www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reglaj Doze


GuitarSilviu
 Share

Recommended Posts

Sa moara bibi daca inteleg ce drac cauta *brandul* chitarii in intrebarea ta.

 

As zice ca cele mai importante is outputul dozelor, calibrul corzilor (si acordajul) si lemnaraia chitarii. Ah, si cursa tremoloului, daca e cazul.

 

Le reglez cand cumpar chitara, cat mai sus se poate fara sa se auda "murdar" sau sa le pleznesc prea des cu coarda. Si acolo raman.

 

La ochi, vreo juma de centimetru (pe o chitara rosie :rcain: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa moara bibi daca inteleg ce drac cauta *brandul* chitarii in intrebarea ta.

 

As zice ca cele mai importante is outputul dozelor, calibrul corzilor (si acordajul) si lemnaraia chitarii. Ah, si cursa tremoloului, daca e cazul.

 

Le reglez cand cumpar chitara, cat mai sus se poate fara sa se auda "murdar" sau sa le pleznesc prea des cu coarda. Si acolo raman.

 

La ochi, vreo juma de centimetru (pe o chitara rosie :rcain: )

Fenderu are o inaltime , Paul-u are o inaltime ,Ibanezu are o inaltime

 

Aproximativ la nivelul suprafetei tastierei.

 

Asa sus ?

Link to comment
Share on other sites

M-am tot jucat si eu cu ale mele pana mi-a convenit sunetul produs, asa cum a spus si George M. Important e ca, tinand coarda apasata pe ultima tasta, aceasta sa aiba cel putin 2mm distanta fata de doza. Mare atentie cat de sus le ridici ; mie mi s-a intamplat ca doza sa iasa dupa surubul de reglare si a trebuit sa desfac pickguardul ca sa remediez problema. Am exagerat putin cu ridicatul.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-am tot jucat si eu cu ale mele pana mi-a convenit sunetul produs, asa cum a spus si George M. Important e ca,tinand coarda apasata pe ultima tasta, aceasta sa aiba cel putin 2mm distanta fata de doza. Mare atentie cat de sus le ridici ; mie mi s-a intamplat ca doza sa iasa dupa surubul de reglare si a trebuit sa desfac pickguardul ca sa remediez problema. Am exagerat putin cu ridicatul. :D

 

Poate sa-ti iasa doza ( sa cada) de pe filetul surubului daca o cobori prea mult, nu daca o ridici. :confused:

 

@GuitarSilviu, atentie cat o ridici, sa nu atinga coarda (in vibratie fiind) pe doza, cu coarda apasata la ultima tasta. Cum s-a mai raspuns.

Eu le tin asa cum a descris si impaiatu asta :D mai sus, la 2 mm .

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Pentru blues vazusem niste domni care faceau urmatoarea smecherie: lasau doza mai jos si ridicau polii ajustabili.Ceva de genul asta http://i231.photobuc...p/73283BP_2.jpg .

Fa cum ti-a zis George M.Ca surubelnita avem toti acasa.Ajustezi pana suna cum iti doresti.

Edited by radu_guitar96
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://analfabeti.ro...rect-dupa-de-pe

Până și idioții de pe Softpedia râd de voi: http://forum.softped...-de-pe-vs-dupa/

Poa' sa să rada cat vor.;) Deocamdata nu suntem pe un forum de gramatica limbii romane. Asta e; s-a mai rasucit Pruteanu o data.

Deocamdata vorbim de reglatul dozelor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vand cazmale speciale pt. dezgropat morti. Preturi fara concurenta.

 

Totul a plecat de la gresala mea, scuzabila avand in vedere ca sunt de la tara.

Am inteles interventia lui FiveSeven pt. ca si pe mine ma zgarie pe ochi anumite chestii (de ex. un topic numi "Bassit caut trupa" :)) ).

Asta nu ar fi singurul. Dar nu asta conteaza ci faptul ca atata vreme cat ne transmitem mesajul, e in regula.

Greselile, in scris, se pot face din mai multe cauze dar indiferent de ele este pacat sa deturnam discutiile si sa le transformam in zanzanie. Si nu zic asta ca sunt un abonat al greselilor ortografice sau gramaticale ci ca asta e convingerea mea.

 

Cu stima,

Ghandi. :))

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Sper ca am postat unde trebuie , in caz ca nu rog un moderator sa mute topicul unde ii e locul.

 

Am o intrebare ...voi cam la ce inaltime fata de corzi tineti dozele pt un sunet mai agresiv ? (chitara ibanez)

 

Dat pt blues ? (chitara ibanez )

 

Sunetul agresiv este agresiv si ptr manele si ptr muzica usoara si ptr blues si ptr rock de toate felurile ..

 

Depinde de doza ...de campul magnetic al dozei ..

 

Depinde de proprietetile magnetice ale corzilor ..si de grosimea corzilor

 

De exemplu l aStrat cu dozele vintage daca ridici prea aproape de coarda apar distorsiuni serioase si probabil se satureaza ceva si in magnetul AlNiCo ...prin incercari gasesti distanta ptr un "timbru ideal " ..( este vorba de distorsiunile dozei ..fara nici un alt disopozitiv !!! )

 

In orice caz doza neck se lasa mai jos fata de cea de bridge ...

 

la bridge amplitudunea oscilatiei este mai mica decat la neck ..

 

Doza neck prin testari reglezi ca sa ai volum aprox egal cu cea bridge ,,si sa nu ai volum prea mare cand canti peste octava ( dupa tasta 12 in sus )

 

Doza midle se regleaza dupa gust ca sa ai soundul clean ptr acompaniament dar sa ai si volum suficient ca sa apara acel sound sopecific al dozelor legate in antifaza la selectarea pozitiei 1+2 sau 2+3 ..

 

Pana la acest punct a fost vorba de sound "clean" ..cel al dozei ..fara distosriuni din amplif ...saiu alte scule ...doar cat distorsioneaza doza ....( campul magnetic in jurul dozei nu este uniform .asa ca oscilatia coarzii poate sa treca .prin portiuni "neliniare " ale campului magnetic cea ce cauzeaza distorsiuni in traducerea oscilatiei in curent electric ....).

 

Cu distors cu gain mare se egaleaza se uniformizeaza cam totul suna murdar sau bogat dar nu agresiv ..

 

Agresiv ar fi soundul de hardrock un sunet cu medii multe mai mult crunch decat ultra distorsionat ..sunet relativ urat ...dar daca vrei agresiv ..

 

 

Ce zici tu ca ar fi agresiv ? ..am vazut ca mai nou cei tinreri numesc agressiv soundul "soft" cel "scoop " doar ca nu soundul este agresiv ci modul de cantat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Vand cazmale speciale pt. dezgropat morti. Preturi fara concurenta.

 

Totul a plecat de la gresala mea, scuzabila avand in vedere ca sunt de la tara.

Am inteles interventia lui FiveSeven pt. ca si pe mine ma zgarie pe ochi anumite chestii (de ex. un topic numi "Bassit caut trupa" :)) ).

Asta nu ar fi singurul. Dar nu asta conteaza ci faptul ca atata vreme cat ne transmitem mesajul, e in regula.

Greselile, in scris, se pot face din mai multe cauze dar indiferent de ele este pacat sa deturnam discutiile si sa le transformam in zanzanie. Si nu zic asta ca sunt un abonat al greselilor ortografice sau gramaticale ci ca asta e convingerea mea.

 

Cu stima,

Ghandi. :))

 

Mai glumeam si eu pe seama faptului ca unii colegi parca stau la panda sa taxeze orice gresala gramaticala sau de exprimare :wee:

Unii despica firu'n 14, nu trebuie sa pui la suflet orice :beerchug:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da man, stiu treaba asta dar comunicarea asta virtuala da nastere unor interpretari nasoale deobicei. Cu toate intepaturile si ironiile de aici, alta ar fi situatia in jurul unei mese, cu beri sau sucuri in fata, la o discutie. Atunci vezi omul si il cunosti cu adevarat. Orgoliul, paranoia si alti factori, nu fac casa buna cu exprimarea in mediu virtual.

Asta nu inseamna ca nu "ne mai radem".:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi? Asta inseamna sa fii destept... grrrrrrrrrrrrrrrrrr.

 

Ma frate, voi, in general, sinteti intregi la cap?

Daca s-a ajuns la "cit de sus sa-mi tin doza pentru metal? dar pentru blues?" nu e de bine. Serios. Chiar nu e.

Pai nu e, dar se incurajeaza. Pentru blues tre'sa fie cu 20 de microni mai jos decat pentru coverurile la piesele lui Malmsteen.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.