www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bugera 6262 Infinium - Nevoie De Ceva Info


Thrashmetal
 Share

Recommended Posts

Salut,de ceva timp mi-am propus sa imi iau o statie pe lampi.Modelul pe care am pus ochii este Bugera 6262 infinium...a avut/are cineva headul?a avut vreo experienta neplacuta cu el?sau oamenii care se plang pe site-uri cu reviewuri sunt doar cei ce au avut parte de probleme cu seria veche.

Cabinet Harley benton vintage 30 de 2x12(cu dif. celestion vintage 30) a avut cineva?si pe acesta l-am vazut laudat si apoi vine cineva si spune ca nu e bun si ca te lasa imediat.Si la fel sunt curios de cat de bun e.

Link to comment
Share on other sites

6262 infinium e destul de fain, e copie dupa Peavey 6505. Sa stii ca totusi ca si sound se aproprie de original dar nu suna lafel. Peavey-ul il bate la fundul gol... dar pentru ce pret are e o alternativa excelenta si in plus ai sistemul infinium care iti permite sa te joci cu lampile cum vrei tu.

Ai putea sa incerci si combo-ul Peavey 6505+ (1x12) de 60w. Head-ul Bugera si cabinetul HBenton < combo Peavey (cel putin asta este parerea mea)... ai sa fii surprins de diferenta de pret intre Bugera 6262 si Peavey 6505+ 1x12 ... nu e foarte mare.

Link to comment
Share on other sites

cabinetul HB merita toti banii

legat de ampurile pe tuburi,sunt si marci care au probleme de conceptie sau de constructie,dar sunt si ciobani-chitaristi (complet atehnici) care ajung sa distruga ampuri,dupa acea se apuca sa scrie verzi si uscate pe net

 

un amp pe tub te poate lasa cu ochii in soare ORICIND,sa nu uitam ca tuburile au filament care se poate arde ,sa nu uitam ca LAMPA este prima componenta activa,folosita in electronica,de acea au aparut tranzistorii si integratele ,sa se renunte la multe inconveniente datorate aparaturii cu tuburi(gabarit mare,durata de viata limitata a tuburilor,consum energetic mare,disipatie de caldura,fragilitate si altele)

Cel mai bine este sa probezi cind vrei sa cumperi ceva!!!

 

 

p.s. cu 2200lei nu poate oferi nimeni calitate mare,e un compromis...

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu am 6262 fara infinium...inca nu imi pare rau ca l-am luat, dar sa te gandesti asa....face ceva mai mult decat banii care ii dai pe el, dar nu atinge un head de 1000 eu ca si sound...insa nici departe nu e. Pana la urma indiferent pe ce scula canti, daca nu sti ce vrei de la ea, nici ea nu va sti ce sa iti ofere.... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

În ce sens? Se aude mai tare? Are mai puțin zgomot? Sau doar îți place ție mai mult?

 

Ma refeream la acel "growl".

 

De auzit mai tare... asta nu se va intampla pt ca Bugera-ul are 100w iar Peavey-ul (combo) 60w. Sincer sa fiu 50w sunt mult mai multi decat ai nevoie ca sa suni ok. Mai ales ca un tube amp trebuie dat tare ca sa scoti un ton sanatos (acum depinde si de ce canti), iar un Bugera de 100w dat peste jumate la volum iti da varul jos de pe pereti.

Cu tot respectul, nu poti spune ca un amp de tip clona suna mai bine ca originalul (cel dupa care a fost clonat). :)

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la acel "growl".

Care e o proprietate a amplificatorului sau a percepției ascultătorului?

 

un tube amp trebuie dat tare ca sa scoti un ton sanatos

De ce?

 

nu poti spune ca un amp de tip clona suna mai bine ca originalul

Păi dacă nu sună identic înseamnă că nu e clonă.

Și oricum propozițiile de tip "X sună mai bine decât Y" nu au sens. De câte zeci de ori trebuie să reamintim asta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiam forumul este un loc unde se posteaza opinii, impresii...

Asta a fost impresia mea ca un combo 6505+, chiar si cu un singur difuzor este superior din punct de vedere sonic unui Bugera fie el combo 2x12 sau head cu un 2x12 (iar aici nu ma refer ca volum :))) ). Repet, parerea mea!

Userul "Trashmetal" a vrut sa auda opinii iar eu am oferit-o pe a mea. :P

 

Adevarat nu prea ai cum sa spui ca X e mai bun ca Y pentru ca fiecare va fi subiectiv. :D

Cel mai bine sa le testeze pe amandoua :)

 

Toate cele bune si o seara faina tuturor!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bai, de unde le scoateti p-astea cu "sunet de mii de euro"?

Mai nou, "calitatea sunetului" se masoara in mii de euro?

Nu cumva ati ascultat, recent, cativa condensatori? :facepalm:

 

Din cate stiam forumul este un loc unde se posteaza opinii, impresii...

Asta a fost impresia mea ca un combo 6505+, chiar si cu un singur difuzor este superior din punct de vedere sonic unui Bugera fie el combo 2x12 sau head cu un 2x12 (iar aici nu ma refer ca volum :))) ). Repet, parerea mea!

Userul "Trashmetal" a vrut sa auda opinii iar eu am oferit-o pe a mea. :P

 

Adevarat nu prea ai cum sa spui ca X e mai bun ca Y pentru ca fiecare va fi subiectiv. :D

Cel mai bine sa le testeze pe amandoua :)

 

Toate cele bune si o seara faina tuturor!

Pe ce este bazata opinia asta?

Pe pret?

Link to comment
Share on other sites

Și oricum propozițiile de tip "X sună mai bine decât Y" nu au sens. De câte zeci de ori trebuie să reamintim asta?

Ce te mai cotârbã si pe tine !!!!

Cum sa nu aiba sens!? Problema este ca nu intelegi. pt ca te incapatanezi sa pui mana pe instrument si sa faci teste. O sa constati diferente nete intre doua amplificatoare iar unul din ele va fi mai aproape de "gusturile tale muzicale" . De exemplu unul foarte familiarizat cu un anumit gen de muzica , sa zicem blues, va putea spune ca "unul suna mai bine decat celalalt", pt ca referinta este genul de muzica. Stie cum ar trebui sa fie un sunet de chitara pt blues folosind chitara X si amplificatorul Y, care-i ofera confortul / feeling-ul sa cante blues.

Nu incerca sa duci in abstract un rationament foarte simplu si care se bazeaza pe o educatie a auzului formata prin incercari repetate a tot felul de scule . Cei care au testat de la cele mai pretentioase scule la cele mai slabe , pot emite opinii pertinente. Altfel,...despre ce discutam ??? Aici nu este vorba despre vreo stiinta exacta. So.....?

 

Bai, de unde le scoateti p-astea cu "sunet de mii de euro"?

Mai nou, "calitatea sunetului" se masoara in mii de euro?

Pretul (corect) al unui amplificator spune multe despre calitatea componentelor si a montajului.

Spune tu , te rog , cum trebuie apeciata calitatea sunetului . Cum iti dai seama ca un sunet est bun ?

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu propun sa ne punem la semnatura ce scule am folosit de-a lungul timpului. Conditia ar fi sa fi stat cel putin o saptamina cu scula in posesie, ca sa stii ce vorbesti. Si sa punem o conditie obligatorie ca emitatorul opiniei sa precizeze scopul .

De exemplu:

" Parerea mea e ca Laney Lionheart e mai bun decit Fender Chanpion 600 PENTRU POP-ROCK"

" Eu am avut JCM800 si SLO, si pentru metal merg amindoua, desi JCM e mai spre Slayer iar SLO e mai 80's"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pretul (corect) al unui amplificator spune multe despre calitatea componentelor si a montajului.

Spune tu , te rog , cum trebuie apeciata calitatea sunetului .

Tocmai, pretul corect, nu cel din magazine. Daca dai mii de euro pe un amplificator, nu ai garantia ca este si foarte bun, motiv pentru care nu cel mai scump este si "cel mai bun" (nu ca ar exista asa ceva).

Nu trebuie sa dai foarte multi bani ca sa ai un amplificator care sa iti placa/te multumeasca (acesta este singurul lucru care conteaza).

Un amplificator trebuie apreciat dupa sunet si dupa cat de bine rezista (parerea mea), poate sa fie pe lampa/tranzistor/hibrid, nu conteaza atata timp cat sunetul este placut si este construit bine (atat montajul, cat si arcasa).

Eu nu vreau sa fac reclama sau, din contra, antireclama vr-unei firma, dar, nu doar sunetul conteaza (evident, este crucial in alegerea unui amplificator), e important sa il mai poti folosi si dupa 1 an, 2, 3, 4, fara interventii.

Si, ca sa raspund intrebarii initiale, eu nu as lua Bugera, indiferent de cum suna (ceea ce este subiectiv), deoarece nu poti sa faci un head cu componente foarte bune (care, evident, contribuie la calitatea produsului final) la pretul ala (care contine si TVA si adaos comercial, deci nu este pretul "real")

Nu zic ca sigur o sa pateasca ceva, dar este, totusi, de luat in calcul (nu stiu care esta probabilitatea, in orice caz, mai mare decat am vrea).

Link to comment
Share on other sites

In primul rand va multumesc pentru info.

1-pana acum am avut ocazia sa incerc mesa single rect ,bugera 333xl ,6262 , 6260 si am asistat la proba de sunet la un ENGL fireball si un savage.(din pacate nu am avut norocul de a imi bucura urechile cu un 5150 sau 6505/6505+).dpdv al sunetului,sincer sa fiu, mi-a placut cel mai mult 6262-ul(merge bine cu ltd ec-401 al meu,se intelege bine cu mahon si emg81).din ce am auzit in review-uri pe YT, 6505 se apropie cel mai mult de cerintele mele(dar momentan nu imi permit asa ceva,si nici intr-un viitor prea apropiat).

2-sunt de acord,banii inseamna si calitate(a componentelor nu a sunetului,eu de exemplu nu m-as gandi de 2 ori daca mi s-ar pune in fata un 6262 si un mesa single sau dual rect,prefer bugera la sunet,pentru urechea mea merge mai bine). nu dai acei 1000-2000 si ceva de euro doar pe calitate,dai si pe firma dar tot merita.Valeriu,ai dreptate "Si, ca sa raspund intrebarii initiale, eu nu as lua Bugera, indiferent de cum suna (ceea ce este subiectiv), deoarece nu poti sa faci un head cu componente foarte bune (care, evident, contribuie la calitatea produsului final) la pretul ala (care contine si TVA si adaos comercial, deci nu este pretul "real")" motiv pentru care am si facut acest post dar sunt in situatia in care trebuie sa fac neaparat un upgrade(macar pentru urmatorii 2-3 ani),acum am un half stack fender fm 100 si aproape am terminat materialul cu formatia , trebuie sa incepem sa inregistram ceva si peste vreo 3 luni sa cantam si am nevoie de o statie sa sune si sa ma tina macar 2 ani fara sansa prea mare sa pateasca ceva

3-Vlad Telea de la Goodbye to Gravity are unul din 62-uri.am uitat exact care 6262 sau 6260.Povestea de headul lui,la un concert un bassist s-a impedicat de ceva si a dat peste stackul pe care statea headul,headul a picat de pe scena de la vreo 3m,pe pamant si a zis ca nu a patit nimic,Pe YT la fel,destula lume care spunea ca l-a avut de 2-3 ani si nu au avut nici o problema cu el(cele vechi nu infinium,infinium se spune ca sunt peste calitatea celor vechi),dar de asemenea sunt si oameni care spun ca au avut probleme cu ele si (ce-i drept,la video cu mesa/peavey/engl nu am vazut oameni sa se planga de ceva).

Ma voi mai gandi ,nu vad alta alternativa,poate combo-ul peavey dar mai intai trebuie sa vad cum suna

Link to comment
Share on other sites

Tocmai, pretul corect, nu cel din magazine. Daca dai mii de euro pe un amplificator, nu ai garantia ca este si foarte bun, motiv pentru care nu cel mai scump este si "cel mai bun" (nu ca ar exista asa ceva).
Iti zic cu mana pe inima,ca opinia ta este un pic gresita. Daca dai mii de euro pe un amplificator iar constructorul este serios(adica,inca mai este pe piata dupa niste zeci de ani de productie), vei fi sigur ca este foarte bun functional. Cu placutul este alta treaba . Cu un amplificator Fender Twinolux nu ai cum sa canti metale.Dar amplificatorul sigur , este foarte bun si cu un ton extraordinar pt blues. Cand se spune "extraordinar" inseamna ca o majoritate importanta a chitaristilor de blues, recunosc calitatile acelui sunet produs de Fender Twinolux. Vorbind de brand-urile cunoscute (Marshall,Mesa,Peavey, ...etc) , pretul din magazin este cel corect (aprox. 100% mai mare decat costul de productie) .Daca un amplificator costa in magazin 4000 Euro, productia lui poate costa cca. 2000. Incepand din acest punct apar niste probleme strict comerciale, fara de care nu am putea sa avem acces la amplificatoare intr-un magazin oarecare . Mai sunt si alti producatori care sunt mult mai custom , Two Rock, Fuchs,Dumble( a produs prea putine din pacate),Kingsley ,Gabriele Tone (un producator roman care are succes in USA),etc care sunt la alta categorie si cu productii mult mai mici decat brand-urile consacrate. Si este absolut firesc sa creasca preturile la produsele lor pt ca acesti mici producatori consuma mai multi bani pt a produce un amplificator , comparativ cu ceilalti. Aici apar alte probleme . Nu prea se nimeresc doua amplificatoare de acelasi tip , sa sune absolut la fel. Un astfel de producator nu are aceleasi resurse materiale,tehnologice sau de evaluare a calitatii din toate punctele de vedere si nu numai sonor. Lucrurile sunt complicate din toate punctele de vedere si nu numai constructiv . TVA-ul si alte taxe nu intra in buzunarul producatorului. Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

din pacate nu am avut norocul de a imi bucura urechile cu un 5150 sau 6505/6505+).dpdv al sunetului,sincer sa fiu, mi-a placut cel mai mult 6262-ul

Ok.Cred ca este vorba mai mult de "fashion" .La vremea cand a aparut sigle rectifier , nu erau sound-urile de acum.

Poate ai ocazia sa testezi un Triple Rectifier . Se gasesc si la noi destule .

Dar oricum, Bugera este un brand care produce amplificatoare cu un sound fara concurenta pt pretul lor. Daca se mai si modeaza un pic, chiar poti avea sunetul care-ti place .

Problemele la Bugera sunt legate de montaj si nu de sunet. Dar nu este un impediment major.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Ploiestiul este un oras mic si lipsit de "metal".Putin probabil sa prind ocazia sa incerc un dual/triple rectifier sau un mark V.Pana acum am vazut statii doar de la formatiile la care am cantat in deschidere.acum sunt foarte curios de cum suna combo-ul 6505+.Are cineva?

Link to comment
Share on other sites

Combo-ul de 1x12 suna foarte fain, dar trebuie sa il probezi cel mai bine ca sa te asiguri ca e ceea ce iti doresti cu adevarat, nu sa mergi doar pe mana celor care il au sau l-au avut.

 

Stiu ca e posibil sa ma injure multi pentru ca postez asta, spunand ca nu e o comparatie ca la carte, dar asculta inregistrarea asta de un minut jumate intre un Bugera si un Peavey. Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Totusi, de ce nu vrei sa iti faci un amp la comanda? Este posibil sa coste ceva mai mult decat unul de magazin (unul mai ieftin, ca sigur ar fi mai ieftin decat Mesa, Marshall, Peavey etc.), dar garantez ca rezultatul va fi mult peste.

Motive: - Ar fi facut pentru gustul tau, exact dupa cerintele tale, va suna cum vrei.

- Vei stii exact ce e in el, deci nu risti sa te pacalesti cu vr-o "chinezarie".

Sunt, evident, si dezavantaje (precum timpul destul de lung de asteptare si pretul unei eventuale revanzari), dar eu consider ca sunt mai putin importante comparativ cu beneficiile.

Link to comment
Share on other sites

Stiu cum suna statia,eu vroiam sa stiu daca as putea sa ma bazez pe ea vreo 2 ani.Statia la care as merge e 6505+ head dar costa prea mult pt buzunarul meu asa ca 6505+ 112 ar fi urmatorul lucru bun.din ce am vazut in reviewuri difuzorul cu care vine nu e cine stie ce(deci nu as putea sa pun un celestion v30 imediat ce il primesc din cauza la garantie) dar am vazut ca multi folosesc un cabinet la el pt sunet mai bun

Link to comment
Share on other sites

Difuzorul intradevar nu este exceptional, dar poti face un modding interesant si anume sa il duci la mester sa iti faca head din combo. Sau bineinteles cum ai zis si tu conectezi un alt cabinet la combo asa cum e el si ai rezolvat problema.

In mod cert te poti baza pe garantia de la magazin :)).

Urca in tren si vino pana la Bucuresti intr-o zi si testeaza-le pe amandoua, Peavey e la McMusic iar Bugera la magazinul muzica pe Calea Victoriei... distanta dintre magazine e gen 5 minute de mers pe jos.

 

Sau mai poti bineinteles sa urmezi sfatul lui Valeriu si sa iti dai o comanda pentru o clona desi fara suparare, nu mai tin minte pe cine am rugat la un moment dat ca sunt mai multi mesteri in ampuri aici pe rgc, s-a oferit sa construiasca pentru un pret un pic mai mic decat un Bugera nou... dar cum diferenta de bani nu a fost mare am zis ca mai bine nu.

Link to comment
Share on other sites

Difuzorul intradevar nu este exceptional, dar poti face un modding interesant si anume sa il duci la mester sa iti faca head din combo. Sau bineinteles cum ai zis si tu conectezi un alt cabinet la combo asa cum e el si ai rezolvat problema.

Cand vine vorba de difuzor, tu propui un alt cabinet? Daca incinta e ok, mai bine se schimba doar difuzorul. Dar... de ce ar trebui schimbat difuzorul?

Link to comment
Share on other sites

Pai el spunea ca se gandea la un upgrade la difuzor cu un v30, dar daca achizitioneaza statia de noua, nu e o idee buna deoarece isi poate pierde garantia magazinului. De aceea sugerasem ca se poate sa conecteze un cabinet separat (cu un alt difuzor inauntru).

Poate e mai bine sa cante pe statie o perioada asa cum este ea, si eventual in timp sa faca alte modificari.

 

Edited by slashlord03
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.