www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Chitara Cu Istorie


skoda73
 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca am postat bine topicul,daca nu imi cer scuze.

I-am promis lui Stratosaurus ca-i prezint o "vechitura" deosebita.

Iata povestea:

Este o chitara unicata facuta pe model de vioara de catre luthierul Iosif Szilagyi ( a fost un luthier specializat in constructia contrabasilor ,violoncelelor si a viorilor )nu prea cunoscut deoarece 95% dintre instrumentele construite de el sant in strainatate.Locuia in orasul Zlatna,a decedat in 1975 sau 1976. A construit in total 4 chitare,cel putin dupa informatiile furnizate de sotia lui(decedata si ea in 1998) Comunist convins, a construit aceasta chitara pentru a fi prezentata la "conferinta " ARLUS in 1956 (ARLUS= Asociația Românã pentru strângerea Legãturilor cu Uniunea Sovieticã=verificabil pe Wikipedia) din aceasta cauza chitara este personalizata cu insemne comuniste= steaua sovietica si inscriptia "ARLUS".

Si iata si niste poze:

post-16679-0-51872100-1358787062_thumb.jpg

post-16679-0-95324600-1358787078_thumb.jpg

post-16679-0-48685500-1358787092_thumb.jpg

post-16679-0-06683700-1358787104_thumb.jpg

post-16679-0-67157900-1358787151_thumb.jpg

post-16679-0-96927600-1358787166_thumb.jpg

post-16679-0-14801400-1358787183_thumb.jpg

post-16679-0-79938500-1358787196_thumb.jpg

post-16679-0-51779000-1358787213_thumb.jpg

post-16679-0-39641500-1358787229_thumb.jpg

post-16679-0-09044600-1358787247_thumb.jpg

post-16679-0-37902600-1358787267_thumb.jpg

post-16679-0-00874500-1358787296_thumb.jpg

post-16679-0-82564600-1358787310_thumb.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Interesanta lucrare.

E o chitara archtop, pare foarte asemanatoare cu asta:

http://www.ebay.de/itm/Framus-Archtop-in-neuwertigem-Zustand-/271141288173?pt=Gitarren&hash=item3f2147b8ed#ht_5102wt_1112

interesant este tailpiece si bridge-ul.

 

Chestia asta cu "comunist convins" nu prea o cred, pur simplu asa a fost comanda, sa faca un instrument cu tematica.

Pe vremea aia multe lucruri le faceam pentru ca asa trebuia, sa nu ne ia la ochi organizatia de baza sau Secu'....

Link to comment
Share on other sites

Frumos instrument, este in posesia ta ?

Interesant reglajul pentru action.

 

DA e in posesia mea de16 ani,acum vreo 7 ani eram in impas de bani am vandut-o cu 500 Euro,dupa doua luni am rascumparat-o cu 550.

Topul si lateralele sant din lemn solid,si spatele asa pare dar n-as jura.

Edited by skoda73
Link to comment
Share on other sites

Interesanta lucrare.

E o chitara archtop, pare foarte asemanatoare cu asta:

http://www.ebay.de/i...#ht_5102wt_1112

interesant este tailpiece si bridge-ul.

 

Chestia asta cu "comunist convins" nu prea o cred, pur simplu asa a fost comanda, sa faca un instrument cu tematica.

Pe vremea aia multe lucruri le faceam pentru ca asa trebuia, sa nu ne ia la ochi organizatia de baza sau Secu'....

 

 

Intradevar seamana,dar acea de pe e-bay e mai "proaspata"

 

Tipul chiar era comunist pe ideologia de baza,nu la ce s-a ajuns la noi,cel putin dupa spusele lui nevasta-sa

Link to comment
Share on other sites

Mi-a amintit de o chitara a unui elev de-al meu...foarte similara gen viola.

 

http://ro.wikipedia....wiki/Arpeggione

Intradevar seamana! Dupa cate stiu eu viola are corpul putin mai mare,dar dupa cum am specificat,luthierul respectiv construia instrumente de gen viola,sincer nu stiu dupa ce tipar s-a orientat,findca la vremea respectiva erau foarte putine chitare la noi in tara,de pilda foarte putini producatori folosesc la acustica grif de clasic(bine am zis cu griful?)

Link to comment
Share on other sites

Ciudata improvizatie a gasit lutierul sa faca punand cordarul peste calus..., a descoperit el ceva..., investigam! :)

Poate ne spune skoda73 daca are..., pop (popic nah :)).

 

Daca-mi explici mai detaliat ce este popic-ul o sa-l caut!!! daca are...daca n-are.....

 

 

M-am documentat,NU ARE POPIC(daca va referiti la un ''betisor'' infipt intre fata si spate)

Edited by skoda73
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa piesa construita de acel lutier, sunt curios cum suna deoarece calusul are o pozitie speciala in stransa legatura cu pop-ul..., in fine..., detalii...

 

Momentan are corzi de chitara electrica pe ea, am fost sfatuit de un luthier din Tg-Mures sa le schimb chiar din cauza lipsei acelui ''betisor-popic'',find foarte mare forta de apasare cu corzile de acustica a calusului pe top, totusi si cu astea are o rezonanta deosebita.

Link to comment
Share on other sites

Momentan are corzi de chitara electrica pe ea, am fost sfatuit de un luthier din Tg-Mures sa le schimb chiar din cauza lipsei acelui ''betisor-popic'',find foarte mare forta de apasare cu corzile de acustica a calusului pe top, totusi si cu astea are o rezonanta deosebita.

 

Rezonanta vine si de la faptul ca este veche si s-a uscat si mai bine lemnul... Nu-i asa ca este foarte usoara? ;)

Apropo, ca fapt divers, cum il cheama pe lutierul - fost angajat Hora?

Link to comment
Share on other sites

O chitara archtop e construita sa functioneze cu corzi metalice. Tocmai forma arcuita a topului ii confera rezistenta la apasare...

Nu te contrazic,luthierul respectiv e un fost angajat a SC HORA SA Reghin ,dar e specializat in constructia cobzelor(construieste niste cobze de-ti vine sa le pui sub perna sa dormi cu ele)eu am respectat sfatul lui :)

 

Cobza are fata corpului plana, spre deosebire de aceasta chitara care are fata convexa. Tensiunea de apasare ale corzilor pe corpul cobzei este diferita de tensiunea de apasare a corzilor pe corpul acestei chitare. De asemenea, difera si distributia efortului pe suprafata celor doua corpuri. Eugen are dreptate.

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Rasp. pt.

IbanOzzy

 

 

 

Intradevar e foarte usoara fata de chitara mea Lag D400 ,macar ca si aia e ''foarte uscata'',vara trecuta a trecut printr-un incendiu,sa prajit ca lumea.

 

Pe luthier il cheama Lorinczi Gyorgy(Gheorghe) si el m-ia ''resuscitat'' Lag-ul dupa incendiu.Si sant multumit de rezultat. :ok:

Edited by skoda73
Link to comment
Share on other sites

Oare ar functiona? Daca as avea un arcus chiar as incarca.Si daca ma gandesc bine am un coleg cu vioara...........

 

sigur... eu ma jucam pe chitara mea, cu corzi flatwound la vremea aceea si mergea foarte bine arcusul, dar nu puteam sa-l manevrez din cauza formei chitarei... insa la asta n-o sa fie problema - distanta mare fata de corp, plus un corp ingust care permite, presupun ca are si putin radius. mie mi se parea insuportabila mi-ul subtire.. in rest era ok... mergea de-un experimental sau ca drona :D

doar sa-i pui flatwounds ca se aude si aiurea si se si strica imediat arcusul...

si sa stergi apoi corzile ca ramane sacaz pe ele :P

 

cica si-a construit-o singur.. pare a fi un grif de chitara pus la violoncel.. ceva de genu

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Acum observ doar, fret-urile sunt din lemn sau doar metal mai ruginit?

 

Nu as stii cat sa-ti spun, sunt oameni care evalueaza astfel de instrumente, desi costa putin afli un pret realist si poate te si indruma spre o licitatie, ceva...

 

Freturile nu sant din lemn nici ruginite,sant din cupru ;)

Link to comment
Share on other sites

Pe luthier il cheama Lorinczi Gyorgy(Gheorghe) si el m-ia ''resuscitat'' Lag-ul dupa incendiu.Si sant multumit de rezultat. :ok:

 

Este mester mare omul . Chitara clasica pe care mi-a reparat-o a avut fata din sus crapata in doua de pe langa partea dreapta a imbinarii gatului pana la cordar . Dupa ce a fost prin mainile lui nici macar urme nu au ramas , si intradevar , mare lutier . Dar daca il cunosc bine cred ca te-ar sfatui sa nu vinzi acest instrument :) .

 

Ii putin offtopic dar pentru eventualii curiosi de Lorinczi Gyorgy

http://www.youtube.com/watch?v=Xk1wdfp42WM

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Este mester mare omul . Chitara clasica pe care mi-a reparat-o a avut fata din sus crapata in doua de pe langa partea dreapta a imbinarii gatului pana la cordar . Dupa ce a fost prin mainile lui nici macar urme nu au ramas , si intradevar , mare mester de cobze . Dar daca il cunosc bine cred ca te-ar sfatui sa nu vinzi acest instrument :) .

 

Ii putin offtopic dar pentru eventualii curiosi de Lorinczi Gyorgy http://www.youtube.c...h?v=Xk1wdfp42WM

RECTIFICARE.

Lorinczi Gyorgy nu face cobze ci instrumente din FAMILIA LAUTEI SI A CHITAREI.

90% din instrumentele mele sunt custom made de catre acest luthier.

Colaborez cu el de ani de zile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.