www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Conectare Led La Chitara !


betta93cosmin
 Share

Recommended Posts

Zilele trecute ma jucam cu o bricheta cu LED si mi-a trecut ideea de a pune unul pe chitara electrica stratocaster undeva pe la pickguard

 

Stiu ca este posibil !

 

 

Intrebarea mea este : Poate fi intermitent , in functie de semnal ? :tardlol: Poate influenta intr-un mod rau ?

 

 

Astept pareri despre idee ,imagini , scheme , video ,orice !!!! :erik-rock:

SERVUS TOC ! :drunk:

Edited by Cosu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sa pui o bricheta pe chitara langa doza de bridge si cand dai cu pana sa iasa scantei...si daca ii dai cu riff-uri sa se aprinda...ce marfa ar fi. sau mai bine presari praf de pusca pe pickguard. iar pe grif sa ii pui pucioasa .poate pui si o instalatie cu benzina, sa arunci cu flacari, asa o sa poti canta si tu "arpegios from hell" :rock:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zilele trecute ma jucam cu o bricheta cu LED si mi-a trecut ideea de a pune unul pe chitara electrica stratocaster undeva pe la pickguard

 

Stiu ca este posibil !

 

 

Intrebarea mea este : Poate fi intermitent , in functie de semnal ? :tardlol: Poate influenta intr-un mod rau ?

 

 

Astept pareri despre idee ,imagini , scheme , video ,orice !!!! :erik-rock:

SERVUS TOC ! :drunk:

 

Adica vrei sa pui un LED undeva pe la pickguard ?

 

Poti pune si mai multe LED -uri montate in pickguard dar numa unde ai cavitate in corp sub "garda de protectie contra ciupiturilor ".

Dar daca faci gauri in corp poti monta cateva sute de LED-uri .

Le poti comanda cum vrea muschi tai ,,,

 

GOOGLE ...LED schematics ......LED Guitar Body Schematics ...... LED within guitar body , LED fret indicator

 

 

 

Daca cumperi o lanterna ptr bicicleta ..din tipul acel acare are 5 LED-uri ce are vre-o 5 "programe " ...Lumina continua , Si fuga de lumini cu diferite viteze ., intermitent toate , etc ..... cu acesta poti sa "draiv-uiesti " LED-uri .

 

cauti ceva " .Bicycle flashing /blinking strobe light LED schematics "

https://www.google.ro/search?um=1&hl=ro&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.41248874,d.d2k&biw=1024&bih=629&q=Bicycle%20%20flashing%20%20%2Fblinking%20strobe%20light%20%20LED%20schematics&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw&ei=wuMAUZfSJa6o0AWowoDYDA

Mai trebuie un circuit " audio trigger"..... ..".voice operated switch" ...ca sa comanzi cumva "palpaitoarea cu 5 LED-uri"

 

LED-urile le scoti de pe placa lanternei ca apoi sa le legi prin fire de lagatura ca sa le poti plasa unde vrei ...

 

scheme cu LED-uri sunt cu sutele ...

 

dar cel mai simplu sa folosesti circuitul de la o lanterna de bicicleta

 

Poti sa faci sute de tipuri de lumini dinamice comandate cum vrei tu ..sunt scheme pe net ...\

 

de ex :

Voice-activated LED flashing lights circuit diagram

 

http://www.8085projects.info/post/Voice-activated-LED-flashing-lights-circuit-diagram.aspx

 

Sound sensor circuit diagrams

 

http://www.circuit-finder.com/categories/sensor/sound-sensor/page-1

 

cauti citesti te documentezi ..te hotaresti , mai auzi /citesti pareri idei..apoi faci ceva realizabil ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

hmm

 

e cheezy, dar e de show.. ceva in genul ce-ai zis tu, dar foarte rudimentar:

 

 

ignore the folk-rock music acustic-percutiony stuff :)

 

Eram si eu mai tanar pe atunci :) sunt doua led-uri de la brichete. Unul aproape blocat intre doza de neck si grif, si unul intre corzi la headstock. Cel de la pickguard era foarte foarte aproape lamela care inchidea circuitul, astfel reactiona la vibratii sau la attack mai puternic, desi uneori ramanea blocat pe on, sau pe off.

 

Cel de la headstock era mereu on, cand il impingeam putin spre corzi.

Edited by comanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube ceva in genu' as vrea

 

He he !... Eu când am montat kitul amplificatorul meu VIOTUBEAMP am pus, legat de traful de ieşire, în serie, un mic lanţ de leduri în interiorul amplificatorului şi reacţionează ca în videoul ăsta, în funcţie de semnalul ce-l primeşte şi de volumul Master-ului... :)

 

Late edit : se vede ca in imaginea de mai jos, din semnătură...

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu as pune un VU-metru pe grif. Nu am gasit niciun exemplu pe youtube ca sa vad cum ar arata dar cred ca ar fi cool.

Dezavantajul este ca trebuie sa mesteresti la grif, ceea ce nu e tocmai usor daca chiar tii la chitara aia.

As baga niste LED-uri din astea:

http://www.soselectronic.ro/?str=371&artnum=51286&name=kingbright-l-1334gt

pe care poti sa le pilesti astfel incat sa se potriveasca perfect pe curbura grif-ului.

Mai departe un amplificator operational legat la iesirea chitarei, iar semnalul preluat de un microcontroler (Atmel sau Microchip dupa preferinte) care controleaza LED-urile.

 

Ceva de stilul:

doar sa clipeasca in stil UV.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.