www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbarea Acordajului!


Guest George10
 Share

Recommended Posts

Guest George10

daca trec din drop d in drop a , se intampla ceva? ma gandesc ca schimband asa mult tensiunea corzilor, sa nu se strambe gatul (al chitarii)

Link to comment
Share on other sites

Daca treci din drop D in drop A , se invarte planeta , si tu respiri. Oare ce ar putea sa se intample? Daca treci de la corzi de 0.15 la corzi de 0.09 oare ce o sa se intample? o sa se rupa griffu? Tu cam ce crezi ?

 

 

 

 

 

 

Ia sa vedem ce-i in mintea unora , fara pic de insulte.

 

 

Cam ce s-ar putea intampla , daca treci din drop D in drop A ? sa vedem ce raspuns dai tu primul si pe urma raspundem si noi.

Edited by Jig
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest George10

esti tare glumet, sunt constient ca pe o chitara buna nu ar trebui sa se intample nimic, insa pe o chitara de 300 euro...fizic vorbind , ar trebui sa se curbeze putin gatul , schimbare brusca de tensiune

 

PS: asa apar certurile pe forum, puteai sa dai un raspuns concret si sa lasi ironiile , am postat in sectiunea "pentru incepatori"

Link to comment
Share on other sites

Ce raspuns voiai sa-ti dau? citeste inca odata intrebarea si vezi cum ti se pare. Poate vine chiar George (care stiu ca avea o poza) cu un director de la o companie de bassuri care era calare cu picioarele pe un gat de bass pus intre 2 scaune si nu avea nici pe dracu.

 

Dupa atatia ani de facut chitari ,de evolutie , oare daca era ceva in neregula cu schimbatul acordajului nu apare o chitara facuta special pt asa ceva? Toate chitarile suporta schimbare de acordaj si aia de 5 euro si aia de 50 000 euro. Raspunsul il stiai si tu dar iti era lene sa il concepi. De asta te-am luat cum te-am luat, intrebarile tampite nu primesc raspunsuri de obicei.

 

O chitara de 300 euro , este tot o chitara , asa cum si la un squier ieftin ii zici tot chitara. La fel vei canta un riff si pe o chitara de 300 euro si pe una de 3000 euro , daca sunt setate corespunzator.

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca schimbi de pe 0.15 la 0.09 atunci tensiunea scade.. Daca treci de la drop D la drop A atunci o sa fie mai putin tensionat.. Cum sa se curbeze gatul daca e mai putina tensiune ?

 

Dupa logica mea de 2 bani eu zic ca nu se stramba nimica..

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Guest George10

okay dude, rog un moderator sa stearga aceasta intrebare stupida, cand pun o intrebare pe rgc ....ma ingrozesc uneori! in fine, am vrut doar sa fiu sigur

 

Daca schimbi de pe 0.15 la 0.09 atunci tensiunea scade.. Daca treci de la drop D la drop A atunci o sa fie mai putin tensionat.. Cum sa se curbeze gatul daca e mai putina tensiune ?

 

Dupa logica mea de 2 bani eu zic ca nu se stramba nimica..

logica ta....pai gatul ala e facut sa stea drept sub tensiune (aprox 60 kg in standard tuning) ! ma gandeam ca poate face "burta" daca scad asa brusc tensiunea !
Link to comment
Share on other sites

logica ta....pai gatul ala e facut sa stea drept sub tensiune (aprox 60 kg in standard tuning) ! ma gandeam ca poate face "burta" daca scad asa brusc tensiunea !

 

Daca lasi o chitara fara corzi sa zic cateva zile , crezi ca in cateva zile deja face "burta" ? Adica eu am vazut chitare care au stat o gramada de vreme FARA corzi si inca gatul e cat de cat drept , daca o acordezi mai jos nu cred ( si repet , nu cred ) ca ar trebui sa faci "mari" interventii ..

 

Dar nu tre' sa ai grija neaprat la tensiune , ci si la umiditate si temperatura..

 

Daca gresesc undeva cu ceva imi pare rau.. Dar din informatiile care le-am acumulat pana acuma am putut scrie o propozitie care sper ca e corecta..

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Daca truss rod-ul e setat pentru a tine gatul drept sub actiunea unei tensiuni a corzilor de o anumita valoare, atunci, cand aceasta valoare scade, gatul se va curba convex, datorita tensiunii in exces exercitate de truss rod. Lucrul invers se intampla cand creste tensiunea corzilor. Deci daca schimbi acordajul in Drop La, raspunsul e da, se poate ca gatul sa se curbeze extrem de putin. Dar nu e o problema, deoarece tensiunea truss rod-ului e ajustabila. Daca observi curbura convexa, slabesti tensiunea truss rod-ului pana cand ai o valoare corecta a reliefului. Ajustarea truss rod-ului o faci ori de cate ori schimbi corzile sau treci in alte acordaje (daca observi o curbura a gatului generata de aceste lucruri).

Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Cand schimbi acordajul in jos (scade tensiunea) este posibil sa trebuiasca reglat putin trussrod-ul sau sa cresti putin action-ul in cazul in care lucrurile sunt deja la limita si ai un action foarte jos (la limita bazaitului taste). De asemenea in cazul in care ai floating tremolo trebuiesc reglate arcurile pentru a compensa faptul ca bridge-ul se va duce putin pe spate fata de pozitia orizontala.

Cand pui corzi mai subtiri reglajele de mai sus devin obligatorii si in mod normal trebuie sa schimbi nut-ul in cazul in care nu ai menghina (locking nut).

 

(post concomitent cu AndrewKnifer)

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

daca trec din drop d in drop a , se intampla ceva? ma gandesc ca schimband asa mult tensiunea corzilor, sa nu se strambe gatul (al chitarii)

 

Cum primesti mai multe raspunsuri cu sfaturi diferite poti trage concluzia ca fiecare a avut experiente diferite ....

 

Deci . Depinde de !

 

Din ce lemn este gatul ce fel de "sawn " ( reggular din ce parte sau quarter sawn ..sau combinat din mai multe bucati imbinat ptr rezistenta maxima si torsadare minima ..etc etc....) acesta ar fi primul aspect important ,,apoi ce sectiune are gatul ,,,U D V...shape ...ce fretboard are ...cat de OK este bara de otel ..si d'astea .

 

Deci la chitara ta vei vedea imediat sau dupa cateva zile ...apoi ne scrii si noua ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

intrebarea este buna, dar contextul este gresit. Astfel de probleme is de gandit in contextul unor inregistrari de studio, unde se cauta perfectiunea din prima linie a frontului, si nu in dormitor sau baie ;)

 

Schimba-ti acordajul fara probleme, si de cate ori vrei, influenta asupra chitarii este minima, si in cel mai rau caz, ori iti iei corzi mai groase invers proportional cu acordajul, ori reglezi daca este absolut necesar din truss rod. Sincer sa fiu, am o chitara care o tin tot timpul langa birou, si de fiecare data cand m-apuca cheful sa experimentez alte acordaje, nici nu ma obosesc sa reglez orice altceva decat tensiunea corzilor. Un mic fretbuzz acolo cand doar ma distrez nu merita alte batai de cap, dupa ce ma plictisesc, revin in acordajul meu standard (Db) sau imi dedic o chitara doar pentru alt acordaj, daca ma decid ca "ramane".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa ne facem intelesi , el canta 2-5 piese (riffuri ) in Drop D pe urma coboara in drop A pentru inca 3 piese si tot asa .

Nu schimba corzile si nu schimba acordajul 3 zile asta 3 zile astalalatu , ci de mai multe ori pe zi.

 

 

Nu conteaza ce face ,,cum nu canta nimic pretentios poate as aiba "actiune" mai inalta ce suporta schimbarile ...

Dar restul oricum depinde de calitatea gatului ...

 

De fapt ptr fiecare acordaj este nevoie de o chitara . nimeni nu schimba acordajul in studio intre piese ..nu se canta co o singura chitara ...daca da ca nu are alta trage cu un acordaj piesele ..apoi in alte zile celelalte piese cu acordaj diferit .

 

Daca gatul nu-i OK la schimbarea acordajului nu resuesti sa acordezi chitara ore in sir ...daca mai si platesti studioul pe ore este nasoala treaba ...

Daca ai studioul tau acasa oricum este pierdere de timp ..daca ai chitara instabila .

 

Cu o chitara buna cu gat de artar quarter sawn ,,proibabi merge mai repede trecerea de la un acordaj la altul ..

 

Rezolvarea cum se vede este cate o chitara ptr fiecare sarcina ..asta se vede si in articole /documentare cu chitaristii lumii ...au cate 100 de chitare in studio ...dar si pe scena au mai multe ...nnu prea vezi sa acordeze pe scena chitara in diferite Open Chords ..etc ...au chitara [tr fiecare separat .

Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Karpi are mare dreptate. Corect este sa folosesti mai multe chitari. La o chitara cu floating bridge pe langa problemele cu gatul ai probleme si cu bridge-ul. E imposibil la o astfel de chitara sa schimbi acordajul si apoi sa o acordezi fara mai multe reglaje.

Solutia unui action mai mare pe toata chitara sau numai la corzile la care se schimba acordajul este una de compromis pentru o chitara fara floating bridge. Oricum instabilitatea de care vorbeste Karpi apare.

Link to comment
Share on other sites

Ce raspuns voiai sa-ti dau? citeste inca odata intrebarea si vezi cum ti se pare. Poate vine chiar George (care stiu ca avea o poza) cu un director de la o companie de bassuri care era calare cu picioarele pe un gat de bass pus intre 2 scaune si nu avea nici pe dracu.

 

nenea ala era Ned Steinberger ;)

 

Si sta pe synapse, chitara.

 

Asa e cand ai neckul cu U channel graphite reinforcement.

 

Ce sa mai spun de modelele vechi alea cu gatul integral carbon. :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest George10

Dar ce corzi folosesti in drop a ? Daca sunt mult mai groase poate nici nu o sa fie diferenta de tensiune.

...banuiesc ca nu te duci cu corzi de 9 in drop a :-?

10-52 ! o sa pun 12-60
Link to comment
Share on other sites

nenea ala era Ned Steinberger ;)

 

Si sta pe synapse, chitara.

 

Asa e cand ai neckul cu U channel graphite reinforcement.

 

Ce sa mai spun de modelele vechi alea cu gatul integral carbon. :D

 

 

Nu el are si vibratorul ce poate sa acordeaze chitara in sus si in jos cateva semitonuri ?..dar parca am vazut si cu acordaje diferite tot mecanic "presetate ".

Link to comment
Share on other sites

10-52 ! o sa pun 12-60

Nu cred ca o sa fie mare diferenta de tensiune.Oricum: pui corzile noi,acordezi chitara in drop a si vezi daca se curbeaza gatul(nu o sa fie la precizie milimetrica daca o sa o stea mereu in drop a dar nici nu e musai) daca se curbeaza exagerat invarti o tara de truss rod.

Sau daca nu te hotarasti intre acordaje cel mai bine ar fi sa iti iei o chitara cu 7 corzi( nu mai stai cu 2 chitare)

Link to comment
Share on other sites

Poate vine chiar George (care stiu ca avea o poza) cu un director de la o companie de bassuri care era calare cu picioarele pe un gat de bass pus intre 2 scaune si nu avea nici pe dracu.

nenea ala era Ned Steinberger ;)

 

Ha ha :lol:, scuze de intarziere, abia acum am observat ca am fost citat aici.

Da, si Ned Steinberger a efectuat testul acesta, dar cred ca Denis s-a referit la aceste imagini. Este vorba de Hans Peter Wilfer, proprietarul Warwick & Framus.

 

images.jpg

 

Si alt entuziast care a efectuat acelasi test.

 

x_a5575e69.jpg

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.