www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristi cu stil propriu


karpi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest costi iorga
Michael Angelo Batio - cel mai vitezoman din lume(il bate pe Malmsteen la capitolul asta).

 

Daca stai si il asculti pe MAB cu atentie, iti dai seama ca nu are numai viteza. Muzica nu e un sport. (chiar daca el uneori ne da impresia asta, atat la capitolul speed cat si la chestia aia gen cantat concomitent cu 2 maini in orice pozitie, overhead, front, etc)

Mai mult decat speed-ul si tehnica lui MAB e de mentionat tonul lui cu medii foarte "cantate" dar totusi agresiv, ceva intre keyboard si thrash guitar. Iar ceea ce e fascinant la el, e muzicalitatea lui. Cat despre ton, la el vezi intr-adevar ca il scoate in proportie de 75% din degete. L-am auzit cantand pe Framus, pe Dean, pe Washburn, cu Mesa Boogie in spate, cu Randall, cu orice. Oricum le plug-uie, tot a MAB suna!

Cu toate ca il admir foarte mult, nu cred ca e un "deschizator de drumuri" chitaristice. Insa stil propriu si inconfundabil are! 100%.

 

Iata o anecdota cu MAB, o chestie care m-a umplut de respect: anul acesta la MusikMesse Frankfurt (vezi topicul meu pt poze), la standul Dean Guitars era el si pe scena canta Vinnie Moore. M-am dus la el sa-i cer sa-mi semneze un poster cu el. "Not as long Vinnie plays!" - mi-a zis el! Foarte colegial si de maxim bun-simt!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Este si el, Michelangelo, un relativ "deschizator de drumuri"...a aratat cate "scamatorii" se pot face cu o chitara. :)

Sunetul chitarilor lui nu prea imi place...nu stiu de ce, dar ma zgaraie pe creier(lafel ca tipetele unei fete dupa ce a scapat rimelul pe jos). Din cauza asta, nici nu m-am putut uita la instructionalele video facute de el(Speed Kills 1/2). Oricum...mare chitarist...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fara indoiala ca sunt multi chitaristi cu stil propriu, dar sunt unii pe care-i recunosti dupa cateva secunde de auditie: Yngwie Malmsteen, Steve Vai, Joe Satriani, Marty Friedman, Al DiMeola. Asta nu inseamna ca Paul Gilbert de exemplu nu e un chitarist cu stil propriu care nu imita pe nimeni, insa nu cred ca poate fi recunoscut dupa cateva note. That's my point anyway.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cea mai mare amprenta asupra muzicii si in special a cantatului la chitara a lasat-o Chuck Berry, inventatorul rock and rollului, urmat imediat de Jimmy Page. Bineinteles, exista multi alti chitaristi cu stil propriu si care au influentat la randul lor alti artisti, dar ei au fost taticii. Fara ei nu se stie cum ar fi sunat rock-ul in zilele noastre.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cea mai mare amprenta asupra muzicii si in special a cantatului la chitara a lasat-o Chuck Berry, inventatorul rock and rollului, urmat imediat de Jimmy Page. Bineinteles, exista multi alti chitaristi cu stil propriu si care au influentat la randul lor alti artisti, dar ei au fost taticii. Fara ei nu se stie cum ar fi sunat rock-ul in zilele noastre.

primul pas l-ai facut! ai inteles ca primul dintre cei care au revolutionat maniera de a canta la chitara electrica a fost Cuck Berry! al doilea a fost Hendrix si al treilea a fost Van Hallen. poate mai este si Stanley Jordan. restul sunt niste mari artisti de necontestat dpdv muzical. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

de ce toti se opresc la iron maiden?

in metalul mai greu exista genii:

chuck schuldiner, james murphy, dave mustaine, marty friedman, kerry king, jeff hanneman, andy laroque, dimebag darrell.

:) pt cei care au aratat cum se canta metalul...

Link to comment
Share on other sites

Guest free62

Ca sa imi dau si eu cu pararea...sunt multi, dar daca tot e sa scriu ceva o sa ii scriu pe cei care poate in momentul asta ma impresioneaza cel mai mult...

1.Dan Andrei Aldea(cu tot cu cvintoletii si sextoletii lui)

2.Brett Garsed

3.Holdsworth

4.Tony Macalpine

5.sa nu il uit si pe inventatorul magnificului sweep...Frank Gambale

6.mai sunt multi, dar din patriotism am sa mai dau un roman...Florin Ochescu

Inca o data, eu cred ca sunt foarte multi chiar si in Romania...sunt chitaristi care canta mai bine sau mai rau, dar au stil propriu...de ex aici multi spun de Iuliu Merca ca avea un stil propriu si intradevar avea el acolo niste faze interesante...deci noh...

Link to comment
Share on other sites

primul pas l-ai facut! ai inteles ca primul dintre cei care au revolutionat maniera de a canta la chitara electrica a fost Cuck Berry! al doilea a fost Hendrix si al treilea a fost Van Hallen. poate mai este si Stanley Jordan. restul sunt niste mari artisti de necontestat dpdv muzical. :)

 

Si Hendrix, bineinteles, dar sincer Eddie nu ma fascineaza chiar atat de mult pe cat ma fascineaza ceilalti. E un geniu, nimic de zis, dar eu personal nu sunt un mare fan al lui.

Link to comment
Share on other sites

de ce toti se opresc la iron maiden?

in metalul mai greu exista genii:

chuck schuldiner, james murphy, dave mustaine, marty friedman, kerry king, jeff hanneman, andy laroque, dimebag darrell.

:) pt cei care au aratat cum se canta metalul...

 

 

Hanneman e ultimu' om. e vorba de chitaristi cu stil propriu. cu toate ca nici pe king nu l-as baga aici dar fie. Hanneman nu are nici un stil p[ropriu. executa bine si atat dar nu vad nimic deosebit in ce face sau mai bine zis cum face

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus

salut.

 

pt persoana de mai sus care a zis de gilbert ca nu are un sound al lui si ca nu poate fi cunoscut pe orice si oriunde ar canta, mie mi se pare incorect, si nu pt ca sunt fan al lui ci pt ca persoana care a afirmat asta nu a ascultat destul , sau nu a ascultat cum trebuie.

dak bagi racer x, mr big si cel putin un aligator farm (pg solo) la full throttle vei vedea ce spectru are omuletzu asta.

 

 

in fine, un chitarist care pt mine e mesmerising oriunde a cantat, genu de om "hits a note makes your skin crawl" este cu siguranta (si nu e numai parerea mea) NEAL SCHON(journey, bad english, solo band, hardline etc etc), am sa dau cateva linkuri de pe youtube cu el.Mie mi se pare un control al chitarii in interepretare perfect.cu alte cuvinte, nu ai cum sa fii mai in tune de atat.Ca si emotie in interpretare mi se pare cel putin egal cu gary dar mai adanc intr-un mod spatial, daca imi permiteti.

 

http://www.youtube.com/watch?v=LvZJ1nmsC_U

 

si aici un cover:

http://youtube.com/watch?v=9rCQUgriqgA

 

e un chitarist influentat de voci mai degraba decat de chitaristi, si se vede.

 

"I wanted to make my guitar sound like Aretha Franklin"

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Hanneman e ultimu' om. e vorba de chitaristi cu stil propriu. cu toate ca nici pe king nu l-as baga aici dar fie. Hanneman nu are nici un stil p[ropriu. executa bine si atat dar nu vad nimic deosebit in ce face sau mai bine zis cum face

 

cand auzi o piesa cantata de hanneman, un solo, wharever... sti din prima ca e el, este inconfundabil... asta inseamna ca are un stil al lui...nu?

Link to comment
Share on other sites

poate stii tu ca e inconfundabil ca esti maniac cu Slayer. E inconfundabila vocea lui Araya dar nu si stilul lui Hanneman. Raman la parerea ca e un chitarist care executa f bine si atat, fara sa aduca ceva propriu. Vezi varianta poloneaza - Vader. Vocalul face solourile cu abuz masiv de floyd si wah, in maniera Kerry King si celalalt chitarist face solouri bune, curatele, executate impecabil dar fara nimic personal in ele, asa ca Hanneman :)

 

Daca vrei pe metale un chitarist excelent e Trey de la Morbid Angel. Pe el il recunosti imediat dupa feeling (da domnilor exista feeling si in metalul extrem), tonuri etc.

 

Mie imi place Gorefest foarte mult dar ar fi absurd sa spun ca baietii aia au un stil aparte de a canta. La fel e si cu tine si Hanneman. Te cred ca le stii piesele nota cu nota (probabil sa le si canti) dar incearca sa fii un pic mai obiectiv.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

da, poate sunt si putin subiectiv in ceea ce priveste slayer, dar hanneman a compus f mult pt formatie si, deci, a contribuit mult la stil...nu zic ca e un muzician extraordinar si nici un deschizator de drumuri, dar are el tehnica si sunetul lui...

 

in ceea ca priveste morbid angel :) sunt perfect de acord cu tine.

Link to comment
Share on other sites

nu ne intelegem. cand ma gandesc la chitaristi cu stil propriu ma gandesc la oameni care chiar au ceva deosebit. mark knofler, jimi etc.

si hetfield a compus 80% dar nu inseamna ca il vad chitarist cu stil propriu la modul celor amintit mai sus. evident ca fiecare are tehnica lui si modul lui de a canta dar de aici si pana la a avea un stil aparte, un ace je e sais quoi muzical e cale lunga. acel ceva inconfundabil.

Link to comment
Share on other sites

vai (a introdus multe "smecherii" cu whammy bar-ul in piesele sale... pot recunoaste stilul lui foarte usor), satriani (wah si distort caracteristic), petrucci (progressive), gilbert (hehe ... el a bagat cantatul la bormasina :) pentru cei care nu stiu link), van halen (tapping), hendrix (no comment)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Death Poop

Pentru mine cei care mau infuentat cel mai mult si cei mai ingeniosi sunt:

1.John Frusciante pentru inegiozitatea sau si pentru pasiunea sa pentru cea ce face, nu se da in spectacol ca MAB, face ce ii dicteaza sufletul si nu ne spune sa ne omoram ca Petrucci, incurajeaza orice chitarist

http://www.youtube.com/watch?v=sUJHEdQBAr8...feature=related

2.Flea pentru aceleasi chestii si pentru ca are un stil unic (nu mai este basist contemporan care sa cante asa), RollingStones Magazine a spus ca nu a fost in stare sa sa il puna in nici un top pentru ca stilul sau nu este asemanator cu nimic stiut :)

(Red Hot Chili Peppers in tinerete) http://www.youtube.com/watch?v=A-S19RCPdoQ...feature=related
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cateva adaugari la ce ati zis..... :)

Am incercat sa nu repet chitaristi amintiti deja.....

 

Steve Hackett - a folosit tapping inainte de Van Halen

Uli John Roth - primu' shreder.....si are un sunet extraordinar

Steve Clark , Pete Willis (Def Leppard) -

Marty Friedman - aparea doar printre altii intr-un topic , sunet extraordinar , albume solo cu influente exotice , si pe de alta parte Speed Metal Symphony....

Dave Mustaine - riff-uri si solo-uri cromatice , f influent pt .trash

Jim Matheos(Fates Warning) - printre primii chitaristi de progressive metal , dar are si albume solo cu infl.clasice

Ty Tabor (King's X) - stil oroginal blues infl.

Michael Romeo(Symphony X) - inovatii solisice , tot felu de game folosite

Greg Ginn(Black Flag) - o abordare aproape "moderna" a chitarei pe piese simple de punk

Josh Homme - sunet mai a la chitara baritone , influent pt. Stoner Metal

Jennifer Batten - mod individual de a folosi tapping

Django Reinhardt - I mean c'mon

Nuno Bettencount - funk metal.......elemente latine

Hillel Slovak(Red Hot ...) - funk rock ....

Stevie Ray Vaughan - c"mon again :)

 

Si inca 2 ce au mai fost pomeniti....Iommi ..pt ca fara el nu ar fi existat doon , stoner sau gothic metalul de azi si Gilbert ....piesele clasice pe 3 voci cantate la chitara

Link to comment
Share on other sites

Chiar am vrut sa pun si eu pe Steve Hackett care-i din gasca cu King Crimson si ce misca pe alaturi

 

si bineinteles ajungem la Robert Fripp , apoi contionuatorul Andy Summers pe alta felie mai incolo Brian May fiecare a impus o maniera proprie in cantatul la chitara , sau in conceptia muzici si locul chitarei in aceasta muzica.

 

Vitezele nu apartin de inovatie sau stil , viteza este doar ceva spectaculos inteles de toata lumea .

Mai greu cu rezolvari armonice si poliritmie,ca sa luam numai cele mai evidente care nu sunt intelese/observayte sau gustate de publicul larg .

 

Am auzit la radio cum ca dupa varsta de 39 de ani stratul de "mealina" ( parca daca retin corect) nu se mai reface si din aceast acauza se reduce viteza de reactie al sistemului nervos deci si viteza de reactie musculara.

Si ce credeti cum s-a facut testul ( pe cateva mii de subiecte cu diferite varste ) ? a trebuit sa bata cu degetele in masa cat mai "repede" si s-a observat cum in functie de varsta mai inaintata viteza de BPM scade .

 

Asa ca cine se vrea shreder sa se grabeasca pana la varsta de 39 de ani .

Nu era vorba de chitaristi sau instrumentisti ,si nu s-a studiat in functie de repetat /exersat ci la oameni "obisnuiti" .

Oricum la chitaristi tehnica se dezvolta si nu mai au nevoie de acea "viteza" ca sa cante la fel de repede .S-au inventat tehnici ca sa nu mai depinzi direct de viteza maxima de eactia a unui deget .

"

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare Brian May "the big cahuna" :)

Parerea mea e ca "stilul" unui chitarist se vede si din 3 note ce le canta......

Asta e valabil la Uli Jon Roth , Steve Clark , Marty Friedman , "little Stevie Vai" sau Brian May.

Cum e de exemplu pe albumele scoase de Scorpions cu Uli......fiecare nota cantata de el "se simte" , nu e nimic cantat de umplutura .

Sigur ca expresia e cea mai importanta si nu viteza .

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat aseara Concerto Suite.... a lui Malmsteen ......nu l-am mai ascultat de ani buni

Mi se pare incredibil cata forta are tot ce canta acolo.....as putea spune ca "eclipseaza" :) orchestra simfonica (in gluma bineinteles), parca e un dialog intre chitara si orchestra .

In alte cazuri de colaborari de genu asta....in afara de faptul ca de obicei e o nepotrivire intre cele 2.....partea de rock e doar mai "galagioasa" , chitaristii par de multe ori "naivi' .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.