www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Din Anii '70


bandibalog
 Share

Recommended Posts

Bandi, sfatul meu este urmatorul: Da-i un topor exact pe mijloc, da' sa ai grija s-o nimeresti bine sa nu dai intr-o parte sa zgarii doame feri' toporu' si dup-aia pune-o pe foc. Are un prieten una exact la fel. Mai rar chitara sa sune asa prost. Daca crezi ca chitarele Hora de la Reghin suna prost, stai s-o auzi pe asta :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde gasesc sau are vreunul din voi tipul asta de cheite care s-ar potrivi pentru chitara asta "Orfeus" din anii '70? Merci mult! :)

 

Daca rotile dintate nu sunt distruse ( tocite. rupte _) poti sa pui alti bumbi /fluturasi din plastic .

Tai forma . slefuiesti , apoi dai o gaura cu burghiu cu diametru de 2mm ptr ghidaj .

Plasticu se preseaza cu grije pe tija incalzita ,

Sau se inmoaie orificiul interior cu cloroform , se introduce plastic ( stiplex) dizolvat in cloroform ,,se preseaza pe tija si se lasa sa se usuce o zi ..

Astfel reparate tin mai mult decat cele din fabrica .

 

Ptr chei poti sa cumperi chitare vechi ..In fiecare an vad la vanzare zeci de chitare acustice dar si electrice la talcioc ..Daca dai 50 RON pe o chitara completa ai si chei ...

 

Chitara are un sunet asemanator cu cele cu care canta si Django Reinhart ,,,nu mai tin minte ce denumire are acel tip de chitara ...se poate gasi pe "net " .

 

Sau este excelent si ptr un sound mai pe medii ptr, "slide guitar " .

 

Iar ptr cei cu cutite , topoare si halebarde ..........:

Orice sound de chitara este excelent , ptr anumit ambient se potriveste un anumit sound ....

Daca trebuie un sunet cum are aceasta chitara nu ai cum sa-l scoti dintr-un alt tip de chitara .

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rotile dintate sunt ok doar ca n-are fluturasii din plastic in rest chitara e ok fara crapaturi...

 

Altfel arata bine intretinuta ,,

Poti sa-i pui si chei din acestea moderne ..

Dar nici sa pui tu plastic nu-i greu daca faci cu atentie ies foarte rezistene ce trebuie sa-i pui ...bucse de metal .

Se distrug cheile deoarece se blocheaza tija cheii in lemn cum trage coarda si stramba tija o lipeste de pereti gauri din lemn ..poate este si umezeala mai mare se umfla lemnul devine mai stransa gaura ,,etc ...motive ptr care se ditrug cheile .

, Daca au bucse de metal si le mai si ungi cu ulei fin din cand in cand cheile sa rotesc usor si nu se forteaza asa nu se distrug nici dintii si nici plasticul nu se rupe .

 

Daca vinde cineva o chitara cu 50RON siare chei bune merita sa scapi de munca .

 

Sunt convins ca suna bine ptr Blues inclusiv cu slide .Am incercat demult chitara Orpheus ..erau si semiacustice ,solo si bass ..toate vopsite foarte "artistic ".

Asta din poze este chiar decenta din punct de vedere al vopsitului .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da Karpi sa stii ca arata bine pentru varsta ei! ;) Merci pentru sfaturi, amice! :)

 

Karpi:

Chitara are un sunet asemanator cu cele cu care canta si Django Reinhart ,,,nu mai tin minte ce denumire are acel tip de chitara ...se poate gasi pe "net " .

 

Karpi sa stii ca suna a Manush chitara. Stii tu ceva... :)

Edited by bandibalog
Link to comment
Share on other sites

Prima mea chitară a fost una fix la fel. Arăta binişor când am primit-o. După ce-am folosit-o ceva timp au apărut problemele. Gâtul s-a desprins de cutie, l-am rezolvat cu prenadez. Sub bridge nu avea nici un fel de întăritură. Sau dacă avea, nu-şi făcea treaba ca lumea, aşa că partea din mijloc a început să se lase. Datorită acestui fapt trebuia să bag nişte înălţătoare sub bridge, confecţionate din hârtie A4. Gâtul era solid. Ştiu că am pus şi corzi de 9 şi de 11 şi nu ţin minte să fi avut probleme.

Ştiu că am donat-o unui coleg de forum. Spunea că o recondiţionează, dar nu mai ţin minte nici cine era, nici dacă a mai făcut ceva cu ea.

 

@hemmy - exact aşa era bridge-ul la Orfeus.

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bandi, mie îmi place cum arată chitara aia.

Uite, vezi chitara din dreapta jos din pagina asta ? Fotografia este a unei chitare care a fost în Timişoara la vânzare, acum cca un an jumate, aproape doi, iar eu eram chitit s-o cumpăr ( 200 de lei cerea pe ea, găsisem pe okazii.ro anunţul ) Nu ştiu dacă sună bine sau nu, însă are un ... "vino-ncoa' " ( ca dealtfel multe din chitarele de pe saitul ăla din linkul meu ). Vorbisem cu omul la un moment dat, nu ne-am putut vedea la momentul ala, apoi s-a pierdut contactul şi nu mai ştiu de ea nimic...

 

Eu aş zice s-o pui la punct şi, dacă poţi, cât de aproape de stilul ei vintage. Că-i faină ! Măcar şi s-o pui pe perete...

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut și eu o acustică Orfeus. A fost cea mai proastă chitară din lume (ceea ce înseamnă că s-a potrivit cu mine, cel mai prost chitarist din lume). Nu avea truss-rod, deci după cca 7-8 ani, gâtul a început să i se îndoaie, iar chitara să falseze. I s-au rupt butoanele de la chei, i s-a făcut fărâme prăgușul, i s-au desprins lateralele... Am luat și diplomă la „Cântarea României” pe ea! Spre marea mea părere de rău, a ars într-o sobă de țară, în urmă cu niște ani. Nici căldură n-a dat suficientă! Doar fum a ieșit din belșug.

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Uite aici ceva mai ieftine, dar acceptabile: http://www.jhs.co.uk/guitartech.html. Asta, desigur, dacă nu te mulțumesc cele de la EugenRo2001.

Am avut și eu o acustică Orfeus. A fost cea mai proastă chitară din lume (ceea ce înseamnă că s-a potrivit cu mine, cel mai prost chitarist din lume). Nu avea truss-rod, deci după cca 7-8 ani, gâtul a început să i se îndoaie, iar chitara să falseze. I s-au rupt butoanele de la chei, i s-a făcut fărâme prăgușul, i s-au desprins lateralele... Am luat și diplomă la „Cântarea României” pe ea! Spre marea mea părere de rău, a ars într-o sobă de țară, în urmă cu niște ani. Nici căldură n-a dat suficientă! Doar fum a ieșit din belșug.

 

Nici căldură n-a dat suficientă!

 

:lol:

 

Ce ai fi vrut de la niste bucati de placaj pentru traforaj, foc de tabara?

Edited by bandibalog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.