www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pentru Un Upgrade Serios


Guest gsega
 Share

Recommended Posts

Guest gsega

In primul rand sunetul bun de distors incepe cu un amplificator bun si nu cu o chitara buna.

 

In al doilea rand zici ca ai experienta in spate si dupa ce s-a rupt o coarda nu ai mai cantat pe chitara. Astea doua se bat cap in cap.

 

Cat timp au stat corzile alea pe chitara? Daca dupa ce s-a rupt coarda sol a fost mare smecherie sa o schimbi e grav.

 

Sunetul bun vine si de la corzi proaspete. Un set de corzi dupa o luna incepe sa sune ca Dracu. Sunt multi factori importanti inainte de chitara.

 

Tu esti in cel mai bun caz un incepator si trebuie sa o iei de la capat si sa inveti chestiile elementare despre chitara, amplificator si ton.

Pai in decursul acestor ani am schimbat cat si la chitara electrica cat si la acustica corzile de multe ori.Nu o fost problema dar am zis ca fapt divers ca mi so rupt coarda nu ca :)) mi-ar fi fost greu sa ma duc sa-mi cumpar alte corzi.Sunt incepator pe dracu:)).

 

Puteai sa-mi sugerezi un model de chitara,amp ceva sfaturi.

Edited by gsega
Link to comment
Share on other sites

Guest abi0009

Daca tu zici ca nu esti incepator nu vad de ce ai deschis acest topic,si in plus te poti perfectiona si cu o chitara mai putin buna :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gsega

Nu inteleg unde vrei sa bati acuma.Inloc sa te iei de "profesionalitatea mea" mai bine mi-ai da niste modele,sfaturi.:/

 

Pai sunt nehotarat, am mai multi prieteni care imi recomand Ibanez alti imi reomanda esp.Eu am gandeam la lbnez rga321, cu o medala boss ml2 si un amplicator line spider 6

Link to comment
Share on other sites

(...) de cate ori o iau in mana, de atatea ori mi-e sila

(...)

Astept sugestii.

Cauta pe google "cabinet psihanaliza, vaslui" :)

 

Acum, pentru stilul spre care tintesti este recomandat, la fel ca pentru oricare alt stil muzical, sa iti cumperi orice chitara. Exista diferente de calitate de la o categorie de pret la alta (de la 1000 de lei la 5000 de lei, de pilda, dar si acolo e discutabil cat influenteaza un material sau altul "calitatea"), dar sa nu crezi ca exista chitare dedicate unui stil muzical anume. Exista doar grade de distorsiune care difera de la un pop-rock la altul - in cazul stilului tau, ar fi nevoie de cea mai inalta treapta de distorsiune, treapta la care, apropo, dracu' mai poate sa recunoasca chitara la care canti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest gsega

Cauta pe google "cabinet psihanaliza, vaslui" :)

Ce misto aveti in voi..

Acum, pentru stilul spre care tintesti este recomandat, la fel ca pentru oricare alt stil muzical, sa iti cumperi orice chitara. Exista diferente de calitate de la o categorie de pret la alta (de la 1000 de lei la 5000 de lei, de pilda, dar si acolo e discutabil cat influenteaza un material sau altul "calitatea"), dar sa nu crezi ca exista chitare dedicate unui stil muzical anume. Exista doar grade de distorsiune care difera de la un pop-rock la altul - in cazul stilului tau, ar fi nevoie de cea mai inalta treapta de distorsiune, treapta la care, apropo, dracu' mai poate sa recunoasca chitara la care canti.

 

Multumesc de raspuns.

 

Bai nu inteleg ce'i cu hatereala asta pe voi.Am vrut sa stiu care ar fi cea mai buna combinatie de chitara si aplifictor in banii astea.Dar m-am convins ca am dat de oameni neseriosi si care fac bascalie aiurea.

 

 

As dori ca cineva sa inchida topicul ca nu mai vreau sa stiu nimic de recomandari psihiatrice sau mai stiu eu ce.M-am lamurit.

Edited by gsega
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ce vor sa spuna colegii e ca e cam aiurea sa vii sa spui ca nu esti incepator si sa zici "Am suna X, ce sa imi cumpar?". E bine totusi ca ai mentionat genul muzical, dar mai sunt cativa factori esentiali:

 

1. Vrei sa canti acasa sau vrei sa te pregatesti si de o trupa?

2. Daca iti iei un amp zdravan, ai unde sa il canti? Daca stai la bloc, mai mult de 1 W pe lampa nu ai cum sa folosesti.

3. Legat de chitara: ce forma de chitara preferi? Ce tip de bridge ai vrea?

4. Etc.

 

Acum, depinzand foarte mult de ce anume vrei sa faci, poti sa te gandesti asa: cel mai mult trebuie investit in amplificator. Dupa mana ta, amplificatorul este cel mai mare factor al tonului. Apoi, bine inteles, chitara, dar la chitara este total stupid sa ne intrebi pe noi ce sa iti iei. Gandeste-te la chitara ca la o pereche de adidasi care trebuie sa iti fie comozi si sa te faca sa te simti TU cat mai bine. Atata timp cat nu iti iei o chitara de 300 de lei, nu o sa ai probleme. Putem cel mult sa iti spunem "eu prefer modelul X pentru ca...", dar nimeni nu poate sa iti spuna ce ti se potriveste tie.

 

Nu sunt in masura sa iti dau eu sfaturi, dar ce am observat eu este ca, neschimbandu-mi sculele, tonul s-a schimbat destul de mult pe parcursul anilor pentru ca am mai invatat sa cant :). Gandeste-te si la asta inainte sa arunci o gramada de bani pe scule si sa nu intelegi de ce nu suna ca intr-un clip de prezentare.

 

Toate cele bune!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu o chitara bagata intr-o pedala de distors si dupa aia in amplif oricum nu faci nimic. Tie iti trebuie un procesor bun. Dar si pe asta trebuie sa rogi pe cineva sa iti faca niste pach-uri ca lumea : booster -> compressor -> drive/distortion -> modulation -> reverb/delay si sa iti si explice cum sa folosesti efectele alea, altfel tot o porcarie o sa iti iasa. La fel de mare porcarie e sa incerci sa folosesti preseturile puse din fabrica in procesor. Cu pedalele poate mai incolo, cand o sa simti diferenta intre digital si analog si o se devii mult mai pretentios.

Link to comment
Share on other sites

 

Bai nu inteleg ce'i cu hatereala asta pe voi.Am vrut sa stiu care ar fi cea mai buna combinatie de chitara si aplifictor in banii astea.Dar m-am convins ca am dat de oameni neseriosi si care fac bascalie aiurea.

 

 

Nici o hatereala. Nici n-o sa vezi pe rgc... pentru ca o sterg adminii iute.

 

Ai fost luat vag peste picior pentru ca nu iti dai seama ca nu stii ce vrei.

 

Vrei sa-ti iei alta chitara pentru ca asta nu (mai) tine acordajul si pentru ca nu-ti (mai) place distorsul. O sa fiu de acord in principiu ca sculele entry level (de la firme cunoscute sau necunoscute, conteaza mai putin) nu sunt neaparat placute sa canti pe ele.

 

Pe de alta parte, fac pariu pe ce vrei ca daca lasi un meserias 30 min cu sculele tale o sa le aduca intr-o stare folosibila si-o sa scoata un ton foarte bun.

 

Ce vrei tu ar fi niste doze cu output mare (pe care le gasesti pe-o caruta de chitari) si-un formator de ton gandit pentru distors. Si din astea gasesti destule. Nu exista "cel mai bun", exista ce-ti place tie. Si daca mai ai si combinatie chitara/formator de ton/ amp, chiar depinde doar de urechea ta.

 

Nu mai adaug (pentru ca stii, nefiind incepator :clown: ) ca mana are contributie mai mare la cum suna decat sculele.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

nu mai vreau sa stiu nimic de recomandari psihiatrice sau mai stiu eu ce.

Psihanalitice, nu psihiatrice. Diferenta enorma.

Ml-2 pe care l-ai mentionat trebuie sa fie pe aproape, totusi nu stiu daca gajaie suficient pentru ce vrei tu, dar Mt-2, de la acelasi producator, sunt sigur ca e tot ce iti trebuie sa faci hardcore si pe o Jolana si pe o acustica amplificata prin microfon. Tot ce ramane de facut e sa iti slabesti strap-ul pana cand iti ajunge chitara sub nivelul genunchilor si sa faci miscari ineficiente din tot bratul, cu incheietura imobila, cand atingi cu pana niste cvinto-corzi-de-putere :yay:

Link to comment
Share on other sites

Ca si amp sunt de acord cu Varu Maftei. Un Peavey combo 1x12 seria 6505+ preteaza excelent.

La capitolul chitara e un subiect mai sensibil. Cel mai bine intri in magazin si probezi mai multe. E probabilitate foarte mare ca ce iti recomandam noi ca instrument sa nu iti para tie potrivit / sa nu te simti ok cu el (grosime griff, forma, distanta dintre corzi etc)...

Link to comment
Share on other sites

Guest gsega

Tot ce ramane de facut e sa iti slabesti strap-ul pana cand iti ajunge chitara sub nivelul genunchilor si sa faci miscari ineficiente din tot bratul, cu incheietura imobila, cand atingi cu pana niste cvinto-corzi-de-putere :yay:

 

Sictir

 

 

amp http://www.thomann.d...ll_mg102cfx.htm

chitara: http://www.thomann.d...fm_nt_stbsb.htm

 

Ce spuneti de astea doua?

 

 

 

Ca si amp sunt de acord cu Varu Maftei. Un Peavey combo 1x12 seria 6505+ preteaza excelent.

La capitolul chitara e un subiect mai sensibil. Cel mai bine intri in magazin si probezi mai multe. E probabilitate foarte mare ca ce iti recomandam noi ca instrument sa nu iti para tie potrivit / sa nu te simti ok cu el (grosime griff, forma, distanta dintre corzi etc)...

 

Pana la urma asa am sa fac ma duc in magazin si testez cat mai multe si apoi am sa aleg eu ceva.

Edited by gsega
Link to comment
Share on other sites

Cum se zice :

 

"....Te insori sau nu te insori peste zece ani i-ti pare rau ..."

 

Trebuie sa-ti cumperi chitara buna si amplif bun ( corespunzator )

 

Asa ca citeste , documenteaza-te ca sa afli ce chitar asi ce amplif o fi bun ptr ce vrei tu ...

 

Pe rgc.ro au mai fost reuniuni tovarasesti in tema dar ,marea majoritate si noi ( si incepatori si veterani )"cautam tonul " ,,citesti si tu si te hotarasti care "sfat /observatie /descriere " ti-se pare mai OK ..

 

Daca asculti de noi ...faci cum vrei ca pest ezece ani ......

 

Exact ca si in banc :

 

Itzic ..- auzi mai Bula ma insor cu Rashela

 

Bula..- Mai Itzic tu esti prietenul meu ..nu te insura cu Rashela asta sa culcat cu jumatate din cartier !!

 

Itzic .- Vai ce bine ca-mi spui ..vezi ce era sa fac ..bine ca am prieteni atat de buni .

 

.....trce o saptamana doua se intalneste Bula cu Itzic care se plimba mandru la brat cu Rashela ,,ii sopteste la ureche .

 

Bula ..-.pai nu ti-am zis ca....jumatate ....cartier ....

 

la care Itzic ..- Mai , pai m-am uitat la primarie .in acte ...nici nu-i atat de mare acest cartier e doar o mica parte din oras ..

 

 

Cam asa-i si cu sfaturile " chitaristico upgradante ergonomico psihoanalitice si artistice "

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.