www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electro-Acustica La Amp


katurev
 Share

Recommended Posts

Am un Fender Mustang 1 ( amp de electrica) si in curand ( maxim 1 sapt sper ) o sa iau o electro-acustica Fender CD-60 CE.

 

Am vazut la cineva ( mike kidlazy ) ca a conectat chitara electro-acustica ( tot cd-60 ) la acelasi amp ca si mine ( mustang 1). As vrea sa stiu de ce am nevoie ca sa fac si eu asta. Nu o mai intreb pe ea sa nu o deranjez, poate imi puteti raspunde unul din voi.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am un Fender Mustang 1 ( amp de electrica) si in curand ( maxim 1 sapt sper ) o sa iau o electro-acustica Fender CD-60 CE.

 

Am vazut la cineva ( mike kidlazy ) ca a conectat chitara electro-acustica ( tot cd-60 ) la acelasi amp ca si mine ( mustang 1). As vrea sa stiu de ce am nevoie ca sa fac si eu asta. Nu o mai intreb pe ea sa nu o deranjez, poate imi puteti raspunde unul din voi.

 

Multumesc.

 

E o intrebare capcana? :)

 

Daca intreabarea nu era la misto, in general electro-acusticele se conecteaza la amplificatoare pentru a obtine un sunet amplificat si eventual pentru a le putea inregistra fara microfon.

 

In cazul tau, diferenta dintre "Fender CD-60" si "Fender CD-60 CE" este exact partea electrica care-ti permite sa bagi un cablu in ea.

 

Edit: mike_KidLazy is a she? really? :confused:

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stati stati putin, adica o chitara electro-acustica poate fi conectata la orice amplificator de chitara electrica? pe bune?

 

unde am trait pana astazi ? in pestera? :|

Poti sa il conectezi la orice fel de amplificator si dupa aia in boxe, dar nu inseamna ca va suna foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Da, poate. Dar rolul unui amplificator modern nu e doar de a reda transparent semnalul, adică a-l reproduce mai tare dar fără alterații. O parte foarte importantă e producerea distorsiunii, ori nu cred că vrei așa ceva la chitară acustică.

Vezi http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/

 

nici nu mi se pare normal

Realității nu-i pasă ce ți se pare ție normal.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu te-a ajutat nimeni....

 

Ideea este ca amplificatoarele pentru chitara electrica sunt destinate chitarelor electrice nu electroacustie

 

Pentru a avea un sunet bun (amplificat), exista amplificatoarele special create pentru electoacustice

 

Daca probezi chitara ta pe un amplificator de chitara electrica la un volum mai ridicat se va produce efectul feedback (microfonie)

 

Uite sa iti dai seama cum va suna cu un amplificator destinat electroacusticii

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dada stiu.. am cantat de multe ori pe electro-acustice conectate la amp`uri de electroacustice si de la fel de multe ori pe eletrice conectate la amp`uri de electrice.. nu sunt chiar atat de paralel cu chitara. Si da stiu ca sunt probleme la electroacustica+ amp de electrica... tocmai pentru ca am vazuto pe mike kidlazy am intrebat cum e posibil.. dimpotriva, nam spus niciodata ca ar fi posibil.

 

P.S. numai imi verific greselile, este tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Am un Fender Mustang 1 ( amp de electrica) si in curand ( maxim 1 sapt sper ) o sa iau o electro-acustica Fender CD-60 CE.

 

Am vazut la cineva ( mike kidlazy ) ca a conectat chitara electro-acustica ( tot cd-60 ) la acelasi amp ca si mine ( mustang 1). As vrea sa stiu de ce am nevoie ca sa fac si eu asta. Nu o mai intreb pe ea sa nu o deranjez, poate imi puteti raspunde unul din voi.

 

Multumesc.

 

"... As vrea sa stiu de ce am nevoie ca sa fac si eu asta..."

 

Probabil ca sa -ti amplifici sunetul chitarei .Nu?

 

Dar poate nu ai nevoie ...

 

Tu vei stii daca ai sau nu nevoie ..

Link to comment
Share on other sites

Cutia de rezonanta creeaza probleme prin amplificare obisnuita, din cate am observat. Ultima data cand am conectat eu o electro-acustica la un amp de electrica (pe canalul clean) mi-a facut o microfonie constanta, de care nu am putut sa scap nici invartind de knob-uri sau departandu-ma de difuzor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am un Fender Mustang 1 ( amp de electrica) si in curand ( maxim 1 sapt sper ) o sa iau o electro-acustica Fender CD-60 CE.

 

Am vazut la cineva ( mike kidlazy ) ca a conectat chitara electro-acustica ( tot cd-60 ) la acelasi amp ca si mine ( mustang 1). As vrea sa stiu de ce am nevoie ca sa fac si eu asta. Nu o mai intreb pe ea sa nu o deranjez, poate imi puteti raspunde unul din voi.

 

Multumesc.

 

Da, se poate. Cum s-a scris si mai sus, iti trebuie un cablu de chitara o conectezi exact ca pe o electrica. Acuma, ca suna mai bine sau mai putin bine, asta e alta treaba. In orice caz, nu te astepta la minuni in ce priveste tonul. Eu mai mult am legat chitara la amp asa, de fun, sa vad cum e.

 

Mi se pare ca pe "Acoustic Dance" am cantat cu un preset de clean sau asa ceva, nu mai tin minte, insa in orice caz, cred ca am mai adaugat apoi niste egalizare si ceva efecte in REAPER, nu cred ca am lasat tonul raw, asa cum a "intrat" din amp.

 

Ar mai fi o varianta sa o legi la amp prin mufa de Aux input (cu un adaptor jack mare > jack mic), ca sa poti face astfel bypass la efectele Mustangului (de care altfel nici n-ai cum sa scapi), dar chiar si asa. mare branza nu rezolvi.

 

Semi-offtopic: legat de ce zicea Marius11 mai sus, daca vrei sa folosesti Mustang-ul pe post de interfata audio prin USB, automat esti obligat sa folosesti efectele cu care vine din fabrica. Chiar si daca dai off la tot ce e pe acolo, tot nu poti face bypass complet, ca sa zici ca inregistrezi numai semnalul "curat", care vine din chitara si atat. bypass-ul la efectele Mustangului il poti face doar daca legi chitara prin mufa de Aux, INSA in cazul asta nu se mai poate inregistra prin USB.

 

In orice caz, momentan am renuntat sa mai folosesc Mustangul cu electroacustica. Daca vreau amplificare la ea, o leg la PC cu un adaptor la mufa de line-in si o ascult in boxe.

 

Si nu, nu ma deranjezi cu absolut nimic. Daca ai vreo intrebare, ceva, si pot sa iti raspund, feel free to ask.

Link to comment
Share on other sites

M-ai lamurit mike, multumesc.

 

Si legat de ce a spus karpi, mare dreptate, chiar nu am nevoie sa o leg la amp, doar eram curios, nu credeam ca e posibil sa conectezi electro-acustica la amp de electrica. Vroiam doar sa ma lamuresc, probabil nu o sa o conectez niciodata.

 

Paste fericit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.