasiti acolo. Nu cred ca se prinde in toata tara frecventa, ca altfel ar bate Rock FM-ul la fundul gol.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-a spus cam tot ce e de spus dar totusi sa vedem poate mai e ceva. Majoritatea oamenilor care asculta Rock FM nu au legatura cu genul asta muzical, eu personal am ascultat nothing else matters cand aveam 13 ani pana cand mi s-a stricat caseta. Cam asa ceva si cu restul melodiilor pe care le aud acum acolo, nu zic ca nu merg dar pot sa zic ca nu merg de 8 ori pe zi. Oamenii pe care ii vad acum sa asculte Rock FM sunt oamenii care Sambata noaptea sunt intr-un club prin centru si bumtzi bumtzi pana dimineata, asa ca presupun ca asta e targetul lor....

 

Eu personal nu sunt un mare fan Radio dar am cativa prieteni care mai stiu cu ce se mananca, Guerilla e ok dar preferatul meu era City FM pe care chiar tineam sa il ascult de cate ori puteam - un exemplu foarte bun de un lucru facut misto care a fost dat la o parte.

Link to comment
Share on other sites

Nope. Este vorba despre piese de notorietate . Sunt companii care fac tot felul de studii si analize pana "vezi verde" in fata ochilor . Lucrurile sunt cu mult, mult mai complicate decat pare la prima vedere .

Am un prieten care lucreaza acolo si pe care l-am intrebat , exact intrebarile voaste din acest topic .Cert este ca absolut nimic , nu este la voia intamplarii .

Link to comment
Share on other sites

e vorba doar de buget. cum nu cred ca au, presupun ca majoritatea melodiilor sunt f ieftine la difuzare. de aceea le si repeta - pretul pe fiind mai mic cand se difuzeaza de mai multe ori.

 

E partial adevarat dar oricum nu se aplica aici. Discutia era despre trupe tinere romanesti si am convingerea ca majoritatea ar da si bani, numai sa fie difuzate.

 

Nope. Este vorba despre piese de notorietate . Sunt companii care fac tot felul de studii si analize pana "vezi verde" in fata ochilor . Lucrurile sunt cu mult, mult mai complicate decat pare la prima vedere .

Am un prieten care lucreaza acolo si pe care l-am intrebat , exact intrebarile voaste din acest topic .Cert este ca absolut nimic , nu este la voia intamplarii .

 

Pe principiul asta, daca e sa luam radiourile de mainstream, n-ar mai exista 'vedete' lansate peste noapte care difuzate pana la refuz ajung sa capete o falsa notorietate.

Pai zi-ne si noua ce ti-a zis amicul tau care lucreaza la ei, banuiesc ca nu e top secret.

 

Una peste alta, eu cred ca mai degraba se aplica principiul "de ce sa schimbi ceva ce merge?".

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nope. Este vorba despre piese de notorietate . Sunt companii care fac tot felul de studii si analize pana "vezi verde" in fata ochilor . Lucrurile sunt cu mult, mult mai complicate decat pare la prima vedere .

Am un prieten care lucreaza acolo si pe care l-am intrebat , exact intrebarile voaste din acest topic .Cert este ca absolut nimic , nu este la voia intamplarii .

 

E timpul sa-l chemam pe agent Mulder. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.