www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sweet Child O Mine .sunt Unde Trebuie Sau Nu?


Guest ANDREI28
 Share

Recommended Posts

Guest ANDREI28

N-am nici voce de aur si le interpretez ca dracu...e ok...

 

Mahalaua tu ai adus-o, amice. Dacă nu te dădeai deştept şi n-o ardeai cu "da' cântaţi voi mai bine", nu îţi mai spunea nimeni nimic.

 

Trebuie să înţelegi că aici e foarte greu să fii pupat în cur. Dacă vrei asta, sunt sute de alte forumuri, aici mai greu. Aici dacă pui o piesă şi nu prea există comentarii înseamnă că ai făcut o treabă bună. Dacă-ţi apare o steluţă la postare de la cât a rupt lumea butonul de like, înseamnă că ai făcut o treabă excelentă. Dar n-o să se scrie pagini întregi despre cât de frumos ai cântat...

Cand spuneam mahala si Craiova la tine ma refeream : Nu existi. Si asta e ultima fraza cu care mi te adresez!

 

Pe langa faptul ca aici ai dat cu nuca-n perete , am zis totusi sa ascult ce ai postat si am impresia ca in momentul inregistrarii ti-a prins cineva degetele-n usa.

Plus de asta nu cred ca o sa gasesti un loc in care sa iti ascuti corzile vocale.

Nu ai o problema cu vocea ci cu caracterul.

Bafta!

 

 

cred ca o sa iau o pauza sa "pilesc corzile" vocale!, daca tu ai crezut ca am spus-o la propriu! :)

Edited by ANDREI28
Link to comment
Share on other sites

Guest ANDREI28

Aceasta este ultimul meu reply pe acest topic.

Va Multumesc tuturor pentru raspunsuri...

...si in special acelora care au avut ceva(constructiv) de adaugat!

Edited by ANDREI28
Link to comment
Share on other sites

Guest passing  by

Urmaresc acest forum de ceva timp si e prima data cand scriu.

Ma deprima cei care nu pot da un sfat fara sa devina ironici si zeflemitori.

Iti trebuie curaj sa te expui aici si probabil ca ar fi Mai multi dispusi sa o faca daca reactiile "cunoscatorilor" ar fi mai intelepte.

 

Legat le interpretarea in cauza, parerea mea neavizata e una buna.

E o piesa grea si in 90% din cazuri e chinuita nu cantata.

Keep up the good  work!</p>

Edited by passing by
Link to comment
Share on other sites

Vrei neaparat un sfat ? Cover nu inseamna imitare, inseamna adaptare. Cele mai bune coveruri sunt cele in care o trupa si/sau un artist [mai mult sau mai putin experimentant/a] incep cu o anume piesa pe care o adapteaza stilului propriu.

[LE] -> asta inseamna scoala, teorie, exercitii, dezvoltare. Coveruri DUPA ce inveti sa canti.

 

Alt sfat - iti place GnR? [ca tuturor liceenilor, duh]. Fa cover la piese, nu imita comportamentul frontmanului.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am cantat peste aceasta varianta,care are backing vocals.Este cea mai buna de pe Yt...

tot versiune karaoke este.nu are lead voice....am temperat putin(sper atat cat trebuie) acel "falsetto" dus la extrem :)

 

Sincer sa fiu n-am urmarit ce s-a discutat pe topicul asta de la inceput, am dat intamplator peste postarea ta de ieri care nu mi-a sunat nu tocmai bine. De asta ti-am si sugerat sa canti pe un negativ curat, pentru ca personal am avut senzatia ca te ascunzi in spatele backing vocals-ului si pe alocuri te si si confunzi cu el.

Link to comment
Share on other sites

Guest ANDREI28

Chiar nu ma ascund,... iti inteleg oricum opinia.

O sa fac un efort si o s-o cant pe versiunea karaoke propusa de tine, sper maine...

N-am inteles daca nu ti-a placut cum a sunat melodia in ansamblu sau nu ti-a placut ceva in urma discutiilor anterioare?Si daca nu ti-a placut ceva concret, spune-mi te rog, poate ma corectez si inregistrarea de maine va fi mai buna!De sunat decent cu telefonul, oricum nu va suna...dar nu cred ca e o problema de viata si de moarte.Am observat si eu ca pe "inregistrari" lipsesc lucruri.Spre exemplu partea de inalte si mai ales grave e afectata.eu am vocea de baza bariton spre bas...De asemena nu am folosit efecte.Am observat insa cand am cantat aceasta piesa pe un mixer care avea reverb ca suna mai plin.Nu vad de ce...dar asa s-a intamplat....

Edited by ANDREI28
Link to comment
Share on other sites

Sfat prietenesc, pentru binele gatului tau. Nu mai imita pe nimeni. Se simte clar ca depui un efort, ori cantatul nu necesita mai mult efort decat vorbitul. Ca sa vezi daca esti destul de relaxat, rosteste o fraza normal, iar apoi canta-o. Daca simti vreo diferenta in gatul tau(si sunt convins ca vei simti) inseamna ca nu canti corect, iar pe stilul asta, risti sa-ti pierzi vocea. Imitandu-l, tu iti contracti gatul, ceea ce in timp te va rani, iar tonul produs de tine in situatia asta nu e tocmai bun - se aude ca e fortat. Iarasi, adesea cand incepi un cuvant intrii fortat/incordat si falsezi.

 

Is destui care imita destui, nu te apuca si tu. Am mai spus-o la multa lume, pe langa ca te ranesti imitand, is o mie de idioti care se chinuie sa il imite pe Axl, dar timbrul tau il ai doar tu - valorifica-l.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

am o intrebare , voce tine cand faci sweet child o mine , ati doare?

 

timbrul e aproape no e exact la fel si impossibil sa fii la fel , dar technica vocala e differit si cred ca technica tine nu e buna ,

 

"mixed head voice" +" front mask" + "compression" asta sunt axl rose technicii lui. grosso modo.

 

1-respiratie tine nu e buna

2-compression , e aproape correct dar in mult timp voce sa rupte pentru o respiratia false

3-iti utilisat mixed head voice + compression putin , si timbrul teu face ca e aproape de axl rose timbrul lui

 

a question , stie cum e axl rose acum? voce a disparut , pentru technica lui a solicitat multe voce lui si a pierdut tot. (surgey , medics etc..)

 

Atentie ca nu te destruci voce tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest ANDREI28

Am intuit ce ati vrut sa spuneti in mare....

Nu ma doare absolut nimic si nu ragusesc.Nu esti primul care ma intreaba.Daca m-ar durea nu as canta.

Poate tehnica nu e inca pusa la punct, dar ..invat...

Multi dintre cei care m-au criticat, au in playlistul lor aceasta melodie.Sunt tare curios cum suna...

Daca tot mergem pe exemple m-as bucura sa dovedeasca dansii prin exemplu personal cum se face acest lucru.

Edited by ANDREI28
Link to comment
Share on other sites

Finalul.(partea dificila).

Sunt unde trebuie sau mai trebuie ascutite corzile mele vocale?

 

Andrei, aduci un pic la timbru, dar este fortat si cel mai probabil dupa 2 seturi de cantat asa dai in laringita si nu mai vb 2 zile.

 

Recomandarile mele:

1. Emisie - Daca vrei sa fii un Axl tribute voice, mai exerseaza emisia ca sa ii dai si un pic de "rotunjime" fara sa iti f;'';ti gatul, foloseste diafragma (gasesti pe youtube gramade de tutoriale)

2. Ar parea ca ai ureche, totusi, ai cantat deasupra tonului jumatate din interventie, si ai si intrat prea devreme de cateva ori

3. Ritm- intri constant prea devreme, si vezi ca si la voce trebuie sa se simta actentii piesei...

4 Statul pe nota - ia-o incet, canta fiecare nota in parte -PUNCTEAZA FIECARE NOTA - nu doar sa treci peste ele, ca nu suna...

5 Spor, ai mult de munca

Link to comment
Share on other sites

Esti aproape, pe la secunda 29 incepe sa sune a strigat mai mult. Partea aia, na, acum nu e asa de aici de colo. Necesita tehnica vocala. Amu' stii cum e, daca intrebi daca e bine, mai ai ceva pana sa fie bine. Cand esti sigur, nu mai intrebi. Pe la sfarsit, trecerea aia de pe note repede ar mai necesita iar putina munca, fa exercitii de staccato (d-alea in care canti note foarte scurte si foarte repede, iti formeaza o mobilitate in voce... mama mama! Ai grija sa nu canti din gatlej ca ti-l nenorocesti cum numai eu stiu ca mi l-am nenorocit... exercitii de repsiratie si tine tare din "burta" cand ajungi la note d-alea!

Esti pe drumul bun cred. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

primul Track ..... Who Killed the cat? ... sunt serios !

 

track doi , e mai bun dar , prea nasul si prea compretie , trebuie sa intrebi daca public vrea Axl Rose imitatie sau un cantaret talentat cu o voce rock/balade. Stie cum a terminat Axl Rose? Fara voce acum .... sa gandeste

 

Si cum a spus oameni .... inchet ... cap mare nu e bun .... e nebun.

 

my 2 cents

Edited by Ink
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.