www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Hora Electric Pt Incepatori


Joshua1
 Share

Recommended Posts

BUna ziua!

Sun nou pe forum, si as vreau sa cumpar o chitara electric la un buget ma stramt, si mam gandit la chitara asta ce e in titlu, am vazut ca e destul de ieftin. (iris solo, sau ceva asa)

Este cineva care a folosit/foloseste, sau poate sa da ceva sfaturi? In principiu m-as interesa pareri personale, nu auzite pe net ca hora nui bun sau e forte bun asa ceva...

Va multumesc frumos!

 

ps. apropo is stangaci :)

Link to comment
Share on other sites

Ai mai cantat pana acum la chitara de stangaci sau va fi prima ta chitara?

In orice caz nu am auzit lucruri prea bune despre electricele Hora, mai bine te orientezi spre asa ceva sau asa ceva (ti-o recomand pe cea de-a doua, humbuckerul ala merita o diferenta mica de pret).

Daca nu ai mai cantat la chitara, iti recomand sa inveti pe cea de dreptaci, am un prieten care s-a acomodat foarte bine chiar daca e stangaci.

Edited by Terminator
Link to comment
Share on other sites

Cu exceleaza squier bullet fata de chitara mioritica @Terminator? Ambele sunt niste chitare ieftine care au problemele lor (intonatie, actiune, finish, etc).

@Joshua1, tu mergi la pravalie si le probeaza pe ambele, o iei pe care crezi de cuviinta ca e mai pe placul tau.

 

- acum o remarca personala-prima mea chitara a fost hora, veche din 84, merge si in ziua de azi, evident, cu limitarile ei, dar de bullet nu am auzit sa treaca vre-un exemplar de un deceniu

 

Spor!

Link to comment
Share on other sites

"In orice caz nu am auzit lucruri prea bune despre electricele Hora"

 

 

??? Hora Reghin face chitare foarte bune.. sunetul este foarte bun numa' problema e ca nu are actiunea prea buna deobicei sau sunt chestii mai ieftine pe ea dar alea le poti schimba , insa sunetul nu prea :)

Link to comment
Share on other sites

AM incercat si pe dreapta una clasica, nu prea mi a placut ca nu mi a mers bine...si na.. pe stanga sta mult mai bine, de aceea vreau stanga.

Inca mai uit si eu, multumesc sfaturi, (am uitat si eu ala bullet strat, dar nu se face, nu am vazut sa fie pe stanga) cel mai ieftin ce e si mi se pare ok affinity strat, si yamaha pacifica 112L, sau harley benton, dar asta nimeni nu sfatuieste pana acuma.

De aceea mam gandit la hora, e 410 ron am primit mail ca am cerut cotatie, e pe stanga, iris solo parca, Acuma habar nu am ce doze foloseste, corzi cum is, si finisajele lac, vopsea, etc...

Link to comment
Share on other sites

În materie de lemn, Hora bate orice Squier Bullet sau Affinity. Bullet, de altfel, e făcută din placaj, nu din lemn masiv. Proaste, la Hora, sunt electronica şi cheile, dar astea se pot schimba uşor. Cu un upgrade, Hora Iris poate suna chiar foarte bine. Atenţie, însă, când o cumperi: ia cu tine pe cineva care se pricepe. Chitara trebuie să nu aibă defecte de finisaj, gâtul trebuie să fie aliniat (adică de la marginea fretboardului până la prima şi respectiv ultima coardă distanţa trebuie să fie aceeaşi), acţiunea să fie decentă ş.a.m.d. La nivelul ăsta de preţ, absolut toate chitarele au probleme, important e ca aceste probleme să nu te deranjeze la cântat.

 

MUltumesc!

 

Da cam asta a fost si ideea mea, ca la calitate intre bullet si hora sper sa ni fie dif foarte majore, acuma affinity stiu ca e din anin parca, dar costa 2 ori mai mult fata de hora, (bullet nu am gasit pentru stangaci).

Daca de ex fac efort si iau o chitara la pretul asta de cca 800 ron care sfatiuti? affinity strat de la squier sau yamaha pacifica 112L. (am vazut la pretul asta putin mai mult si ceva ibaneze, eventual alea)...

Link to comment
Share on other sites

Daca de ex fac efort si iau o chitara la pretul asta de cca 800 ron care sfatiuti? affinity strat de la squier sau yamaha pacifica 112L. (am vazut la pretul asta putin mai mult si ceva ibaneze, eventual alea)...

 

In marja asta de pret ai putea lua in considerare si un Cort M200 WS: http://www.senia.ro/...ca-cort-28774-3. Am asa ceva si e suuuuupeeeer ;). Personal, imi place si cum e lucrata, si cum se simte la mana, si cum suna. Am si Bullet, si se simte diferenta intre cele doua, mai ales la modul cum sunt lucrate. Cort-ul mi se pare mult mai "ingrijit" decat Squierul.

 

My two cents.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Referitor ce a zis Mr. Vintage, ca la hora corpul e mai ok, si cheile elektronika mai proasta, sa zicem cumpar acuma asta si mai cca 4 de ron in parcursul anului in cheile, corzi, doze si nu sti cum se numesta ala unde sunt fixate corzi pe corp, ziceti ca va fi asa de bun sunetul cum e acuma la un affinity sau pacifica sau cortul mentionat mai sus de mike KIdlazy.

Da vreau sa vine cineva cu mine, nu as cumpara pe net sau singur (chiar mam gandit ca merg pana acolo in reghin direct, si nu comand chitara), si asa mai im ramane bani sa mi iau ori un amplug de vox ala ieftine de cca 120 ron, ori maresc putin si iau un procesor la undeva 250 300 ron si folosesc pc deocamdata si nu iau un combo ieftin...

problema ceea mai mare si unde e semnul intrebarii, daca cheile si astele si proaste la hora, si daca tot pierde tonul, si trebuie se setez corzile si tot astea, la inceput se poate ca nu mai o sa ma chef de loc sa invati...oricum mersi de toate sugestii, informatii, pareri

(mi scuzi daca romana si gramatica mea e plin cu greseli :) )

 

"In orice caz nu am auzit lucruri prea bune despre electricele Hora"

 

 

??? Hora Reghin face chitare foarte bune.. sunetul este foarte bun numa' problema e ca nu are actiunea prea buna deobicei sau sunt chestii mai ieftine pe ea dar alea le poti schimba , insa sunetul nu prea :)

Adica referind ca are sunet bun, sau nu o sa fie sunet bun chiar daca se schimba a gramada de lucruri...:)

Link to comment
Share on other sites

Adica referind ca are sunet bun, sau nu o sa fie sunet bun chiar daca se schimba a gramada de lucruri...

Așteaptă întâi să auzi una înainte de-ați pune astfel de probleme. Abia când te vei lovi de limitările sale și vei înțelege de ce vom putea vorbi de ce se poate schimba și cu ce rezultat.

 

(mi scuzi daca romana si gramatica mea e plin cu greseli

Fă un efort.

Link to comment
Share on other sites

Pe-asta de unde ai scos-o?

 

Chitara electrica Fender Squier Bullet Strat BK, model stratocaster, corp basswood, finisajul corpului polyurethane, forma griff-ului C, 21 de taste, tastiera palisandru, griff artar, hardware cromat

 

Dar pt mine oricum nu conteaza, nu am vazut sa fie facut si pt stangaci...

 

 

Fă un efort.

 

Am facut.

Oricum, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

http://www.senia.ro/nashville-lp-black-chitara-electrica-tenson-20317-3 Chitara asta o am eu. Si eu zic ca e destul de buna :D
http://www.senia.ro/nashville-lp-black-chitara-electrica-tenson-20317-3 Chitara asta o am eu. Si eu zic ca e destul de buna :D

 

 

Am vazut azi o masina trecand pe strada, era destul de buna asa din vedere, ia mai motiveaza si tu putin de ce e asa buna!

Link to comment
Share on other sites

 

 

În privinţa alegerii, între Squier Bullet şi Yamaha Pacifica 112, eu personal, bazat pe experienţa proprie, aş alege Yamaha. Dar, cum am spus, chitara care îţi place ţie personal este cea pe care trebuie să o cumperi.

 

Nu bullet, ca bullet e undeva la preti de 500 ron, si nu am vazut pe stanga (aici ar interveni hora iris solo cu pretul lui, numai ca fiind ca bullet nu e stanga cam nu ma intereseaza, harley benton ce tot e la pretul asta si are si model de stanga, oriunde am citit, am intrebat, toate lumea a zis sa nici nu gandesc la asta, ca nu e ok)

am uitat intre affinity sau pacifica, ca aste sunt la un preti de 800-900 ron, si am vazut din amandoua pe stanga pe site-ul fly-music.

Link to comment
Share on other sites

Joshua1, tu intelegi tot timpul ce scrii ? sau ce spui ? lacunele astea in exprimare par voite...ma insel ?

Nu prea reusesc sa inteleg chiar tot ce vrei sa spui, nu ca ar conta asta, dar ...esti roman ? scuze de off-topic.

Nu is roman...

 

Atata am vrut sa zic, ca intre bullet si pacifica e o diferenta de pret de cca 300 de ron, affinity si pacifica e in acelasi grup de preti.

oricum nu decid acuma ce sa cumpar, va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Griff comod, doze noname...Chitara are cam 5 kg, cred. O problema ar fi cheitele, sunt varza.

 

Deci asa se defineste o chitara "destul de buna". :yay:

 

 

Dacă citeşti cu atenţie pe situl Fender, vezi că scrie "laminated wood", adică un eufemism pentru "plywood", (numai Dimavery, care lucrează în exact aceeaşi fabrică Saein ca şi Squier, are onestitatea să spună "plywood").

 

http://www.fender.com/en-RO/products/bullet-strat-with-tremolo

Edited by Doctor X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa luam diferenta intre Squier si Iris Solo -Hora ...??

 

Squier are forma de Strat .asta ar fi singura parte buna ...

 

De ce trebuie chitara pe stanga ???

 

Cum am vazut cu totii Hendrix sa descurcat si chitara pe dreapta ..deci nu este o piedica in calea atingerii pozitiei de cal mai vestit ,bun , inovator ,revolutionator .... chitarist al lumii .!

 

Hora are material ca lumea ..cele mai multe am vazut din paltin ..

 

Squier cu gat de ARTAR ??? inca nu am vazut . din paltin ieftin da ,,"not quarter saw "

 

Care ar fi partile slabe la electronica de pe Hora ???

 

 

Care ar fi efectele "cheitelor" care sunt "varza" (" cheitele " intra la categoria "sarmalute "? )

Link to comment
Share on other sites

Deci aia de la Fender mint cu nerusinare in specificatii? Basswood e de fapt placaj si maple e paltin???

 

Era vorba de Squier ...

 

" maple " uita sa specifice din care "maple" !!!! ca asa-s ei mai uituci .

 

  • Acer acuminatum Wall. ex D.Don
  • Acer aidzuense Franch.
  • Acer amplum Rehder
  • Acer argutum Maxim.
  • Acer barbinerve Maxim.
  • Acer × bormuelleri Borbas
  • Acer × boscii Spach
  • Acer buergerianum Miq.
  • Acer caesium Wall. ex Brandis
  • Acer calcaratum Gagnep.
  • Acer campbellii Hook.f. & Thomson ex Hiern
  • Acer campestre L.
  • Acer capillipes Maxim.
  • Acer cappadocicum Gled.
  • Acer carpinifolium Siebold & Zucc.
  • Acer caudatifolium Hayata
  • Acer ceriferum Rehder
  • Acer chapaense Gagnep.
  • Acer circinatum Pursh
  • Acer cissifolium (Siebold & Zucc.) Koch
  • Acer confertifolium Merril & Metcalf
  • Acer × conspicuum Bosc ex Tausch
  • Acer cordatum Pax
  • Acer coriaceifolium Lév.
  • Acer crassum Chu & Cheng
  • Acer crataegifolium Siebold & Zucc.
  • Acer davidii Franch.
  • Acer diabolicum Blume ex Koch
  • Acer discolor Maxim.
  • Acer distylum Siebold & Zucc.
  • Acer duplicatoserratum Hayata
  • Acer elegantulum Fang & Chiu
  • Acer erianthum Schwer.
  • Acer erythranthum Gagnep.
  • Acer eucalyptoides Fang & Wu
  • Acer fabri Hance
  • Acer fenzelianum Hand.-Mazz.
  • Acer flabellatum Rehder
  • Acer floridanum (Chapm.) Pax
  • Acer forrestii Diels
  • Acer × freemanii Murray
  • Acer garrettii Craib
  • Acer ginnala Maxim.
  • Acer giraldii Pax
  • Acer glabrum Torr.
  • Acer granatense Boiss.
  • Acer griseum (Franch.) Pax
  • Acer hainanense Chun & Fang
  • Acer heldreichii Orph. ex Boiss.
  • Acer henryi Pax
  • Acer × hillieri Lancaster
  • Acer hyrcanum Fisch. & Meyer
  • Acer japonicum Thunb.
  • Acer kiukiangense Hu & Cheng
  • Acer kwangnanense Hu & W. C. Cheng
  • Acer kweilinense Fang & Fang f.
  • Acer laevigatum Hu & Cheng
  • Acer lampingense Fang & Fang f.
  • Acer laurinum Hassk.
  • Acer laxiflorum Pax
  • Acer leipoense Fang & Soong
  • Acer leucoderme Small
  • Acer linganense Fang & Chiu
  • Acer lobelii Ten.
  • Acer longipes Franch. ex Rehder
  • Acer lucidum Metcalf
  • Acer macrophyllum Pursh
  • Acer mandshuricum Maxim.
  • Acer mapienense Fang
  • Acer maximowiczianum Miq.
  • Acer maximowiczii Pax
  • Acer miaoshanicum Fang
  • Acer miaotaiense P.C.Tsoong
  • Acer micranthum Siebold & Zucc.
  • Acer miyabei Maxim.
  • Acer monspessulanum L.
  • Acer morifolium Koidz.
  • Acer nayongense Fang
  • Acer negundo L.
  • Acer nigrum Michx.f.
  • Acer nipponicum Hara
  • Acer oblongum Wall. ex DC.
  • Acer obtusifolium Sibthorp & Smith
  • Acer oligocarpum
  • Acer olivaceum Fang & Chiu
  • Acer oliverianum Pax
  • Acer opalus Miller
  • Acer palmatum Thunb.
  • Acer pauciflorum Fang
  • Acer paxii Franch.
  • Acer pectinatum Wall. ex Nicholson
  • Acer pensylvanicum L.
  • Acer pentaphyllum Diels
  • Acer pentapomicum Stewart ex Brandis
  • Acer pilosum Maxim.
  • Acer platanoides L.
  • Acer pseudoplatanus L.
  • Acer × pseudoheldreichii Fukarek & Celjo
  • Acer pseudosieboldianum (Pax) Komarov
  • Acer pubipalmatum Fang
  • Acer pycnanthum K.Koch
  • Acer robustum Pax
  • Acer rubescens Hayata
  • Acer rubrum L.
  • Acer rufinerve Siebold & Zucc.
  • Acer saccharinum L.
  • Acer saccharum Marshall
  • Acer schneiderianum Pax & Hoffman
  • Acer × schwerinii Pax
  • Acer semenovii Regel & Herder
  • Acer sempervirens L.
  • Acer serrulatum Hayata
  • Acer shangszeense Fang & Soong
  • Acer shihweii Chun & Fang
  • Acer shirasawanum Koidz.
  • Acer sichourense Fang & Fang f.
  • Acer sieboldianum Miq.
  • Acer sikkimense Miq.
  • Acer sinense Pax
  • Acer sino-oblongum Metcalf
  • Acer sinopurpurascens Cheng
  • Acer skutchii Rehder
  • Acer spicatum Lamarck
  • Acer stachyophyllum Hiern
  • Acer sterculiaceum Wall.
  • Acer sunyiense Fang
  • Acer sutchuenense Franch.
  • Acer sycopseoides Chun
  • Acer syriacum Boiss. & Gaillardot
  • Acer taipuense Fang
  • Acer tataricum L.
  • Acer tegmentosum Maxim.
  • Acer tenellum Pax
  • Acer tetramerum Pax
  • Acer tibetense Fang
  • Acer tonkinense Lecompte
  • Acer trautvetteri Medwed.
  • Acer triflorum Komarov
  • Acer trilobatum Lamb.
  • Acer truncatum Bunge
  • Acer tschonoskii Murray
  • Acer tutcheri Duthie
  • Acer ukurunduense Trautvetter & Meyer
  • Acer velutinum Boiss.
  • Acer wangchii Fang
  • Acer wardii W.W.Smith
  • Acer wilsonii Rehder
  • Acer wuyuanense Fang & Wu
  • Acer yangbiense Chen & Yang
  • Acer yaoshanicum Fang
  • Acer yinkunii Fang
  • Acer yuii Fang
  • Acer × zoeschense Pax

Alta problema ar fi ca am vazut denumirea de "maple" atat la "artar " cat si la "paltin"

 

Acer din america ,canada ( nu stiu daca nu whitre maple dar este si silver maple ) ar fi artar ...

Acer pseudoplatanus ..ar fi ...paltin din cate am gasit .

 

 

 

Dar dupa cum se vede gagii pot denumi "maple" asa generic o groaza de "lemne"..daca nu specifica din care este ...intre paltin si artar mai conoastem ca sunt diferente ...dar intre "artarul acela ca lumea " si celelalte "subspecii" ???

 

Aaaa.!.si uita sa specifice ce fel de "sawn" este .precum si din cate bucati este corpul ...nu mint doar sunt uituci ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.