www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Sau Esp?


Guest Stamate Luci
 Share

Recommended Posts

Guest Stamate Luci

in cele din urma m-am hotarat sa achizitionez o chitara noua...insa sunt in dubii..nu stiu ce sa aleg deoarece nu cunosc foarte bine cum sta treaba cu dozele,lemnul si celelalte chestii..dar mi-au ramas ochii la 2 modele: http://www.thomann.de/ro/jackson_slatxmgq3_6_solist_tbk.htm si http://www.thomann.de/ro/esp_ltd_v_300_black.htm evident,pretul isi spune cuvantul dar totusi vreau sa stiu si parerea voastra...aaa si vroiam sa mai intreb cum e treaba cu Floyd rose. Astept raspunsuri. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Doua chitari diferite doar ca forma, desi daca vrei sa canti heavy/metale/duritati ambele sunt bune. Dozele sunt la fel. Daca pe thomann scrie ca respectiva chitara Jackson are Floyd Rose banuiesc ca e vorba de cel original daca la asta te-ai referit. Acuma "avioane" gen dive bombs sau pitch shift poti sa faci si din procesor daca ai chitara cu bridge fix si scapi de problemele cu acordajul, schimbatul corzilor, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stamate Luci

nu ma refeream neaparat la floyd-ul de la chitara asta...ma refeream asa in general..adica o sa am probleme cu corzile sau alte chestii? nu am mai avut pana acum si nu stiu ce sa fac...

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe varianta soloist, are specs mai bun (neck through fata de setneck) si daca maple top-ul e mai mult decat de design, o sa descoperi o combinatie excelenta corp mahon + maple cap.

 

LE: Acum vad ca are si neckul din maple, implicit are si partea din mijloc al corpului din maple + aripi din mahon si maple cap. In orice caz, sunt sigur ca ai sa fii multumit!

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu te speria de Floyd Rose ca are multe surubele si arata mai fioros, nu musca :) Ce-i drept poate fi in egala masura atat un avantaj cat si un dezavantaj. O chitara ieftina va avea implicit un floyd de proasta calitate care ar putea fi un generator de probleme la reglaje, dezacordari, dereglari in timp, etc. Avand in vedere ca e o chitara de 500 de euro, eu nu mi-as face probleme.

Daca vei invata sa-l reglezi, te va ajuta sa obtii de la chitara exact ce-ti doresti (actiune, intonatie, etc). Daca nu esti minitehnicus si nu vrei sa umbli la el, o duci o data la reglat si teoretic nu mai ai treaba cu el.

 

Plus tremolo bar-ul pe care daca-l folosesti te ajuta, daca nu, o sa-l desurubezi imediat cum iti vine chitara si vei putea considera ca nici nu l-ai avut :) Eu de la Jackson am un model fara FR, deci nu te pot ajuta cu pareri.

 

Sunt curios totusi cum ai ajuns la cele 2 modele, adica pe ce considerent te-ai oprit la ele.

 

Banuiesc ca esti constient ca dozele sunt active, adica au baterie. Plus diferentele intre cele active si cele pasive...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Din cunostintele mele ...o chitara flying se vinde mai greu decat una soloist chit ca poate e mai buna ,mai ales un incepator nu cred ca o sa ia niciodata un flying decat doar daca-i place cum arata si atat!

 

 

Mergi pe jackson ;) am si eu si o gramada de lume . Sunt chitari bune Emg81 suna de rupe pe metale. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Din cunostintele mele ...o chitara flying se vinde mai greu decat una soloist chit ca poate e mai buna ,mai ales un incepator nu cred ca o sa ia niciodata un flying decat doar daca-i place cum arata si atat!

 

 

Mergi pe jackson ;) am si eu si o gramada de lume . Sunt chitari bune Emg81 suna de rupe pe metale. Bafta!

 

poti fi mai superficial de atat?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Din cunostintele mele ...o chitara flying se vinde mai greu decat una soloist chit ca poate e mai buna ,mai ales un incepator nu cred ca o sa ia niciodata un flying decat doar daca-i place cum arata si atat!

 

 

Mergi pe jackson ;) am si eu si o gramada de lume . Sunt chitari bune Emg81 suna de rupe pe metale. Bafta!

 

Frate nici n-a luat-o si tu i-o si scoti la vanzare? E si vanzarea ulterioara un argument ce-i drept, dar nici sa-l pui primul pe lista...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Decat sa dau 2000-2500 ron pe o chitara noua de la thomann sau alte magazine , as studia forumul rgc dupa urmatoarele variante :

 

jackson dk2 ( model : dk2m /dk2T/ dk2s/ dk2 ) pret cuprins intre 1400-1700 ron - made in Japonia de obicei cu seymour duncan JB

Charvel modele 1980 era made in japan - mai rare - pret 2000-2500 ron

Charvel desolator sau modele san dimas *japoneze mai scumpe la pret.

Ibanez RG seria 500 alea cu quilted maple top , sau prestige-uri seria 2000 . Sunt cateva prestige-uri pe forum , si un prieten a cumparat cu 2500 ron un z2550

Schecter modelele mai de top .

 

 

Posibilitati sunt destule si cu un buget decent te alegi cu o chitara excelenta , calitate, pret. Apropo daca ai impresia ca second hand este ceva de care sa fugi pt ca sunt mega uzate sau au defecte ascunde te inseli , sunt niste chitari care zac la vanzare si nici macar nu au fost cantate , cu acte, hardcase in stare impecabila .

Edited by Deenman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Apropo daca ai impresia ca second hand este ceva de care sa fugi pt ca sunt mega uzate sau au defecte ascunde te inseli , sunt niste chitari care zac la vanzare si nici macar nu au fost cantate , cu acte, hardcase in stare impecabila .

 

hai sa fim un pic realisti, de cele mai multe ori gasesti dealuri bune SH, dar si mai des, gasesti diferite probleme nementionate decat in momentul in care te trezesti cu chitara la usa, si banii la curier.

 

Iti pot numara pe degetele de la o singura mana, cate chitari, luate prin curier, le-am gasit in starea exact descrisa. Sunt foarte multi "chitaristi" care nu isi cunosc instrumentul, nu cunosc defectele, si vand chitari in stare deplorabila, ba chiar se declara chitaristi dar nu cunosc mai mult de 2 acorduri si doua progresii. Mai fain e cand gasesti la usa alt model decat cel descris, cum am patit cel mai recent, am platit un Vintage V100 si m-am trezit cu un V99. Funny, right?

 

Cel mai hazliu e cand intrebi omul daca are note moarte.. el: nu, nu, cand ajung acasa, descoperi si de ce, string height setat mai rau ca la un reghin, cand il cobori, note moarte peste tot, nuturi taiate prost, neck angle setat gresit (pentru chitari bolt-on), si nu numai. Nu poti face un bend dupa tasta 12 fara sa moara nota instant. Un raspuns fain de la un vanzator a fost: "nu foloseste nimeni notele alea, asadar n-am considerat ca merita sa-i dau o nota mai jos de 10/10 la functionalitate "... yeah..

 

Ah, sa nu mai zic ce fain e sa cureti kilu de jeg si scarbosenii, acompaniat de taste verzi, ruginite.

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Off topic: Am mai povestit pe aici nu mai stiu cand, sper sa nu se considere reclama. Vorbiti cu vanzatorul sa posteze anuntul pe okazii cu garantie de livrare. Asta inseamna ca platesti produsul cand iti vine curierul la usa, dar banii raman la curier timp de 3 zile timp in care daca produsul nu corespunde cu cele declarate se poate returna cu restituirea intergrala a sumei platite. Ce-i drept pierzi transportul inapoi (20-50 ron) dar macar eviti o teapa de proportii...

 

Insa daca vanzatorul e serios si isi asuma garantia de livrare, respectiv costul transportului dus, e foarte putin probabil sa dea o teapa, pentru ca va pierde banii respectivi si isi va lua si calificativ negativ. Daca e sigur pe ce vinde, va accepta, daca nu, e cu semne de intrebare.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu ce ai cumparat tu , si cate chitari ai cumparat , eu sunt la a 7 a fara probleme pt ca majoritatea le-am luat in stare excelenta , ce tine de setare e altceva. De obicei in iasi /bucuresti trimit un prieten inainte sa cumpar ceva sa vada in ce stare se afla , sau cer poze pana ma lamuresc.

 

Sam ca sa nu mai dau un reply la topic , iti raspund aici , chiar crezi ca poti avea noroc de 7 ori consecutiv? Daca vorbesti cu omul la telefon iti cam dai seama ce fel de om este, daca ascunde ceva cat despre comanzi un V100 si primesti un V99 hai gadila-ma sa rad calumea, deci tu ceri poze vezi ca e bolt on si crezi ca-i vintage v 100? sau cumperi ceva fara sa te mai uiti la poze?

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

@Deenman: Asta nu-i chiar un argument ca ai avut tu noroc de 7 ori, e drept ca de multe ori citesti omul, ceri poze la 360 de grade, etc. Dar nici sa sustii ca nu-ti poti lua tepe cand cumperi la distanta. Mai ales daca vanzatorul n-are calificative...

Dar sa nu-i poluam omului topicul zic :) Ideea era ca exista si variante second-hand, pe care si eu le incurajez dar in conditii de 'siguranta' (precautie)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Off topic: Eu o sa aleg mereu un set neck in defavoarea unui through.

Corpul la un trough este din minim 3 bucati, adicai ai cel putin o lipitura in plus, iar eu am cautat mereu sa am o chitara din maxim doua bucati de lemn.

Ma gandesc ca in timp, un set neck reactioneaza mult mai bine la schimbarile de temperatura si umiditate si ai posibilitatea sa il schimbi daca ai probleme cu el.

Plus ca puti sa faci un set neck sa se simta la fel ca un neck through.

Explorerul meu are set neck dar nu arata ca cel de la V100, este ''raschetat'' intr-o asa maniera incat arata si se simte ca celalat tip.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Nu neapărat, poate avea blocul central suficient de lat pentru a nu fi "întrerupt" de cavitate.

Și dacă are 3, 4 sau 20 de bucăți care-i problema? Augustin nu a reușit să ne explice, poate are cineva informații noi.

 

nu fi nesimtit, ce nu intelegi , e ca la posetele alea din piele, una e sa ai o poseta din scraps /resturi/leftovers si alta e cand o ai din 2 bucati! capish? Cand dai o caruta de bani pe o chitara vorbim de ordinul miilor de lei (10000 ron) te astepti sa primesti o chitara care nu e facuta din lemn ramas din seriile custom shop , private stock samd , te astepti sa primesti o chitara din lemn select. E vorba de factorul psihologic nu neaparat de cat de bine va suna!

 

Square-Patch-Leather-Handbag-FD-11527-.jpg

Edited by Deenman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Word!!! Fiecare dupa preferinte, nu vreau sa am o ''salata'' de bucati de lemn in chitara, nu am spus nimic despre sunet.

Eu am de exemplu v100 dintr-o singura bucata de mahon si a costat doar 1300 ron.

nu fi nesimtit, ce nu intelegi , e ca la posetele alea din piele, una e sa ai o poseta din scraps /resturi/leftovers si alta e cand o ai din 2 bucati! capish? Cand dai o caruta de bani pe o chitara vorbim de ordinul miilor de lei (10000 ron) te astepti sa primesti o chitara care nu e facuta din lemn ramas din seriile custom shop , private stock samd , te astepti sa primesti o chitara din lemn select. E vorba de factorul psihologic nu neaparat de cat de bine va suna!

 

Square-Patch-Leather-Handbag-FD-11527-.jpg

Link to comment
Share on other sites

E vorba de factorul psihologic nu neaparat de cat de bine va suna!

Așa mai merge :D. Interesant totuși că unele dintre cele mai fancy chitare sunt făcute din multe straturi de lemn:

http://www.alembic.com/info/fc_darkstar.html

http://www.alembic.com/info/fc_twilight.html

http://www.cripeguitars.com/top_hat.html

http://www.gmcbasses.co.uk/GMCBasses/BASS6Diary2.htm

http://www.conklinguitars.com/custom_8_string_bass_quilted_maple_macassar_ebony_neck_through_body.html

De fapt Google Image Search pentru "neck through" îmi arată mai multe chitare de acest gen decât din trei bucăți.

 

SUSTAIN TEST

Ăla e clar feedback, dar mă rog, e și ăsta un factor important.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.